Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
silva    19

Ale czy jak podetne przed siewem suchą glebe na te 25cm to będzie dostateczne podsiąkanie?

Tym bardziej że na tą głębokość wałem nie zagęszcze.

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Moim zdaniem przyszłość należy do zagęszczania w pasie siewu oraz do spulchniania w tymże pasie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

kiełkują samosiewy i osłaniają ziemię, ale każdy robi jak uważa

jak Ty takie prawdy wyznajesz, to moim zdaniem nie było u Ciebie jeszcze suszy i nie wiesz ile potrafią rośliny zużyć wody w pierwszych fazach rozwojowych, które pozwalają na "ocienianie ziemi"- co przy kropli wody z "domniemanego zacienienia" jest prawdziwym morzem

Ale tak jak piszesz, każdy robi jak uważa.

Edytowano przez majranjd

DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@silva prosze cie zastanow sie, czy aby na pewno chcialbys miec glebe zageszczona na 30 cm? po co ja wtedy w ogole spulchniac? gleba ma byc zageszczona na glebokosc siewu i to wszystko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Dziwnie piszesz. Czytaj najpierw. W poprzednim poście napisałem że wałem nie zagęszcze głęboko. Tu nie chodzi o zagęszczenie wcale. Tylko gdy przejade przed siewem i podetne glebe na te 25-30cm podczas suszy to czy aby nie ogranicze przez to podsiąkania gdyż niedostatecznie osiądzie.. A wał to inna sprawa. Tak jak pisałem wcześniej on nie zagęści na 30 cm tylko płytko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

ale gleba to nie konkurs na zageszczanie, jak bedzie za bardzo to wcale podsiak sie nie zwiekszy. ma byc zageszczona optymalnie, na glebokosci siewu i tak aby kapilary byly nie za duze, ale tez nie za male - w tym celu dobierasz wal do warunkow w jakich pracujesz.

 

w poznaniu prof. Podsiadłowski zrobil narzedzie do zintegrowanej uprawy (w USA wygral grant z tym zestawem).

http://www.acta-agro...005_5_1_111.pdf tu poczytac :)

udowodnil, ze jeden przejazd na slabych glebach ciagnikiem kompletnie niszczy strukture gleby i nie ma podsiaku w ogole, bo zostaje zbyt mocno zageszczona.

prezentowane efekty tej uprawy sa naprawde zaskakujace.

 

ziemniary na polu gdzie nie bylo zadnego przejazdu po orce rosly pieknie, wszystkie rowniutkie, a obok gdzie byl przejazd do uprawy i sadzenia to ewidentnie widac bylo slady w ktorych poruszal sie ciagnik i nic tam nie roslo.

prof tlumaczyl to wlasnie brakiem prawidlowego podsiaku wody na wskutek nadmiernego ugniecenia gleby klasy 6z i innych slabych. powyzej 5 klasy nie mialo to juz wiekszego znaczenia, nie uzyskiwano takich roznic, ze wzgledu na wlasciwosci mechaniczne lepszych gleb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I właśnie dlatego agreguje głębosz z agregatem i siewnikiem :)

Zobaczymy co profesorek powie. :)

Ile waży wał gumowy w agregatach staltech?

Zastanawiam się kiedy i jak przy takim zestawie mógłbym wprowadzać dość głęboko fosfor. Bo w tym przypadku nie będzie głębokiego mieszania gleby.

I jeszcze miałbym pytanie. Pod jakie uprawy wprowadzać jak najgłębiej fosfor?

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

a tak zapytam po co gleboko? no chyba ze dla Ciebie gledoko to 10cm. My dajemy max na 10 cm nawoz dzieki podsiewaczom w siewnikach punktowych do buraka, rzepaku, kukurydzy oraz slonecznika. w przypadku zboz to tez na te 10 cm idzie.


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

" jak Ty takie prawdy wyznajesz, to moim zdaniem nie było u Ciebie jeszcze suszy i nie wiesz ile potrafią rośliny zużyć wody w pierwszych fazach rozwojowych, które pozwalają na "ocienianie ziemi"- co przy kropli wody z "domniemanego zacienienia" jest prawdziwym morzem

Ale tak jak piszesz, każdy robi jak uważa.

"

 

naszczęście mieszkam w takim regionie że brak deszczu jest znikomy, jak Ci nie pasuje że samosiewy skiełkują to walnij chemię lub drugi raz talerz i po sprawie.

 

"napewno zmniejsza plon prznajmniej o 15 %"

ta pewnie jeszcze co roku o te 15% to u Mnie powinno się zbierać mniej niż zasiało :)

Masz dowód na te herezje? czy tak tylko piszesz aby pisać?

 

nie mam narzędzi do obróbki postów (emotek, cytatów, itp) dlatego cytuję w cudzysłowach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@jj on ma 13 lat...

 

@silva rowniez sie zastanawiam, czy aby potrzebne jest umieszczanie skladnikow pokarmowych gleboko. tak tez czytalem jakis artykul o tym, ze przy uprawie bezorkowej na wskutek slabego mieszania ponizej 10 cm warstwy glebsze zostaly zubozone o skladniki pokarmowe, ale przeciez roslina ma wiele aparatow gebowych, a nie tylko korzen glowny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W systemie strip-till jest opcja nawożenie pół na pół. Część idzie pod ząb, a część pod redlice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Mówisz strip-till trzeba mieć na to pieniądze. A puki co kupiłem głębosz za 3tys więc mnie nie stać :).

Potas jak potas, nawet lepiej przy wierzchu bo to składnik mobilny czy jak Wy to nazywacie. Ale fosfor? Troche sie zastanawiam czy burak będzie chciał iść głęboko w ziemie jeśli na wierzchu będzie go miał pod dostatkiem a głębiej mało. Czy wystarczy mu że będzie szukał wody? Coś trzeba by pokombinować zeby jakoś może dorobić do zestawu rozsiewacz pneumatyczny. Tylko jak. Przed ciągnikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

wrzucasz siewnik pneumatyczny (taki jak do poplonow moze byc) na glebosz, przypinasz rurki za lapami glebosza i juz :) .

 

http://www.apv.at/in...emid=82&lang=pl

 

jak zawsze najlepiej zrobic doswiadczenie. czyli w jednym przejezdzie zrob z dozowaniem nawozu gleboko (nawet recznie) a obok plytko i bedziesz wiedzial co to daje.

tylko ze korzonek buraka siaga pol metra i dalej, a tam na pewno nie wsadzisz nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@silva ja Ci jedynie proponuję rozwiązanie nawożenia, a nie metodę uprawy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie troszke za rzadko są łapy w głęboszu (4 na trzech metrach). Gdyby to był jakiś gasprdo to było by inaczej troszke. No i na jaką głębokość wprowadzać fosfor? Może by coś doczepić z przodu ciągnika jakąś maszyne by szczelinowo dawała nawóz? Albo gdzieś za między talerzam a wałem tylko jaki rozstaw powinien wtedy być?

A może wystarczy dać na głębokość talerzy do wymieszania? To wtedy normalnie przed ciągnikiem do poplonów? A na początku tradycyjnie na pole?

Edytowano przez silva

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@jj on ma 13 lat...

 

@silva rowniez sie zastanawiam, czy aby potrzebne jest umieszczanie skladnikow pokarmowych gleboko. tak tez czytalem jakis artykul o tym, ze przy uprawie bezorkowej na wskutek slabego mieszania ponizej 10 cm warstwy glebsze zostaly zubozone o skladniki pokarmowe, ale przeciez roslina ma wiele aparatow gebowych, a nie tylko korzen glowny.

 

 

Ma wiele aparatów gębowych ale podczas niedoboru wodu roślina ciągne H2O z głębszych warstw, a co za tym idzie poprzez wodę pobiera skaldniki, nie te które są bliżej powierzchni ale te które są głębiej.

Pozatym bezpieczniej jest wysiać nawóz głębiej bo roślina tak czy siać te 15-20cm korzenia wykształci. (Bezpieczniej rzecz jasna podczas lekkiej suszy'')

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Siew nawozu te kilka centymetrów pod nasionami ma na celu zapewnienie wystarczającej ilości łatwo dostępnych składników, w okresie słabo rozwiniętego systemu korzeniowego. Potem jak pisze Hubert będzie ciągnąć z głębszych warstw. O ile w przypadku zboża siew pod nasiona wystarczy spokojnie na cały okres, o tyle z rzepakiem i burakiem może być już nieco gorzej.

 

Jako ciekawostkę napiszę, że jeżeli kilkanaście lat nawoziło się wedle potrzeb roślin i nie uprawiało buraków, to nawet przy niezbyt intensywny nawożeniu i sprzyjających warunkach można uzyskać bardzo wysoki plon. Zboże po prostu ciągnie z "góry" i w "dole" następuje akumulacja składników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U nas od zawsze buraki co te 4 albo 5 lat są na polu więc minerlizacja zachodziła efektywnie.Tyle że nawożenie było wysokie praktycznie od kiedy pamiętam (pod rzepak i buraki te 5dt polifoski 6 lub 8 najcześciej a pod zboża 3 lub 3,5) i dość głęboka orka ten raz w roku była więc zapasy są. Na starszych kawałkach zasobność fosforu raczej wysoka. Ale też nie chce wyjaławiać gleby w głębszych warstwach. Z potasem można sobie dać rade. Ale co z fosforem jeli będe robił tylko płytkie mieszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

"@jj on ma 13 lat..."

 

a ja jestem zaje&scie cienty na takie wywody i nic na to nie poradzę

 

"Mówisz strip-till trzeba mieć na to pieniądze"

poczuj w sobie Chińczyka i kopiuj wszystko :) szybko tanio i przyjemnie:) no chyba że ACTA Cie dopadnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ja chce wykorzystać to co mam. Dodam że mam stary rozsiewacz do nawozu gdzie tona wejdzie i moge go dowolnie przerabiać. Może jakaś własna konstrukcja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie pytaj nas tylko realizuj swoją koncepcję. Żaden profesor, ani my nie zastąpimy testów i doświadczeń polowych. Nie znamy Twoich gleb i warunków w jakich gospodarujesz, także kątówka w dłóń. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No to tak. Byłem u Profesorka. I sie nie zgadza z Waszą koncepcją na temat najpierw płytko później głęboko przy siewie a już napewno podczas suszy. W prezentowanym artykule opisana jest przecierz orka kiedy to wyciągamy wilgoć na wierzch. W moim przypadku będzie tylko powierzchniowe mieszanie agregatem talerzowym. Korzystniejsze będzie wcześniejsza uprawa głęboszem a na średnich glebach rzy szerokich kołach wpływ ugniatania ciągnika nie będzie znaczący.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj