Polecane posty

sumek666    5084

U mnie pod kukurydzę idzie tak na 3-4 tygodnie przed siedem K-K ok 300-400 kg, mocznik ok 200-250 kg i w podsiewacz 150-200 kg polidapu. Na tym zamykam granulki na kukurydzę. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

robiłem tak jak ty z tą różnicą że stosowałem sól, jednak wieloskładnik wychodzi taniej i jeden przejazd mniej,,,teraz daje w podsiewacz 400kg NPK i po sprawie zostaje rozlać RSM.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

NPK jakie? Ultra 8? RSM doglebowo?

Znam jednego rolnika co sypie tylko sól. Twierdzi, że wtedy kukurydza zagoszczą głębokie korzenie i sama sobie radzi


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
27 minut temu, rocco0987 napisał:

teraz daje w podsiewacz 400kg NPK i po sprawie zostaje rozlać RSM.

 

400 kg w podsiewacz? Przecież to jakiś kosmos. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

yara 7N 16P 32K 0,1Zn i 0,2B i siarka ale nie pamietam ile... RSM miałem pierwszy rok, próbowałem różnie, według mnie najlepiej zaczekać jak najpóźniej jak już powschodzi ale tak zeby nie przypalić.

 

400 kg to norma, wszyscy więksi gospodarze z okolicy dają podobne dawki w przeliczeniu na czysty składnik i wszyscy ładują w podsiewacz.

Edytowano przez rocco0987

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    32
1 minutę temu, rocco0987 napisał:

yara 7N 16P 32K 0,1Zn i 0,2B i siarka ale nie pamietam ile... RSM miałem pierwszy rok, próbowałem różnie, według mnie najlepiej zaczekać jak najpóźniej jak już powschodzi ale tak zeby nie przypalić.

0,02 Boru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141
2 godziny temu, mk9422 napisał:

Matematyka się kłania. 

Biorąc ceny np ze zwolenia z kartki wyżej

Polidap 2160  (180*3,478= 626 zł ; 460*3,95=1817 zł ; ) = 2443 zł Przy polidapie zaoszczędzasz 280 zł w porównaniu do kupowaniu każdego nawozu oddzielnie 

Polifoska 6 - 1740 - 60*3,478 = 208,6 ; 200* 3,95= 790; 300*2,58= 774 = 1772,6 zł. Kupując poli zaoszczędzasz na tonie prawie 33 zł, nie mówiąc już o pracy i czasie jaki trzeba by było włożyć żeby każdy nawóz oddzielnie wsypać i rozsiać. Kupując rosyjską ultrę 8  która ma lepszą rozpuszczalność fosforu i o 20kg więcej azotu zaoszczędza się koło 200 zł, bo zazwyczaj jest koło 100 zł tańsza 

Mocznik 1600 - kg czystego składnika wynosi 3,478 zł 

Sól potasowa 1550 - kg czystego 2,58 zł

Superfosfat wzbogacony 1580 - kg czystego 3,95

Nie rozumiem fenomenu Superfosfatu wzbogaconego... Przeliczając - w prostym jest min 17,36% P (19%x93% bo niby minimalnie jest 93% tego rozpuszczalnego w wodzie) względem 23,5%P ( z 40 tylko 23,5 jest tylko rozpuszczalnych w wodzie). Prostego trzeba dać 36% wiecej ale to i tak wychodzi jakieś 250-270zł netto taniej a prosty w dodatku ma 15% wiecej wapnia i ma 31,5% siarki...

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dla Ciebie wiosna to jaki okres bo ja sypie azotowe gdy rusza wegetacja teraz czesto jest to już koniec marca a npk niektórzy daja juz w lutym wiec zapomnij o obniżce nawozów na wiosne .  Na nawozy jest cały czas popyt ja nie kupuje tylko saletry na 3 pokos bo zawsze własnie kupię pod koniec czerwca i wtedy fakt saletra poniżej 900 a tak to kiedy bym nie pojechał cena jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, alvaroalvaro78 napisał:

Nie rozumiem fenomenu Superfosfatu wzbogaconego... Przeliczając - w prostym jest min 17,36% P (19%x93% bo niby minimalnie jest 93% tego rozpuszczalnego w wodzie) względem 23,5%P ( z 40 tylko 23,5 jest tylko rozpuszczalnych w wodzie). Prostego trzeba dać 36% wiecej ale to i tak wychodzi jakieś 250-270zł netto taniej a prosty w dodatku ma 15% wiecej wapnia i ma 31,5% siarki...

Nie sieje superfosfatu wzbogaconego. Wcześniej siałem zwykły, sól lub korn kali i jakiś azot ale mieszanie tego w małych workach było uciążliwe i pracochłonne bo trzeba było wszystko ręcznie przerzucić. Teraz zamawiam npk. W tym roku zamówiłem ultra 8. Pójdzie po 400 kg na ha na łąki i tyle w podsiewacz pod kuku. +gnojowica i obornik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz25    66
4 godziny temu, Raptus902 napisał:

Kupiony Salmag po 1170 brutto

Ogólnie już saletra kosztuje 1360 brutto 🤔

W wrześniu udało się kupić salmag po 830 netto, saletrę 930 netto....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
9 godzin temu, rocco0987 napisał:

yara 7N 16P 32K 0,1Zn i 0,2B i siarka ale nie pamietam ile... RSM miałem pierwszy rok, próbowałem różnie, według mnie najlepiej zaczekać jak najpóźniej jak już powschodzi ale tak zeby nie przypalić.

 

400 kg to norma, wszyscy więksi gospodarze z okolicy dają podobne dawki w przeliczeniu na czysty składnik i wszyscy ładują w podsiewacz.

To ile wy kosicie kuku z hektara ...20 ton ????

Ja daję ultry 8 max 300 kg na gołym polu chyba ,że leci  obornik to wiele mniej i zbieram dobre plony . .

Sąsiedzi  sypią sól,fosforan i RSM leją i co rok i koszą sporo  mniej ,jak ja .

 

Edytowano przez RafaKdziela
Uzupełnienie danych
  • Like 1

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

I jak widać nie każdy potrafi policzyć ile składników pokarmowych pobiera kukurydza. Tyle młodych rolników w tym kraju, każdy po szkole rolniczej i...   *uj z tego

Edytowano przez kr9292
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawisza    256

No ale zaraz, przecież nie każdy ma gleby dobrej klasy, zasobne w składniki to musi czymś nagonić, według różnych źródeł qq do wydania plonu 8t/ha przy średniej zasobności gleby potrzebuje 300kg poli 6, więc nie rozumiem skąd zdziwienie że ktoś tam sypie 400kg jakiegoś innego wieloskładnika. Mi osobiście nigdy nie przepadła kukurydza, zawsze mam "las" nawet w tym kiepskim roku, ze względu na areał w stosunku do bydła nie moge sobie pozwolić żeby się nie urodziło.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

to nie do końca o same NPK się rozbija sprawa, jak wiadomo klucz do dobrej qq jest również w kulturze gleby i odczynie, np ja zaorałem pod zielonkową początkiem kwietnia ugór koszony raz/rok ktory stał z 4 lata, piach totalny, z 25% IVb jedynie, dałem 140kg polidapu w podsiewacz a ogólnie to 170N 115 P2O5 i 160K2O i kukurydza stękała w najgorszych miejscach gdzie pH jak zbadałem przed zbiorem miało 4,2 do tego od momentu orki do 2 maja nie spadłą ani kropla wody, dobrze że po siewie u nas na Śląsku jako tako poapdywało i coś urosło ale w tych najgorszych miejscach to 1m wys. przebarwiona na żółto, kompletne wstrzymanie składników przez odczyn, a miał to wcześniej rolnik co tylko siał i zbierał zboże i oprysk na chwast tylko wykonywał, bez nawożenia


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cantstop    267

saletra po 1300 ,co do k**wy

możliwe że ceny poszybowały takze w góre przez to ze bylo wyplacane suszowe oraz standardowo ze juz chwile temu przyszly doplaty

wszystkiego teraz na pewno nie bede kupowal

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Możecie powiedzieć coś o nawozie Holist PK 15-30. Znalazłem ofertę po 1440 podczas gdy polifoski po 1700-1800 zł za tonę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25516
54 minuty temu, thor1984 napisał:

Możecie powiedzieć coś o nawozie Holist PK 15-30. Znalazłem ofertę po 1440 podczas gdy polifoski po 1700-1800 zł za tonę.

Jak w ten sposób podchodzisz do zakupu nawozów to gratulować podejścia. Nie sugeruj się ceną nawozu tylko po przeliczeniu poszczególnych składników

13 minut temu, przemekhodowca napisał:

siałem pod buraki kurzy sie strasznie  jd różowy nie wyglada ja sól potasowa

Oj pyli. Kupiłem w tym roku pierwszy i raczej ostatni raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293
2 godziny temu, thor1984 napisał:

Możecie powiedzieć coś o nawozie Holist PK 15-30. Znalazłem ofertę po 1440 podczas gdy polifoski po 1700-1800 zł za tonę.

Ja siałem holist NK. Kurzyło sie strasznie. Ogolnie fajne nawozy tylko mogliby to zrobić w formie granulatu jak polifoski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez sumek666
      Witam, 
      Czy ktoś użytkuje lub planuje używać płynny nawóz ASL? Co sądzicie na ten temat? 
      http://agrotrader.pl/oferta/asl-plynny-nawoz-organiczno-mineralny-ID244225.html
      Pozdrawiam 
      Sumek
    • Przez gosciu506
      Witam 
      Czy używa ktoś nawozu Alzon neo 46 czy wart jest swojej ceny  i czy zeczywiscie sa niższe straty azotu czy to tylko dobry bajer wymyslony przez handlowców?
      Cena na tą chwilę 1720-1740zł brutto  gdzi emocznik mozna kupić po 1620zł 
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj