toniekmf255

Kiedy siejecie pszenicę?

Polecane posty

toniekmf255    6

jestem młodym rolnikiem i chciałbym sie poradzić, a mianowicie najlepsze terminy siewu, uprawa, nawożenie itp na cięższej ziemi (glinowata) 2 lata był rzepak. wiec jak mogli byście coś poradzić to będę wdzięczny :P


Mój avatar-mój ulubiony pies którego już ze mną nie ma :(

Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

u mnie nawet sie sieje w polowie listopada :P

snieg przykryje a ona sobie po nim wschodzi :P

ludzie obmawiają ,,nic nie bedzie mial" itd.

przychodzą zniwa a tu kopary opadają :P:D

a u nas są tacy co wczesnie sieją a pozniej część im wymarza :D


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinPykuS    68

Po pierwsze wszystko zależy od pogody...ale my tak 15 września orzemy - oczywiście jak pogoda pozwoli, pod koniec września lub początkiem października uprawiamy pole pod siew no i siejemy zboże... :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

ja mało pszenicy sieje ale sieje po 20 września. Orać będę jak wymłócę koniczynę bo po niej będę siał.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karuś    5

Optymalny termin siewu to 20 - 28 września. Można siać do 10 października, ale wtedy trzeba więcej wysiać. Niektórzy sieją już w sierpniu (ok 15) w ilości 80 kg/ha na ziemi 2 klasy. Podobno plon porównywalny (minimalnie mniejszy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benek79    16
jestem młodym rolnikiem i chciałbym sie poradzić, a mianowicie najlepsze terminy siewu, uprawa, nawożenie itp na cięższej ziemi (glinowata) 2 lata był rzepak. wiec jak mogli byście coś poradzić to będę wdzięczny :)

moim zdaniem optymalny termin to poczatek pazdziernika do 10 . po takim siewie nie atakuja tak choroby grzybowe a to bardzo wazne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Co do terminu siewu lepiej się trzymać umownych terminów... Siałem w tamtym roku pszenicę na usługę 10 grudnia, co prawda wysiałem 300kg/ha ale oddała na ziemi V klasy 6 t/ha czyli jak na ten rok to niezle.


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30
moim zdaniem optymalny termin to poczatek pazdziernika do 10 . po takim siewie nie atakuja tak choroby grzybowe a to bardzo wazne.

a nie odwrotnie?? u nas Ci co zasieli wczesnie to pryskali, a Ci co pozniej to nie wszyscy :)


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mateusz8530    2

Kalkulacja uprawy 1 ha pszenicy ozimej - konsumpcyjnej

 

Sierpień 2007

 

Nakład

Jednostka

Ilość

Cena

Wartość

 

1. Materiał siewny

dt

2,5

127,50

318,75

 

2. Nawożenie:

 

 

 

 

 

 

 

Saletra amonowa

dt

3

81,37

244,11

 

Polifoska 6-20-30

dt

3

112,75

338,25

 

Ca/Mg co 4 lata

t

3

45,95

34,46

 

Razem nawożenie

 

 

 

 

 

 

616,82

 

3. Ochrona roślin

 

 

 

 

 

 

 

Isoguard 500 S.C.

kg(l)

2,5

20,83

52,08

 

Mustang 306 SE

kg(l)

0,5

105,67

52,84

 

Bumper 250 EC

kg(l)

0,5

97,00

48,50

 

Fury 100 EW

kg(l)

0,1

113,80

11,38

 

Antywylegacz pł. 675 SL

kg(l)

2,5

12,99

32,48

 

Razem ochrona

 

 

 

 

 

 

197,27

 

4. Inne

 

 

 

 

 

 

 

Sznurek

szt.

1,5

30,00

45,00

 

5. Usługi

 

 

 

 

 

 

 

Bizon Super

godz.

1,25

239,27

299,09

 

Prasa

godz.

1

119,03

119,03

 

Wapnowanie co 4 lata

godz.

1

225,70

56,43

 

Razem usługi

 

 

 

 

 

 

474,54

 

6. Praca ciągnika

 

 

 

 

 

 

 

Podorywka

godz.

1,6

35,92

57,47

 

Bronowanie

godz.

0,6

35,92

21,55

 

Orka siewna

godz.

3

35,92

107,76

 

Bronowanie

godz.

0,6

35,92

21,55

 

Wysiew nawozów (3x)

godz.

2,1

35,92

75,43

 

Uprawa przedsiewna

godz.

1,5

35,92

53,88

 

Siew

godz.

1,4

35,92

50,29

 

Opryski 4x

godz.

3,6

35,92

129,32

 

Bronowanie

godz.

1,5

35,92

53,88

 

Odbiór ziarna

godz.

1

35,92

35,92

 

Zwózka słomy

godz.

2

35,92

71,84

 

Transport zewnętrzny

godz.

2

35,92

71,84

 

Razem praca ciągnika

godz.

20,9

35,92

750,76

 

7. Podatek

 

 

 

 

 

 

88,80

 

8. OC rolników

 

 

 

 

 

 

2,97

 

Razem koszty bezpośrednie

 

 

 

 

 

 

2494,91

 

9. Koszty ogólnogospodarcze

 

 

 

 

 

 

811,70

 

w tym amortyzacja

 

 

 

 

 

 

602,17

 

10. Koszt pracy ludzkiej

godz.

35

7,00

245,00

 

Suma kosztów

 

 

 

 

 

 

3551,60

 

Wartość produkcji i wynik finansowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Produkt główny (netto)

dt

50

58,68

2934,00

 

Ryczałtowy zwrot VAT

%

5

2,93

146,70

 

Cena brutto

zł/dt

 

 

 

 

61,61

 

Koszt produkcji ziarna

zł/dt

 

 

 

 

53,68

 

Przychód (ziarno)

 

 

 

 

 

 

3080,70

 

Produkt uboczny (słoma)

dt

30

 

 

277,87

 

Dopłata bezpośrednia

zł/ha

 

 

 

 

589,73

 

Razem przychód

 

 

 

 

 

 

3948,30

 

Wynik finansowy

zł/ha

 

 

 

 

396,70

 

Zdolność odtworzenia majątku gospodarstwa

%

 

 

 

 

165,88

 

tak wyliczyłwm u siebie :):):)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toniekmf255    6

ale szczegółowo, dzieki :)


Mój avatar-mój ulubiony pies którego już ze mną nie ma :(

Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

u mnie powinna być posiana w tym tygodniu ale mieliśmy mały poślizg i dopiero zostało zaorane, więc zaczynamy poniedzieli :) w tym roku 10 ha, fajnie byłoby w jeden dzień ;)


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lesin    1

ja miałem dzisiaj siać ale padało i pada także pewnie dopiero po niedzieli ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtus    2

To ja zasiałem 200 i też mam dylemat.Powiem że pierwszy raz sieje tak żadko bo wszyscy w koło mi mówią że ok.180-200 kg.w zależności od odmiany no ale pożyjemy,zobaczymy. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hinco    1

Nie wiem ile siejemy na ha ale dużo więcej niż wszyscy, powód-w zimie dzik czy dziki i sarny przekopują pola i na wiosne nic by ni zostało ,tak to zostaje, a całość lekko bronami i ciapkiem sie przeleci żeby za gęste miejscami nie było ;)

Zasiane we wtorek, a jeździłem po usługach i dopiero w czwartek zabronowałem po siewie(siane ręcznie, niecały ha;P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ale zes Mateusz wywaliles chlopakowi wierszyk .... i po co chopakowi takie rzeczy co moze znalezc bez problemu w gazecie czy w internecie. Mysle ze nie o to mu chodzilo. Po pierwsz toniekfm255 jesli chodzi o termin siewu to jest on uzalezniony od regionu. U mnie na polnocy, a scislej mowiac zulawy, optimum przypada poczynajac od 25 wrzesnia. I ogilnikowo mowiac im bardziej na poludnie tym ten termin przesuwa sie w kierunku pazdziernika. Widze, ze mieszkasz w ololicach Plocka wiec mysle ze poczawszy od 1 pazdziernika bedzie ok. Jesli chodzi o zakonczenie siewow to ..... jak juz ktos wczesniej pisal .....uuuuu mocno zalezy to od pogody. Jak jest dluga i ciepla jesien a nawet zima to powiem tylko tyle, ze kolega ojca sial w styczniu i podobno byla niezla przenica. Jesli chodzi o nawozenie, to zalezy od bleby oglonie jesienia NPK 300 kg/ha, choc ja stosuje ostatnio NPKMg tez w tej dawce. Jesli chodzi o wiosenne nawozenie azotowe (jesli masz dobre gleby: II,III kl), to biorac pod uwage ze stanowisko jest dobre nie przekroczyl bym 170 kg/ha (w czystym skladniku ozywiscie), a nawet sklanial bym sie do dawki 153 kg. To juz wyjdzie w praniu. Trzeba ogladac. Przy ladnej zakrzewionej przenicy proponowalbym rozklad dawek naworzenia: 85/51/17. Przy slabszej przenicy na wiosne w dwuch dawkach 102/68, z tym ze ta 2 dawka to moim zdaniem max (zalezy jak zadziala pierwsza- jak dobrze zadziala to zmiejszyc np do 51). Jesli chodzi o opryski to, to juz czary mary. Wcale nie czytaj, co napisal, a w zasadzie skopiowal kolega wyzej, bo mozna to potraktowac jako jakes taam srodki do kalkulacji dochodu. Generalnie powiem, ze przy wiosennym zwalczaniu chwastow jak poprosisz przedstawiciela u ktorego sie zaopatrujesz w srodki, zeby z Toba pojechal obejrzec pola i doradzic, to zdziwilbym sie jak by odmowil. Jak odmuwi , to radzlbym zmienic dostawce. Jesli chodzi o herbicydy (srodki na chwasty znaczy), to absolutnie nie ma co radzic!!! Na roznych polach wystepuje rozne spektrom chwastow, nie wspomne juz o tendencji zachwaszczenia w roznych regionach Polski. U mnie bywa tak,ze na roznych polach stosuje rozne mieszaniny herbicydowe. Trzeba wiedziec jakie chwasty wystepuja i tyle. Jedno moge w tym temacie doradzic. Stosowac zabieg herbicydowy na jesien!!! Jest tego troche i o podobnym dzialaniu. Kwestia w jakim terminie po siewie sie zastosuje. Super sprawa, a koszt niebotycznie nizszy (ok 50 zl/ha). Jak dobrze pojdzie nie bedzie trzeba robic wiosennej poprawki. A jak bedzie trzeba poprawiac, to niech lepiej ktos, to obejrzy. Jesli chodzi o ochrone fungicydowa, to juz nie jest tak strasznie. Mozna sobie ladnie dobrac tak, aby mialo szerokie spektrum ochrony przed grzybem. Podobnie jak ze wszystkimi srodkami corocznie siadam i wymyslam (czytam dosc duzo w tym temacie). Na ten rok mialem 1zabieg) Talius 0,15/ Alert 0,6/Cerelux 0,3 2zabieg) Amistar 0,6/ Artea 0,4. Zalezy w regionie jakie choroby silniej atakuja a jakie mniej. Generalnie taka mieszanina bierze "wsio" No i jeszcze Regulatory wzrostu. Ja stosuje 1,2 CCC + 0,2-0,3 Moddusa. Przy samym modusie przeraza mnie cena. Ale jak kto lubi. Najtaniej oczywiccie czysty CCC proponowal bym wowczas 2 dawki 1,2/0,8. Skracanie to koniecznosc. Przejalem nawyk po ojcu. W te zniwa moj sasiad z wioski i oraz kolega 3 wioski obok nie zastosowali i 70-80% przenicy lezalo i pt dobite do samej ziemi, bo dosc popadywalo u nas w zniwa. Co tam jeszcze uprawa. Hmmm ciezna ziemia po orce 2 razy brobka i wal raz lub 2 w miedzyczasie - konczac na wale przed wjechaniem z agregatem. Jak nie mialem to 3-4 razy brona i wal. Wal mam teraz 6,3 m cambridge i robi cuda na ciezkich ziemiach w ciezkich warunkach. Mam nadzieje, ze cos pomoge :D Powodzenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek    0

Ja siałem na przełomie września i października 200 kg/ha, po burakach w połowie października i zwiększyliśmy normę wysiewu na 230 kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj