SUZI

Cebula

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ENDRIUROL    39

na ta chwile gnije w przechowalniach. jedni wyprzedaja za 35gr w tonach na obiewranie drudzy 2 raz juz sortownik i przebieraja zgnile. byli i tacy co drogi obornik na pole wozili z garazu. takze niech sieja to zobnacza ze kasa moze byc ale nie musi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Tak się właśnie kończą eksperymenty typu "musze zasiac" ....  spartolić uprawę i niszczyć rynek tym syfem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
modrzew    27

Bo zwiększanie uprawy i sianie po kilkanaście lub kilkadziesiąt hektarów nie ma na to wpływu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Po przez odpowiednią ochronę można zachować zdrowotność cebuli, uprawiając ją nawet co 3 lata na jednym polu, wiec jakim cudem ludzie którzy mają wypoczęte pola od tej uprawy mają samą zgniliznę? Średni plon cebuli w Polsce w tym roku nie przekroczył 18t/ha, przy tej cenie to jest kpina, a ludzie przekrzykują się kto sprzeda taniej....

A odpowiedzialni rolnicy, wkładający w uprawę wiele wysiłku i ponosząc spore koszty w tym trudnym roku, którzy osiągnęli fajne plony powyżej 60t/ha przy tym spieprzonym przez rodzimych rolników rynku ledwo będą na +, po prostu dno...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

,,muszę zasiać,, ciekawe komu ten Pan albo czym zawinił że ,,musi,, zasiać cebulę.... przecież w przyszłym roku jak nie będzie takiej suszy jak w tym to cebula ziemniak będzie bagno...  już w tym roku przybyło  u mnie w okolicy 2 ,,plantatorów,, a gdzie tu cały kraj Ci co chcą zacząc interes z cebulą czy pyrą to poczekajcie hossa na rynku to jest najgorszy czas by zaczynać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

ostatnie - jak pamiętam - przynajmniej dwie jesienie były niemal upalne i to jest główna przyczyna gnicia cebuli w czymś czego nijak nie można przechowalnią nazwać.
Zbyt wysokie; temperatura i wilgotność i musi gnić nawet najlepiej chroniona na plantacji. To jest warzywo przechowalni suchej i zimnej ale przede wszystkim suchej a jak ktoś zwali do blaszanej szczelnej puszki jakiego garażu to nie ma szans mieć zdrową po dwu miesiącach dwucyfrowych dodatnich temperatur.
Wystąpię tu w obronie stwierdzenia - "muszę zasiać" pamiętając rok ubiegły. Ja cebuli z zasady nie sieję ale rok temu widząc co się dzieje "musiałem zasiać" bo gdybym polegał na "profesjonalnych plantatorach" miałbym dla swoich stałych odbiorców albo zbyt drogą jak na to badziewie albo musiał bym dopłacić aby rozsądną cenę zaoferować.
W tym roku cebuli nie siałem i nawet był to chyba błąd bo nie-doceniłem bezwładności rynku choć nadal sądzę że ceny cebuli sezonu 2019-20 będą na wiosnę niższe niż jesienią i to jest nieuchronne bo jesienią były za wysokie jak na tak plenne i względnie mało pracochłonne warzywo.
Oczywiście często żeruje na tym handel obniżywszy ceny hurtowe nie obniżając detalicznych czym sporo ogranicza popyt i jeszcze katalizując niepotrzebny import, ale to już inny temat.

a i jeszcze jedno - jeśli komu wychodzi poniżej jakichś 25t/ha to plantacji towarowych nie powinien siać a tylko jakieś pół ha zanim się nie nauczy i nie zbuduje zaplecza technologicznego np jeśli ma naturalnie suchsze pola deszczowni a przede wszystkim przechowalni bodaj dobrze wentylowanej. Kontraktacje to zupełnie inna sprawa bo decyzję o uprawie podejmuje kontraktujący i tu decyzja plantatora ogranicza się do akceptacji warunków lub nie.

dwa linki pokazują plantację mojego znajomego który uważa siebie za amatora ale uległ moim namowom aby zasiać cebulę na tym akurat polu bo jest to pole przy łąkach czyli wilgotne i tam wyszło grubo ponad 30t/ha. Dzięki temu ja nie "musiałem posiać" :) 
https://drive.google.com/open?id=1rUdj51JdjXi0H3UCdoteyqvXkoqVKsNB
https://drive.google.com/open?id=1En8ItunJMjcYLCuh8B1xhFk8GHjf3Naj

zdjęcia pochodzą z tego folderu
https://drive.google.com/open?id=12Hn9Ocm6U53BFxLKVsQ3V_xhc9URd-wG

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3086

Stanhay (czy jakoś tak to się pisze) taki mechaniczny na taśmy z dziurkami. Rok wcześniej to dopiero udało mi się ustawić. zaraz, może fotkę wynajdę z ub rocznej
o tam https://www.agrofoto.pl/forum/topic/4309-cebula/page/88/?tab=comments#comment-2435257

nie wiem czy mam fotkę tego siewnika ale jeśli by konieczne mogę poszukać bodaj podobny siewnik w necie ale nie teraz bo mi się "wolne" nagle skończyło :D 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darozioom    0

Witam 

 

Prośba do doświadczonych plantatorów

Jesteście w stanie polecić mi jakąś dobrą odmianę cebuli holenderskiej?

Potrzebna mi cebula średniopóźna do przechowania, tworzącą duże cebule

(Myślałem o: Amstrong, Hystore, Hybelle)

Potrzebuję również cebulę wczesną o dużych cebulach, do przechowania do max do grudnia.

(Myślałem o : Centro i Canto)

Poszukuję też cebuli czerwonej  (myślałem o Renato)

 

Co sądzicie o tych odmianach? Może polecicie mi jakieś inne które uprawiacie?

 

Dodam jeszcze że smak i jakość jest dla mnie ważniejszy od wielkości plonu

 

 

Ziemnia IV klasy

Plantacja deszczowana

 

Z góry dziękuję wszystkim za opinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Plagrafi    23

Amstronga bym odpuścił stara odmiana podatna na choroby, hybelle w ostatnich latach sprawdza sie super.

Duże do grudnia to Bonus (typ amerykański) albo hiszpanki

Smak cebuli buduje się nawożeniem, odmiana mało determinuje (jesli chodzi o typowe rijnsburgery)

Jeżeli będziesz uprawiał cebule pierwszy raz, proszę dbaj o jakość, ostatnimi czasy coraz częściej cenę ładnej cebuli sztucznie zaniża nadpodaż towaru jakościowo sięgającego dna.

Edytowano przez Plagrafi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    442

Korzysta ktoś z obieraczek mechanicznych do cebuli na biało? Jak to się sprawuje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter55    4
Dnia 29.12.2019 o 22:23, ppiotr napisał:

Polifoska 6 i saletrzak, a w czerwcu saletra.

w kg/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1671
21 godzin temu, galan99 napisał:

 

Kiwać to my, a nie nas. Za chińskiego boga nie mieli średnio 68t. Leżeć też leży licho.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55
Dnia 2.01.2020 o 21:20, pioter55 napisał:

w kg/ha

Najlepiej dać próbki ziemi do analizy z zaleceniami, a tak w przybliżeniu to polifoski 6 ok. 400 kg, saletrzak lub salmag ok 300 kg i na początku czerwca saletry 300 kg, tylko pamiętaj że polifoska zawiera chlor i trzeba ją wysiać conajmniej miesiąc przed siewem cebuli albo zastosować potas bezchlorkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7485

Ponoć w tym roku to cebula  Wellington 250 T. 

Przechowywanie ponad rok może wytrzymać prawda , czy fałsz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michelz    2

Czy sieje ktoś cebule bila z plantico bo ja przeważnie risburgera 5 z hazery czy jest róznica w plonowaniu  wielkosci cebul braku opadów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

ja sieję co roku rijnsburgera i inne odmiany i np w porównaniu do medaliona ze syngenty to medalion wypadł dużo lepiej większe cebule większy system korzeniowy natomiast z polskich to tylko miałem robustę kiedyś i była bardzo porównywalna jak nie lepsza od rijnsburgera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez belarusek
      Czy może ktoś z was przeprowadzał takie badanie gdzie i ile kosztowało? O takie badanie poprosił jeden z moich odbiorców bo będą mieć kontrolę sanepidu.
    • Przez Cbe1508
      Witam . Koledzy pomóżcie:) gdzie moge kupić symulator wzrostu o nazie KELPAK niech ktos poda jakiegos linka albo cos . Chciałbym zastosowac go na cebuli ozimej Szukałem i nic nie moge znajść
    • Przez weasprox
      Witam
      Mam pytanie czy ktoś z Was stosował, stosuje Pyramin w cebuli dymce ? Jeżeli to w jakiej dawce ?
      Ps. Jeśli temat w złym dziale prosze o przeniesienie ( jest to mój pierwszy temat)
      Z góry dzięki
    • Przez szop01
      Witam wszystkich mam problem.
      Mianowicie żołknie szczypior przy cebuli i cebula przez to wcale nie rośnie.
      Co zrobić?
       
      Pozniżej Załączam zdjęcie.


    • Przez Lowca131
      Witam, mam do zaoferowania nasiona cebuli więcej informacji pod nr telefonu 606971792.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj