mrKoval

Czy jestem rolnikiem w myśl przepisów?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mrKoval    0

Rodzice mają gospodarstwo 5,5 h fizycznej ziemi .

Matka opłaca KRUS od 1980 roku.

Ojcie pracuje na etacie, płaci ZUS, jest właścicielem gospodarstwa.

 

Jestem rocznik '79

Po skończeniu (starej) podstawówki poszedłem mając 15 lat w 1994r. do 3-letniej zawodówki (mieszkałem z rodzicami).

Później od razu 3-letnie dzienne technikum w mieście (120km od domu)

Teraz pracuję i mam własną firmę. Nie wróciłem na wieś.

 

Czy jestem rolnikiem w myśl przepisu:

 

[Ronikiem jest osoba która osobiście prowadziła gospodarstwo rolne] lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.

 

Nie ma co ukrywać - chodzi mi o przejęcie gospodarstwa od rodziców, oni dostaną(?) rentę a ja dofinansowanie dla młodego rolnika.

 

Znalazłem też w internecie zapis:

 

Możliwe jest również uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Edytowano przez mrKoval

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jeśli zawodówka lub technikum miały coś wspólnego z rolnictwem to znaczy ze masz wykształcenie rolnicze i możesz się starać o premie, chodzi mi o dyplom np technik rolnik, agrobiznes itp

 

jeśli jesteś z wykształcenia elektryk spawacz itp to czeka cie wizyta w technikum zaocznym 2 letnim bądź 1 rok w takiej uproszczonej zawodówce z tytułem rolnik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrKoval    0

Szkoły elektryczne. Nie mają nic wspólnego z rolnictwem.

 

A co z zapisem:

 

Możliwe jest również uzupełnienie wykształcenia w ciągu trzech lat od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

 

Chodzi mi o przejęcie gospodarki ale z drugiej strony dofinansowania są od 10 hektarów a ja miałbym 5 hektarów....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Nie musisz mieć wykształcenia rolniczego, wystarczy staż pracy. Staż się liczy jeśli opłacasz składki KRUS. Nawet jeśli nie opłacałeś ich to możesz to zrobić wstecz. Niestety działa to tylko w takim przypadku bo jeśli byś uległ wypadkowi i chciał opłacić stawki wstecz aby mieć np. rentę to już tak się nie da.

"Kali ukraść krowę - dobrze

Kalemu ukraść krowę - źle"

Nie ma to jak Polskie prawo.....

Jeśli chodzi o premie to musisz mieć średnią krajowo lub wojewódzką (zależy która jest większa, nie dotyczy 5 podkarpackich województw, tam wystarczą 3 ha) przejmowanego gospodarstwa. Średnia krajowa wynosi ponad 10 ha.

Ale to i tak jeszcze ci nic nie da bo chyba obecnie nie ma już kasy na premie dla młodych i trzeba czekać do 2013 roku i na nowy budżet i nowe zasady. Sam jestem ciekaw co będzie po 2013 bo i mnie to będzie dotyczyć.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrKoval    0

Wyczekam do 2013, zorientuję się jakie są zasady i wtedy spróbuję z premią.

Co zrobić z brakującymi hektarami?

Dokupić, wydzierżawić?

 

Zadzwonić do KRUSU z tymi wstecznymi składkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus    73

musisz dokupić 5 ha ziemi w ciągu 3 lat do średniej pow gospodarstwa w polsce, i przez 3 lata musisz być rolnikiem pełną gębą tzn opłacać krus i rzadnej pracy na umowe o prace, gospodarstwo po 5 latach musi być bardziej rozbudowane wg punktacji ESu niz było w momencie przejęcia, a w gospodarstwo musisz wydać min 55 tys i to udokumentować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrKoval    0

Poczekałbym z przejęciem ziemi do wyklarowania sie nowych zasad pomocy.

Na razie mam etat i własną pozarolniczą działalność, szkoda mi tego rzucić dla 5 hektarów...

 

Mogę w ramach przygotowań do 2013r. kupic 5 hektarów na drugim końcu województwa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jeśli będziesz miał już jakoś ziemie na siebie to potem nie dostaniesz premii. Ja ci radze poczekać aż będą znane nowe przepisy. Znajomemu mówiłem żeby poczekał jak wchodził budżet 2007-12 ale mnie nie posłuchał i stracił 50 tys premi...


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrKoval    0

Rozumiem.

 

Do 2013 roku zanim zostanie ogłoszony nowy plan - skończyć szkołę i gromadzić kaskę na 5 hektarów.

 

Czy te hektary muszą być w tej samej gminie?

Mogę dokupić brakującą ziemię (po przejęciu gospodarki) 100 km dalej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Chcesz tak daleko dojeżdżać do kawałka pola??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrKoval    0
Chcesz tak daleko dojeżdżać do kawałka pola??

 

Obecne 5,5 hektara dalej obrabialiby rodzice a ja pobudowałbym się na nowym kawałku 5 ha bliżej dużego miasta.

 

Łącznie miałbym wymagane 10,5 ha.

 

Urząd nie przyczepi się, że tak daleko (50-100 km) od obecnej siedziby kupuję ziemię?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witek2010    33

Możesz mieć też dzierżawę długoterminową (min. 10 lat) ta opcja jest tańsza :)


"Wizualnie prezentował się naprawdę ładnie: szerokie nadkola, agresywne kształty i ultranowoczesne rozwiązania powodowały, że kobiety piszczały na sam jego widok" -> T-25 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj