Zaloguj się, aby obserwować  
Karol12

Obora

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ferdek07    75
No to więc tak mówisz żeby kupić tylko jakiś rozrzutnik.... samozbierającom a w prasy sie nie pchać narazie??

A może jednak kupić TURA??

A mam pytanie co do obory niemoże być @Ferdek07 taka jak ma @andrzej2110 sądze że na początek w sam raz co nie??

małe koszty modernizacji itp....

a jeszcze pytanko czy taki MF nie będzie za dużym traktorem??

Pozdrawiam Karol12!!!

Obora żeby była jak najniższym kosztem aby uzyskac certyfikat, czy mf 255 za duży ;) ? w sam raz do rotacyjnej najlepszy ciągnik, tura możesz kupic do mf 255 używke za 3 tyś a jak chcesz wypas to 2 sekcyjny za 8 - 10 tyś, prasy to zależy nowa ze 20 lat będzie się amortyzowac ale jeśli była by w dobrym stanie używka a lubisz i najważniejsze potrafisz majsterkowac to jak najbardziej, wujas kupił kostke mf-a troche podłubal przy niej i już 3 sezon pracuje, Chcesz dorabiac poza rolnictwem to jak wszystko zechcesz sam robic to się nie wyrobisz.

Nie wszystko od razu wyszykuj obore postaw bydło a jak wpłynie kilka wypłat to będziesz wiedzial na co cie stac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Obora taka jak ma @andrzej2110 to jest właśnie najtąńszym kosztem zrobiony atest ;)

Co do kosiarki planuje mu kupić rotacyjną o szer. roboczej 1.65m.......

jak będe kupował TUR'a to taką używke za 3tyś zł zawsze to troche taniej... z majsterkowanie to lubie tylko nie zawsze wszystko umiem.... nie jestem tzw. "złota rączka" :D

O dobrabianiu w moim przypadku to niema mowy i wiem o tym już nie od dawna......

Na poczatek co mnie czeka wydatki to tak wyszykowanie obory, kupno traktoru i najpotrzebniejszych maszyn.....

Właśnie jakie maszyny być kupował na początek?? (prosze o konkrety)

Widzieliście na fotce(stodoły) pewnie ten garaż obok tam zamierzam trzymać maszyny tak jak wcześniej to czynił dziadek... :(

A ty jak robisz siano?? w bele czy kostki??

U mnie w okolicy jest sporo belarek i nawet jak bym się uparł to miałbym od kogo pożyczyć belarke jak i prase kostkującom.....

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Obora taka jak ma @andrzej2110 to jest właśnie najtąńszym kosztem zrobiony atest ;)

Co do kosiarki planuje mu kupić rotacyjną o szer. roboczej 1.65m.......

jak będe kupował TUR'a to taką używke za 3tyś zł zawsze to troche taniej... z majsterkowanie to lubie tylko nie zawsze wszystko umiem.... nie jestem tzw. "złota rączka" :D

O dobrabianiu w moim przypadku to niema mowy i wiem o tym już nie od dawna......

Na poczatek co mnie czeka wydatki to tak wyszykowanie obory, kupno traktoru i najpotrzebniejszych maszyn.....

Właśnie jakie maszyny być kupował na początek?? (prosze o konkrety)

Widzieliście na fotce(stodoły) pewnie ten garaż obok tam zamierzam trzymać maszyny tak jak wcześniej to czynił dziadek... :(

A ty jak robisz siano?? w bele czy kostki??

U mnie w okolicy jest sporo belarek i nawet jak bym się uparł to miałbym od kogo pożyczyć belarke jak i prase kostkującom.....

 

Pozdrawiam Karol12!!!

 

nowa kosiarka o szer.roboczej 1.65m kosztuje 3600 my za tyle kupiliśmy. Zawsze pamientam jaki to numer kosiarki a jak przychodzi co do czego to ucieka mi z głowy ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ja wszystko robie w bele najmuje prase i tak jak pisałem kilka zbieraczek jak mały kawałek skosze lub tak jedną wypycham na podjazd na płyte gnojową druga stoi pod oborą i z przyczepy nosze do obory, słoma tak samo z 5 - 10 zbieraczek wypycham za stodołą i robie taki pociąg (troche zepchne przodem troche podrzuce)- już mi się kończy ta słoma luzem.

Najpotrzebniejsze maszyny to do pola chyba wiesz a w łąki rotacyjna (1,65 może byc i taka rzemieślnicza kupiłm taką w tym sezonie i jakoś śmiga) zgrabiarka, jakaś przyczepa i ładowacz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

aha no wiem że ta kosiarka nie jest droga ;)

A do maszyn to ja chyba będę kupował:

1.Kosiarke

2.Zgrabiarke(7gwiazdową)

3.Przyczepe 8tonówke

4.Pługi 2skibowe

5.Kultywator i wałek do niego

6.Siewnik(narazie konny przerobie na podnośnik do traktoru)

7.Ładowacz

8.Brona

9.Rorzutnik

 

i to chyba narazie na tyle.... na początek powinno mi starczyć :D

Ej @Ferdek07 a może znasz ceny takie orientacyjne poszególnych maszyn??

Bo wiesz mógłbym sobie wtedy jakoś wstępnie obliczyć....

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
A do maszyn to ja chyba będę kupował:

1.Kosiarke

2.Zgrabiarke(7gwiazdową)

3.Przyczepe 8tonówke

4.Pługi 2skibowe

5.Kultywator i wałek do niego

6.Siewnik(narazie konny przerobie na podnośnik do traktoru)

7.Ładowacz

8.Brona

9.Rorzutnik

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!

 

a te maszyny to nowe chcesz kupic czy używane?


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Raczej nie, kto kupuje tyle nowych maszyn od razu?

 

no też prawda

 

http://www.kupsprzedaj.pl/maszyny/rolnicze...vert604582.html rozrzutnik powinien ci taki wystarczyc nie?

 

http://www.kupsprzedaj.pl/maszyny/rolnicze...vert936441.html przyczepa 6 tonówka jak myśłicie dobra cena? czy troche zadurza?

 

http://www.kupsprzedaj.pl/maszyny/rolnicze...vert770451.html chyba troche za duża

 

http://www.kupsprzedaj.pl/maszyny/rolnicze...vert673343.html zgrabiarka ;]

 

a opryzkiwacza nie będziesz brał czy będziesz pożyczał? http://www.kupsprzedaj.pl/maszyny/rolnicze...vert367785.html


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

No jasne że używki ;) tylko chyba kosiarke nową....

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Ceny to masz na allegro przykładowe, nie napisałeś jakie masz ziemie? kupuj pług 3 skibowy szkoda paliwa, co do przyczepy to szukaj raczej jakiejś platformy niskopodwoziówki z tirów dorobisz przód, lub sam coś wykminisz na tandemie do bel czy paczek jak kupisz jakąs dużą przyczepe to bele źle zakładac wysoko i paczki podawac, przyczepa to ostatnia maszyna jakiej potrzebujesz, bo rozrzutnik może awaryjnie robic za przyczepe,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

dokładnie tak jak mówi Ferdek07. Kup rozrzutnik 4 t ale 2 osiowy. Przyczepę kupisz później (może trafisz na jakoś okazje, znajomy kupił przyczepę 4t wywrotkę za 500zł ;), Wymienił jedno oponę i burty, musi jeszcze kupić siłownik i jo pomalować.). Jeśli dobrze pamiętam to tam ziemia nie jest za mocna więc kup pług 3 skibowy. Jak na którymś polu nie poradzi to jedno odkręcisz. Co do zgrabiarki to karolowi chodzi o pająka 7 a nie karuzelową. Pająka kupisz za około 1000 zł (używany)

 

Co do kosztów przeróbki. Koszt przeróbki tak jak ja mam i tak jak ci narysowałem jest podobny. Nizszy będzie nawet ten z rysunku. Nie potrzebujesz robić koryt tylko wylewasz beton i masz gotowe (i tak musisz ten beton wylać na posadzkę więc nic nie tracisz). Ja koryta już miałem, wystarczyło trochę przerobić. U ciebie wystarczy odpowiednio wylać beton na posadzę i zamontować kilka rur które wytyczą stanowiska oraz będzie do czego krowę uwiązać. I obora gotowa. Oczywiście jeszcze tynki na ścianę ale to tak czy tak musisz zrobić.

nie ma kto ci pomóc więc zrób korytarze paszowe. kukurydze przywieziesz taczko i wykupujesz i już zadane. W koryto tak się nie da. Siano to postawisz kostkę i rozetniesz sznurki i gotowe. Masz dobry (i bezpieczny) sposób zadawania paszy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

No może i dobrze mówisz @andrzej2110 ale czy ja wiem czy jak porobie takie stanowiska czy będzie taniej??

A co do tych sprzętów to prawda chce pająka ;)

pozatym na rozrzutnik moge zboże spokojnie pakować i bele też.... :(

Mam pytanie czy w taki pługu da sie odręcić skibe??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

na rozrzutnik mozesz ładnowac bele spokojnie nie dużo wiejdze ale zawsze cos] a w pługu pewnie da sie odkręcić skibe


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Stanowiska lepiej pokupic gotowe ja w tamtym roku płaciłem 75 pln wygrodszenie plus łańcuch obejma chaczyk itp. wyszło po jakieś 130 pln za stanowisko, bo jak z robisz z cieńszej jak 50mm rury to bydło to rozniesie wystarczy ze 2 do 5 troche skoroduje i kicha ( kumpel robił sam wyginał męczyl się a rura z metra strasznie droga jest a firma co to robi sawsze taniej ma), każda krowa musi miec wygrodzenie i nie może byc ostrych krawędzi dlatego radze kupic gotowe, pozatym to jest bydło i to wszystko musi byc masywne, no i polecam jakąs przyczepe zbierającą tak awaryjnie jak by każdy miał swoją robotę i nikt nie chciał Ci prasowac lub masz mały kawałek to czepiasz zbieraczke i też masz sprzątnięte i do zworzenia paczek jest dobra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Właśnie- nie ma co robić samemu,

Mój sąsiad budował w zeszłym roku oborę i z taki %majster% porobił mu stanowiska/przegrody między bydłem- już w tym roku na wiosnę musiał spawać jedną z przegród miedzy byczkami (tak, ok. 800-900kg miały) i nie było to przyjemne ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorki chłopaki, że psuję wam wątek i odgrzewam starego kotleta, ale dopiero zacząłem czytać ten temat! ;)

Mój kolega ma właśnie simmentale mleczne, tak z 15 albo 17 sztuk i chwali je sobie, że nie ma większych problemów z nimi, jeśli chodzi o zdrowie, ale czasem trafiają się (choć żadko) ciężkie porody, wtedy lekarza trzeba wezwać!

 

Odnośnie wydajności: Jeśli liczysz, że z 10 krów będziesz miał co drugi dzień 200 L to dobre założenie ...ale biorąc pod uwagę średnią dostaw! U mojego kolegi akurat tak się złożyło, że latem ma co drugi dzień ponad 600 L ale zimą już ...niecałe 100 L (traf chciał, że w tym samym czasie musi dużą większość z nich zasuszać i mleka nima). I tu zaczyna się ból, bo gdy spadnie mu poniżej 150 L to musi wywozić do głównej trasy tak ze 2 km, mleczarnia nie chce wjeżdżać! ...ech, co za czasy!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
. I tu zaczyna się ból, bo gdy spadnie mu poniżej 150 L to musi wywozić do głównej trasy tak ze 2 km, mleczarnia nie chce wjeżdżać! ...ech, co za czasy!!!

U mnie nawed jak bedzie 100l to i tak przyjada nie mają wyboru ja nie będe woził im 15km mleka


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
U mnie nawed jak bedzie 100l to i tak przyjada nie mają wyboru ja nie będe woził im 15km mleka

 

to masz dobrze! ten mój kolega połakomił się na ofertę mleczarni, która przyjeżdża po mleko ponad 100km w jedną stronę i wyłapała największych dostawców, w tym dwóch jego braci, którzy mają po 200 L ale z jednego udoju a nie z czterech!

miejscowe mleczarnie wjeżdżają jak ktoś ma i ok 100L i wcale nie gorzej za mleko nie płacą, ale on się udał i teraz ma!!!

...sorki, że odbiegłem od tematu!!!

 

i jeszcze raz odgrzeję starego kotleta! ;) Karolu 12 nie bierz hali udojowej, ani nawet przewodówki na 10 sztuk tylko zwykłą dojarkę konwiową, bo przy hali czy dojarce przewodowej zużyjesz więcej wody na jej mycie, niż udoisz mleka! Ja mam dojarkę przewodową ( w tej chwili mam 30 sztuk dojnych) i zużywa mi na dobę tak ok. 120 do 150 L wody!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3

jade w sobote do mojego drógiego wujka to porobie troche fotek hali udojowej ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
to masz dobrze! ten mój kolega połakomił się na ofertę mleczarni, która przyjeżdża po mleko ponad 100km w jedną stronę i wyłapała największych dostawców, w tym dwóch jego braci, którzy mają po 200 L ale z jednego udoju a nie z czterech!

miejscowe mleczarnie wjeżdżają jak ktoś ma i ok 100L i wcale nie gorzej za mleko nie płacą, ale on się udał i teraz ma!!!

...sorki, że odbiegłem od tematu!!!

 

i jeszcze raz odgrzeję starego kotleta! :( Karolu 12 nie bierz hali udojowej, ani nawet przewodówki na 10 sztuk tylko zwykłą dojarkę konwiową, bo przy hali czy dojarce przewodowej zużyjesz więcej wody na jej mycie, niż udoisz mleka! Ja mam dojarkę przewodową ( w tej chwili mam 30 sztuk dojnych) i zużywa mi na dobę tak ok. 120 do 150 L wody!!!

A na bańkowej to może nie myłeś? Już mi ręce opadają od bańkowej i od noszenia tych baniek przy 15 sztukach doje ponad godz na 2 bańki, czy używana przewodówka to dobry pomysł? Co do litarażu to nie wierze że mleczarnia może sobie tak w h*ja przycinac i nie uwzględinac tego że raz było 600 a raz 100, wszędzie brakuje surowca i kiedyś u mnie wymagali 300 z 2 dni a teraz to aby 200 a na start nawet mniej było i chcą przyjeżdzac, bo mniejsi masowo rezygnują i nie chcą się dostosowywac, dają puki chcą brac no i moga brac (wymogi co do dobrostanu itd) a mleczarnia nie chce tracic litarzu.

Np. spomlek z radzynia jeździ ponad 400 km po mleko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
A na bańkowej to może nie myłeś? Już mi ręce opadają od bańkowej i od noszenia tych baniek przy 15 sztukach doje ponad godz na 2 bańki, czy używana przewodówka to dobry pomysł? Co do litarażu to nie wierze że mleczarnia może sobie tak w h*ja przycinac i nie uwzględinac tego że raz było 600 a raz 100, wszędzie brakuje surowca i kiedyś u mnie wymagali 300 z 2 dni a teraz to aby 200 a na start nawet mniej było i chcą przyjeżdzac, bo mniejsi masowo rezygnują i nie chcą się dostosowywac, dają puki chcą brac no i moga brac (wymogi co do dobrostanu itd) a mleczarnia nie chce tracic litarzu.

Np. spomlek z radzynia jeździ ponad 400 km po mleko ;)

 

też nie dawno założyliśmy przewodówke też z 2h doiliśmy 15sztuk tera o z 1h krócej doimy


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

więc tak zlociutki3514 niema sprawy przecierz możesz pisać i pytania na stare odpowiedzi.... ;) nic nie zaszkodzi odpowiedź więcej....

A co do hali to ja planowałem na obsade(w przyszłości) 30sztuk ,ale teraz wiem że to głupi pomysł i mam zamiar iśc potem nadal w uwięziową..... a co do obory to kolego zlociutki to robie taka jak ma @andrzej2110 co ty na to??

Wiem że w dojarce bańkowej jest troche noszenia ale wkońcu coś za coś... :(

A przyczepe samozbierającom to mam zamiar kupić taką najtańsza polską za około 2-3tys. zł

Bele na rorzutnik za dużo nie wejdzie ale zawsze coś.... :( potem pomyśle nad jakąś lawetą może z podłogi z barakowozu....

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
też nie dawno założyliśmy przewodówke też z 2h doiliśmy 15sztuk tera o z 1h krócej doimy

Jakie koszty nowa czy używana, masz jakąs automatyczną myjke, bo te bańki jak to bańki zawsze ktoś jest kto wychyli ale mycia wymion to nikt nie pospieszy a to najgorsze zajęcie w całym gospodarstwie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adik_ziel    3
Jakie koszty nowa czy używana, masz jakąs automatyczną myjke, bo te bańki jak to bańki zawsze ktoś jest kto wychyli ale mycia wymion to nikt nie pospieszy a to najgorsze zajęcie w całym gospodarstwie ;)

 

my kupiliśmy używke gościu który nam przerabiał całą obore sprowadził z Niemiec ;] daliśmy 16 tyś w oboże wszystko nowe tylko co nieco jest używane myjki nie mamy automatycznej trzeba z 1500zł dołożyć do takiej ;]

 

jak będę tera w sobote u wujków to moge porobic pare fotek tych dojarek i dodam na AF ;]


«Adik_ziel will do anything for you.»

Jeżeli, ktoś, komuś, coś ewentualnie nikt nikomu nic... To z punktu widzenia masz ode mnie pzdr...... xD

Kocham to co robię, robię to co kocham, choć czasem muszę robić to, co tylko lubię, ale wtedy za to mi płacą. I znowu mogę robić to co kocham...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

oki Adek ;)

A ty Ferdek07 masz jak porobić fotki twojej obory??

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj