SUZI

Cebula

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Cebula
jackowski11    4

Czy fazorowanie wplywa negatywnie w jakiejś czesci na czas wegetacji cebuli, np. skraca czas tworzenia główek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że wpływa! Fazor stosuje się ok 2 tyg. przed kopaniem, cebula może się trochę kłaść ale liście muszą być zielone żeby zaabsorbowały oprysk, i od momentu oprysku stożki wzrostu są zahamowane więc roślina przestaje rosnąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Tego wlaśnie w sumie nie chciałem usłyszeć, ale dziekuje za odpowiedź.

Trudna  decyzja, chciałoby się i  jedno i drugie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

U mnie plantacja wygląda 40%to cebuli średnicy 6do 9cm a reszta to 4cm może 5cm i co myślicie że z ha będzie te 30ton pierwszy raz siewke mam bo zawsze była dymka i jestem zadowolony ze siewka bo w tej fazie co obecnie mam to miałem wykonana dymke fakt ze hiszpanka ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Cena białej się zgadza a nawet gdzieniegdzie mniej dają. Chodzą teorie i spekulacje że siewka będzie w granicach  DO 10gr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Na biało obrona czy prosto z pola w lusce?

 

Prosto z pola - o łusce w tego rodzaju cebuli trudno mówić. Dziś wykopane i dziś załadawane...

Jest chyba jeszcze taki okres że przemysł nie ruszył i stąd te 0,8zł/kg za obraną - choć kontrakty jesienią /zimą były podpisane często w lepszej cenie. Są żniwa i nie bardzo pasuje obierać stąd obieralnie zawalone towarem.

Myślę że są spore szanse na lepszą cenę - susza w Indiach (największy konsument cebuli) oraz podtopienia na zachodzi.

A tu całkiem ciekawy artykuł w temacie perspektyw.

http://www.warzywapolowe.pl/nieurodzaj-zachodzie-szansa-dla-polskich-ogrodnikow/

A tu jeszcze coś o idniach - jedna z pierwszych wygooglowanych pozycji

http://forsal.pl/artykuly/934008,problem-niedoboru-wody-indie-wplyw-niedoboru-wody-na-indyjska-gospodarke.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Tez mi się wydaje ze przemysł nie ruszył i ta cena. U nas koniec sierpnia zawsze ruszali kiedy kopiecie cebulę Z siewu ja nie wiem czy nie przekopać cześć bo jest 70% cebuli po wyżej 8cm szczypiur jeszcze tegi ale koleś płaci na biało 1,3 na markety
Tez mi się wydaje ze przemysł nie ruszył i ta cena. U nas koniec sierpnia zawsze ruszali kiedy kopiecie cebulę Z siewu ja nie wiem czy nie przekopać cześć bo jest 70% cebuli po wyżej 8cm szczypiur jeszcze tegi ale koleś płaci na biało 1,3 na markety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Może niektórzy się nauczą że lepiej zakontraktować za niższą cenę ale gwarantowaną jak na wolny rynek i pewny zbyt mieć. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Zależy jakie to umowy bo niekiedy ci zleca z ceny ze nawet na ludzi nie zostanie jak robisz na biało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Kto umie liczyć ten liczy przed podpisaniem umowy koszty bo obieranie cebuli jesteś w stanie mniej więcej wyliczyć taka prawda a jak się nie opłaci to nie ma co dla zasady siać i obierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Na łuskę też są umowy w chłodniach wiadomo ceny niższe jak na hurt ale przy dobrych odmianach idzie wyjść na swoje ja się nauczyłem że lepiej produkować na chłodnie jak robić na hurty i się ma czasem zmarnować no i przestały iść takie ilości bo ojciec z ciekawości był zobaczyć to w południe był jeden samochód w alejce gdzie kilka lat temu stało 30 a jeszcze wcześniej 50 aut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogyy    0

Panowie co to jest, czy to znowu stemphylium czy coś innego, czy może efekt mocnych upałów i dość intensywnych opadów. Strasznie szybko się to pojawiło było pryskane czymś a'la scorpion i później właśnie myślałem że to może od upałów i suszy a potem deszcz, ale nie wiem i dlatego pisze tu, może ktoś coś pomoże, tu mam kilka fotek, czym to prysnąć, jeżeli coś to da. Z góry dziękuje.

post-190986-0-98256700-1470046723_thumb.jpg

post-190986-0-29661500-1470046755_thumb.jpg

post-190986-0-69331100-1470046789_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

Częściowo zasychające końcóki to sprawa fizjologiczna związana z wapniem i potasem. W tym aspekcie pomaga naprzemieny zabieg czegoś potasowego i saletry wapniowej. Główną przyczyną jest niedostatek wody lub zbyt wysokie temperatury. Często z tych końcówek zaczyna się problem ze stemphylium (lub wtórnie wchodzi na to alternarioza) choć nawet jak końcóki są o OK to i tak bywa że stemphylium się panoszy. Jak już jest duży problem to w grę wchodzi chyba tylko signum, scorpion jest dobry przy zabiegu zrobionym w czas. W holenderskich opracowaniach fandango też robi niezłą robotę.

W linnk - biuletyn basf

http://e-warzywnictwo.pl/index.php/aktualna-sytuacja-w-uprawach-cebuli-i-pomidora-gruntowego-biuletyn-warzywniczy-basf_13794.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogyy    0

Czyli trzeba by to prysnąć Signum-em  ? + saletra wapniowa ? Dzięki za pomoc ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

U mnie też częściowo jest takie coś ale za 2 tygodnie przymierzam się do kopania :)i odpuszczę sobie to

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogyy    0

Ja mam średnio-późną więc jeszcze ją prysne i zasilę niech podrośnie :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Co to za odmiana ja juz bym kopał ale jeszcze nie zaczeli skupywac niektóre cebulę po wyżej 10cm średnicy szkoda ze nie wszystkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

Witam Panowie, jaki nawóz polecacie zastosować pod cebulę ozimą? chodzi mi o nawożenie przedsiewne NPK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czpat99    1

Panowie, chciałbym pierwszy raz cebule zasiać/zasadzić i mam kilka pytań:

1) Słyszałem o cebuli zimowej którą się sieje, taka jest najlepsza? W ogródku z małych cebulek się sadzi, ale nie wiem co lepsze, czy siać jesienią, czy sadzić na wiosnę,

2) Jakie ph ziemia musi mieć, i czy dawać obornik pod cebulę

3) W jakich ilościach stosować nawozy i jakie (potas, azot fosfor itd)

4) Kiedy siać/sadzić?

 

To chyba na tyle, nie pogardzę linkami do stron tematu na których pisaliście o uprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Na wstępie to musisz miec w miare dobra glebę, bogata w składniki mineralne, próchnicę, odpowiednie ph gleby, żeby to miało sens nawozów sporo npk, jezeli siew sadzenie na wiosnę, zasiej teraz jakis dobry poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez belarusek
      Czy może ktoś z was przeprowadzał takie badanie gdzie i ile kosztowało? O takie badanie poprosił jeden z moich odbiorców bo będą mieć kontrolę sanepidu.
    • Przez Cbe1508
      Witam . Koledzy pomóżcie:) gdzie moge kupić symulator wzrostu o nazie KELPAK niech ktos poda jakiegos linka albo cos . Chciałbym zastosowac go na cebuli ozimej Szukałem i nic nie moge znajść
    • Przez weasprox
      Witam
      Mam pytanie czy ktoś z Was stosował, stosuje Pyramin w cebuli dymce ? Jeżeli to w jakiej dawce ?
      Ps. Jeśli temat w złym dziale prosze o przeniesienie ( jest to mój pierwszy temat)
      Z góry dzięki
    • Przez szop01
      Witam wszystkich mam problem.
      Mianowicie żołknie szczypior przy cebuli i cebula przez to wcale nie rośnie.
      Co zrobić?
       
      Pozniżej Załączam zdjęcie.


    • Przez Lowca131
      Witam, mam do zaoferowania nasiona cebuli więcej informacji pod nr telefonu 606971792.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj