Lely

Roboty udojowe - ciekawe rozwiązania

Polecane posty

andrzeju1    0

No to elegancko. To drugie rozwiązanie bardzo dobre tylko kosztuje :rolleyes:

 

Tylko jeszcze żeby schładzalnik sam wiedział kiedy ma się umyć bo jak odbiór mleka jest np o godzinie 3 nad ranem, to ciężko by było wstawać i go uruchamiać... chyba żeby kierowca włączył B)

 

Kurcze coraz bardziej mi te roboty zaczynają się podobać.

Moim zdaniem dużą wadą jest to, że nie każde wymię się nadaje do robota, bo jak popatrzyłem na niektóre swoje krowy to sporo z nich musiałoby ze stada odpaść :(

Jest już kilka typów zbiorników przygotowanych do współpracy z robotami i one myją się autmatycznie po odbiorze mleka, dają sygnały gdy są gotowe na przyjęcie mleka z robota, rolnik nie jest potrzebny do odbioru mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

Panie Lely,jak dokladnie wyglądają przeglądy w robotach udojowych i ile kosztują?Czy te przeglądy obowiązują także w Lely Juno i Discovery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lely    0

Panie Lely,jak dokladnie wyglądają przeglądy w robotach udojowych i ile kosztują?Czy te przeglądy obowiązują także w Lely Juno i Discovery?

 

 

Odpowiem najpierw na pytanie drugie. Juno i Discovery wymaga tylko kontroli i ewentualnie wymiany niektórych części przez samego użytkownika.

Raz w miesiącu należy: oczyścić listwy naprowadzające, czyścić elektrody stacji dokującej, sprawdzić parametry ładowania baterii (prąd i wolty). Co cztery miesiące należy sprawdzić ustawienie wysokości fartucha obracającego się(dotyczy tylko Juno). Raz na rok sprawdzić wysokość gumy, czyli fartucha w przypadku Juno i listwy zgarniającej w przypadku Discovery gdyż ulegają ścieraniu się.

 

Jeśli chodzi o robot udojowe to regularny serwis wykonywany jest średnio co 10.000 dojów czyli 4-4,5 razy do roku. Mamy dwa rodzaje umowy serwisowej: Master - kosztuje ok. dziewiętnastu tysięcy zł na cały rok i w tym są zawarte części eksploatacyjne, koszty dojazdu, koszty pracy oraz update i Select - kosztuje ok. dziewięciu tysięcy i w tym nie zawiera części eksploatacyjnych, kosztów dojazdu i godzin pracy. Master obowiązuje 36 miesięcy, a Select 12 miesięcy. W obu przypadkach zapewniamy dojazd w przeciągu 2 - 2,5 godziny od momentu zgłoszenia usterki przez użytkownika. Regularny serwis obejmuję wymianę części eksploatacyjnych np. silikonowych gum strzykowych, linki kubków udojowych, szczotki do czyszczenia strzyków, zestawu silikonowych węży mlecznych. Jest jednak wiele czynności przy robocie, które leżą w gestii samego użytkownika, który posiada na stanie skrzynkę niezbędnych części wymiennych wraz z kluczami, która dostarczana jest z robotem. Oczywiście w tym zakresie zostaje dokładnie przeszkolony i sam potrafi np. wymienić silikonową gumę strzykową.

 

Panie Lely,jak dokladnie wyglądają przeglądy w robotach udojowych i ile kosztują?Czy te przeglądy obowiązują także w Lely Juno i Discovery?

 

 

Panie Lely - chodzi o kilka Pań Lely, czy chodzi o Pana z Lely? :)

 

Zespół Lely to Panie i Panowie, albo jak kto woli kobiety i mężczyźni. :) Odpowiadając na pytania biorą udział i panowie, i pani :)

 

To tylko w kwestii form, które spotykamy od pytających: Panie Lely albo Pan Lely.... A to oczywiście tylko taka dygresja, którą wrzucam między te ważne pytania, ale nazwa Lely jest rodzaju żeńskiego, czyli jest kobietą, chociaż sugestia słuszna że Panie i Pan Lely to mężczyzna bo tak widnieje opis....


Zespół Lely

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks    40

A to przepraszam nie pomyślałem.

 

Ile jest gwarancji na te roboty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lely    0

Generalnie na robota Astronaut A4 jest 12 miesięczna gwarancja

W opcji jest też możliwość wydłużenia gwarancji na niektóre elementy nawet do 5 lat np: laser czy pompa podciśnienia

na roboty Juno i Discovery jest 12 miesięcy

automatyczne czochradło Luna posiada 2 letnią gwarancję


Zespół Lely

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Lely czy w roku 2012 szykuje sie jakaś większa rewolucja w robotach udojowych czy tylko zostanś dodane tylko jakieś dodatki ?? U mnie myślimy nad robotem i zastanawiamy się czy by nie poczekać do następnego roku na nowości :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelyk    0

Tak naprawdę to nie wiemy :)

Trzymane jest to w wielkiej tajemnicy :)

Jak coś będzie to my dowiemy się na parę dni przed wszystkimi :)

Ale nowości są co roku, nie zawsze w robotach bo w maszynach zielonkowych też.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

A jak jest przy pierwszym uruchomieniu robota ?? Serwis jest kilka godzin u rolnika czy tylko zamatuja i uciekaja ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U mnie na starcie kiedy robotów było mało to serwis był w gospodarstwie przez kilka dni po uruchomieniu robota, może nie cały czas bo to są ludzie i mają prawo do czasu wolnego od pracy. Poza tym masz numer alarmowy do serwisu że w razie potrzeby dzwonisz jak coś niepożądanego w robocie zauważysz. Obecnie też serwis stara się bardziej "opiekować się" początkującymi użytkownikami kiedy sobie nie radzą z urządzeniem.

Edytowano przez sebekwolkasos

Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelyk    0

Serwis pomaga i uczy użytkownika jak się obsługuje robota

Zazwyczaj podczas pierwszego rozruchu robota jest 2 inżynierów serwisu którzy są tyle czasu żeby całe stado było wydojone 3 razy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Robot posiada wykrywanie rui ?? Jeżeli tak to na jakiej zasadzie to działa ?? Do jakiej temperatury na minusie może pracować robot ?? Jeżeli jest za zimno to trzeba dogrzewać pomieszczenia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest wykrywanie rui w opcji. Polega to na tym że jest w responderze zamontowany czujnik który mierzy aktywność krowy w ciągu doby, przy doju czujnik responderów w robocie zbiera informacje z respondera które były zapisane od ostatniego udoju. Do pokazania czy jest ruja system również wykorzystuje (razem z pomiarem aktywności krowy) zmiany mleka ponieważ przy rui mleko ma inne parametry. Przy okazji mierzy też przeżuwanie krowy. Te system responderów jest w opcji. Producent zaleca aby temperatura tam gdzie jest robot była około zera. U mnie jak było -2 to się nic działo tylko trzeba chronić obszar gdzie jest robot przed wychładzaniem i wiatrami z zewnątrz. Woda może zamarznąć kiedy robot nie wykonuje żadnych działań. Jak pracuje jest dobrze bo woda cały czas płynie i nie zdąży zamarznąć. Nie wiem jak inni użytkownicy robotów ja pomieszczenia nie dogrzewałem.


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie. - Aulus Cornelius Celsus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

czy w robocie udojowym jakiejś firmy (niebieskiej, czerwonej czy jakiejkolwiek) jest możliwość, żeby w jednym robocie doiły się krowy z dwóch grup produkcyjnych? Chodzi o to, żeby była bramka, którą krowy wchodziłyby z dwóch grup do robota i po wydojeniu robot by je kierował z powrotem do właściwej grupy. Oczywiście musiałaby byc bramka selekcyjna najlepiej z podganiaczem elektrycznym, chyba że ktoś wymyśli inne madre rozwiązanie.

Z tego co czytałem do tej pory, wszyscy rolnicy, którzy doją jednym robotem nie dzielą krów w laktacji na grupy produkcyjne.

Jak daleko może być oddalony robot od zlewni, pompy i całej tej skrzyni ze sterowaniem? Chodzi mi o to, żeby np. był w połowie długości obory z jednej strony stołu paszowego, a z drugiej strony stołu paszowego było to pomieszczenie do obsługi robota i zbiornik na mleko:

 

oborarobotnasrodku.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelyk    0

Oczywiście że jest takie rozwiązanie (mało popularne)

Ale czy to rozwiązanie dobrze działa w praktyce przy stadzie około 60 krów????

2 różne stoły paszowe = 2 grupy zwierząt (sporo pracy, ciągłe pilnowanie i przeprowadzanie krów z grupy do grupy, robienie 2 wozów paszowych)

Zaletą może być oszczędność paszy zadawanej w robocie do zachęcania krów.

W systemach Lely itp. gdzie masz jedno ramię dla 1 boksu udojowego, żywienie ustala się wg dnia laktacji i premiuje wg wydajności (pasza treściwa od 2 do 8 kg/dobę/krowę)

W tych systemach patrzy się indywidualnie na każdą krowę. Ustalasz dawkę energii na stole paszowym a resztę energii dajesz w robocie (tak jest w Lely)

Co do odległości robota Lely od zlewni mleka to do 100 m jest to możliwe

Co do twojego planu obory to myślę że większość firm powie że da się tak zrobić (łącznie z Lely)

Bo da się tak zorganizować oborę że robot jedną grupę żywieniową będzie ciągle separował.

Czyli technicznie nic trudnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

byłoby o tyle więcej roboty, że dosypałbym za drugim razem do wozu więcej paszy treściwej i wymieszał jeszcze raz. ;)

Z przepędzaniem to chyba dałoby się ustawić na robocie, żeby wypuścił ją do innej grupy?

Krowa, która dziennie daje 45litrów mleka nie jest w stanie (moim zdaniem) pobrać odpowiedniej ilości energii ze stacji paszowej i PMRu, który musi być ustawiony na te krowy które dają mało mleka i musi mieć ustawioną paszę z wozu na wyższą produkcję- dlatego pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelyk    0

byłoby o tyle więcej roboty, że dosypałbym za drugim razem do wozu więcej paszy treściwej i wymieszał jeszcze raz. ;)

Z przepędzaniem to chyba dałoby się ustawić na robocie, żeby wypuścił ją do innej grupy?

Krowa, która dziennie daje 45litrów mleka nie jest w stanie (moim zdaniem) pobrać odpowiedniej ilości energii ze stacji paszowej i PMRu, który musi być ustawiony na te krowy które dają mało mleka i musi mieć ustawioną paszę z wozu na wyższą produkcję- dlatego pytam.

 

A po co do wozu więcej przecież robot to zrobi indywidualnie

Jeżeli tak chcesz zrobić to po co 2 grupy???????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik2601    3

Czy robot da sobie rade z 70 krowami ?? A jak by mu np przyszło doić 80 to co wtedy ? Nie wydoił by ich 2 razy na dzien ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

robot (czerwony) daje max. 9kg paszy treściwej na krowę dziennie i to tylko wtedy gdy ona wejdzie 3 razy do dojenia. A ile powinno się dać np. krowie która w szczycie laktacji daje dziennie 45 litrów mleka? Chyba trochę więcej, a dokładniej 15-16kg, więc te brakujące 6kg musi byc wymieszane w wozie, bo w przeciwnym razie długo takiej krowy nie potrzymasz. Znowu krowa która daje dziennie 18 albo mniej litrów tez musi byc wydojona, a nie dość, że z wozu dostanie także te 6 kg, to jeszcze zje w robocie na zachetę.

Nie wszyscy mają taki komfort, żeby postawić od razu oborę z 2 robotami, dlatego trzeba kombinować też z 1robotem. Jakby co to jest opcja kierowania krów do izolatki- to też można zastosować być jako podział na 2 grupy, jesli robot będzie w dobrym miejscu ustawiony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lelyk    0

@lelyk to Łukasz W?

 

nie nie

ale my też się kiedyś już poznaliśmy

 

Czy robot da sobie rade z 70 krowami ?? A jak by mu np przyszło doić 80 to co wtedy ? Nie wydoił by ich 2 razy na dzien ?

 

 

Każdy chciałby doić w robocie 70 krów i więcej i jest to oczywiście możliwe nawet i 90 !!!!!!

jest jednak parę małych ale...

ale mamy w robocie do dyspozycji ok 180-200 dojów na dobę (3 doje na dobę=60-65 krów; 2,5 doji na dobę=70-75 krów; a 2 doje na dobę=90 krów)!

ale krowy myszą mieć zdrowe nogi i racice!

ale krowy muszą być "miękkie"!

ale krowy muszą szybko oddawać mleko!

ale musi być dobrze zbilansowana pasza!

i jeszcze znalazło by się parę ale....

 

ale dlaczego nie doić 55-65 krów i mieć 30-40 litrów średnią

mleka tyle samo ale mniej pysków do wyżywienia i inne oszczędności za tym idące...

 

Ale Polak potrafi: widziałem 156 krów na 2 robotach ze średnią doju 2,4-2,5 na dobę

83 w jednej grupie i 73 w drugiej; średnio 25,5 litra mleka

 

SZACUNECZEK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
astronaucik    0

Jeszcze jedno, albo dwa małe pytania

 

1. Co się dzieje gdy przechodzi krowa która nie powinna być dojona przez robota bo chyba w A4 jest otwarty 24h :P i sobie w nim ustanie w celu szukania żłóbka i zablokuje na jakiś czas wejscie krowy która powinna się doić... czy system to "widzi" i ją wygoni ?

 

2. Ta nowa klatka z tego co się dowiedziałem nie ma żadnych "dociskaczy" ani innych ustrojstw krępujących ruchy krowy przy dojeniu poza tym chyba była tworzona w polityce swobody.. czy krowy notorycznie kopiące wymagają klasycznych blokad w takim robocie ? czy będzie się z nią "zabawiał" do bólu ? :) interesuje mnie też, czy ramie w zespoleniu z kamerą położenia krowy nadąża za krową w czasie bardziej dynamicznej zmiany położenia w tej klatce?

 

Witam i odpowiadam :) gdy krowa ktora nie powinna byc dojona wchodzi do robota oczywiscie automatyczie zostaje z niego wygoniona :0 aczkolwiek dzieje sie to tak ze wchodzi ona do boksu ktory sie zamyka krowa jest zczytywana z respondera gdy nie przysluguje jej dojenie automatycznie zostaje wypuszczona z boksu w Atronaut A4 ma chowane koryto wiec oczywiscie krowa taka nie dostaje paszy koryto sie chowa i krowa wychodzi , gdy bylaby bardzo uparta i zostala w bokscie zainstalowany jest shock ( pastuch) ktory ja zmusi do wyjscia.

Ramie robota w czasie namierzania strzykow gdy krowa bardziej dynamicznie porusza sie w boksie nadąza za nią aczkolwiek moze miec problem z namierzeniem strzyków . Lecz próby są wielokrotne w czasie dojenia ruch krowy nie ma wiekszego znaczenia gdyz ramie podąza za krową i jej najmniejszymi ruchami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Afiman    0

czy w robocie udojowym jakiejś firmy (niebieskiej, czerwonej czy jakiejkolwiek) jest możliwość, żeby w jednym robocie doiły się krowy z dwóch grup produkcyjnych? Chodzi o to, żeby była bramka, którą krowy wchodziłyby z dwóch grup do robota i po wydojeniu robot by je kierował z powrotem do właściwej grupy. Oczywiście musiałaby byc bramka selekcyjna najlepiej z podganiaczem elektrycznym, chyba że ktoś wymyśli inne madre rozwiązanie.

Z tego co czytałem do tej pory, wszyscy rolnicy, którzy doją jednym robotem nie dzielą krów w laktacji na grupy produkcyjne.

Jak daleko może być oddalony robot od zlewni, pompy i całej tej skrzyni ze sterowaniem? Chodzi mi o to, żeby np. był w połowie długości obory z jednej strony stołu paszowego, a z drugiej strony stołu paszowego było to pomieszczenie do obsługi robota i zbiornik na mleko:

 

oborarobotnasrodku.jpg

witam - myslę, ze mógłbym zapropopnować Tobie - bardziej elonomiczne rozwiazanie....

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

@ Afiman - dajesz, tu albo na PW. Pamiętaj, ze ten budynek ( o szerokości 13,85 dokładnie) już stoi, a do niego ma być dobudowana część.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
    • Przez tupac12
      Witam ostatnio zrobiłem sobie wyciąg linowy do obornika i mam taki problem otóż na bębnie przekładni jeśli wyciąg chodzi to lina zachodzi na siebie wiecie może jak z tym sobie poradzić
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj