Zaloguj się, aby obserwować  
schaffer

skarmianie ziemniaków

Polecane posty

malopolanin64    421

Najpierw je przyzwyczaj stopniowo u mnie krowy waga około 500 i więcej dziennie dotają około 15 kg ziemniaków siekanych w dwóch dawkach ale oczywiście jeszcze kiszonki z kuku i sianokiszonka. przy ziemniakach trezba uważąć zeby nie prężyło bydła bo jedynie trokarowac trzeba a to już ogromna strata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pajo    1

wiem ze trzeba stopniowo przyzwyczajać dziś dostały po 2 kg w dwóch porcjach. chce wiedzieć ile optymalnie mogą dostać??? sianokiszonka, siano i woda cały czas u mnie. do tego jeszcze po 1 chlebie moczonym dostają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FanUrsusa    0

Czy ziemniakami można zastąpić, ziarno qq? Bo ziemniaki mają wartość 600kcal a suche ziarno qq ma 850kcal. Różnica nie za wielka a w cenie ogromna u mnie za 1t qq można kupić w granicach 12t ziemniaka a zawsze jakaś zawartość jest typu 20g białka błonniku 20g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jemioł ma większą wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Czy ziemniakami można zastąpić, ziarno qq? Bo ziemniaki mają wartość 600kcal a suche ziarno qq ma 850kcal. Różnica nie za wielka a w cenie ogromna u mnie za 1t qq można kupić w granicach 12t ziemniaka a zawsze jakaś zawartość jest typu 20g białka błonniku 20g.

 

 

"Ziemniaki są paszą wartościową o wysokiej wartości biologicznej białka i dobrej strawności. Ze względu na znaczny udział skrobi są paszą energetyczną (3,4 do 3,5 MJ EM) i można nimi zastąpić z powodzeniem śrutę zbożową (1 kg śruty zbożowej = 3,5 kg ziemniaków parowanych)." dr Małgorzata Kasprowicz-Potocka;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

a ja mam nie co inne zdanie na temat ziemniakow moze to tylko ja tak mialem ale dziennie na 4 sztuki jalowek w wadze 300-400kg dawalem 20l wiadro pokrojone to wychidzilo ok 4kg na jednego i jalowki zaczely dostawac biegunke i efekt byl taki ze nic nie rosly tylko staly w miejscu przez biegunke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

biegunka była spowodowana zbyt dużą dawką ziemniaków bądź ich nieodpowiednią jakością, nie zaś samym faktem ich zadania, u bydła istotne znaczenie może mieć solanina, dlatego dla pewności warto zadawać wyłącznie oczyszczone i zdrowe ziemniaki, pozbawione kiełków; a już najbezpieczniej jest zadawać ziemniaki uparowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

ja ziemniaki mialem zdrowe tyle ze z biachem prosto z kopca pokrojona kazdy jeden nozem. dawka tak jak pisalem ok 4 kg kazdy dostawal raz dziennie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

od wielu lat skarmiamy ziemiaki,w tym roku non stop od ostatnich żniw i z biegunką raczej nie było problemu. Fakt zawsze płukane ,zepsute odżucane. Moim zdaniem to dobra pasza ,przy tej cenie szczegulnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

moze wlasnie przez to ze od czasu do czasu zdarzyla sie lekko na gnita to tez poszla i ja wtedy przegonilo. musze zaczac w przyszlym roku i teraz na wiosne te lekko nagnite juz odwalac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umnie krowy od czterech lat dostają całe ziemniaczki odpukać zdrowie im dopisuje niemam czasu na siekanie, rozdrabianie czy gotowanie. Oczywiście na począdku trzeba je po troszke przyzwyczaić +śruta, siano i kiszonka (oczywiście witaminki) :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

a mi tata zawsze mowi ze nawet najmniejszy ziemniak musi byc przekrojony bo bydlo moze sie zaksztusic i pasc. co o tym sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

koledzy wyżej piszą że dają całe i jest ok,jak ktoś tak jak ja nie zadaje ich w wielkich ilościach i ma czas to można pokroić , ale co z krojenia małych,skoro ten mały nawet cały ma mniejszą średnicę jak te wielkie przekrojone. kilka lat temu u sąsiada krowa była bardzo łakoma na ziemniaki i bardzo szybko je jadła i niestety zadławiła się czy coś tam. o innych przypadkach nie słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

no wlasnie ojciec mowil ze te male sa najgorsze bo te duze nie polknie i zacznie gryzc a te male moze polknac i zaczac sie dusic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

no wlasnie ojciec mowil ze te male sa najgorsze bo te duze nie polknie i zacznie gryzc a te male moze polknac i zaczac sie dusic

To wychodzi na to że małe kroić a wielkich nie......tak samo może się dusić małym kawałkiem odgryzionym z wielkiego ziemniaka. najgorsze jest to jak dany bydlak zjada je gwałtownie ,szybko, tak jak w przypadku mojego sąsiada. jak się tak boisz to przez młynek od zboża je zmiel ,będzie miazga i git...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość cycek933   
Gość cycek933

ja slyno wlasnie ze podbno pokrojonego nie polknie bo nie jest owalkne a niby jak jest maly i okragly ziemniak to moze mu przeleciec i zaczac rosnac i mu brzuch rozsadzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malopolanin64    421

Ziemniaki bydłu należy siekać, najgorsze nie są te małe ani te duże a średnie których krowa nie będzie gryzła tylko połkie i te zablokują jej drogi oddechowe (żadne pierniczenie że rośnie chłopie coś Ty jarał) znam dużo przypadków że ziemniaki skarmia sie w całości ale właśnie nie wolno krowy straszyć aby się nie zachłysneła bulwą. Skarmianie całych jest bardzo ryzykowne, zreszta skarmianie ziemniakow jest ryzykowne bo jednak może wzdąć krowe i jest problem, u mnie na dzien dzisiejszy przypada 15 kg na krowe dziennie, oczywiscie oprócz tego kiszonki i ospy, krową nic sie nie dzieje, ziemniaki są siekane siekaczem Jemioł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Ziemniaki bydłu należy siekać, najgorsze nie są te małe ani te duże a średnie których krowa nie będzie gryzła tylko połkie i te zablokują jej drogi oddechowe (żadne pierniczenie że rośnie chłopie coś Ty jarał) znam dużo przypadków że ziemniaki skarmia sie w całości ale właśnie nie wolno krowy straszyć aby się nie zachłysneła bulwą. Skarmianie całych jest bardzo ryzykowne, zreszta skarmianie ziemniakow jest ryzykowne bo jednak może wzdąć krowe i jest problem, u mnie na dzien dzisiejszy przypada 15 kg na krowe dziennie, oczywiscie oprócz tego kiszonki i ospy, krową nic sie nie dzieje, ziemniaki są siekane siekaczem Jemioł.

mam pytanie odnośnie Jemioła. Mam też taki od kuzyna załatwić,ale on twierdził że kiedyś gdy go używał to że tylko częsć średnich kroił a część leciała całych i małe. usprawniałeś to jakoś,przerabiałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    169

Małe przelatują spokojnie ale reszte przynajmniej raz przetnie a to wystarczy.

więc rozumiem że nic z tym jemiołem nie kombinowałeś? bo to jest typowy siekacz na buraki, biorę go od braciaka gdyż stoi tam bezczynnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel85    0

Ja swojego jemioła przerobiłem . zamist ostrzy które kroiły buraki w paski zrobiłem ostgrza w kształcie odwróconej litery L

zmniejszyłem odległość wyrzutu gotowego towaru przelatują tylko ziemniaki wielkości małego paznokcia.

A jeżeli chodzi o dawki kartofli to na 8 sztuk bysiów powyżej 400 kg zadaje ok 100 kg ziemniaka dziennie kiszonkę z qq + po 6 kg ospy na stukę dziennie,. i siano po pojeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

słyszałem ostatnio o technologii zakiszania surowych ziemniaków (po rozdrobnieniu oczywiście) praktykował ktoś z Was takie rozwiązanie? czy można zadawać ziemniaki bydłu mlecznemu?

 

zachęcam Was do skarmiania większych ilości ziemniaków - póki są tanie, http://www.agrofoto.pl/porady/ziemniaki-zamiast-zboza,36380,0.html wg autora są trzykrotnie tańszą paszą niż zboża

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj