versus

Zwrot akcyzy za paliwo

Polecane posty

nespe    0

Witam.mam pytanie czy w waszych gminach zmieniły sie formularze wniosków ...doszedł jakis formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc w rolnictwie...szukałem na stronie ministerswa rolnictwa nic tam nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Można składać o zwrot akcyzy na działki na które dopłaty bierze ktoś inny.Mam kilka działek na umowę spisaną tak między sobą i nie wiem czy mogę na te działki składać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Najlepiej składaj na wszystkie działki które uprawiasz. Ja tak robie. W razie kontroli niech tłumaczy się ten drugi czemu składał jak nie uprawia. Dopłata należy się temu kto faktycznie uprawia ziemie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Aha a świstak siedzi i wiadomo co... może co gmina to inne zasady ale u mnie bynajmniej nie możesz dostać zwrotu jak nie masz przynajmniej notarialnie zawartej dzierżawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

u nas piszesz podanie:

-------

Proszę o uwzględnienie w decyzji w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego przeznaczonego do produkcji rolnej użytkowanej przeze mnie części działki nr XXX obręb XXX Gmina XXX którą to dzierżawię na podstawie umowy ustnej. Powierzchnia użytkowana przeze mnie wynosi XXX ha

-----

 

 

Co roku tak robię i zero problemów, podobnie robię z dopłatami - ja użytkuję to ja biorę i ja przekazuję równowartość właścicielowi. Gdyby tak wszyscy podchodzili to nie byłoby tylu "dopłatowców" którzy nie wiedza co uprawiają a składają tylko wnioski o dopłaty/zwrot akcyzy itp.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    187

Aha a świstak siedzi i wiadomo co... może co gmina to inne zasady ale u mnie bynajmniej nie możesz dostać zwrotu jak nie masz przynajmniej notarialnie zawartej dzierżawy

A co to w każdej gminie inne prawo obowiązuje. Powiedz niech podadzą ci w gminie podstawę prawną że masz mieć umowę notarialną i niech wyda ci na piśmie decyzję odmowną do obszaru o który ubiegasz się na oświadczenie o użytkowaniu . Najlepiej  napisz takie podanie jak kolega podpowiada i pocztą poleconym. I nie ma wała musi napisać w decyzji uzasadnienie z podaniem podstawy prawnej a wież mi że nigdzie nie ma że nie możesz dostać dopłat od ustnej dzierżawy. W tych gminach siedzą przeważnie stare krowy które muszą czuci się ważne . Z tego co wiem to dopiero jak suma wniosków w gminie by przekroczyła sumę uprawnionych ha to zaczynają szukać na które ha jest złożone podwójnie. 

Edytowano przez malorolny121

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

odkopie trochę temat . wziąłem gospodarstwo od sąsiada w dzierżawę w maju tego roku .  i  czy może sąsiad teraz w sierpniu składać fakturki o zwrot akcyzy za kupione paliwo które zużył przed oddaniem pola ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agula33    1

Witam 

mam pytanie odnośnie wniosku o zwrot akcyzy termin złożenia minął 31,08 czy jeżeli zapomniałam złożyć w tym terminie wniosek to już nie mam szansy odzyskania akcyzy za posiadane faktury? czy mogę spróbować złożyć jeszcze wniosek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koper88    59

Koledzy mam do was pytanie czy ktoś może znalazł się w podobnej sytuacji jak ja? Przejąłem gospodarstwo od rodziców 29.12.2016. Rodzice zbierali faktury za ON od sierpnia żeby w lutym je złożyć aż tu nagle w gminie się dowiedzieli ze to bedzie niemożliwe ponieważ na dzień składania wniosku nie są już rolnikami ale przecież byli rolnikami podczas zakupu paliwa. Ja że swojej strony mogę złożyć faktury tylko od daty przejęcia, wcześniejszych nie mogę ani z nazwiskiem mamy ani z moim. Czy z tego wynika że piękne polskie przepisy zataczają błędne koło i nie można w żaden sposób odzyskać tej akcyzy, której zwrot ustawowo przysługuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Tez miałem taka sytuacje, czy bledne koło to nie wiem, bo Twoi rodzice w dniu zlozenia wniosku o zwrot akcyzy nie są rolnikami, a Ty jesteś rolnikiem od 29.12. U mnie na szczęscie wyleciała tylko jedna faktura także nie chciało mi się biegać i probować tego odkręcać


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

może warto podpytać sprzedawcę ON czy można skorygować faktury do zera a potem wystawić na nowego nabywcę. Gdzieś to w necie opisywali ale nie wiem czy nie jest to coś starego. Poza tym branża paliwowa jest taką gdzie jest sporo wyłudzeń i nie wiem czy ktokolwiek będzie chciał sie w to bawić

 

https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Zwrot-podatku-akcyzowego/Najczesciej-zadawane-pytania-dotyczace-zwrotu-podatku-akcyzowego-od-zakupionego-paliwa-rolniczego2

 

Pytanie nr 21: Czy mogą zostać uwzględnione faktury wystawione na któregoś z rodziców, a rodzice przed dniem złożenia wniosku przeszli na emeryturę lub rentę rolniczą (w tym strukturalną), dołączone do wniosku o zwrot podatku akcyzowego złożonego przez następcę gospodarstwa rolnego (córkę lub syna, który przejął w posiadanie gospodarstwo rolne)?
Tylko faktury stanowiące dowód zakupu oleju przez wnioskodawcę mogą stanowić podstawę do ustalenia kwoty zwrotu podatku akcyzowego dla wnioskodawcy, bowiem jak wynika z pytania, wnioskodawca jest jedynym posiadaczem gospodarstwa (nikt inny nie współposiada z nim gospodarstwa). Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu ustalonego w sposób określony w ust. 2.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koper88    59

Nawet gdyby można było skorygować to i tak nic z tego bo data byłaby np. z września A ją wtedy jeszcze nie byłem rolnikiem więc też by nie przyjęli. Wg mnie to jest typowe robienie w konia białych ludzi w biały dzień. Gdyby kierować się logiką to zwrot przysługuje rodzicom bo faktury są za okres kiedy byli rolnikami i tyle. A tłumaczenie urzedasów że rodzice nie mogą odzyskać podatku bo w lutym nie są już rolnikami jest co najmniej niepoważne. To tak jakby przyszło mi zdjęcie z fotoradaru sprzed 2 miesięcy a ja odpowiedziałbym że wczoraj sprzedałem samochód i przecież nie jestem właścicielem i to mnie nie dotyczy. Całe to prawo jest tak skonstruowane że kasa może iść tylko w jedną stronę bo jakoś nie kojarzę sytuacji gdzie otrzymałem coś 2 razy bo przepisy tego nie wykluczały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

gdybys mial faktury na siebie od wrzesnia nie majac gospodarstwa to wowczas by Ci je przyjeli do zwrotu


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koper88    59

W sumie o to nie pytałem ale wtedy to byłby jawny powód do ich odrzucenia bo niby jak mogłem kupować paliwo w czerwcu jeśli rolnikiem jestem od grudnia? Nie chodzi już nawet o ten zwrot bo ok 500 zł tego by było ale o samą rzecz. Aż z ciekawości się zapytam jak będę w gminie. Chociaż znając osoby które się tym zajmują to pewnie wybałuszą na mnie gały jak na głupiego i potwierdzą ww wersję. szkoda się tylko denerwować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

No jest to głupie, bo kilka faktur przepada ale co zrobisz. Mi w gminie powiedziano że "wiedzial Pan ze bedzie Pan przejmowal gospodarstwo i powinien Pan faktury brać na siebie" 


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koper88    59

Tylko ciekawe co by było gdybyś miał na siebie te faktury? Zaraz pewnie ktoś zza innego biurka odkryłby że tak też nie wolno i jakbyś nie zrobił tak źle. :-/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054
Napisano (edytowany)

No ja jutro idę z wnioskiem o dopłaty obszarowe, z tym że to tylko podkładka... Zawsze pisałem wniosek o paliwo tylko do powierzchni która jest moją własnością a się okazuje że można wpisać także powierzchnie bezumownych dzierżaw, które deklaruje we wniosku obszarowym. Zleksza mnie to zdziwiło... byleby ktoś nie wykazał tej samej działki co ja... prócz tego uprawiam działki do których dopłat nie biorę... jeszcze o te się zapytam choć starczy zajrzeć w ten temat i wszystko jasne :P

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

u mnie marudzili na temat dzierzaw, musialem pokazac kwit ze jestem dogadany z wlascicielem dzialki


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
Napisano (edytowany)

U mnie w jednej gminie bez problemu biorę na działki jakie zgłoszę, w drugiej muszę mieć podpisy osób na wniosku, w trzeciej muszę przedstawić umowy dzierżawy jeśli działki nie są moje. Jedno prawo a egzekwowanie jak się komuś za biurkiem zachce. 

Edytowano przez Edin

HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

mozesz, ale to zalezy od gminy, bo w jednej gminie nie potrzebują zadnego dokumentu dzierzawy czy cos, w drugiej juz beda wymagać kopii umowy dzierzawy


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

http://krir.pl/2014-01-03-03-24-03/paliwo-rolnicze/4829-ostatni-tydzien-na-skladanie-wnioskow-o-zwrot-vat-za-paliwo

 

przeczytajcie nagłówek, zwrot VAT za paliwo do 28 lutego. Chyba coś pokręcili ;)

A podobno Izby są dla rolników a profeska z nich bije że hoho ;)

 

Co do zwrotu akcyzy na dzierżawę - u mnie w gminie przechodzi.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez TomZet
      Witajcie. 
      Z tego co udało mi się do tej pory wyczytać od 2023 zasady przyznawania premii dla młodego rolnika ulegną znacznym zmianom. 
      Pierwsza z nich to powiększenie dotacji z 150 na 200 tysięcy. 
      Kolejna bardzo ważna, ale chyba jeszcze nie potwierdzona to brak wymaganej ziemi. Do tej pory rolnik musiał w ciągu 9 miesięcy od otrzymania pozytywnej decyzji powiększyć gospodarstwo do minimum średniej województwa lub kraju.  Dzisiaj wiemy, że najprawdopodobniej ten wymóg niknie, zostanie zastąpiony nieco większą niż dziś wielkością ekonomiczną gospodarstw. 15 tysięcy euro. 
      Co sądzicie o tej zmianie? 
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez Lebioda
      Witam. Jak sadzicie czy na nabor KPO. Rolnictwo 4.0 bedzie mozna kupic opryskiwacz z nawigacja? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj