tomek

Doświadczenia z chlewnią na rusztach.

Polecane posty

lukasz76    2

Mam zarówno ruszt jak i ściółkę.I zawsze jako pierwsze schodzą te z rusztu. O robocie nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz76    2

Ja również mam i ruszt i ściółkę (głęboką) . Najlepiej rosną na ruszcie. To potwierdza regułę. Na ruszcie świnki są czyste i suche. A na ściółce nie. Ścielenie codziennie nic nie pomaga. Wywożenie obornika cały 1 dzień 2 traktory. Wywożenie gnojowicy 4 godziny 1 traktor.

Ten rok jest ostatnim na ściółce. Planuję budowę tuczarni na 2000szt i nawet się nie zastanawiam na czym.

Ale ...  Znajomy ma ściółkę płytką  codziennie wypychaną , i wyniki ma lepsze ode mnie z rusztu. Tyle że ta praca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mzg    0

Zależy od producenta, zależy czy betonowe (pod tuczniki) czy plastikowe (warchlakarnie). Na jednej z ferm ruszta leżą od dziesięciu lat, wymieniamy tylko pojedyncze sztuki. Plastikowych w warchlakarniach i porodówkach praktycznie nie ruszamy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slim    0

Witam,

posiada ktoś z was wanny podrusztowe w systemie slalomowym?

Przy bydle ponoć sprawdza się to, ale czy w przypdku świń też?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, posiadam stodołe o wymiarach 25m dluga 8 m szeroka, w przyszlosci chce polozyc na calej powierzchni ruszta i teraz pytanie: mam wylane posadzki okolo 30cm wgłąb niz powierzchnia na zewnątrz budynku i czy moge podciagi postawic na tej posadzce i ruszta podniesc do gory okolo metr? chce jeden zbiornik pod rusztami. Zda to egzamin? wiadomo trzeba dobrze odizolowac i uszczelnic to nie problem a pytam bo wylewka jest dosc duzym kosztem a tak mial bymn juz gotowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

a w czym problem? Ja mam ruszta 80 cm na poziomem gruntu a 20 cm pod. I nie jest po przeróbkach tylko od początku budowy było takie założenie. I jeden duży zbiornik

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

doradzi ktoś? i jeszcze pytanie czy jesli zrobie jeden wielki zbiornik pod rusztami ze spadkiem w ktoras strone to czy zda to egzamin, czy trzeba montowac rury i robic kanaly z korkami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze moze byc nawet w idealnym poziomie . Wystarcza rury pcv pod jakims katem przez sciane do srodka wmurowac i beczka wyciagac prosto w pole☺kolega tak ma i jest zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2

A jakie zrobić spaki posadzki w wannie w kierunku korka?Jedni piszą ze spadki jak najwiekrze inni ze w idealnym poziomie.Ale niby jak ma spłuwać do korka bez spadkó?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

teoretycznie powinna być kaskada przed korkiem żeby cały czas w zbiorniku była kilku centymetrowa warstwa płynna. Wtedy wszystkiego nie wybierze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Pewnie że spadek musi być i to min 10%.. przy rurze w kanales zrób jeszcze własnie kaskade i będzie elegancko. Na zdrowy rozum po równym nie spłynie wszystko i musi być kaskada i odległoś od rur do wyciągania też zrób na około 2,5 metra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elrond    12

Spadek spadkiem, ale ważne jest dobrze dobrane odpowietrzenie bo będzie korki wyrzucać. 19 kg zalanego betonem korka poderwie w sąsiedniej komorze przy spuszczaniu gnojowicy ( w moim przypadku odpowietrzona jest z dwóch stron rura fi 250, odpowietrzniki fi 100 ) Teraz już bym inaczej budował kanały.

 

Spadek nic Ci nie da jeżeli nie wymieszasz dobrze gnojowicy. Im spadek większy tym będzie lepiej lecieć.

Na odchowalni robiłem 15 % nachylenia posadzki, spadek na rurze 3 cm na 1 m rury fi 250

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Spadków kanałach być nie może a nawet nie powinno.

O jakich wy spadkach piszecie 10-15%? czyli 15 cm na metrze to jak mam 6m do korka to różnica w poziomie metr by musiała mieć?

Jak zrobi się spadek duży to spłynie woda z dna a reszta zostanie, jak się spadków nie zrobi to da się w większości bez mieszania spuszczać.

Jak u siebie spadków w kanały nie mam nic, a w rurze na długości 30m jest 5 cm spadek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

beznadziejny pomysł.  w takich pogodach jak teraz mamy będziesz co dzień wchodził do kojcy i zgarniał gówna z betonu, a o tym że świnie bedą bardzo brudne nawet nie wspominam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2

Jeżeli chodzi o ruszta to zdecydowanie polecam z własnego doświadczenia. Przede wszystkim mniej pracy, jeżeli chodzi o długość tuczu, przy duńczykach około 70 dni- nie sądzę by uzyskać lepsze rezultaty w ściółce. A co do grup technologicznych, to całkiem odwrotnie niż mówi luk2782, ponieważ w odchowalniach/ porodówkach mamy do czynienia z pierworodnymi zachowaniami świń (loch) co wpływa tylko korzystnie na prosięta, natomiast unika się wszelkich (bardzo małych, wręcz znikomych) ruchów powietrza, co w przypadku tuczników jest bez znaczenia.

Jeśli chodzi o tuczarnie, które mam w połowie na rusztach, latem świnie kłada się na pełnym betonie, zimą natomiast na rusztach, gdzie się "dogrzewają", bo mam zbiorkniki ze śluzą do szamba pod rusztami.

 

70 dni? od wagi 30kg do 100kg to bardzo dobry wynik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    161

stronę  z pełną posadzką  nadlej żeby był spadek w stronę rusztu.

w zasadzie te gówna pomagają przetrwać świniom upały. A jak wyschną to będą czyste

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Gąsiorek777
      Witam,
      Orientuje się ktoś może jaki może być koszt +/- wylania fundamentów "basenu" pod chlewnię na rusztach, może ktoś ostatnio budował chociaż zdaję sobie sprawę że teraz cięzki czas na takie inwestycje. 
      Wymiary 40mx20m głębokość 0,8m/1m
    • Przez Kubos43
      Planuje modernizacje budynku, 4 pomieszczenia o łącznym wymiarze 16x8 metra podzielone po równo co daje 4x8 chce zaadaptować do chodowli świń. 
      Początkowo planowałem zrobić to w systemie głębokiej ściółki jednak teraz bardziej schylam się ku rusztom betonowym, murki i posadzki i tak muszę wykonać a mam możliwość pójścia w górę bo do stropu ponad 3 metry. 

      chciałbym zrobić  wanny pod każdym pomieszczeniem osobno i tak żeby wystarczyło na cały tucz od 20 kilogramów. 
       
      czy wystarczą wanny z posadzką i ściankami murowanymi z bloczka?
      Jak to wszystko uszczelnić żeby gnojowica nie rozprzestrzeniała się poza wannę? 
      czy 1 metr głębokości wystarczy? 
    • Przez Rolnikk19
      Część. Mam pytanie czy ma ktoś okna typowo inwentarskie (zdj)?Chodzi mi głównie opinię o ich jakości i wytrzymałości(pękanie,powinien koloru). Pozdrawiam



    • Przez luki02165
      Witam 
      Orientuje się ktos jaki jest koszt postawienia chlewni na 50 sztuk loch wraz z tuczarnia Wszystko w jednym budynku i pełnym wyposażeniem?
      Pozdrawiam 
    • Przez Macias2901
      Witam mam pytanie czy ktoś wie ile jaki jest koszt budowy chlewni na 100loch w cyklu otwartym 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj