Zaloguj się, aby obserwować  
Karol12

Obora

Polecane posty

Ferdek07    75
Arek mi się wydaje że na 20 krów zabardzo chyba się nie opłaca wolnostanowiskowej, ale od 30 sztuk to chyba już tak :( Kup w poniedziałek 10 krów i już hehe :( Może masz możliwość dobudowy obory to dobuduj, zawsze to wyjdzie taniej jakbyś mial stawiac nową, a co jeszcze jakbys znalazł materiały budowlane z rozbiorki ;)

 

Karol chyba lepiej w kostki, bo na bele to zbyt duże wydatki (belarka, tur), kostke sam przeniesiesz a belki nie. Wynajmiesz w żniwa z 4 osoby, i masz słome w stodole :(

Ciekawe kogo wynajmiejsz jak wszyscy za granicą, już sąsiad mnie wynajmował do kostek a od 2 lat robi bele i mówi "pie*dole te kostki to tyle samo roboty co przy zbieraczce tylko na widłach się trzyma.) do bel wystarczy kawałek krubej rury i os od wozu i mamy tura do bel :( , za godz belowania płacisz około 120 pln a w godzine każdyci zrobi 2 ha a jak słaba trawa lub słoma to nawet więcej, wynajęcie pracowników na sprzątnięcie 4 ha zapłacisz ponad150 pln bo to cały dzień zap*erdolu, a bele sam zwieziesz i poukładasz w pół dnia i za belowanie zapłacisz 200 pln ale jak chcesz miec ładnie poukładane w stodole to twoja sprawa, a tak wogóle ile kostka na godz kosztuje i ile zrobi w godz?

Ważna sprawa to czy masz płyte i zbiornik? moim zdaniem warto zrobic dla 10 sztuk, ale jak nie masz i dali by Ci na to certyfikat ( różnie to uznają) zrów wolnostanowiskową albo i uwięzówke na głębokiej ściółce i wybetonuj wyżej nawet płytkami wyłóż jedno stanowisko do doju, u mnie znajomy tak ma i dostal certyfikat, do 15 zadna chala udojowa się nie opłaca, a takie stanowisko było by dobrym rozwiązaniem ale wolnostanowiskową rób tylko pod warunkiem że takie samo tzn wielkosc i rasa kupisz bydło bo jeśli będą różne rasy to sie pozabijają, kumpel na wolnostanowiskowej namieszaj to wieczna wojna 4 sztuki musi czepiac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2

to się jeszcze okaże. myślę ze na 30 byłoby w sam raz.. na to potrzeba około 150 m2 więc wyszłoby ok. 30 m. dł. i 13 - 14 m szer. Powoli zbieram kasę żeby chociaż połowę mieć,a jak byłoby więcej to już całkowicie dobrze.. http://odr.zetobi.com.pl/budow/budo005. -taką ale pomniejszoną ;)

do modów - usuńcie tego posta bo ja chyba nie mogę ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc1    2

to się jeszcze okaże. myślę ze na 30 byłoby w sam raz.. na to potrzeba około 150 m2 więc wyszłoby ok. 30 m. dł. i 13 - 14 m szer. Powoli zbieram kasę żeby chociaż połowę mieć,a jak byłoby więcej to już całkowicie dobrze.. http://odr.zetobi.com.pl/budow/budo005.htm - chciałbym taką ale pomniejszoną ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
Ciekawe kogo wynajmiejsz jak wszyscy za granicą, już sąsiad mnie wynajmował do kostek a od 2 lat robi bele i mówi "pie*dole te kostki to tyle samo roboty co przy zbieraczce tylko na widłach się trzyma.) do bel wystarczy kawałek krubej rury i os od wozu i mamy tura do bel ;) , za godz belowania płacisz około 120 pln a w godzine każdyci zrobi 2 ha a jak słaba trawa lub słoma to nawet więcej, wynajęcie pracowników na sprzątnięcie 4 ha zapłacisz ponad150 pln bo to cały dzień zap*erdolu, a bele sam zwieziesz i poukładasz w pół dnia i za belowanie zapłacisz 200 pln ale jak chcesz miec ładnie poukładane w stodole to twoja sprawa, a tak wogóle ile kostka na godz kosztuje i ile zrobi w godz?

Ważna sprawa to czy masz płyte i zbiornik? moim zdaniem warto zrobic dla 10 sztuk, ale jak nie masz i dali by Ci na to certyfikat ( różnie to uznają) zrów wolnostanowiskową albo i uwięzówke na głębokiej ściółce i wybetonuj wyżej nawet płytkami wyłóż jedno stanowisko do doju, u mnie znajomy tak ma i dostal certyfikat, do 15 zadna chala udojowa się nie opłaca, a takie stanowisko było by dobrym rozwiązaniem ale wolnostanowiskową rób tylko pod warunkiem że takie samo tzn wielkosc i rasa kupisz bydło bo jeśli będą różne rasy to sie pozabijają, kumpel na wolnostanowiskowej namieszaj to wieczna wojna 4 sztuki musi czepiac.

 

No to problem jest u Ciebie. U mnie jest paru młodych co chętnie pomogą, nie mówie o starszych co ich dzień się zaczyna i kończy pod sklepem.

 

Co do kostek, to jak masz dobrego kierowce to pojedzie szybciej i zrobi w godzine więcej jak hetkar. U mnie to by było niemożliwe belowanie, bo w okolicy nikt nie ma belarki dlatego mówie o kostkach. Wiadomo, że bele lepiej, ale do tego trzeba mieć tura, no i belarke(chyba, że weźmiesz kogoś na usługi)...


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jeśli tak to Ok, ale do belownicy wcale nie trzeba tura, a jeśli masz do dyspozycji takich pracowników to proponuje kupic przyczepe zbierającą za 2 max 3 tyś kupisz dobrą prosta maszyna nic się nie psuje a ludzie się pozbywają, lepsza od kostki do lekko wigotnego siana bo doschnie, ale jak twoi pracownicy przeżucą kilka mokrych zbieraczek to poznają co znaczy cieżka praca na gospodarce ;) , ja kosze kawałek na 1 gura 2 zbieraczki i wypycham po jednej za oborą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sebastian    0
No to problem jest u Ciebie. U mnie jest paru młodych co chętnie pomogą, nie mówie o starszych co ich dzień się zaczyna i kończy pod sklepem.

 

Co do kostek, to jak masz dobrego kierowce to pojedzie szybciej i zrobi w godzine więcej jak hetkar. U mnie to by było niemożliwe belowanie, bo w okolicy nikt nie ma belarki dlatego mówie o kostkach. Wiadomo, że bele lepiej, ale do tego trzeba mieć tura, no i belarke(chyba, że weźmiesz kogoś na usługi)...

tylko ze jak pojedzie szybcjiej z kostkujaca to do dzwigania bel bedzie potrzeba pudziana ;) a jak rozlusnisz to jak pociagniesz za sznurek to sznurek bedzie na wysokosci jaka podniesiesz a belka na ziemi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

no właśnie takie buty :(

Może ten pomysł z samozbierającom przyczepą to jest strzał w 10-tke??

Tylko słome luzem zbierać to znowu przesrane :( Ale do siana to chyba w sam raz co??

@Ferdek07 kolega @andrzej2110 na taką samą obore jak ja chce zrobić(link na początku tematu) dostał bez żadnego ale ,ponieważ tam jest wszystko wybetonowane i tylko jest grubsza warstwa gnoju ;)

A płyte i zbiornik mam zamiar zrobić.....

Mam jeszcze dylemat jaką prae kupić kostkującom czy belarke??

Z GÓRY DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ!!!!!

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Nie bierz kostki, jeśli u nas każdy zmienia kostke na belarke to chyba cos o tym świadczy. Co do zbieraczki dobra sprawa pod warunkiem ze będziesz miał pracowników do przerzucania, co do słomy luzem to jest dużo lepiej od siana bo siano bardzo się zbija i jak jest wilgotne to tak jak kostka tylko więlkości przyczepy ;) , ale zbieraczka przyda się na dorywcze sprzatnięcie małych kawałków i dawanie na bierzaco stawiam pełną pod samą obora i git.

Wiadomo że ma byc wybetonowany spód w głębokiej oborze i napewno będzie w takim ukłądzie mniej roboty i beczkowóz nie potrzebny, ale jak już tak zrobisz to nie zawracaj sobie głowy z płytą i zbiornikami, bo dobra płyta kosztuje jak zrobisz tanio to za 5 czy 10 lat to będzie kupa gruzu, a codziennie rano śmiganie z taczką na płyte, jak robili mi płyte na prow zrobiłem jeszcze na jednym zapolu w stodole przy oborze płytką oborę dla młodzierzy i nawet przy pełnej obsadzie praktycznie nic do zbiornika nie odpływa a codziennie z taczką trzeba śmignąc, teraz skończyłem starą oborę i zrobiłem na głębokiej (z 60 cm głęboka) postawiłem jałówki wypchnołem na korytrzu zbieraczkę siana i jedyne co robie od tygodnia to zasypuje im tylko osypke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Suchy    1

Nie chce Cię zniechęcać ,ale wydaje mi się że nie masz zbyt dużego pojęcia o prowadzeniu gospodarstwa mlecznego. Obora i pole to nie wszystko. Ważna jest płyta gnojowa i zbiornik na gnojowicę, kolejny problem to pracownicy (skoro nie ma Ci kto pomagać) bo przynajmniej od czasu do czasu będzie Ci potrzebna pomoc, chociażby przy robieniu kiszonki z kukurydzy czy przy zwożeniu słomy jeśli będzie robiona w kostkę. Jeżeli ponadto nie masz odpowiedniej wiedzy o krowach i prowadzeniu gospodarstwa będzie Ci ciężko ogarnąć wszystko.

Ja sam mam 22 lata, mamy gospodarstwo około 15ha i nie szykuję się żeby w przyszłości sie z niego utrzymywać, pomijając inne czynniki, zdaję sobie sprawę że z takim areałem ciężko jest zaczynać i dochody nie są tak wielkie jak Ci się może wydaje.

Radzę abyś się dobrze zastanowił i wszystko przekalkulował. Przede wszystkim zapoznaj sie bliżej z realiami pracy rolnika i wszystkim obowiązkom i przepisom jakie musi spełnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

tak tylko kolega @andrzej pisze że taka przyczep samozbierająca jest nieza poręczna ;)

Bo jak będzie się nosić siano i słome to wtedy na całym podwórku syf.... ale jakby tak wozić na taczce??

A do sąsieka można siano ładować dmuchawą tak ja przynajmniej uważam :D

A powiedz jeszcze raz jak byś zrobił obore na moim miejscu??

Głęboką ściółke i jedno betonowe stanowisko do doju czy tak?? wtedy nie potrzeba płyty i zbiornika tak??

A belarka to spory wydatek :( i niewiem czy w moim wupatku zda egzamin na taką hodowle.....

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

płyta jest teraz niepotrzebna i ja radze tobie jej nie robić (przynajmniej na razie). Jeśli byś zrobił oborę według mojego projektu to byś musiał płytę zrobić tam gdzie za parę lat byś mógł się rozbudowywać (płyty nie przesuniesz).

co do luźnego siana i słomy to mi nawet tego nie przypominaj. Kostki sa wygodne bo łatwo je włożyć w małe miejsce. Beli nie włożysz gdzieś wysoko i daleko. Wado pęczków jest to że potrzeba siły i najlepiej co najmniej 2 osoby. na początek to nie kupuj prasy tylko zrób trochę bel i trochę kostek i będziesz mieć rozeznanie co ci sie bardziej sprawdzi.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
tak tylko kolega @andrzej pisze że taka przyczep samozbierająca jest nieza poręczna ;)

Bo jak będzie się nosić siano i słome to wtedy na całym podwórku syf.... ale jakby tak wozić na taczce??

A do sąsieka można siano ładować dmuchawą tak ja przynajmniej uważam :D

A powiedz jeszcze raz jak byś zrobił obore na moim miejscu??

Głęboką ściółke i jedno betonowe stanowisko do doju czy tak?? wtedy nie potrzeba płyty i zbiornika tak??

A belarka to spory wydatek :( i niewiem czy w moim wupatku zda egzamin na taką hodowle.....

Pozdrawiam Karol12!!!

Oj kolega chce wozic taczką siano to chyba małe ma doświadczenie. SZbieraczka tak ale jako dorywcza mnaszyna w zastępstwie za prase na małe kawalki, belarke psaówke możesz kupic tanio, jeśli będzie jedno stanowisko to właściwie ale to właściwie niepotrzebna płyta i zbiorniki, ale taka obora musi byc głęboka ze 60 cm może więcej i musiał byc wylac schodki żeby po tym chodziły.

Nie masz doświadczenia z gospodarzeniem, a z bydłem? Czy potrafisz odbierac porody, rozpoznac co z krową nie tak, czego jej brakuje, w żywieniu, co jej dolega itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

z gospodarstwem tak jak już mówiłeś nie mam doświadczenia ale z bydłem mam potrafie rozpoznać różne objawy itp... i jeszcze troche więcej się dowiedziałem z AF ;)

Ale ja planuje obore tak jak @andrzej2110 i dlatego niewiem co z tą płytą?? może ją zrobić poprostu troche dalej co??

A to może ja jednak sobie kupie ta prase kostkującą i jakoś kogoś najme do tego siana i słomy co??

Bo siano i słoma luzem to troche stary i uciążliwy sposób tak jak już pisaliście.....

Mam pytanie do was jeszcze czy składowanie zboża na górze obory(strych) jest dobrym sposobem??

I jeszcze w ten wekeend 6-7października będe u wuja to porobie klika fotek obory, stodoły itp... i się z wami jakoś nimi podziele :D Sądze że jak bedziecie mieli fotki łatwiej będzie wam mi pomóc :(

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
z gospodarstwem tak jak już mówiłeś nie mam doświadczenia ale z bydłem mam potrafie rozpoznać różne objawy itp... i jeszcze troche więcej się dowiedziałem z AF :D

Ale ja planuje obore tak jak @andrzej2110 i dlatego niewiem co z tą płytą?? może ją zrobić poprostu troche dalej co??

A to może ja jednak sobie kupie ta prase kostkującą i jakoś kogoś najme do tego siana i słomy co??

Bo siano i słoma luzem to troche stary i uciążliwy sposób tak jak już pisaliście.....

Mam pytanie do was jeszcze czy składowanie zboża na górze obory(strych) jest dobrym sposobem??

I jeszcze w ten wekeend 6-7października będe u wuja to porobie klika fotek obory, stodoły itp... i się z wami jakoś nimi podziele ;) Sądze że jak bedziecie mieli fotki łatwiej będzie wam mi pomóc :(

Pozdrawiam Karol12!!!

Jeśli zrobisz głęboką nawet uwięzową nie zawracaj sobie głowy z płytą, bo siano luzem to jest nic w porównaniu z codziennym rannym kursowaniem z taczką z gównem, ja zrobisz płyte musisz robic i zbiornik bo z pełnej płyty jest 3 razy tye płynu co z całej obory, inna sprawa to czy bierzesz ONW ( trudne warunki gospodarowania) to żeby ta twoja głęboka obora była wybetonowana, nie iwem jak wygląda twój projekt bo nie chce mi sie to otworzyc.

Co do siano słoma to najlepiej belki pasówke belarke kupisz za niecale 10 tyś, a oszczędzasz czas i paliwo a tur wcale nie potrzebny 3 metry rury grubościennej i oś od wozu i masz kolec do bel, od kostki wszyscy u nas odchodzą bo za dużo ręcznej roboty z tym, jeśli masz kupowac prase to tylko belarke, jeśli najmowac to najmuj kostke i kup zbieraczke (zawsze to małe kawałki sam sprzątniesz), Słoma w belach wogóle nie zamaka a i z sianem prze kilka m-cy też nic się nie dzieje więc nie musisz wszystkiego pchac do stodoły, pozatym nawet jak zamoknie bela siana to nic w środku się nie dzieje a jak na zprasowane kostki popada to bida z tym sianem będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

To mówisz że najlepiej jakbym kupił prace belarke(pasówke)??

No wsumie to racja.... tylko z tym "kiełkiem" to podobno troche jest niezawygodnie ,ponieważ strasznie szyja boli od odwracania się czy to prawda:??

A co do miejsca w stodole to jest tego dużo.... kiedyś dziadek hodował krowy i konie :D

Co do planu to jest taka sama obora jak ma kolega @andrzej2110 to możesz zobaczyć na tej fotce http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=11184

Albo poprostu zgrać sobie na dysk i obejżeć ten filmik http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?aut...i&img=11263 ;)

A ja w załączniku zamieszczam fotki stodoły którą przejme :(

Zobacz i powiedz co o niej sądzisz.........

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!

post-828-1191249266_thumb.jpg

post-828-1191249278_thumb.jpg


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak nie zrobisz to będziesz i tak żałował że mogłeś zrobic inaczej (wiem to po sobie i żałuje że nie postawiłem nowej obory z wykorzystaniem ściany ze starej bo wyszły by te same koszty a miałbym duży korytarz paszowy), wiec z oborą to najważniesze żeby stanowisko 120 cm było i powierzchnia okien i wentylacja się zgadzała, co do kolca to przywykniesz :D , ja mam co roku ponad 700 belek i 120 rozrzutników ładuje kolcmi czepianymi na tuz, zasada jest jedna:żeby nie patrzec tylko przezprawe ramie ale czasem i przez lewe wtedy to tylko gimnastyka dla mięśni karku ;) przecież nawet z turem trzeba cofnąc i się obejrzec, a pozatym z tym kolcem dużo lepiej wmanewrujesz z belką w każdy kont a z mokrej łąki tylko w ten sposób pozwozisz belki, co do prasy pasówka będzie najtańsza,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Aha to takie buty z tym kolcem :D

Narazie mam zamiar nierobić sianokiszonki czy to mój błąd??

O ile sie orientuje to stanowisko może mieć 115cm szerokości czy to prawda??

A ciągnik zmieniłem zdanie mam zamiar kupić MF 255 co wy na to??

A jak wam się podoba stodoła??

ile do niej wejdzie siana i słomy??

Fotki z wewnątrz porobie w ten wekeend ;)

a właśnie jakie porobić wymiary koryt?? na jakiej wysokości maja być??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Mf 255 bardzo dobry ciagnik do krów,ale moze warto zastanowic się nad takim http://www.allegro.pl/item247206258_mf_mas...rguson_675.html, bo ceny za mf 255 chyba oszalały, lub http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=B16444, co do sianokiszonki to nie robie bo wzrost wydajności to brak kwoty a pozatym duże koszty foli i brak owijarki, człowieku jakie koryta? ;) - próg pod nogami i poidła, stanowisko 115 ale wymagali do spo 120 i takie porobiłem,a pozatym przy dojeniu to i tak jest ciasno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

A widziałes jaką ja chce zrobic obore taką jak @andrzej2110 a on ma koryta porobione..... przesyłałem już ci linki :D

A co sianokiszonki to właśnie folia i owijarka :( drogie to jak cholera... tzn. owijarka to nie ale folia to troche przesadzają :(

i chyba lepiej jakbym miła TUR'a bo wiesz do gnoju z takiej obory to wsam raz by był ;)

No to jakie te koryta.... wymiary??

A jakim model konkretnie byś polecał pasówki???

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Działaj z tą obora na graty przyjdzie jeszcze czas, pasówke nie iwem jaką polecic, są 2 w okolicy i jakoś śmigają jedną koleś kupił za grosze chyba nie całe 5 tyś dała a druga to jd i troche droższa była, jeśli nie ma w okolicy pras żeby ktoś zbelował to najtańsza będzie pasówka, bo chyba lepiej pasówke w dobrym stanie jak zajechaną walcówke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Karol Mówiłem Ci na gg żebyś zrobił nie tak jak ja mam tylko tak jak narysowałem. U mnie tak się nie da bo mam słup w środku obory i jest dłuższą. Gdybym miał tako jak twoja to bym jo tak zrobił jak narysowałem a nie tak jak teraz mam.

Jeśli będziesz mieć bele (przy okładzie obory z rysunku będą bele pasować) to bym proponował tura 3 sekcyjnego. O ile bele słomy można nabić na coś to już owinięto sianokiszonkę nie. Potrzebny jest chwytak. Do tura to ciągnik 4x4.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Dla 10 krów chwytak do sianokiszonek? Koleś ma 35 sztuk i nie zawsze tego chwytaka uzywa krokodylem zakłada sianokiszonke na owijarke, przy 10 krowach ile 100 sianokiszonek zrobisz? Karol12 mają w okolicy sprzęt do kukurydzy jakąś porządną sieczkarnie? jak nie ma problemu ze zwierzyną leśną może lepiej robic kukurydze i przy siane pozostac, wtedy robił bys tak mało siana że wysraczyło by i wynajęcie kostki, przy 10 sztkach bardzo uważaj zeby nie przeinwestowac, bo z 10 krów da się życ pod warunkiem że bardzo delikatnie i ostrożnie się inwestuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

andrzej2110

 

Narazie chce zrobić obore taką jak ty masz ponieważ w przyszłości planuje zrobić z tej części cielętnik i porodówke.... :D

 

Ferdek07

 

Takie sprzęty to mają ,poniewąz w okolicy jest sporo hodowców bydła mlecznego.... np. ostatnio(w te wakacje) koleś kupił sieczkarnie Mengele MAMUTA więc jest co nająć ;)

 

Ferdek07

 

Czyli w co mam inwestować i jak??

 

andrzej2110

 

Ja uważam że chwytak w mojej sytuacji to zbędny wydatek przecierz mam zamiar na początku nie robić sianokiszonki .... :(

 

 

andrzej2110

 

Mnie niestety na taki traktor nie stać... :( może potem :(:(:(

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Karol długie lata ojciec trzymał około 10 sztuk i jakie kolwiek drobne inwestycje bardzo boleśnie odczuwane były na domowym budrzecie, od kilku lat trzymy po 15 można sobie na więcej pozwolic, ale jest przy tym (w oborze) 2 razy ciężej. A inwestowac w najpotrzebniejsze maszyny nie masz ciągnika mf 255 będzie ok, chwytak do bel kosztuje 4 tyś a tur do tego ponad 20 tyś z 10 krów samego takiego tura będziesz 4 lata spłacał, do tego mf 255 kupisz tura za 3 - 5 tyś, jak jest możliwośc wynajęcie prasy i sieczkarni to po co pchac kase we własny sprzęt przy 10 sztukach, potrzebujesz przyczepy objętościowej ( rozrzutnik i zbieraczka się nadają, żeby zaoszczędzic na prasie to siano co dajesz na bierząco możesz zebrac zbieraczką, to samo słoma na jesień kilka małych stertek przy samej oborze zanim śniek zapapra to wykorzystasz, niemusisz przecież wszystkiego zbierac zbieraczką czy wszystkiego prasowac w kostke, nie piszesz jakie masz ziemie czy dobre czy nie i jakie plony zboża bo może nie wystarczyc Ci pasz treściwych i będziesz musiał dokupywac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

No to więc tak mówisz żeby kupić tylko jakiś rozrzutnik.... samozbierającom a w prasy sie nie pchać narazie??

A może jednak kupić TURA??

A mam pytanie co do obory niemoże być @Ferdek07 taka jak ma @andrzej2110 sądze że na początek w sam raz co nie??

małe koszty modernizacji itp....

a jeszcze pytanko czy taki MF nie będzie za dużym traktorem??

 

 

Pozdrawiam Karol12!!!


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj