ArekDzej

Koszt zawarcia umowy dzierżawy ziemi u notariusza

Polecane posty

ArekDzej    0

Witam!

Mam możliwość wydzierżawienia trochę ziemi. Chciałbym to przeprowadzić notarialnie, nie wiem tylko czy korzyści wizyty u notariusza nie będą mniejsze od kosztów jakie poniosę. Szukałem w goglach i na Af i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Na jakiej podstawie notariusz pobiera opłatę? od ilości ziemi, czy od wielkości czynszu, czy też od innych czynników?

proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ArekDzej    0

A jak to formalnie wygląda, zaniosę notariuszowi umowę sporządzoną pomiędzy właścicielem a mną i u niego złożymy podpisy i wystarczy czy musimy zawrzeć umowę w jego obecności na jego wzorze czy coś tam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ArekDzej    0

A jakie korzyści płyną z podpisania takiej umowy w UG, bo nie widzę związku, bo nie jestem pewien czy będzie się to liczyło w przypadku korzystania z programów UE???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Nie chcę się wymądrzać ale chyba taką umowę lepiej podpisać w gminie.

 

Niby czemu lepiej w gminie? Ja mam u notariusza na 10 lat , ile płaciłem nie pamiętam bo to było jakieś 5lat temu. Co Ci da ta umowa w gminie? Jak masz u notariusza to masz określony czas przez jaki właściciel ziemi cię nie wygoni oraz określoną cenę której właściciel nie zmieni.

Edytowano przez st220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale to notariusz jakei ma zadanie gotowa umowe mu sie zanosi i tylko musi byc napisana recznie czy komputerowo ? i on to gdzies zglasza czy cos takeigo czy tylko pieczatke daje i koniec ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MFrolnik26    214

W moim przypadku to notariusz sporządzał umowę, podaliśmy tylko dane i warunki umowy. Potem spisał, odczytał, złożyliśmy podpisy i po sprawie, koszty niewielkie dokładanie nie pamiętam bo było to ze 3 lata temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

W gminie masz to samo co u notariusza, i tu i tu jest data pewna, wpis do ksiąg również jest i tu i tu także to bez różnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Niby czemu lepiej w gminie? Ja mam u notariusza na 10 lat , ile płaciłem nie pamiętam bo to było jakieś 5lat temu. Co Ci da ta umowa w gminie? Jak masz u notariusza to masz określony czas przez jaki właściciel ziemi cię nie wygoni oraz określoną cenę której właściciel nie zmieni.

 

Nie bądź taki pewny, bo kiedyś możesz się zdziwić.

 

Ktoś pisze że zapłacił 30 zł to tylko poświadczenie podpisów i data pewna, to samo uzyskasz po podpisaniu w gminie.

 

Umowa zawarta u notariusza aby była pewna odnośnie czasu trzeba by zawrzeć umowę i zapłacić opłatę od wielkości czynszu tzn. np.  10 ha x 10 q x 10 lat x 70 zł/g = 70 000 zł x procent i opłaty notarialne (koszt coś porównywalny z opłatą za zakup 1 ha w tej cenie, tak bynajmniej sytuacja wyglądała z 5/7 lat temu).

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Notariuszowi.

 

Nie chodzi o kwotę 70 000 zł dla notariusza tylko procent od tej kwoty dla notariusza za czynności notarialne..

Edytowano przez Sadek

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba do notariusza.Spisujesz umowe i idziecie (Ty i wydzierżawiający) do gminy i tam w obecności pracownika podpisujecie a on stwierdza wiarygodność podpisów.Potem zgłaszasz taka umowe do podatku rolnego i masz umowe z pewna datą .Tak podpisana umowa nie rózni sie niczym od tej podpisanej u notariusza.....no chyba tylko ceną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a ja mam umowe dzierzawy notarialna na dziesiec lat i podatek przychodzi na wlascicieke a nei na mnie ni nie jestem dopisany bo wlascicielka nie ma jeszcze renty ni nic wiec tak bylo bo czesc dzierzawie a czesc obrabia sobie to powinien na mnie podatek przychodzil by bylo wazne ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Aby była ważna musisz mieć datę pewną na umowie, jeśli masz ją potwierdzoną np. przez wójta czy notariusza to masz pewną dzierżawę, podatek nie ma nic do tego, druga sprawa, aby nikt nie sprzedał ci tej działki i nie musiałbyś się ciągać po sądach to dobrze by było iść do starostwa powiatowego i okazać tą umowę to ci wpiszą do ksiąg wieczystych i wtedy jakby ktoś chciał sprzedać działkę to notariusz się nie zgodzi bo mu się w systemie pokaże że jest dzierżawa...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ok wielkei dzieki za informacje to musze isc do starostwa ale ja moge iusc sam czy wlasciciel musi isc bo wlasciciel niewiem czy bedzie chcial isc ze mna tam ? a jak sie wpisze do wypisu to podatek na kogo bedzie przychodzil ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Podatek przychodzi na właściciela, co do starostwa to prawnie właściciel musi być tak samo obecny jak w gminie czy u notariusza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Aby przystąpić do licytacji ziemi z ANR misze mieć conajmniej 1ha pola. Czy aby ten warunek spełnić wystarczy ze będę miał umowy dzierżawy na ten 1ha? Czy umowy muszą być zrobione u notariusza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj