Lely

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
akernolat    26

znasz doskonale więc cos o niej powiedz:) jaki budynek, z czego budowany itp:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

Jak tam Wasze plany na 2015? jakaś budowa? czy czekamy na stabilizację rynku? Ja mam nowe przemyślenia wynikające z nowej sytuacji na rynku. Planuję zwiększyć obsadę do ponad 200 dojnych żeby obniżyć koszty produkcji. Pierwotnie miały stanąć kolejne dwa roboty Lely. Życie jednak trochę nauczyło i pora zrozumieć, że póki co, czyli dopóty dopóki nikt nam nie płaci za mleko po 3 złote...trzeba produkować jak najwięcej i jak najtaniej. A na robotach tego drugiego czynnika osiągnąć się nie da. także altualnym celem owszem rozbudowa obory i...dostawianie budynku z karuzela. Jak areal pozwoli to będzie można myśleć o nastepnej oborze a hala zostanie ta sama. jak ktoś zainteresowany tematem to zapraszam do dyskusji:) pzdr JohnyD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonek    5

Ja mam pytanie. ile kosztuje robot udojowy na 100 sztuk bydła. powiedzmy full opcja i opcja najtańsza. i mam pytanie ile kosztuje wybudowanie obory całej z firmy lely na ok 250 sztuk ok 150 sztuk krów i reszta chodzi mi o roboty udojowe i inne maszyny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JoHnyD    3

No więc widzisz właśnie tu kryje się cały problem. Robot może obsłużyć ok 70 szt. wiec albo robisz obore na 70 albo a 140. Bedziesz miał 10 jałówekkN więc albo robisz remont stada albo sprzedajesz, nie ma opcji dojenia 80szt. Ceny najtańszej opcji i droższej nie różnią się bardzo. Ja za system w którym jest robot, schladzalnik z buforem i wstępnym schladzaniem oraz robot do ruszt zapłaciłem 137tys euro netto. Za kolejne dwa roboty musiałbym zapłacić ok 200tys netto. Koszt budowy obory...hmm zależy w jakim standardzie ale firmy liczą od 1000 do 1200zl za m2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@JoHnyD, aż taka różnica jest w kosztach między halą a robotem? U mnie planów rozwoju obsady nie ma bo areał to skutecznie blokuje. Na razie priorytetem jest zdrowotność krów nawet kosztem niższej wydajności krów. Wolałbym trzymać krowę tą laktację dłużej a nie po 2-3 latach wywozić krowę do ubojni. Mleko da to samo a w perspektywie czasu jest to bardziej ekonomiczne jak żyłowanie na górnych granicach i oddawanie całego zysku weterynarzom.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tysiak987    8

@JoHnyD, aż taka różnica jest w kosztach między halą a robotem? U mnie planów rozwoju obsady nie ma bo areał to skutecznie blokuje. Na razie priorytetem jest zdrowotność krów nawet kosztem niższej wydajności krów. Wolałbym trzymać krowę tą laktację dłużej a nie po 2-3 latach wywozić krowę do ubojni. Mleko da to samo a w perspektywie czasu jest to bardziej ekonomiczne jak żyłowanie na górnych granicach i oddawanie całego zysku weterynarzom.

Możesz powiedzieć ile kosztuje serwis jednego robota miesięcznie i ile kosztuje przegląd robota wraz z częsciami i co jaki okres jest wykonywany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@tysiak987, w przypadku posiadania najlepszego pakietu serwisowego to ok. 3000 zł na miesiąc. Wtedy już nie płacę za przeglądy. Przegląd w Astronaucie A3 Next jest robiony co 7-8 tygodni.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomsky    0

Przeglądam forum i widzę że Firma Lely od dawna tu nie zagląda. A szkoda bo doświadczenia im troszkę przybyło i mogli by odpowiedzieć na kilka pytań. Państwo Lely gdzieś zniknely ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Viper    6

Witam na jakiej zasadzie i z jaka dokładoscia Lely MQC mierzy tłuszcz białko i laktoze w mleku ?

 

Witam, od prawie pół roku użytkuję 3 sztuki Lely A4, nowy budynek. Odpowiedz na pytanie, jeśli chodzi o dokładność jest to rząd wielkości 0,05 jednostki na ogólnym odczycie mleka ze zbiornika tak z obserwacji. W standardzie nie jest mierzona laktoza i tego nie mam więc sie nie wypowiem.

Pozdrawiam


Pawel

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe... :) Nigdy nie bylem w tym dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Viper, u mnie laktozę da się mierzyć trzeba tylko co jakiś czas (jak przyjdą wyniki) wpisać dane z tabulogramu.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Viper    6

Witam, zapraszam wszystkich użytkujących Lely Astronaut do dopisania się do Benchmarka w T4C, jest tam "Group Poland" którą  utworzyłem, zachęcam do dołączenia do tej grupy.

Pozdrawiam

 


Pawel

Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe... :) Nigdy nie bylem w tym dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
colos    1

No więc widzisz właśnie tu kryje się cały problem. Robot może obsłużyć ok 70 szt. wiec albo robisz obore na 70 albo a 140. Bedziesz miał 10 jałówekkN więc albo robisz remont stada albo sprzedajesz, nie ma opcji dojenia 80szt. Ceny najtańszej opcji i droższej nie różnią się bardzo. Ja za system w którym jest robot, schladzalnik z buforem i wstępnym schladzaniem oraz robot do ruszt zapłaciłem 137tys euro netto. Za kolejne dwa roboty musiałbym zapłacić ok 200tys netto. Koszt budowy obory...hmm zależy w jakim standardzie ale firmy liczą od 1000 do 1200zl za m2.

Są w Polsce obory gdzie 1 robot doi 8o szt. To kwestia wydajności. Jesli bedziesz miał krowy które  beda cały dzien na pastwisku i wydajnosc bedziesz miał 20l dziennie to robot da rade. Jak sie uprzesz i przeprowadzisz ostra selekcję na predkość doju tez dasz radę. średni czas w boksie to na ogół 6-6,30 minuty. Rachunek jest prosty zamiast 1 szt co się doi 12 minut doisz 2 srednie.. zdarzaja sie krowy które doją się 3,9o czyli ponad 2 minuty krócej od średniej.  Jeśli nie bedziesz prowadził selekcji pod kątem kształtu wymion i predkosci doju to na robocie na ogół wydoisz 60-65 szt przy wydajności 30l na dobe na szt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ostatnio w tygodniku rolniczym został opisany robot udojowy. Jak dla mnie to maszyna dla ludzi którzy nie mają co z kasą robić bo żadnego uzasadnienia ekonomicznego to nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

możliwe że masz rację jednak sa regiony gdzie o pracownika jest trudno a nie okłamujmy się przy hali też trzeba kilka osób bo być może dwóch wystarczy ale dzień ma 24 godziny a dojenie to ok 15 godzin (chodzi mi o rozpiętość rano o 6.00 wieczorem ok 9.00 ) żaden pracownik nie będzie pracował 15 godzin. Tzn. przychodził rano na 5 czy 6 a później na 5 czy 6 wieczorem. Tak więc mi wychodzi że musiałoby to być przynajmniej 4 ludzi ale to min. optymalnie 6, tak żebyś nie przekraczał normy miesięcznej czyli 160 -168 godzin. Niestety to juz nie te czasy że ludzie harowali za miskę ryżu, nie w Polsce. Jednak pisząc to mówię w imieniu niektórych regionów. Jeśli się mylę proszę o poprawienie mojego wywodu nie najazd gdyż nie ma ani hali ani robota a jedynie przewodówkę - mały areał. Sam chciałem do siebie pracownika i miałem problem bo nikt nie chciał przyjść na 12 godzin a koszty dwóch pracowników, kredytu powoduje to że po woli myślę o rezygnacji z mleka.     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brulin18    0

Mam pytanie która jednostka udojowa jest według was lepsza lely astronaut vs delaval vms 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Z opinii użytkowników to przede wszystkim. Rozważasz zakup? Rozmawiałeś już z kimś kto używa jednego albo drugiego? Oglądałeś jak działają, czy dopiero zaczynasz temat? Bo w sumie to skomplikowane urządzenie i można długo o nim pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brulin18    0

Powiem tak przymierzam sie do budowy obory i stad te pytanie o jaki lepszy u nas w okolicy dominuje Lely ale spora cześć rolników narzeka i teraz pytanie czy mówią prawde czy kłamią ale tylko jeden z rolników co ma Lely udoił 10,000 litry od krowy a na DeLavalu znam u nas kilku co maja ponad 10,000 lub koo . Lely ma fajny system podpinania  kubków udojowych szybko Delaval z tym systemem bramek mi sie podoba . 

Jeśli myślę zle popraw mnie podziel sie swoim doświadczeniem 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Spokojnie, jest więcej rolników co doi ponad 10tys. l od krowy. Zobacz jeszcze w jakich budynkach te roboty stoją, jak wygląda tam dobrostan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brulin18    0

Wiesz rozmawiałem z rolnikiem ze sztuki dominujące silniejsze czesciej sie doja kosztem słabszych tak jest w lely a na delavalu sam wiesz ruch kierunkowy  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Tylko Lely wypuści krowę, która nie ma się teraz doić, jeśli już przyjdzie, a w DeLavalu krowa nawet jak nie chce, to musi iść do robota. Wady są tu i tu, pytanie które dla Ciebie są gorsze. Mnie wkurzałoby zmuszanie krowy, żeby koniecznie szła do tego robota nawet jeśli to nie jej pora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brulin18    0

Tylko w DeLaval nie musisz podganiać krów a w lely to chyba tak i jest bramka jakaś ze zamknąć można ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj