akmaly

MF 590 i Kverneland 3x40 da radę?

Polecane posty

akmaly    709

Witam.

Posiadam ciągnik MF 590 2WD i obecnie pracuj on z pługiem grudziądzkim 3 skibowym ale chcę kupić coś większego tylko czy ten ciągnik sobie poradzi. Chodzi konkretnie o cos takiego jak 32192_large_70438620.jpg

Kverneland MZ3 3x40cm na odkładnicach jak na foto. Klasa ziemi go głównie 2 i trochę 1. Ciężkie są szczególnie rędziny i orka po burakach jak jest zjeżdżone pole ale wtedy najwyżej jeden się podniesie i na 2 spokojnie poleci (2 te duże to tylko 10 cm mniej orania jak te co mam). Problem z tymi pługami co posiadam jest taki że słabo kryją i się zapychają ale to nic w porównaniu z tym jak pływają i głębokość orki jest bliżej nieokreślona:) Może ktoś ma taki zestaw jak ja chcę skompletować i powie jak to idzie a może nie idzie. Proszę o poradę i wszelkie sugestię zarówno zestawu jak i samych pługów. Inne foto w załączniku

post-36895-0-53251500-1315245942_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolT25    41

Ten MF ma 70 koni to sobie śmiało będzie śmigał w takim pługu na pewno i w obrocie dał by sobie radę tylko szkoda że brak przedniego napędu :( Klasa ziemi dobra będzie szedł jak przecinak :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

3x40 zapomnij jedynie chyba że niemasz żadnych górek to tak.

Mieszkam na Wyżynie Lubelskiej to ciężko mówić o górkach raczej takie długie podjazdy ale u mnie pola raczej równe tylko gleba miejscami ciężka.

Koni ma 75 ale uciąg to taki sobie. Nasza 80-ka ma niby 76KM ale nie ma co porównywać.

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

a te odkładnice to jakieś duże. Przynajmniej w porównaniu z polskimi grudziądzkimi. Myślicie że na takie gleby jak rędziny, trochę płowin i jakiś czarnych ziem bez piachów, to te odkładnice będą dobre? Rędziny bardzo się lepią może być ciężko ale z drugiej strony to czasami jak jest kiepski rok to nasze pługi tylko przesuwają ziemię co nawet orki nie przypomina:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja też tak myśle że na twoje gleby będzie najlepszy ażurowe odkładnie to wtedy da sobie radę i ziemia nie będzie taka zbita

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Na takie ziemie najlepsze są odkładnie ażurowe,mają mniejsze opory tarcia.

O tym to słyszałem że ażurowe są najlepsze i kilku rolników z okolicy takie ma i ladnie to pracuje tylko problem jest w tym że ciężko kupić taki używany aby miął tego typu odkładnice a nowe to koszt powyżej 1000zł na cały pług. Chyba że ktoś odkupi takie jak za foto:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kukiteam    1

Ale może warto zainwestować w takie odkładnie tylko trzeba się zastanowić czy nie lepiej sprzedać ten pług a kupić obrotowy z ażurami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

A ja cienko widzę obrotówkę do ciągnika takiej mocy i bez przodu , u mnie czwarta klasa gleby to max , potem piąta i szósta , co do pługa to mój ma regulowaną szerokość orki 30 , 35 , 40 i myślę że to by było bardzo dobre rozwiązanie dla ciebie , co do orki to kryje doskonale , to licencja kvernelanda . bądź jakiś inny regulowany . Jeśli zapycha ci się przy kole to odetnij , dołóż tuleję - rurę jakieś 10 cm i już masz inny pług .

Edytowano przez andrzej612b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Co do obrotowych to nie próbuję nawet. Pociągnie najwyżej 3 i to max 35cm na korpus. Wolę zagonowe ponieważ za niższą cenę kupię pług w dużo lepszym stanie. Może na ażurowych odkładnicach byłby najlepszy ale nie mogę trafić na taki a nowy zamiennik to duży koszt. Ciągnik ma 75 KM ale jak pisałem wyżej to on i tak tej mocy nie wykorzysta bo jak ma ciężko to się ślizga i pojechane a większego ciągnika mi nie trzeba.

Dzięki za wszelkie uwagi. spróbuję z tym 3x40 najwyżej będę miał do sprzedania na jesieni:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal4610    142

sąsiad miał MF 590 z silnikiem który prawie zakończył swój żywot i ciągał 4x30 na ciężkiej ziemi... Ja sam fordem ok.65KM ciągam taki pług i ładnie sobie radzi więc czemu ten MF ma nie iść w 3x40 ? Znajomy ma zetora 8111 i miał kiedyś 4x40 Unii Grudziąc a teraz kupił 4x40 Kvernelanda i mówił że idzie jak polska 4x30... Ja nie widze problemu z tym pługiem do tego MF...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Dzięki właśnie o opinie użytkowników bądź ludzi którzy mają styczność z takim sprzętem mi chodzi. Pozdrawiam

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Witam ponownie wszystkich.

Już sprawdziłem i poznałem odpowiedz na moje pytanie oraz postanowiłem się niem podzielić i oto moje wyniki:

- na lekkiej ziemi idzie jak burza z tymi Kverneland-ami 3x40 na śrubowych ( a może to pół śrubowe jak na foto wyżej) odkładnicach ale niestety u mnie takich ziemi to parę ary:)

- na cięższych ziemiach to straszna męka i tam tylko pozostaje podnieść ostatni w górę i wtedy idzie

- na bardzo ciężkich ziemiach to i z dwoma ciężko idzie.

Problem z tym MF jest taki ze ma słaby uciąg, pomimo że mój i tak ma te felgi żeliwne (odlewy) ciężkie to tak się grzebie i za chwile idzie w ziemię, dobry do kopania okopów na wojnę:)

Muszę skombinować jakieś obciążniki i tak po 70kg na koło to może coś mu pomoże.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Pójdzie w nim te pługi stawiają dość mały opór zobaczysz pójdzie lepiej niz w tej uni


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Tez orałem 1H a jak ciężko bardzo to 4. Ale problem jest inny, nie mocy brakuje tylko uciągu i się zaraz kopie i co z tego ze silnik mocy ma jeszcze.

Już sprawdziłem i powiem że na naszych ziemiach to jest trochę za duży. W sumie się chyba przeliczyłem ponieważ teść ma Ursusa 914 i 4x30 grudziądzki i czasami ledwo co daje radę. A te popularne 80-tki jednak uciąg mają bardzo dobry tylko mocy trochę mu brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Podstawa to dobre opony , najlepiej radialki a że ciężej idzie to fakt mam to już przerobione , różnica jest w jakości orki i to nie porównywalna z zwykłą trójką , o ile się nie mylę ten MF ma wąskie opony i tu może być też przyczyna małe uciągu , ciężarki też robią swoje , osobiście zaczął bym od wymiany opon chyba ze masz dobre itd. to w tedy już sam decyduj co dalej ........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Opony mam szerokie i bieżnik wysoki jak nowe tylko że to diagonalne i w dodatku po bieżnikowaniu co może być największą przyczyną. Ale popracowałem trochę nad tymi pługami, lemiesze i dłuta wymienione i idzie nawet ale jak wpadnie w taką ciężką rędzinę to kicha i ślizga się bardzo. Ogólnie jest ok z naszymi 4 nie dałby rady a te nawet idą. Dorobię w zimie obciążniki i zobaczymy na ile to pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Może gleba robi różnice , u mnie średnio piąta jeśli czwarta to podmokła i tu na wiosnę zaczyna się problem - brakuje przodu , trudno wjechać czym kol wiek , moja propozycja - spuść powietrze do 0,9 i OK obciążniki to drugie tyle - pomyśl czy warto , to tylko sugestia - pozdrawiam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Może gleba robi różnice , u mnie średnio piąta jeśli czwarta to podmokła i tu na wiosnę zaczyna się problem - brakuje przodu , trudno wjechać czym kol wiek , moja propozycja - spuść powietrze do 0,9 i OK obciążniki to drugie tyle - pomyśl czy warto , to tylko sugestia - pozdrawiam .

 

Fakt faktem ze ciężko w tym roku idzie i tyle. Teść 80-tką bez przodu z 3x30 uni miał co robić i mówił że blokada cały czas więc co tu mówić o lekkim MF. Ja tak zrobiłem jak piszesz, nawet do 0,8 upuściłem ale to nie wiele pomogło. Mam tura na przodzie i jak go zdjąłem to największy postęp zrobił więc jak mu jeszcze dodam po 50 kg na koło to już całkiem zmądrzeje i mam nadzieje ze będzie ok. Najgorzej rano jak rosa albo przymrozek puszcza to bardzo się ślizga, ale widzę że ten typ tak ma i tyle. W naszych 80-kach sam tylny most to zaje...ty obciążnik a w tym MF most taki jak w małym Ferdku 255 więc co tam ma ważyć. Miałem jeszcze wodę w koła lać ale nie chce mi się bawić w wlewaniem i wypuszczaniem a żeby kupić koncentrat żeby nie zamarzło to wyniesie tyle co obciążniki więc wolę to drugie i jak coś to szybko można z demontować np do agregatu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

wiem że już za późno ale mi się wydaje iż lepszym pługiem byłby 4x30 niż 3x40 myślę że taki pług miałby mniejsze opory. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

No wydaje mi sie że mniej a większe to lepsze rozwiązanie B) Po C360 czułem 3x30 zagon a 2x40 obrót to lzej miał znacznie

Edytowano przez UrsusCzesio

Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Tak , im większa szerokość poszczególnych korpusów tym mniejsze opory gdyż mniej się zapycha , dużo też zależy od rodzaju odkładni , natomiast nigdy nie orałem gleb 1- 3 klasy i tu nie mogę wypowiadać ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez koks85
      Panowie który z tych? 4 zagonowa. 
      Unia tur 
      Agromasz pj4
      Akpil mix 40
      Którys można powiedzieć, że bardziej się wyróżnia na plus? 
       
    • Przez Maksol
      Witam mam pytanie jaki pług byłby najlepszy do ciągnika mtz 892.2? (Trochę gliny,torfu i piachu)
      PS.Tylko nie ażurowy
    • Przez krzysiek323i
      Witam. Przychodzę z pytaniem czy tą wierzyczkę można jakoś ustawic "pochylić" żeby pług bardziej wchodził dłutami? Obecnie podczas orki jest bardzo pochylony na odkładnie. 

    • Przez Piotrek2203
      Witam, mam problem z pługiem staltech u006 4+1  i ciągnikiem Case mx 135 mianowicie pług orze równo, nie mam problemu z głębokością pługa, niestety mam inny problem, ciągnik nie chce iść prosto, ściąga mnie w stronę zaoranego, przez co nie jestem w stanie uprowadzić go prosto. Muszę skręcać kolami w lewo aby nie wypadł z bruzdy przez co sam ciągnik idzie po soosie.Case na przodzie ma tylko zaczep, jest bez obciążników. Pług robił wcześniej na 4 skibach i nie było problemu, została dołożona jedna Skiba i został zmieniony ciągnik właśnie na Case. Czy problemem może być brak dociążenia na przodzie? Powiem tylko że podczas jazdy nie podrywa przodu. 
    • Przez MaTi1020
      Witam, niedawno kupiłem używany pług Gregoire Besson RB41 i mam taki problem z siłownikiem liniowania, że po obrocie pług się sam nie składa tylko trzeba pchnąć wajchę od hydrauliki w drugą stronę, żeby siłownik się schował, ale przy obrocie normalnie się wysuwa i obraca bez problemu tylko się sam nie chowa, co może być przyczyną, któraś kostka obrotu? Bo są dwie, jedna przy siłowniku od obrotu a druga na wieżyczce.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj