Maniaa

Rolnictwo czy TRiL

Polecane posty

Maniaa    0

Witam wszystkich obecnych i przyszłych studentów oraz absolwentów :D

Mam takie pytanie. Czy bardziej polecacie rolnictwo czy technikę rolniczą i leśną?

Z chęcią przeczytam wszystkie wasze wypowiedzi i uwagi na temat tych kierunków :) Napiszcie też na jakiej uczelni jesteście.

Bo nie wiem sama, który z nich wybrać ; d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vandenwiniu    0

Zalezy jakie masz plany na przyszlosc i czego oczekujesz od tych studiow. Jesli chcesz dobrej praktyki to odpusc sobie studia tylko do jakiejs szkoly typowo rolniczej chociaz malo takich. Po studiach nauczysz sie cos tam projektowac i ogolnie dzialac w przemysle ale dopiero po magisterce bo sam inzynier bez kursow itp to jest nieraz warty mniej od zawodowki. Ja jestem na Politechnice Opolskiej bylem na inzynierii srodowiska ukonczylem pierwszy rok i przenioslem sie na TRiL bo mozna bez straty sie przeniesc bo na PO pierwszy rok wydzialu mechanicznego jest taki sam. Szczerze to wiecej oczekiwalem od studiow, chodzilem do bardzo dobrego lo na kierunek bio chem fiz ale ze zamilowanie z gospodarka to troche szkole odpuscilem i bardziej sie skupiam na pracy na roli a w szkole to tylko na zaliczenia bo malo ciekawe przedmioty narazie:) Studiuje dziennie i daje rady zaliczy nawet na 5:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hey.. aktualnie skonczyłem 3 rok Rolnictwa z Bioinżynierią na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.. tu jest moje gg 3182131 sa pytania, prosze pisać, pzdr:]


ArturKowalewo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

Witam Koleżanko @Maniaa, tak się składa, że z bratem kończyliśmy studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, ja rolnictwo, brat technikę rolniczą i leśną więc jako takie rozeznanie mam w tym temacie :)

Osobiście, jako dla kobiety poleciłbym Ci raczej rolnictwo, gdyż TRiL jest bardziej kierunkiem jak sama nazwa wskazuje technicznym, z doświadczeń brata mogę Ci napisać, że mechanika, konstrukcja maszyn, matma itd nie należą do najłatwiejszych :P Ja na rolnictwie hm... jednak widziałem więcej przewijających się kobiet :D i ogólnie przedmioty nie są aż takie tragiczne, wiadomo zależy kto co lubi i z czego czuje się mocniejszy, w razie pytań służę pomocą.

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaziu6011    1

Hej

 

Czytając ten temat aż ciężko się nie przyłączyć tym bardziej że swój człowiek z Poznania jest i to z Rolnictwa :D

 

Więc tak przez pierwszy semestr byłem na TRIL i powiem że łatwo nie jest tak jak kolega powiedział dużo matmy Mechaniki PKM(Podstawy konstrukcji maszyn) także lekko nie jest a rolnictwo przez pierwszy rok to jest lajcik potem to się zaczyna hardkor typu rozpoznawania siewek chwastów szkodników i takie tam ale jak kogoś to interesuje to ta wiedze wchłonie bez problemu i tez właśnie dlatego jestem na Rolnictwie obecnie co prawda czeka mnie odrobienie przedmiotów z pierwszego semestru na rolnictwie ale to jednak powołanie do rolnictwa wieksze jest niż do techniki rolniczej:P ja osobiście polecam Rolnictwo.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

hmm ciekawy temat, bo jak go przeczytałem całego, to też mam dylemat, bo lubię upraiwac rośliny, ale lubię i czasami coś skontrułowac do ciągnika, uspawac, pomalowac, zaczepic i cieszyc się, kieruje się zasadą " jak zrobic, by się nie narobic " dlatego kombinuje, myślę i udoskonalam. Ale czy na tym TRiL'u uczą trochę uprawy, hodowli itd? bo jak już skończę studia to papier mam, że jestem rolnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniaa    0

Z tego co zdążyłam się zorientować, to TRiL jest kierunkiem, który ARiMR uznaje przy tych programach itp. A więc w jakimś stopniu wykształcenie rolnicze daje. Tyle tylko, że tytuł magistra rolnika to zapewne po rolnictwie. A kolega @Kuba1993 na jaką uczelnię się wybiera jeśli można wiedzieć?

 

Aaa. A tej hodowli, uprawy itp uczą, ale w mniejszym stopniu niż na samym rolnictwie na pewno

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Powiem tak jak ktoś jest dobry z matmy i fizyki to na TRiLu da radę spokojnie. Na rolnictwie jest bardziej szczegółowo omawiana uprawa roli i roślin.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

a po za tym nie ma jakiś kolosalnych różnic?

Matura z czego jest brana pod uwagę przy składaniu papierów na TRiL?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolosalnych różnic nie ma, TRiL to bardziej kierunek ścisły, rolnictwo bardziej szczegółowy na uprawę. A jakie przedmioty są brane to zależy od uczelni.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

milan na trilu nie ma nic absolutnie nic odnosnie upraw, roslin, chemii, czy biologii stosowanej w rolnictwie, tylko troche maszyn.

 

jak ktos chce pracowac na roli to niech idzie na rolniczy, ja nie poszedlbym drugi raz na tril :( , skusilem sie z lenistwa, gdyz to najlatwiejszy kierunek z mozliwych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaziu6011    1

@brzozak2 czy ja wiem czy to taki łatwy kierunek jest jak ktoś dobrze matme i fizyke ogarnia to tak, w przypadku ludzi po technikach już nie jest tak kolorowo, a co do tego czy uczą przedmiotów o u prawie to musze się nie zgodzić bo nasz przyrodniczy w poznaniu na trilu wykłada przedmioty odnośnie uprawy ostatnio rozmawiałem z kumplem na trilu to mieli podstawy zootechniki uprawa roślin i jeszcze jakiś przedmiot z tego zakresu co prawda nie jest to tak jak na rolnictwie ale jakieś podstawy dają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biebrzak    5

Mi się wydaje, że dla kobiety jak już to rolnictwo, bo ma szersze wykształcenie niż po TRiL, ja na SGGW miałem specjalność agronomia i agrobiznes.Na dziennych sa też inne specjalnośći. Także masz więdze od uprawy rolnictwa, trochę genetyki roślin, biochemii, techniki rolniczej, przez hodowle zwierząt po całą ekonomike gospodarstwa. Mieliśmy wszystko związane z prawem rolniczym, prowadzenie rejestrów i ksiegowośći w rolnictwie. Koleżanki z roku pracuja w ministerswie, gminach rolniczych, firmach związanych z rolnictwem lub prowadzą gospodarstwa. Na roku była u nas połowa kobiet. Teraz wybieram sie na magisterskie rolnictwo E-learning. Darmowa magisterka. Co do studiów to przemioty nie są ciężkie, ale trzeba pilnować trochę. Po 2 roku już jest tylko łatwiej. Ja miałem do wyboru olsztyn lub SGGW w warszawie i wybrałem SGGW. Polecam SGGW, uczelnia na poziomie, maja kasę i na ćwiczeniach są wyposarzone sale z odczynnikami a nie słowa Pani prowadzącej z obrazkami na osłodę.

 

Lub jak kolega wyżej napisał UP w lublinie, ale jak możliwość i pieniądze to idz do SGGW, ja tam nabyłem kilka ciekawych znajomośći, bo ludzie są z całej polski i jest z kim pogadać oraz czegoś się dowiedzieć.

 

 

 

 

 


"KPK Kumurun Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@brzozak2 czy ja wiem czy to taki łatwy kierunek jest

jest bardzo latwy i w ogole bez sensu, ze panstwo na takie studia pieniadze daje. i tak ludzie po takich studiach sie do niczego nie nadaja i jesli chca cos osiagnac to musza sami sie doksztalcic, wiec po co w ogole to trzymac?

 

znasz chociaz jedna osobe co po samym trilu projektuje maszyny rolnicze? bo to wlasnie absolwenci tego kierunku powinni robic.

 

ogolnie w polsce utarlo sie cos tak durnego, ze kazdy musi miec wyzsze, no wiec tak wygladaja nasze tytuly i tak wyglada caly kraj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

na większości uczelni Tril i rolnictwo funkcjonują w ramach jednego wydziału dlatego też ma się po nich te same "uprawnienia" z tym że jak ktoś wcześniej zauważył TRiL to bardziej kierunek ścisły na którym kładziony jest duży nacisk na takie przedmioty jak Fizyka Matematyka i tak dalej co ma się teoretycznie przekładać na lepszą znajomość budowy i konstrukcji maszyn rolniczych ale elementy uprawy i hodowli ten kierunek też obejmuje


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaziu6011    1

no to fakt brzozak2 muszę przyznać rację bo jeszcze nie spotkałem takiej osoby która projektowałaby maszyny Ci którzy skończyli Tril są prędzej handlowcami maszyn rolniczych niż ich udział w tworzeniu nowego projektu i tutaj przy takim przedsięwzięciu potrzeba wiedzy większej niż tylko studia, także w dużym stopniu zgadzam się z Tobą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

dokladnie tak jest, naprodukaja mase tepych magistrow z ktorych nie ma zadnego pozytku.

zamiast tego powinni ksztalcic 20% ludzi, ktorzy naprawde sa zdolni i moga zdzialac cos konkretnego, pokazac im nowe technologie, prowadzic duzo zajec terenowych itp. tak by czlowiek po studiach cos soba reprezentowal.

 

na trilu w poznaniu spokojnie 80% przedmiotow zalicza sie bez jakiegolwiek przygotowania - na betona, wiec sorry, ale to o czyms swiadczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Oj ale nie dokładnie tak jest, w Olsztynie TRiL jest dużo cięższy. Dodatkowo jest to inny wydział. Rolnictwo wydział Kształtowania środowiska i Rolnictwa, TRiL wydział nauk technicznych. I podstawy uprawy chemii rolnej itp maja ale nie tyle co na rolnictwie. Co do tego że po tym nie ma pracy to tez do końca się nie zgodzę. Miałem zajęcia z panią mgr która pracuje w lublinie w warfamie, poza tym pamiętam jak prof na technice rolniczej żalił się ze któregoś roku polecił Korbankowi najlepszych studentów na kierunku i nawet dziękuje nie usłyszał.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

ono proszę jak się temat rozruszał, piszcie, piszcie Panie i Panowie, wielu ciekawych rzeczy się dowiaduje. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaziu6011    1

@milanreal1 no jak tak mówisz że jest to coś innego to może tak i jest bo uczelnia uczelni nierówna ale to już inna kwestia, ja myślę że Poznań stoi więcej rolnictwem niż techniką przynajmniej tak mi się wydaje a teraz jak otworzyli weterynarie to już w ogóle jest cyrk, poczatki bywają cieżkie no ale miejmy nadzieję że ruszą z kopyta z początkiem roku akademickiego ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyczko0    25

może moje założenia są błędne ale śmiem twierdzić, że 5 lat nauki na którymkolwiek wydziale jakiegokolwiek uniwerstytetu, politechniki czy innych niepublicznych uczelni nie nauczy Was tyle co praktyka w uprawie roli.

Suchą teorią obiadu nie ugotujecie :)

Ponadto większość tego typu studiów to ślizganie się po przedmiotach i marnowanie jakże cennego czasu.

 

Od małego pomagam w gospodarstwie ojca, teraz brata i powiem, że jeśli byłaby jakaś rzecz której mógłbym się nauczyć na takich studiach to nie żeby miałaby jakiegoś wielkiego wpływu na moją wiedzę.

Ponadto studia w Polsce w przeważającej części są zacofane i nie odwzorowują bieżącej sytuacji w nawożeniu, środkach ochrony roślin czy materiale siewnym.

 

Poza tym każdy rolnik jest w swoim sensie magistrem rolnictwa ale i mechanizacji, finansów i wszystkich innych kierunków które są potrzebne do funkcjonowania gospodarstwa rolnego.

 

Od siebie tylko dodam , że system kształcenia rolniczego w Polsce jest na poziomie "nauczenia małpy przyciskać przycisk". W ogóle Polskie uczelnie nie przygotowują ludzi do praktycznych zastosowań swojej wiedzy a jedynie do suchych teorii.

 

Według mnie system kształcenia rolniczego na poziomie studiów rolniczych powinien być połączony z praktycznym prowadzeniem gospodarstwa rolnego, nie mówię tutaj o odbyciu praktyk u wujka podczas wyrzucania obornika.

Uniwersytety, politechniki powinny mieć własne pola i sprzęt i na tych to polach i sprzętach powinno się wszystko odbywać a nie na sali wykładowej.

 

A co do techników rolniczych to w większej mierze jest to śmiech na sali sam znam kilka osób które owe szkoły ukończyli a nie potrafią odróżnić żyta od pszenżyta czy pszenicy i nie umieją nawet ciągnika odpalić, więc gdzieś mniejwięcej na tym poziomie zaczynają się problemy z przygotowaniem programu pod edukację rolniczą. To ja bez żadnych szkoły znam się więcej i lepiej na uprawie i mechanizacji niż nie jeden absolwent technikum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

A studjuje któryś z forumowiczów na Zachodniopomorskim uniwersytecie szczecińskim, bo ja się właśnie w tym roku tam wybieram zaocznie na rolnictwo lub technikę rolniczą i leśną, ale chyba jednak na rolnictwo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
es8    0

Ja się zarejestrowałem na TRiL zaocznie na UP Wrocław, ale po przeczytaniu tego tematu mam dylemat.

 

W sumie bardziej zależy mi na chemii niż mechanice :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

dyczko, ma racje, wiedzę teoretyczną nabywam z masy czasopism, a praktyczna, to na zetora i w pole i co najważniejsze, od początku robie to wszytko na własną kieszeń, a to uczy i ekenomiki i finansów w rolnictwie, a nazwy środków chemicznych same mi wchodzą do głowy, a gdyby przyszło mi sie tego nauczyc na jedną sesje, to bym sie pochlastał, tzn. pewnie będę musiał :D

ale na studia i tak pójdę, bo wiadomo, papier będzie,jakieś informacje też, no i może znajomości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szybkirychu12
      Witam, niedługo kończę swoje studia, ale niezwiązane z rolnictwem. Potrzebuję jednak wykształcenia rolniczego, żeby dotacje dostać i ogólnie móc ewentualnie prowadzić małe gospodarstwo w przyszłości gdyby ojciec mi je przepisał. Myślałem zatem o studiach podyplomowych. Czy ktoś z was może robił taką podyplomówkę związana z rolnictwem, która daje kwalifikacje rolniczą. Czy są też jakieś studia z zajęciami online bo zależało by mi na tym. Jestem z okolic Poznania i na na tym info by mi najbardziej zależało, ale chętnie wysłucham wszystkich.
    • Przez Magda31
      Cześć wszystkim,
      zwracam się z prośbą o wypełnienie ankiety, która pomoże mi w pisaniu mojej pracy inżynierskiej na temat oceny efektów wdrożenia technicznego wyposażenia w gospodarstwach mlecznych.
      Ankieta zawiera 19 pytań i jest anonimowa. 
      Link do ankiety:
      https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScPa2Qi8VuNnd1QbGHIlFk2jB8onhGUCSnLLUxCijWbGHLVag/viewform?usp=sf_link
      Dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas.
    • Przez poziomka
      Moje pytanie brzmi czy warto jest iść na studia rolnicze jeżeli planujemy zostać na gospodarstwie. Czy te studia nam coś dadzą,czy jest to też strata czasu mówię tu o kierunku osobiście nowoczesna hodowla bydła mlecznego. Ale jeśli mieliście jaką kolwiek styczność ze studiami to proszę napiszcie, jestem ciekaw każdej wypowiedzi nie koniecznie związanej z moim kierunkiem może być inny rolniczy.
    • Przez AnnaSkoczylas
      Hej, chcę zacząć studia rolnicze, ale przede mną jest jeszcze rok, muszę napisać maturę i podciągnąć niektóre przedmioty. Jakie szkoły wyższe możecie polecić?
    • Przez Drzeffo123
      Witam Szanowną Grupę,
      zwracam się z gorącą prośbą o wypełnienie anonimowej ankiety dotyczącej folii i mat do ściółkowania do pracy magisterskiej.
      Od razu przepraszam za taką formę, lecz tradycyjne sposoby ( telefon, mail )zawiodły.
      Nie ukrywam, że jest to moja ostatnia nadzieja, by móc dokończyć magisterkę 😕
      Dlatego bardzo proszę o poświęcenie 5 minut z Waszego cennego czasu.
      PS ta ankieta nie ma na celu wywołania burzy, który sposób ściółkowania jest najlepszy, tylko pokazanie aktualnej sytuacji.
      Z góry bardzo dziękuję za wypełnienie ankiety i raz jeszcze przepraszam za taką formę. Mam nadzieję, że nie zostanie to odebrane jako spam czy inne negatywne działanie.
       
      https://forms.gle/RR45NTp8BuN5nJMx7
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj