Lely

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
GRGOJ    19

specyfikacja techniczna na 16stronie broszurki.

Z mojej kilka wątpliwości:

- jak ten Vector radzi sobie z resztką takiej kostki? będzie skrobał beton aż do skutku?

- w prospekcie jest napisane: "required dimensions feed blocks - Shape: Straight cut blocks" Wymagane wymiary bloków paszy- kształt: równo wycięte bloki.

Mam identyczny wybierak jak na prospekcie i często się zdarzy, że jak otwieram, to np. kostka z kukurydzą się zahaczy, podniesie i rozpadnie.

Poza tym wątpię, czy krowy będą więcej razy podchodzić do jedzenia, niż jak będą miały zwykły PMR z wozu i czy to będzie miało aż taki wpływ pH. Zwłaszcza, że w tym PMR jest mało paszy treściwej, bo większość muszą i tak dostać w robocie.

No i na koniec, to co chyba oczywiste - człowiek i tak jest potrzebny, żeby wyciąć kostki, przywieźć je i ewentualnie pozamiatać tam trochę, napełnić silos z paszą treściwą, a to wszystko zmechanizowana robota, którą często wystarczy zrobić 1raz za dnia.

Są plusy, to oczywiste- dokładniejsze dozowanie PMRu, nie ma szyny w oborze, więc można wjechać też np. z zielonką, jeśli ktoś np. karmi tylko w środku. Można dowieźć paszę raz na 2, może 3 dni, ale tylko zimą (co mi się podoba, bo lubię narty :) ), ale do robota i tak trzeba raz na dzień zajrzeć, podgonić krowy, więc tak czy siak to oszczędność pozorna. Fajne jest też to, że wykarmi do 250-300krów, więc w większych gospodarstwach będzie popyt, ale w tych z 1 i z 2 robotami moim zdaniem nie.

 

Jaka cena za Vectora? :) Na 14stronie folderu piszecie, że zakup wychodzi taniej od wozu paszowego (dla odpowiednio dużego stada oczywiście). Wiem, że dokładnych cen na forum nie podajecie, ale gdybyście napisali z dokładnością do 10tys. €, to nikt by się nie obraził.

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

A czy do tego Vectora muszą być te kostki z wycinaka? Czy jest możliwość zadawania balotów? Czy można zastosować te kontenery jak to jest w Pelonach? Tam jest tak samo jak w wozach pionowych tzn. system mieszania?

Za parę lat Lely będzie budowało obory pod klucz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

ja tam czekam na wersję vecor a2 next :D bo ta mi się jeszcze nie widzi jakoś narazie - też mnie zastanawia to sprzątanie posadzki, połowę pewnie zostawi na dole...no i cena...ile obstawiacie? Może jakiś zakładzik ? :D ja myślę, że z pół bańki będzie trzeba niestety dać za takie cudo, chociaż generalnie to żadna niesamowita niesamowitość moim zdaniem...no ale jak też jest w przypadku robotów - cena nie jest zapewne ustalana od ceny wykonania urządzenia, ale chyba bardziej od maksymalnego pułapu opłacalności, czyli tyle żeby jeszcze parę groszy z tego rolnikowi w kieszeni zostało no i oczywiście żeby było jakoś wygodniej.

Edytowano przez JoHnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

jak Chińczycy zrobią równie dobrą podróbę, to rynek na to zareaguje, na razie jest wąska konkurencja, która nie pomaga rolnikom niestety :/ (pod względem finansowym oczywiście :) )

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Też jestem ciekawy jak sobie radzi z balotami (pewnie nie ma możliwości ich stosowania) choć wydaje mi się gospodarstwa które ewentualnie zakupią takiego robota na kilkaset sztuk raczej balotów nie robią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jasiupila    1

Ja też chce zejść z balotów na rzecz przyczepy samozbierającej, ale czasami może być tak że trawa będzie słaba, albo skoszę mało łąk i nie będzie warto pryzmy robić ;)

W przypadku robota TMR, Lely będzie miało ciężko żeby pokonać Pellona :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

baloty pewnie będzie trzeba do jakichś zasobników wsadzać, a stamtąd będzie ta łyżka nabierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

baloty pewnie możliwe do zastosowania ale tylko po prasie z rotorem, nie ma mowy o rozdrabnianiu bo za pół dnia taki materiał zaczynał by się grzać. zresztą jaki miałoby to sens? równie dobrze można by było do paszowozu wrzucić i wysypać na stole.

W zasadzie rozwiązanie ciekawe, samojezdny wóz paszowy kosztuje koło 500k, i do niego potrzebujemy jeszcze pracownika...ale chyba jednak wolałbym smojezdny, jakoś nie widzi mi się ten system pobierania paszy, na pewno porządku po sobie takiego nie zostawi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Na jednym z filmów widać,że podają baloty-czyli pewnie można.Poza tym lely produkuje prasy chyba byłby to błąd firmy żeby przez sposób działania jednej ze swoich maszyn wykluczyć mozliwość kupna/uzywania drugiej.

Osobiście bardziej podoba mi się sposób zadawania paszy z koszów zasypowych-mniej bałaganu.Poza tym zastanawia mnie jak robot waży ładowane komponenty.Jeżeli chodzi o kiszonkę z kukurydzy to nie będzie ona "zwisać" z ramienia podającego. Ale z sianokiszonką nawet pociętą może być różnie. Np,jeśli w wozie brakuje 50kg sianokiszonki ramie podbiera ją z balota/kostki i bieże np.100-150kg-co wtedy z precyzją żywienia? Wiem,że to nie laboratorium,ale precyzja żywienia jest mocno akcentowana przy okazji tej maszyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

waga pewnie jest w tej części co nabiera i w samym wozie też...za taką kaskę to na pewno muszą być dwie wagi ze sobą współpracujące przez komputer. Tak przynajmniej myślę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

a jaka jest trwałość akumulatorów w Discovery, Vectora, albo Juno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@GRGOJ, u mnie jest fabryczny w Discovery, chodzi ponad 2,5 roku i jak na razie akumulator nie sprawia mi psikusów. To jest żelowy akumulator.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lely    0

waga pewnie jest w tej części co nabiera i w samym wozie też...za taką kaskę to na pewno muszą być dwie wagi ze sobą współpracujące przez komputer. Tak przynajmniej myślę...

 

 

 

Waga jest tylko w Vectorze...:)


Zespół Lely

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lely    0

Mogli zastosować taki system zasypu jak tu: http://www.wasserbau...-3000-mast.html Podejrzewam, że za tą cenę 2 Pellony kupi. :)

 

 

 

Po pierwsze: dużo droższy od Lely Vectora.

 

Po drugie: nie ma możliwości dodawania tak licznych komponentów paszy jak do Vectora: pasza objętościowa, sypka, płynna....

 

Po trzecie: nie podgarnia paszy i nie mierzy ile dokładnie jest na stole paszowym aby rozpocząć zadawanie i nie ma możliwości zadawania różnej paszy dla różnych grup w stadzie np. krowy w aktualnej laktacji oraz krowy zasuszone w oddzielnej grupie, a to oznacza, że nie jest w pełni automatyczny

 

Po czwarte: nie ma możliwości na zmienność zadawania paszy.

 

Po piąte: występuje znacznie większe ryzyko szybszej fermentacji paszy w kontenerach niż w kuchni paszowej. Jak często musimy zasypywać kontenery paszą? W przypadku Lely Vector, kuchnia paszowa jest zaplanowana na ilość paszy wystarczającej na trzy dni.

 

Po szóste: proszę zwrócić uwagę ile dodatkowej stali wymagane jest w oborze, aby MixMeister ("Miksmajster") mógł przejechać po stole paszowym?

 

I na koniec co w sytuacji jeśli mamy w oborze dwa stoły paszowe po zewnętrznej stronie obory??? Dla Lely Vector'a to nie jest problem.


Zespół Lely

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19
Napisano (edytowany)

jeszcze ad.6, czy waszym zdaniem Lely, można żywić stado tylko Vectorem? Tzn. czy dzięki temu można robic stół paszowy na 3m szerokości? Jaka jest "firmowa" żywotność tych akumulatorów? Na jakie stada przewidujecie Vectora, tzn. ilość minimalna, bo max. podajecie 250-300. Min. to 65 czy 130krów?

 

Dalej: w opisie Vectora jest podane, że może wyzywić do 16 grup, ale przecież przy robocie ogranicza się liczbę grup krów, przy 1 astronaucie zawsze jest 1 grupa, przy 2 z reguły też. Przy większych stadach trzeba by sprawdzić.

Więc w praktyce byłyby 1-2dojne + zasuszone +cielęta. Czyli 2 do 4 dawek. Poza tym kto wygarnie niedojady? Vector albo Juno tylko podgarnia, a na stare dosypuje świeże (tak zrozumiałem z broszurki, jeśli się mylę, poprawcie). No i dalej nie wierzę w to, że zbiera do czysta z tego miejsca gdzie nabiera do mieszania. Może jak zobaczę to na żywo, to mnie przekonacie. Pozdrawiam

Edytowano przez GRGOJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

@grgoj weź pod uwagę, że jak krowom podajesz częściej mniejsze ilości dawki to ilość niedojadów powinna znacząco się zmniejszyć, choć w moim stadzie obserwuję, że i tak nie wiele ich pozostaje, zgarnięcie niedojadów to robota co trzy-cztery dni. Resztki, których vector nie zbierze zgarniasz i nasypujesz na następną porcję którą pobiera vector więc też nie taka straszna robota. Przy pellonie trzeba znacznie częściej uzupełniać kosze zasypowe. Nikt nie powiedział, że vector to bezobsługowe urządznie, które zrobi za ciebie wszystko, podobnie zresztą jak z robotem udojowym. Mimo to zakup wydaje się być całkiem sensowny w porównaniu do bodaj wozu samojezdnego na którym jeszcze trzeba człowieka posadzić. Naturalnie są pewne sprawy które muszą zostać dopracowane ale i tak robi wrażenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

niedojady powinno się sprzątać codziennie i powinno zostawać ich około 4% zadanej paszy. my już eksperymentowaliśmy z rzadszym sprzątaniem. Nie dość, że gorzej było posprzątać to krowy jeszcze na dodatek chorowały. Jestem ciekaw czy Ty też byś jadł 3-4 dni z tego samego talerza ??? (oczywiście nie mytego w tym okresie)

Edytowano przez Matiboos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie w lecie, jak są wysokie temperatury przy niedojadach potrafią zalęgać się muchy i inne robactwo, także należy sprzątać, w literaturze fachowej jest o tym wspomniane. Robi się błoto na stole paszowym, i wtedy jak kolega wyżej wspomniał ciężko jest cokolwiek sprzątnąć. System zaspypu Vectora przypomina mi ładowacz Cyklop lub czeski UNHZ. :D


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

taa tylko widzę, że nie zauważacie zasadniczej różnicy między standardowym zadawaniem z wozu paszowego a systemem zapewnianym przez vector. Kiedy Waszym zdaniem pozostanie więcej niedojadów - jeśli zadamy paszę raz dziennie w dużej ilości czy kiedy zastosujemy 8-12 dawek jak to robi vector? Więcej gdybania jak narazie w temacie niż faktów. Podobnie zresztą jak tylu samo madrych na forum o robotach, a nie wiem czy z trzech by się znalazło którzy posiadają taki system, włączając moją skromną osobę dojącą od dwóch tygodni robotem udojowym Lely Astronaut A4 :P

 

Z rozmowy z pracownikiem firmy lely dowiedziałem się, że sprzątanie niedojadów przy vectorze to praca raz w tygodniu. Więc jak nie wiesz to nie mów kolego

Matiboos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin1997    8

to ty doisz robotem udojowym?? jak to zrobiłeś ?? heh xD a co do sprzątania stołu paszowego to myśle tak jak kolega johny.. bo u krów zwiększa się spożycie paszy i jest ona ciągle świeża co krowy kochają ;Dale może raz na tydzień to za mało.. ja bym sprzątał wtedy gdy bym uzupełniał kuchnię paszową..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matiboos    28

JoHnyD może jeszcze nie za uwarzyłeś ale ja oraz sebekwolkasos posiadamy roboty. A kto tu zadaje paszę raz dziennie ?? Ja paszowozem krówkom zadaję dwa razy. Zgadzam się z Tobą w tym, że vector to jest dobre rozwiązanie oszczędza mnóstwo czasu w ciągu dnia. Oszczędza także mnóstwo pieniędzy na paliwie. Zgadzam się z tym, że krowy pobierają więcej paszy dając przez to więcej lepszego mleka lecz ilość nie do jadów zostaje taka sama , gdyż po prostu więcej im zadajesz paszy. Niedojady to miejsce rozmnażania się różnych grzybów i bakterii, których nie chcemy w nasze oborze.

Edytowano przez Matiboos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj