pino93

poznaniak 6 2,7m

Polecane posty

pino93    0

witam

Panowie jest taka sprawa że potrzebuję pomocy przy ustawieniu siewnika(sieje nim już chyba 8lat i dalej nie wiem)mianowicie chodzi mi o to jak go ustawić aby wysiać 250kg pszenicy na hektar?i jak siejecie pszenżyto na jakich ustawieniach?hmmm i jeszcze jakby ktoś wiedział jak go ustawić do rzepaku?chciałem zrobić próbę kręconą ale nie wiem jak się do tego zabrać.

 

Ostatnio kupiłem nowy rozsiewacz uni brzeg ms400 i także nie mogę go ogarnąć, np jak ustawić aby wysiać 215 kg polifoski8 na hektar szer10m. Jakim biegiem jechać (mam mf 255)i na jakich odrotach bo chyba to też ma znaczenie.

Z góry dzięki za odpowiedzi;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o siewnik to kręcisz korbą 31 razy, ja denka ustawiam na drugim ząbku a zastawki otwieram maksymalnie do góry. Na skrzyni przełożenie na skali najpierw tak jak tabela pokazuje i wykonuje próbę kręconą.Jak nie pasuje to zmieniam ustawienie przekładni. I kręcę kolejny raz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

kolega wyżej się myli kręcisz kolbą 38 razy to jest wysiew na 2 ary mnożysz to razy 50 i masz wysiew na 1 ha ale 250kg to troszkę dużo. Ustaw na A5-A6 to powinno być 240-250kg/ha ale zrób próbę kręconą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam S043 Poznaniak 2,7m z 1996 r.Kręcę korbą tyle razy ile karze tabela wysiewu, kołem kręci się chyba 19 razy. Rzepak jak ustawię na 5 kg to tak wysieje.Tylko ,że tabela karze ustawić zastawki na którymś rowku ja tego nie stosuję bo na dużych pochyłościach nie wysiewał dobrze. Zawsze mam otwarte zastawki na maksa. A dawkę to już skrzynią bezstopniową reguluję. To co wyjdzie to masz na powierzchnię 1 ar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

Zgadza się. W starych poznaniakach kręci się kołem 19 razy. Na tabeli masz przecież napisane, że na hektar koło robi 1900 obrotów, więc kręcisz 19 razy, wagę nasion które wylecą mnożysz razy sto i masz wysiew na hektar. Ja denke też ustawiam na 2 ząbek i zastawki na maks otwarte chociaż radzą inaczej, ale jak wczoraj mi się niepostrzeżenie dźwignia den otworzyła to by mi nasion brakło niedługo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pino93    0

no dzięki jednak próba "działa";)

a rozsiewacz mam ustawiony na 36 ząbek i tam według tabeli ma być chyba ok 215kg polifoski8 na hektar przy 10m, próbowaliście dokładności tych tabel?zgadzają się z rzeczywistością bo ja muszę przyznać że te dziurki wydają mi się być zbyt duże, no nic zobaczymy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

Nie mam pojęcia o rozsiewaniu. Ojciec się tym zajmuje, a poza tym to ja mam bardzo starego leja i nie mam tam tylu ząbków. A co do próby kręconej to @marekafarmer też miał rację. 38x50 a 19x100 daje ten sam wynik przecież :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

ja mam rozsiewacz ms 400 i po pierwsze musisz znać prędkość z jaką się poruszasz, w mf pewnie będziesz jeździł 2 więc pewnie około 8km/h przy 1600 obr silnika, ale zmierz, są na to wzory, jak nie znajdziesz to napisz to Ci znajdę, wyczytaj z tabeli, jest tam dość przejrzyście opisane, aczkolwiek trochę może się różnić, wysiej zgodnie z tabelą i zobacz czy ci się zgadza, ja muszę trochę zmieniać i sobie wtedy zapisuje np 250 kilo saletry to nastaw 22 przy rozsiewie na 12 metrów, i tak z każdym nawozem i każdą dawką, generalnie odchyłki nie są duże

ja dorobiłem sobie małą łopatkę do talerza do siewu granicznego i fajnie rozsiewa przy rowach i granicach

co do siewnika poznaniak 6 to mam 3 metrowego i ma on skrzynię bezstopniową i przed każdym sianiem robię próbę kręconą, ponieważ ziarno jest nierówne i za każdym razem inaczej wychodzi, u mnie koło musi się obrócić ok 1760 na ha, więc kręcę 88 razy i mam na 5 arów, ważę i mnożę razy 20 i mam wynik, u Ciebie o ile pamiętam koło na ha musi się obrócić ok 1900 razy, więc jak obrócisz 95 razy to będziesz miał na 5 arów, pomnóż razy 20 i masz wynik

p.s.

w tabeli polifoska przy szerokości 10 metrów i szybkości 8 km/h nastaw na 23 wysiewa 214 kilogramów na ha

tylko mój rozsiewacz jest z 2004 roku

Edytowano przez prometeusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bonzoo1224    0

a teraz mam dla was zadanie, bardzo proszę o odpowiedź.Jak zrobić próbę kręconą w Poznaniaku o szerokości 2,7m przerobionego na 3 metry przez rozszerzenie redlic z 10,8cm nominalnie na 12cm(szerokość międzyrzędzi)z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojak    1

Wychodzi mi, że na hektar zrobisz jakieś 204 obroty koła mniej, więc zamiast kręcić kołem 19 razy to zakręć 17 i powinien ci w miare wynik wyjść. Wyszedłem z założenia, że hektar pola to 100x100 metrów i na takim polu poznaniak 2,7 robi 37 przejazdów, a 3m zrobi 33,3 więc niecałe 4 przejazdy mniej. A skoro poznaniak 2,7 robi 1900 obrtow koła na hektar to na jeden przejazd wychodzi 51,351. Skoro 3 metrowym zrobisz około 4 przejazdy mniej to od 1900 obrotów zwykłego należy odjąć 1900-4*51,351=1694 obroty należy zaokrąglić do 1700obr/hektar. Wiadomo, że hektar hektarowi nie równy i inaczej się sieje na wąskim, długim polu, a inaczej na kwadratowym czy klinowatym.

Edytowano przez Kojak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Panowie mam pytanie odnośnie ustawienia poznaniak 2.7m so43. Mam 25 redlic, a chce siać rzepak co 30 cm, czyli wg tabeli ma mi wyjść 9 redlic siejących. Ale za cholere nie wychodzi mi to. Liczyłem od środka  i wtedy przy drugim przejeździe musiałbym jechać dalej niż znacznik.

Które redlice w takim razie powinny być otwarte?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj