Zaloguj się, aby obserwować  
Karol12

Obora

Polecane posty

Karol12    0
Ja bym dał je ogonami do siebie. wtedy wystarczy jeden wyciag i jedna rura od dojarki.

2 kanały pszowe tak po 1,3m żeby się bela siana zmieściła.

Ale tak jak już pisałem ta obora jest za mała i niema co sobie głowy zawracać..... jedynie zrobić jak ty masz i będzie na początek świat i ludzie... ;)

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Ja bym dał je ogonami do siebie. wtedy wystarczy jeden wyciag i jedna rura od dojarki.

2 kanały pszowe tak po 1,3m żeby się bela siana zmieściła.

nie wiem czy to taki dobry pomysł znów przerzucanie gnoju z jednego korytarza do drógiego ;/ i zobacz jak byś musiał wozic kiszonke czy wogóle troche zadaleko trzeba wozić a jak stoja łbami do siebie to odrazu wszystkim dajesz


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

ale po co przeżucać z jednego do drugiego?? Robisz jeden szeroki kanał i gotowe. kanał będzie miał około 1,7m szerokości.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

Choć jak komuś zależy na kasie to to dobre jest. Ja już sobie robiłem żeby była wygoda przyciskam guzik i 20min i knuj wyrzucony od 34 sztuk ;]

 

Karol moze tak zrobić a kiedyś troche zmodernizuje obore ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Ja mam zamiar potem dobudowac tez obore żeby krowy d*pami do siebie stały..... tylko szerzej zrobie całość i będzie większy korytarz paszowy, gnojowy itp..... :(

A pozatym to chyba jednak będę robił bele i sam sobie pozworze..... kupie tura do MF 255 i gitesa majonez... ;)

A na przycisk może po dobudowie :( a własciewie ile kosztuje dobudowanie części około 10m x 10m ??

Oczwyście gołych ścian z dachem i wylanym betonem... i chyba bym mógł to sam dobudowac po mału co??

 

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

to musisz policzyć ile czego trzeba ile suporexów ile silikatki i ile bloczków na fundament chyba że lany my kupiliśmy suporex(24x18x59)po 8.6 z 1szt. silikatka to 3zł za 1szt bloczki(12x24x42) też 3zł/szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0
to musisz policzyć ile czego trzeba ile suporexów ile silikatki i ile bloczków na fundament chyba że lany my kupiliśmy suporex(24x18x59)po 8.6 z 1szt. silikatka to 3zł za 1szt bloczki(12x24x42) też 3zł/szt

wyrobił bym się w około 20-25tys.??(robiąć dużo samodzielnie)

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

pewnie tak nielicząc papierów my prawie na całą obore kupiliśmy za ok 40tys może trochę więcej więc na taką przystawkę powinieneś się zmieścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

aha no to fajnie..... może to zrobie nawet z młodego rolnika ;)

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abuk14    1
aha no to fajnie..... może to zrobie nawet z młodego rolnika ;)

Pozdrawiam Karol12!!!

O ile go dostaniesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0
pewnie tak nielicząc papierów my prawie na całą obore kupiliśmy za ok 40tys może trochę więcej więc na taką przystawkę powinieneś się zmieścić

a jakie wymiary tej obory?

i czy uwieziowa czy wolnostanowiskowa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

@Karol ja 3 lata temu mialem srednio ok 10 sztuk bydla i to byl stan ktory utrzymywal sie przez pewien czas, na dzien dzisiejszy srednio jest okolo 70 sztuk,wiec jak ktos chce to moze sie rozwinac,tylko zalezy od checi i pomyslow. Tylko musze zaznaczyc,ze ja mam same opasy,wiec bylo latwiej,ale wzrost ilosci hodowli byl duzy. A docelowo daze do 200 sztuk:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Aha i moim zdaniem jak chcesz cos robic to rob na wiecej niz 10 sztuk,bo bedziesz zalowal juz niedlugo ze za malo. Jak cos robic to juz porzadnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Witajcie nie pisałem ponieważ mnie nie było..... byłem na swojej farmie :P

Gdy byłem u wuja troche z nim pogadałem i porozmyślałem oraz pogadałem z pobliskim hodowca krów.....

I doszłem osobiście do wniosku że obora która posiadam nadaje się jednynie na jeden rząd stanowiska i tak planuje zrobić.... niestety dużo krów mi nie wejdzie ale będzie znaczna wygoda pracy :P

Do załącznika dołączam plan obory :P

Co wy na takie rozwiązanie??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!

post-828-1191864066_thumb.jpg


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

To co zaznaczyłeś dojarka to co to jest> tam ma byc miejsce na mycie sprzętu i dojarke, a dalej na chłodnie? Moim zdaniem pomieszczenie na chłodnie i użądzenia do dojenia możesz również dobudowac na zewnątrz bo i tak musisz wymurowac ścianę to po co w środku jak można na zewnątrz do tego styropina 5 cm to max bo chłodni działa jak piecyk w pomieszczeniu ( ppomieszczenie na chłodnie to min. 3 x 2,5 a nawet 3x3 m, do tego na umywalnie tak z 2x2,5 może byc i mniejsze, ja dojarke mam w garaży żeby mi nie ryczała do uch przy dojeniu. Dobry pomysł z tym jednym rzędem i dużym korytarzem paszowym bo zawsze to roztoczysz bele w oborze i nie będzie takiego syfu przed oborą, a z tyłu proponował bym drzwi z 2,1 szerkie żeby tym ciapkiem czy mf 255 wjechac z turem i to zgarnąc.

Ważna sprawa to jak masz doi bańkową to rób stanowiska i korytarz d*pami do chłodni zebys miał jak najkrutszą drogę do zbiornika z bańką a w tym układzie co masz to chyba przez grzbiety będziesz z bańkami skakał

 

No i najważniejsza sprawa, to ze 2 palety spuporexu, paleta pustaków troche styropianu no i wydłużyc, wydłużc na 12 - 15 stanowisk! :P

Lepiej od razu ponieśc te kilka tyś, puki ściany nie wytynkowane i dzwi i okna porządnie nie zrobione, jak za 2 czy 3 lata będziesz chciał burzyc wytynkowana i pomalowaną ścianę -przemyśl to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Ja i tak będę musiał dobudować te 3metry żeby mi te 7krów weszło w jednym rzędzie..... więc niewiem czy mnie będzie tak odrazu stać żeby zrobić na około 12sztuk ale obliczyć i pomyśleć można :P

A ile by tak mniej wiecej kosztowało dobudowanie takiego kawałka 6m x 6m?? (wysokośc 2.2m)

A dojarke to jeszcze niewiem jaką będe miał to zależy od funduszy... :P

a chłodnie tez niewiem czy będe miał ,ponieważ do dojarni nie mam aż tak daleko i spokojnie traktorem mógłbym sobie wozić.... :P

 

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
Ja i tak będę musiał dobudować te 3metry żeby mi te 7krów weszło w jednym rzędzie..... więc niewiem czy mnie będzie tak odrazu stać żeby zrobić na około 12sztuk ale obliczyć i pomyśleć można :P

A ile by tak mniej wiecej kosztowało dobudowanie takiego kawałka 6m x 6m?? (wysokośc 2.2m)

A dojarke to jeszcze niewiem jaką będe miał to zależy od funduszy... :P

a chłodnie tez niewiem czy będe miał ,ponieważ do dojarni nie mam aż tak daleko i spokojnie traktorem mógłbym sobie wozić.... :P

Pozdrawiam Karol12!!!

Do dojarni? :P chyba do zlewni?

A dlaczego uparłeś się tak na to mleko, nie masz maszyn nie masz kwoty mlecznaj a nawet krów nie masz i chcesz się zacząc rozwijac od 7 krów worząc mleko traktorem do zlewni, nie tędy droga oj nie tędy bo w ten sposób tylko się narobisz i jestem pewny że tylko bedziesz dokłądał do tego biznesu. Przeciez jak nosisz do zlewni to masz 20 gr mniej za litr, do tego tracisz pół dnia na przelewanie i cedzenie, dla 7 krów to ja nawet nie zaglądał bym do obory, mam teraz 15 i myśle jak to ładnie zakończyc za kilka lat bo z ków nie ma wcale kokosów a całą kase za wypłate trzeba wsadzic w pasze, prąd, wode, weterynarza itd itd, a uwiązany jesteś 24godz/ha.

Masz 12 ha? z produkcji roślinnej będziesz miał taki sam dochód a może i wyższy jak z mleka jak masz teraz inwestowac w obore, prase przyczepy schładzalinik bydło itp.

Nie myslałeś żeby trzymac tam kilka opasów? Wtedy nw do łak byś dostawal i dopłaty paszowe, a mógł byś pomyślec i o pakietach rolnośrodowiskowych, nie był byś "uwiązany" do obory i mógł byś pracowac poza rolnictwem, lub chodzic z usługami z jakąs maszyna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

No sorry pomyliłem się do zlewni..... a co ty tak mi wszystko odradzasz?? od 7krów też da się zacząć... ty pewnie odrazy miałes 15krów bo pewnie przejołes po ojcu gospodarke....

a ja przejme troche od wuja i chce zaczynąć no prawie od zera .... jest to moje hobby i będzie zarazem praca... a nie moja wina że musisz cała wypłate dopłacać :P

Musze troche pobulić i pocierpiec ale może dojde do czegoś....

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
No sorry pomyliłem się do zlewni..... a co ty tak mi wszystko odradzasz?? od 7krów też da się zacząć... ty pewnie odrazy miałes 15krów bo pewnie przejołes po ojcu gospodarke....

a ja przejme troche od wuja i chce zaczynąć no prawie od zera .... jest to moje hobby i będzie zarazem praca... a nie moja wina że musisz cała wypłate dopłacać :P

Musze troche pobulić i pocierpiec ale może dojde do czegoś....

Pozdrawiam Karol12!!!

Tak szczeże to od 7 krów będzie Ci ciężko zacząc, bo chcesz kupic i ciągnik i maszyny i krowy no i tą zaj*baną kwote, a ten ciągnik prasa przyczepa kosiarka tak samo będa pracowały i dla 7 i dla 12 sztuk, do tego ta chłodnię czy aparaty do dojenia będziesz mył po każdym dojeniu, płytki i podłączyc ciepła i zimną wodę też będziesz musiał tak samo więc ja radze zaczynac od chociaż 10 krów (tzn od takiego minim żeby mleczarnia przyjeżdzała sama do ciebie po mleko).

Pytasz dlaczego odradzam? Przez długie lata było około 10 krów po 99 około 12 i wtedy gdybym miał odbiór z domu miał bym po ponad 1,3 za l i wtedy trzeba było się rozwijac materiały budowlane były tanie cena za mleko dobra kwot nie było, kto wtedy nie rozwinoł produkcji teraz moim zdaniem powinien zapomniec o mleku, od 2 lat mam 15 sztuk wykupione wszystkie udziały dopłata za certyfikat 20 gr i mam 1,15 za l, gdybym nie ząłapał się na stary prow na budowę płyty i zbiorników już bym zrezygnował, u nas chodowcy trzymający właśnie po 4 - 7 krów masowo rezygnują, bo nie chce im się wyszykowac obory żeby otrzymac certyfikat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

dobrze że jesteś optymistą ale zaczynać prawie od zera taki kierunek jest ciężko szczególnie na tak małej ilości bo mleczarnie nie wiem jak jest u ciebie stawiają warunki ilościowe aby odbierać mleko z gospodarstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

a więc tak moi drodzy koledzy byłem w mleczarni się już o tą minimalną ilość dowiadywałem i wynosi ona około 200litrów co dwa dni(minimum oczywiście!!)

A co do tego od ilu sztuk zaczynac hodowle to ja planuje na poczatek te 7krów albo może odrazu dobuduje te pare metrów więcej i zrobie obore odrazu na 10sztuk wtedy będe miał bez wsadzania potem kasy możliwość rozbudowy stada... :P

niewiem czy to dobry pomysł ale ja uważam że tak.... traktor niestety musze kupić bo tym władkiem za dużo już nie narobie a zwłaszcza przy obsadzie około 10sztuk bydła... a maszyny niestety duży ale przyszłościowy wydatek ... nikt tego nie uniknie... obora także musze wyszykowac ponieważ aby mleczarnia przjżdzała na miejsce po odbiór mleka musze posiadac certyfikat na jakośc mleka...

A te 10ha mam narazie potem planuje dodzierżawienie do około 20ha.... a mam pytanie ponieważ kolega @marcin_z_małopolski posiada 3ciągniki(Ursus 2812 Zetor 7245 i Ursus C-360) na około 20ha czy to mu się opłaci??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
wykupione wszystkie udziały dopłata za certyfikat 20 gr i mam 1,15 za l,

a jaką ilość miesięcznie oddajesz i do jakiej mleczarni bo ja przy 4500l/miesiąc to teraz cena wyszła pond 1.3 zł a można jeszcze o 0.2zł mieć więcej przy większych ilościach

 

@Karol12 jak planujesz mieć w przyszłości te 20 ha to ta obora ci nie wystarczy to jak ta ziemia jest pewna to lepiej zainwestuj(jak dobrze mówić) więcej kasy i powiększ ją tak przynajmniej do 20 stanowisk w tedy to będzie miało jakiś sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Karol12, proacowałes kiedyś przy krowach? jeśli nie zagadaj z jakimś gospodarzem który ma 10 - 20krów, że chcesz mu pomóc przy porannym doju, tylko się nie spóźnij :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj