Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Praca w służbach mundurowych a działalność rolnicza

Polecane posty

Gość   
Gość

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy osoba pełniąca zawodową służbę wojskową może prowadzić działalność rolniczą? I jeśli może to jak wygląda sprawa składek KRUS i czy jest szansa na dotacje unijne. Chodzi mi o aspekty prawne bez filozoficznych wywodów typu "masz pracę, więc po co Ci to?"

Osobom, które mają wiedzę na ten temat będę wdzięczny za udzielone informacje.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
heniek    2

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy osoba pełniąca zawodową służbę wojskową może prowadzić działalność rolniczą? I jeśli może to jak wygląda sprawa składek KRUS i czy jest szansa na dotacje unijne. Chodzi mi o aspekty prawne bez filozoficznych wywodów typu "masz pracę, więc po co Ci to?"

Osobom, które mają wiedzę na ten temat będę wdzięczny za udzielone informacje.

Pozdrawiam

 

Co do składek na KRUS to najlepiej zapytaj sie w KRUSie i to najlepiej ze dwa razy.Co do dopłat do gruntów i materiału siewnego to dostaniesz bez problemu a o inne programy pomocowe to najlepiej zapytaj w ARiMR.Pozdrowienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Jeśli jest to tak samo traktowane jak zwykła praca - a sądzę że sama nazwa "zawodowa" mówi że tak to jesteś już ubezpieczony przez pracodawce i nie możesz opłacać jednocześnie składek KRUS Dopłaty oczywiście dostaniesz bez problemu natomiast co do dotacji to przeważnie wymogiem jest aby być ubezpieczonym w KRUS jakiś czas po uzyskaniu dotacji aczkolwiek to już musisz się dowiedzieć u źródła jeśli wiesz o jakie konkretnie dotacje chcesz się starać Nie wiem też czy jakiś zapis w twojej umowie z wojskiem nie mówi o tym co piszesz - to już wiesz sam najlepiej ale np moja żona pracuje w US i ma np. zapis zakazujący jej prowadzenia działalności gospodarczej no ale to jest w miarę zrozumiałe, więc nie sądzę aby twój pracodawca robił z tym problemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315
A kto się będzie zajmować gospodarstwem jak pojedziesz na misję? :mellow:
a wiesz że aby wyjechać na misję to trzeba się na to zgodzić a nie od tak - wysyłamy pana na misję? POza tym na misji robisz na wyższym stopniu i wyższej pensji.

 

Co do tematu.

Wylatuje się z KRUS (policzą i oddadzą jeżeli zapłaciłeś za cały kwartał a wstąpiłeś w mundur w tym kwartale).

Jeżeli myślisz o Młodym Rolniku z ARiMR to tam trzeba chyba być ubezpieczenonym w KRUS. Nie będę zgadywał bo MR wziąłem w starym rozdaniu.

Jeżeli myslisz o Modernizacji - nie ma problemu bo masz już gospodarstwo ileś lat i jesteś ubezpieczony (nie ważne czy KRUS czy ZUS czy inna instytucja).

 

Ogólnie jeżeli masz pytania to na priv zapraszam.

 

Poza tym nie wiem jak jest w WP ale podejrzewam że Twój K-nt będzie musiał wyrazić zgodę na prowadzenie dodatkowej działaności.

 

Pytanko ode mnie - oświadczenie majątkowe co roku wypełniasz?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

Mój sąsiad jest klawiszem w więzieniu i normalnie dostaje dopłaty i obrabia pole 20ha oczywiście z pomocą :) A co do ubezpieczenia to jak będę go dziś widział to się dopytam .


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Co tu pytać. Pracownika służb mundurowych ubezpiecza pracodawca. Zresztą oni są ubezpieczeni na innych zasadach niż przeciętny pracownik. Krusu płacić nie trzeba, gospodarstwo prowadzić można dopłaty obszarowe pobierać także. Mając 3 letni staż tj posiadając gospodarstwo od 3 lat można było kożystać z programu modernizacja gospodarstw nie opłacając krus i nie posiadając wykształcenia rolniczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzięki za info. Sprawa wygląda u mnie tak, że jestem żołnierzem dopiero od 3 lat i nigdy nie miałem na siebie żadnych gruntów i nie płaciłem składek KRUS. Oświadczeń majątkowych nie składam, a na misje napewno nie pojadę. Głównie chodziłoby mi o MR, bo mam młodszego brata, którego próbuję wysłać do szkoły, żeby on starał się o MR, ale z tą szkołą u niego to ciężko i dlatego pytam o takie rzeczy, bo jeśli nie uda się bratu to może ja bym spróbował zadziałać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

No to na MR nawet nie masz żadnych szans bo tam jednym z wymogów jest aby po wzięciu dotacji być ubezpieczonym w KRUS bodajże przez 3 lata choć ostatnio Sawicki coś przebąkiwał że skrócili ten okres Niemniej jednak to już odpada bo jak masz pracę to nie zarejestrujesz się w KRUS Jeśli brat musi się uczyć aby spełnić warunek wykształcenia to może też spróbować ubezpieczyć się jako domownik w KRUS-ie 3 lata wstecz - poszukaj na forum jakiś rok temu sam szukałem takich informacji i ktoś pisał o takim rozwiązaniu choć to nie było takie łatwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Lipton po co na siłe kogoś wysyłac do szkoły. Jeśli brat nie chce się uczyć tłumaczyć co prawda można ale czy to coś da? Lepiej niech brat pracy poszuka i wszystko w temacie.

Jeśli posiadacie jakieś małe gospodarstwo w którer latami nikt nie inwestował to te 75 tys was i tak nie zbawi i niczego nie zmieni.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamj24    8

Tak możesz się ubiegać o dofinansowanie "rozwój mikroprzedsiębiorstw" o ile spełniasz warunek zamieszkiwania w gminie wiejskiej lub miejskiej o określonej liczbie mieszkańców. Praca w straży nie ma tu nic do tego. No i jeszcze otwierana działalność gospodarcza musi być w katalogu działalności, do której przysługuje dofinansowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Mam pytanko

Jeśli chciałbym wstąpić do armii i został bym przyjęty to mógł bym starać się o dofinansowanie na MR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

A to lipa no to szkoda gospodarstwa nie rozwinę tak jak myślałem . Będę musiał ze swych finansować :) Rozwój gospodarstwa . Thx za odp .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

Jak załapałeś się w mundur na 15lat po starych przepisach to nie warto rezygnować ze służby.

 

Zastanów się czy np nie wziąć tego na żonkę itp. Tylko trzeba to policzyć bo chyba na krus trzeba być 3 lata (podpowie ktoś jak to jest).

 

Natomiast z PROW/MGR1.2.1 bezproblemowo korzystali Ci co pracują w mundurówce (z reguły gospodarstwa na nich a pomaga żonka lub rodzice itp). Tak więc stawiać gospodarstwa nie będziesz tylko ze swoich środków jak Ci zależy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nie bardzo rozumiem Niki, przecież aby teraz skorzystać z prow/mgr trzeba być na krus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a to ciekawe, z prow 2007-2013 korzystało sporo osób nie płacących KRUSu a będących w mundurówce (różne służby).

I jak to rozumieć?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

w nowym naborze to jeszcze nic chyba nie jest pewne.

Jak pojawią się wszystkie przepisy wykonawcze, ARiMR przeszkoli swoich pracowników (będziemy wiedzieli jak wypełniać wnioski), pojawią się formularze to będzie można o tym mówić choć na razie faktycznie, dla mających robotę może nie być kasy (ale na jesieni wybory samorządowe i wiele może się zmienić).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

to fakt, dzisiaj w programie "Tydzień" Sawicki mówił np. że kasę na modernizację małych gospodarstw dostaną tylko Ci co mają max 5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wokos    0

Więc na rozwój można wziąć A na MR to może się pozmienia i się może akurat uda :) A tak to dzięki za info .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj