SUZI

Cebula

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dysydent    3132
Napisano (edytowany)
Dnia 24.04.2020 o 14:41, ENDRIUROL napisał:

co na ziemniaka w cebuli? nie liczac stonki 😄 

lontrel ale najlepiej punktowo jakim plecakiem i dopiero gdy kartofle trochę więcej liści ... tak z 5-10cm wys.

 

Dnia 10.05.2020 o 21:16, mausik1234 napisał:

Mam pytanie. W sialem 20arow cebuli dormo. Cebula wschodiz nie równo ale pojawia sie juz chwast i trawica. Można dac fusilade i 3 dni pozniej goal?? Ewentualnie jakie dawkowanie na 20arow 100 litry wody w beczce. Zaznaczam ze cebula juz wyszla ale i wychodzi, sa dość nue rowne te wschody bo zimne noce i brak opadów zrobiły robotę 

goal ważniejszy i system dawek dzielonych w/g zalecanego reżimu na opakowaniu bo trawy nawet w fazie krzewienia graminicydy załatwią w zupełności no ale jak chwasty dwuliścienne uciekną po za fazę liścieni to problem

Dnia 3.05.2020 o 07:55, jacek1296 napisał:

Kolego, a w jaki sposób środki doglebowe przedostaną się do korzeni, jak nie ma wody?

odpowiednio intensywne opady wypłukują środek po za zasięg korzeni w głąb gleby jednocześnie rozcienczając je do stężeń nieszkodliwych dla rośliny uprawnej w cebuli selektywność pendimetaliny i aklonifenu tak budowana bo cebula płyciutko ma system korzeniowy stąd dawki kilkakrotne ale małe zalecane tych substancji.

tam ktoś pytał o nawadnianie i to też tak a propos

 

2 godziny temu, przekręt napisał:

faza 1 liść właściwy ma 4-5cm można już dać banduru 100ml/ha, można dodać 250ml stompu i 250ml pyraminu

po 7-10 dniach można powtórzyć zwiększając wszystko razy 2

i raczej stosować zasadę jak dla goala tzn nie zwilżyć cebuli czyli oprysk na suchą i grubiejkroplisty (mniejszym ciśnieniem opryskiwacza lub specjalnymi końcówkami

pyramin trudny już do kupienia bo zdaje się wycofują?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mausik1234    0
57 minut temu, dysydent napisał:

lontrel ale najlepiej punktowo jakim plecakiem i dopiero gdy kartofle trochę więcej liści ... tak z 5-10cm wys.

 

goal ważniejszy i system dawek dzielonych w/g zalecanego reżimu na opakowaniu bo trawy nawet w fazie krzewienia graminicydy załatwią w zupełności no ale jak chwasty dwuliścienne uciekną po za fazę liścieni to problem

odpowiednio intensywne opady wypłukują środek po za zasięg korzeni w głąb gleby jednocześnie rozcienczając je do stężeń nieszkodliwych dla rośliny uprawnej w cebuli selektywność pendimetaliny i aklonifenu tak budowana bo cebula płyciutko ma system korzeniowy stąd dawki kilkakrotne ale małe zalecane tych substancji.

tam ktoś pytał o nawadnianie i to też tak a propos

 

i raczej stosować zasadę jak dla goala tzn nie zwilżyć cebuli czyli oprysk na suchą i grubiejkroplisty (mniejszym ciśnieniem opryskiwacza lub specjalnymi końcówkami

pyramin trudny już do kupienia bo zdaje się wycofują?

Jesli cebula dopieto wychodzi bo nie równo wschodzi przez zimne noce to nie zaszkodzi jej goal?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
Napisano (edytowany)

w dawce do 100ml/ha tylko wtedy jeśli jest wilgotno albo opryskany zbyt drobną kroplą lub w mieszance z opryskami które w skladzie zwilżać lub wspomagacz zawierają np proteus czy graminicydy.
Jeśli po kilku dniach pogodnych to dawaliśmy na takie fazy nierównej cebuli 50-70ml/ha aby bodaj przytrzymać chwasty a gdy podrośnie cebula kolejne dawki już po setce i raczej nie paliło. Warunek - nie zwilżyć cebuli bo po suchej kropla spłynie jak po kaczce tylko teraz akurat przeszly deszcze i na czwartek kolejne obiecują to nawet na cebulę co ma dwa liście strach goal w jakichkolwiek dawkach dawać i decyduje tu tylko poziom zachwaszczenia bo jaka rzecz czy przepadnie w chwaście czy poparzy ją oprysk.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mausik1234    0
18 minut temu, dysydent napisał:

w dawce do 100ml/ha tylko wtedy jeśli jest wilgotno albo opryskany zbyt drobną kroplą lub w mieszance z opryskami które w skladzie zwilżać lub wspomagacz zawierają np proteus czy graminicydy.
Jeśli po kilku dniach pogodnych to dawaliśmy na takie fazy nierównej cebuli 50-70ml/ha aby bodaj przytrzymać chwasty a gdy podrośnie cebula kolejne dawki już po setce i raczej nie paliło. Warunek - nie zwilżyć cebuli bo po suchej kropla spłynie jak po kaczce tylko teraz akurat przeszly deszcze i na czwartek kolejne obiecują to nawet na cebulę co ma dwa liście strach goal w jakichkolwiek dawkach dawać i decyduje tu tylko poziom zachwaszczenia bo jaka rzecz czy przepadnie w chwaście czy poparzy ją oprysk.

U mnie sucho. Czyli powschodowo mozna wjezdzac goalem na chwast juz na 20 arow 100l wody 10ml będzie ok?? Czy za mało?? Cebula jeszcze wychodzi, siana 9 kwietnia ale zimne noce zrobiły robote i dosc powoli wychodziła ale teraz się ruszyło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
Napisano (edytowany)

czy nie popalił jutro będzie już widać bo on albo od razu albo wcale chwasty też. co po dwu dniach zielone znaczy takie zostanie.
dawki powyzej 0,25ml/ha w dwie godziny widać brązowiejące plamy na co wrażliwszych chwastach.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A czemu mówicie żeby bandura 0.3 stosować a na etykiecie pisze 1l

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
7 godzin temu, dysydent napisał:

 

odpowiednio intensywne opady wypłukują środek po za zasięg korzeni w głąb gleby jednocześnie rozcienczając je do stężeń nieszkodliwych dla rośliny uprawnej w cebuli selektywność pendimetaliny i aklonifenu tak budowana bo cebula płyciutko ma system korzeniowy stąd dawki kilkakrotne ale małe zalecane tych substancji.

Tyle to ja wiem. Po intensywnych opadach. A w czasie suszy jak się tam przedostaną? Kolega krzysiek twierdził, że "przy braku wody cebula pobiera środki doglebowe".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
Napisano (edytowany)

w tym roku przynajmniej u nas po siewie cebuli był jeden taki sobie deszcz, coś ok 10mm i wlasnie wyszło najferalniej jak moglo, jeden dowalil ze trzy litry stompa aqua i z półtora bandura jeszcze przed tym deszczem. W jakieś dziesięć dni później cebula powschodziła jak zloto a ze trzy dni temu zaczęło ją palić a przecież innych opadów od tego deszczu nie było zatem wnioskuję że ten deszcz wpłukał środki pod nasonka i dopiero jak się dobrały korzeniami zaczęło je palić co wzmogły niemal upały minionych kilku dni.
Zobaczymy czy po wczorajszym deszczyku ze 2mm i ochłodzeniu proces wypadania cebuli ustanie czy nie.
za tem tylko wtedy może zaistnieć taka sytuacja jeśli po siewie dany oprysk i jakiś deszczyna go nieco w glebę wsadzi a później gleba wyschnie na skałę to

41 minut temu, jacek1296 napisał:

Kolega krzysiek twierdził, że "przy braku wody cebula pobiera środki doglebowe".

wtedy kolega ma rację bo gdyby popadało jeszcze to by rozcienczyło opryski do stężeń niegroźnych.
Jeśli deszczu nie bylo od oprysku do wschodów to rzeczywiście gdyby było pryskane na suche pole opryski są na powierzchni ale jeśli na mokre a później wyschło to jakieś dyfuzje czy jak to tam kapilarne przesiąkanie się nazywa nieco rozprowadzi i w głąb gleby na milimetr dwa a to wystarczy aby kielkujące rośliny miały kontakt z warstwą pestycydu no bo przecież jakoś te chwasty są zwalczane nawet jeśli deszcz po oprysku nie popada to i tak widać różnicę po jakimś czasie któro opryskane a gdzie mijak czyli jednak...

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xkar    0

Pyramin wycofany niestety czy można coś innego zastosować zamiast niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
Napisano (edytowany)

w ubiegłorocznych wpisach szukaliśmy niemieckich pomysłów na cebulę i nie bardzo pamietam ale w minimalnych dawkach chyba i fluroksypyr i bentazon chyba tam eksperymentują a dawno temu Lentagran nawet zalecali z reżimem jak dla goala i mam nawet program ochrony warzyw z 2004-ego gdzie ten Lentagran zalecają a nie wiem czy dzisiaj też a jeżeli nie to dlaczego.
Nie mam w tej chwili czasu szukać ale wpisy sprzed roku gdzieś tam różne takie wynalazki zawierają na tym temacie.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

ja zastosowałem stomp w dawce 1,75 l na ha długo nie było deszczu cebula powschodziła, ale niektóre cebulki żółkną i się przewracają co z tym robić?? doradźcie  utrzyma się to czy raczej już pozamiatane ??? jezeli nic z tego nie będzie to jak myślicie opłaci się siać poraz drugi na tym samym polu cebule ?? czy raczej juz odpada,

plantatorzy cebuli  pomóżcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Teraz na siewy za późno. Na jakiej ziemi rośnie. W jakiej fazie jest cebula? A może usycha tylko "liścień" na którym była tzw. flaga? To naturalne.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

klasa ziemi iv cebula w fazie jednego i 2 listków okolo 3-4 cm wysokosci, ale ona  ginie mi na tym polu, ziemia jest lekka ,

wstrzymałem sie z likwidacją moze ja deszczyk podratuje,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

na lekkich glebach w cebuli każda dawka środków doglebowych jest ryzykowna. zapewne po tym stompie poszedł jakiś deszcz i wpłukał go dokladnie w strefę korzeni cebuli i rzeczywiście tylko kolejny porządny deszcz może pogonic stompa głębiej.
Jakąś próbą ratowania może być asahi setkę na sto litrów wody i do 500l na ha. ok 50zł półlitrówka kosztuje tak że... a i jakiś zwilżacz by warto bo to cebula i inaczej się nie wchłonie a przez korzenie to raczej te korzenie własnie pendimetalina pali. tak ze 20mm opadu było by najlepszą pomocą dla tej cebuli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Ja bym  zlikwidował . Taką zmordowaną teraz strach będzie na głowę kropić i chwasty po tych deszczach zakryją pole. Stopm to dość słaby środek i on raczej nie zaszkodził , kwaśna gleba szybciej . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

.A czy cebula która teraz wschodzi zrobi jeszcze główkę? Tzn wschody były 50/50. Jedna ma już 2 liście a druga dopiero wychodzi. Rok temu zasialem 4 maja wscjodizla ok 20 i już średnio główkę zrobiła... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

tam niema kwaśnej gleby w żadnym wypadku ph 7,8, a może koledzy to śmietka??? zrobiłem dzis zabieg karate akurat na wilgną glebę ;]

tylko właśnie tak jak piszesz gienio co dalej z opryskiem skoro ona juz uszkodzona stompem, był spory deszczyk może coś się uratuje

jak sie spojrzy na nią z jednego końca to niby widać rzędy usiane ale sam nie wiem hmm, obok mam czosnek i 2 rzędy obok czosnku są takie jak miały byc  czyli ładne ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Śmietka w tym roku już od kilku tygodni jest , ja dymkę tydzień temu trułem a zimówkę już dwa razy . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Dzisiaj chce opryskać cebulę,kupiłem goal i bandur.Była pryskana stompem po siewie ale słabo podziałał.Jaką dawkę zastosować i czy można mieszać te środki.Dawno nie siałem cebuli i wtedy jeszcze nie było bandura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Zimówkę robiłem Karate , dymkę Dursban  wcześniej  temu i dziś poszło karate .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

Dzieki kolego za podpowiedź, mam wrażenie ze cebula ożyła po tym zabiegu. Powiedzieli tez ze dawka 1.7 to nie zaszkodzi cebuli nie wiem czy prawda .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3
Napisano (edytowany)

Znajoma ze sklepu powtarzała wiele razy ze bandur stosować w dawkach dzielonych, też chyba z dawkami nie ma co przesadzać bo po deszczu banduru dość mocno się aktywuje. Sprawdzone w dymce kolega pryskał 1l banduru 2 l stompu doglebowo przedwschodowo rano popryskal wieczorem sąsiad pietruszkę deszczowal na jego pole trochę poleciało, Pole czysciutkie ale widać było jak cebula też to odczuła.

Edytowano przez bartekd91

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mowią na nddziele i poniedzialek opady rzedu 12 15l. Chce prysnac bandurem 1l na hektar i teraz pytanie lepiej przed deszczem czy po deszczach. Chwasty przewaga komosy ok 4 cm .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez belarusek
      Czy może ktoś z was przeprowadzał takie badanie gdzie i ile kosztowało? O takie badanie poprosił jeden z moich odbiorców bo będą mieć kontrolę sanepidu.
    • Przez Cbe1508
      Witam . Koledzy pomóżcie:) gdzie moge kupić symulator wzrostu o nazie KELPAK niech ktos poda jakiegos linka albo cos . Chciałbym zastosowac go na cebuli ozimej Szukałem i nic nie moge znajść
    • Przez weasprox
      Witam
      Mam pytanie czy ktoś z Was stosował, stosuje Pyramin w cebuli dymce ? Jeżeli to w jakiej dawce ?
      Ps. Jeśli temat w złym dziale prosze o przeniesienie ( jest to mój pierwszy temat)
      Z góry dzięki
    • Przez szop01
      Witam wszystkich mam problem.
      Mianowicie żołknie szczypior przy cebuli i cebula przez to wcale nie rośnie.
      Co zrobić?
       
      Pozniżej Załączam zdjęcie.


    • Przez Lowca131
      Witam, mam do zaoferowania nasiona cebuli więcej informacji pod nr telefonu 606971792.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj