SUZI

Cebula

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Cebula
Kamil1996    18

Ja miałem 30 arów i co roku wszystko ginęło ziemniaki jak lulka co one niskie pH w miarę tolerują nawet nie dawały rady. Wysypałem 1.5 tony kredy i jeszcze 500kg na ten kawałek pogłównie w brokuły bo akurat tam były i jeszcze im brakowało. Więc tona to pomoże jak masz ph 5.5 ale nie jak masz pH 4 po wapnowaniu toną kredy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Tam nigdy nie stała woda stoji tylko tam gdzie są ścieżki do opryskiwacz znajomy tez takie coś miał to mówił ze w kolana zajebal plugiem i kuzyniec, na koniec wapno ale u mnie w kolano by nie przeszło bo 30 cm i wyoruje żółty piasek z glina

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

panowie szukam pomocy w zwiazku z chwastami w cebuli dymce a mianowicie po ostatnich deszczach zawaliło mi cebule powojem i przytulią macie jakis sposób na to ???? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Jak masz mało to gorączka a jak masz kilkadziesiąt ha to galigan czy goal nie da rady u mnie było w kuj skrzypu polnego i niestety musiałem palić bo niektóre zagony zawalił a nic na niego nie działa tylko go przypali i dalej rośnie jak masz łąkę to piel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzyu05    5

Panowie ile saletry walicie na ha u mnie wyszło 250 kg na ha w 2 dawkach i mam pytanie do profesjonalistów co zrobić z ziemią która chyba jest wypalona do około piękna cebula a przychodzi moment nic niema wschody całe pole równe było a w 2 tygodniach zapadła się cebula nawożenie te same z góry mowie ze żadne robactwo czy wycierniostek nie jest. Glebę mam 2lat przed plon była przenica wapno i 2rok przed cebula poszedł obornik 30t na ha myślę że brakuje tu jakiś składników dużo tego niema ale strasznie mnie te wypaleniski drażni aha dodam że ziemia 3b podłoże raczej piaskoweattachicon.gifDSC_0024.jpgattachicon.gifDSC_0025.jpg

 

A może to wina Stompu,na słabszej glebie bardziej zadziałał na cebule...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Raczej kwas na polu tak jak kolega wyżej napisał trzeba z grubej rury walnąć a nie kropic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warzywka    1

Co do odczynu to są 2 metody pomiaru pH w wodzie (metoda ogrodnicza) i pH w KCl (metoda tzw. polowa). Różnica w pH między tymi metodami to ok. 1 jednostka. Czyli jeżeli jest pH 6-6.5 w wodzie to można się spodziewać pH 5-5,5 w KCl czyli robi się praktycznie kwaśny odczyn. Nawozy wapniowe aby zadziałać potrzebują czasu, wilgoci, dobrego wymieszania z glebą i muszą być dobrze rozdrobnione i dobrane do rodzaju gleby. Właściwości buforowe gleby uniemożliwiają nagłe zmiany jej odczynu. Nawet jeżeli w glebie o niskim pH jest wystarczająca ilość wapnia toksycznie dla roślin będą działać np. jony glinu. Objawy na cebuli: zahamowanie wzrostu, korzenie krótsze i zdeformowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zibo123123    9

Witam! Mam pytanie czym zwalczyć chwasty w cebuli. Kropiłem Goalem 0,25 i trochę je przypaliło. Czy jest jakiś inny zastępczy środek, bo Goal słabo działa. Jest Komosa, Żółtlica, Tasznik Pospolity. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Goal ostatnio musi byc zawyżany, mialem ta mocniejsza wersje goalu na 0.80ar dalem 0.35l w dymce na 1 dawkę do tego olejan. Cebula dobrze to zniosła chwasty padly, ale teraz tez troche rumianu mi sie ukazało..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Witam ostatnio pojawila się po deszczach nieznana mi choroba nie wiem co to bo nigdy z tym nie borykalem się. W ochronie roślin i w kwarantannie powiedzieli ze to od czestego stanowiska ale nie wydaje mi się żeby to było to bo cebula tam byla 6lat temu a na kawaleczku 8lat temu i tez to występuje i ze nie ma na to fungicydu. Może ktos z was wie z doświadczenia co to może być.

post-166944-0-77063500-1467008633_thumb.jpg

Edytowano przez nowakm6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Warzywka    1

Witam ostatnio pojawila się po deszczach nieznana mi choroba nie wiem co to bo nigdy z tym nie borykalem się. W ochronie roślin i w kwarantannie powiedzieli ze to od czestego stanowiska ale nie wydaje mi się żeby to było to bo cebula tam byla 6lat temu a na kawaleczku 8lat temu i tez to występuje i ze nie ma na to fungicydu. Może ktos z was wie z doświadczenia co to może być.

 

Choroba ta to Stemphulium i nie aż tak bardzo zależy od zmianowania. Grzyb ten jest "kuzynem" grzybów z rodzaju Alternaria. Bardzo dobrze rozwija się gdy jest bardzo ciepło i do tego wilgotno. Początkowe objawy to zasychanie końcówek  najstarszych liści (ale to może mieć też charakter fizjologiczny). Przy Stemhylium zasychanie nie ogranicz się do końcówek liści a obejmuje początkowo całą wewnętrzną część liścia następnie cały liść. Można przy tym obserwować wydłużone wodniste lub oliwkowe plamy. W efekcie rozwoju choroby cały szczypior przedwcześnie zasycha. 

Zarejestrowane w cebuli środki działające najlepiej na tę chorobę to Signum, Cabrio Duo, Scorpon. Najlepiej dodać dodatkowo do zabiegi siarczan magnezu (3kg jednowodnego lub 5 kg 7 wodnego). Często zabieg trzeba powtórzyć i uważać na wysokie temperatury aby nie przypalić dodatkowo cebuli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Choroba ta to Stemphulium i nie aż tak bardzo zależy od zmianowania. Grzyb ten jest "kuzynem" grzybów z rodzaju Alternaria. Bardzo dobrze rozwija się gdy jest bardzo ciepło i do tego wilgotno. Początkowe objawy to zasychanie końcówek  najstarszych liści (ale to może mieć też charakter fizjologiczny). Przy Stemhylium zasychanie nie ogranicz się do końcówek liści a obejmuje początkowo całą wewnętrzną część liścia następnie cały liść. Można przy tym obserwować wydłużone wodniste lub oliwkowe plamy. W efekcie rozwoju choroby cały szczypior przedwcześnie zasycha. 

Zarejestrowane w cebuli środki działające najlepiej na tę chorobę to Signum, Cabrio Duo, Scorpon. Najlepiej dodać dodatkowo do zabiegi siarczan magnezu (3kg jednowodnego lub 5 kg 7 wodnego). Często zabieg trzeba powtórzyć i uważać na wysokie temperatury aby nie przypalić dodatkowo cebuli.

 

Troche drogie đrodki kolega poleca. A cos bardzie popularnego nie poradzi sobie:

Acrobat MZ 69 WG (dimetomorf i mankozeb)

Armetil, Ridomil (metalaksyl i mankozeb)

Curzate Top 72,5 WG (mankozeb i cymoksanil) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

Powiem szczerze ze tez mnie ciekawi to pytanie bo tamten scorpio wychodzi mi na ha ok 400zl wiec troche dużo ale jak będzie trzeba to trudno. Jeszcze wczoraj byl u mnie "agronom" i on twierdzi ze za malo potasu, przedsiewnie dalem na ha 350kg makrospeed Perfect pk 15-30 to wychodzi 105kg czystego potasu czyżby to bylo malo? A i saletrzaku 300kg a jeszcze saletra na leb 500kg w dwóch dawkach. Co 2tyg jadę ekolistem a co tydzień npk i siarczanem magnezu. A slyszeliscie o saletrze wapiennej bo mi ostatnio jeden polecam i chwali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro agronom czy fachowcy z kwarantanny nie mają pewności, to i ja obstawiam szarą pleśń wywołaną nadmiarem dolistnego azotu w wysokiej temperaturze. A co☺

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
laryy123    13

Tak może być moja cebula trochę miej jest porazona pokropilem kwasami z intermag. i akurat upały nadeszły tez w podobie objawy i jak pisałeś takie dawki azotu za dużo wszystkiego zwłaszcza azotu ja miałem w dymce takie coś kilka lat wstecz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

@nowakm6 poważnie tyle azotu zuciles na ha poglownie?

A co do brunatniejacych i zasychajacych końcówek to może to być tez efekt suszy i braku wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowakm6    0

No u nas każdy daje tyle azotu kolo 200-300 saletrzaku i do konca czerwca dwie dawki najmniej 200kg na ha. Ale u nas w czerwcu spadlo ok 120l wody suszy nie ma kukurydza wielka buraki czerwone idą ja szalone i cebula to samo. Powiat Środa wlkp. A jechałem w 17czerwca za cichanow na egzamin to widziałem w tamtych okolicach jak kukurydza pozwijana w rurki a buraki cukrowe lezaly aż żal patrzeć. Polska niby nie dluga nie szeroka a dosłownie ok200km susza a u nas pozalewane pola. U nas nawet kuku po życie po 150cm juz ma.
Aha a tak poza tym to wczoraj opryskalem acrobatem zobaczymy co się będzie działo. Jak nie pomoże to sie opryska scorpieonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez belarusek
      Czy może ktoś z was przeprowadzał takie badanie gdzie i ile kosztowało? O takie badanie poprosił jeden z moich odbiorców bo będą mieć kontrolę sanepidu.
    • Przez Cbe1508
      Witam . Koledzy pomóżcie:) gdzie moge kupić symulator wzrostu o nazie KELPAK niech ktos poda jakiegos linka albo cos . Chciałbym zastosowac go na cebuli ozimej Szukałem i nic nie moge znajść
    • Przez weasprox
      Witam
      Mam pytanie czy ktoś z Was stosował, stosuje Pyramin w cebuli dymce ? Jeżeli to w jakiej dawce ?
      Ps. Jeśli temat w złym dziale prosze o przeniesienie ( jest to mój pierwszy temat)
      Z góry dzięki
    • Przez szop01
      Witam wszystkich mam problem.
      Mianowicie żołknie szczypior przy cebuli i cebula przez to wcale nie rośnie.
      Co zrobić?
       
      Pozniżej Załączam zdjęcie.


    • Przez Lowca131
      Witam, mam do zaoferowania nasiona cebuli więcej informacji pod nr telefonu 606971792.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj