toniekmf255

Kiedy siejecie pszenicę?

Polecane posty

MarcinC360    32

Tak od razu w kg podawać. Ja juz kilka lat sieję, że tak się wyraże w szt/m2 i dopiero po obliczeniach wychodzą kg. Przekonałem się do tego sposobu ustalania normy wysiewu a nie na oko. Mamy oszczędnośc materiału i czasu i pieniedzy przy przygotowywaniu materiału siewnego. Największa różnica jest w prowadzeniu łanu. Pamietam jak pare ładnych lat temu siało się u mie po staremu tylko na kg, efekty marne, czasu dużo straconego, prowadzenie plantacji było bardzo utrudnione, było albo za gęsto albo za rzadko, ale to tez zalezy od siewnika. Wracając do tematu, u mnie 4b to rędzina. Jak zasiałem 200kg a na innym kawałku 180kg/ha (wszyscy sie pytali ile siałem, że taka ładna) nikt nie chciał wierzy tym bardziej, że to na redzinie. A jednak, plon miałem lepszy niż sąsiedzi którzy siali i do dziś tak jest 300-350kg/ha o nie wiadomej MTN i sile kiełkowania. Więc na oko to chłop w szpitalu umarł. Siejąc 240kg/ha możesz mieć i obsadę 390szt jak i 500szt/m2 co daje zasadnicza roznice w prowadzeniu łanu jak i w plonie. Daj 160kg azotu przy obsadzie 500szt i utrzymaj to w pionie. Ja zasiałem Smugę 380szt/m2 i gestość łanu była ok, ale nawet przy takim dobrym roku, dobrej ochronie i nawożeniu dała super plon a i tak ciężko było utrzymać w pionie. W suchsze lata też na ciężkich ziemiach stosowanie się do zaleceń producenta odnośnie siewu sprawdza się. Rzadszy siew= dobre krzewienie, Niektórzy też twierdzą, że na lekkich glebach trzeba więcej wysiać bo plonu nie bedzie. lekkich gleb mam tylko 20a ale widziałem przez miedze, że nawet z braku wody szybciej padła ta gęstwina u sąsiada niż moja rzedzizna według niektórych. Ze składnikami pokarmowymi jest tak samo, większa konkurencja roślin, mało skladników. Może i chotycznie napisane, ale wyraziłem swoją opinię popartą praktyką.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

U mnie mam IIIb i V klase, wczesny siew 320 ziaren kiełkujących/m2 a przy późnym 370, (bez względu na klase) co przekłada sie na siew rzędu 150-220kg/ha. Nie warto siać gęsto, postęp idzie w kiedunku rzadszych siewów i to sie sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anto    14

też słyszałem żeby siać rzadziej ale powiedzcie mi czy na wiosnę można tą pszenicę jakoś zagęścić?

tak. stosując wczesną wiosną regulator wzrostu CCC np. stabilan w dawce 0.7 l/ha

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez perkins3382
      Witam czy do oprysku na miotłę zbożowa huzar mogę dodać dr green zboża ? Czy lepiej za jakiś czas osobno 
    • Przez TomaszN
      Witam dopiero trzeci rok stosuje Rsm I w tym roku pojawił się problem w tym że bez przymrozków nie dam rady jeszcze wiechac z azotem. Nawet i samym ciągnikiem. I moje pytanie jak to jest z tym rsm podczas przymrozku czy mozna czy nie można?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj