Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
silva    19

Przud jest głównie do głębokiej uprawy. Raczej nie zmiesza ziemi.No i tak jak poprzednik napisał. Jeden rząd talerzy to za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
Lemken thorit i ogien

samym thoridem to raczej nie dasz rady, talerz musi być :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

nie nie skad ze znowu oczywiscie ze mamytakze inne maszyny ale po prostu ostatnie kilka wypowiedzi bylo o agregatach scierniskowych dlatego dodalem taki post.

ogolnie to mamy horsha jockera 5 ct ktorym sie uprawia powierzchownie a do ciezkiej roboty idzie wlasnie lemken w sumie to dla. glebosz takze jest nieodlacznym narzedziem pracy moze to dlatego ze czesc pol jest orana ale wsumie jak w tamtym roku poglebosowalismy na 60cm to nawet na 5 lkasie nie bylo tak widac suszy jak na polach gdzie glebosza nie bylo. przedsiewnie uzywamy stroma swiftera dobra maszynka ale nie nadaje sie do niszczenia wysokich poplonow

 

co do tego ustrojstwa bometu to koles niedaleko nas ma, widac duzo tego nie sprzedaja bo narzeka na wady konstrukcyjne do gleboszowania sie nadaje wyrowna w razie duzych glazow ziemi ale do krycia obornika to za nic. juz lepiej kupic kreta ug chyba ich najlepszy produkt i do tego jakasc talerzowke aby mieszac nia na te 15-20 cm choc grubera nic nie zastapi

swojego czasu agronom u nas robil sporo doswiadczen i jednak spulchniona gleba na glebokosc ok 25 cm bo wiadomo dokladnie rowno maszyna nie bedzie pracowala dozo bardziej jest przyjazna roslinom niz taka po talerzu na 15-20cm


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

niektorze w ogole nie spulchniaja i tez rosnie, wcale nie gorzej ;). zalezy od gleby.

gdyby u mnie nie bylo problemow z nadmiarem wody, wcale bym gleboko nie ryl, tylko hodowal jak najwiecej robakow.

 

po co spulchniac jak mozna zadbac by nie ugniatac :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

to po aby napowietrzyć glebę w której rozwinie się naturalna grupa mikroorganizmów dzięki czemu będzie można olać EM, dodatkowo w pulchnej glebie szybciej rozwija się robactwo co dodatkowo sprzyja

brzozak widziałem foty u Ciebie w galerii, powiem tak odnieś się za 2-3 lata do siewu bezpośredniego na swoich ziemiach a nie teraz zaraz po pierwszych wschodach :P

co zrobisz z resztkami pożniwnymi przy niskim spulchnianiu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

@brzozak2 gdzie tam dużo wody :D na jednym z gospodarstw wpadli na pomysł aby porobić dreny na polach aby było wydajniej ciekawe jak się to sprawdzi... W zeszłym roku głęboszem 3 metrowym robili podobno na 70 cm to John Deere 8430 czasem nie miał siły ciągnąć...:D Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

dokladnie na dobrze uprawionej ziemi lepiej rosnie i jest wiecej dzdzownic, mikroorganizmow nie widze takze sie nie wypowiadam

 

w szczegolnoscie lekkie ziemie nalezy gleboko spolchnic aby nabraly jak najwiecej wody w okresie opadow, nabralu z sensie zmagazynowaly. No chyba ze ktos jest z zulaw to na brak wody nie nazeka, ale gleba mimo tego ze ciezka w uprawie i nie powinna sie sama zageszczac to takze siada po dwoch latach plytkiej uprawy z tego co mowil kolega sefa bo on na zulawach ma gospodarstwo i na gleboko to cultus uprawia


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@janku u siebie to tylko doswiadczenie takie zrobilem, ale wiem, ze nie mam warunkow do takiej uprawy, wiec wszystko jak najbardziej sie zgadza i raczej po 2-3 latach takiej uprawy nie mialbym czego zbierac.

boje sie czy za rok cos urosnie na tym kawalku, bo przeciez na razie to tylko wschody sie udaly, a gdzie do plonu...

 

mowie tylko, ze slyszalem iz w niektorych warunkach to sie udaje :) i to wlasnie na glebach skladajacych sie z tej najmniejszej frakcji tylko, ze u nas za wysoki stan wody jest i tyle.

oczywiscie, ze zanim sie wyhoduje odpowiednia ilosc robakow to trzeba spulchniac, ale pozniej mozna z tego powoli sie wycofywac, oddajac wiekszy udzial naturze :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

próbowałem u siebie była tak wielka różnica w miejscu gdzie poszedł tylko agregat talerzowy i agregat upr-siewny w porównaniu z "dodatkowym" przejazdem gruberem że nie opłaca mi się płytka uprawa, a gleby złej nie mam. Było to po 5 latach bez orki

 

Po 6 pełnych latach bez orki dalej będę rył na 25-30cm ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

dobrze wiedziec :) . ale wiesz jak jest, czlowiek ciekawy to i sam sie sparzyc musi, mam nadzieje tylko, ze zadna blizna nie zostanie :lol: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

"oczywiscie, ze zanim sie wyhoduje odpowiednia ilosc robakow to trzeba spulchniac, ale pozniej mozna z tego powoli sie wycofywac, oddajac wiekszy udzial naturze :) ."

do tego trzeba duzo czasu bo jak mu orzemy co 4 lata od 10 lat to przez ten czas robakow za nic nie wyrosnie tyle aby calosc ziemi rozluxnic

 

z tego co zauwazylem u nas to duzo blizn bez pluga rolnik posiada


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

A co czemu źle jest robić zamiast pługiem to głęboszem? Albo zamiast głęboko gruberem to głęboszem. Rozumiem że płycej się wymiesza resztki. Ale czy to tak źle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pług odwraca wszystko na zakładaną głębokość, głębosz w najlepszym przepadku robi rów co 35cm. ziemia nie jest intensywnie wymieszana

gruber ma gęściej łapy i więcej belek przez co intensywniej miesza od głębosza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ale po co mam mieszać na taką głębokość? Dam talerzówke i zrobi na 15 a tym bardziej po głęboszu a ziemia będzie spulchniona cała. bo na całą szerokość głębosza mam podcinacze prawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Silva po roku tego nie zauważysz po dwóch tak, po trzech będziesz pisał, że bez pługa nie da rady ;)

Jak masz podglebie zagęszczone to ok ale jak ugniecione to bez głębosza plonu nie poprawisz. To jest para głębosz i ma za zadanie uprawić płycej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W ciągu ostatnich 4 lat wszystko było zgłęboszowane praktycznie na dość głęboko bo pierwszy raz.

Swoim głęboszem na te 45cm dam rade zrobić myśle. Ziemia będzie spulchniona głęboko zależnie pod jaką uprawe a resztki po wierzchu zmieszane i ziemia na wierzchu zagęszczona. Nie będzie trzymać wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bushmaster    27

chodzi o to aby jak najwiecej wody zmagazynowac a pozniej aby ona podsiakala od spodu w czasie suszy, czasami ludzie kupuja glebosze podobne do lap grubera z poziomymi lapami ktore podcinaja glebe jesli to jest cos jak u agrisema ze sie rusza to ok ale jak sztywne to robisz podeszwe jak po plugu tylko ze glebiej, glebosz musi miec cienkie lapy aby stawial jak najmniejszy opor

 

silva plug nie zastapi glebosza i odwrotnie tak samo jak gruber nie zastapi glebosza, inna konstrukcja inne zalecenia, ale widze juz to zostalo podane wiec sie nie bende rozpisywal bo nie ma po co, my tez myslelismy ze wystarczy wymieszac talerzem na te 15 cm i bedzie dobrze, raz bylo ale drugiego roku to mulczer zamiast kombajnu wjechal

 

JanejJelonek widze ze ty tyz bez pluga uprawiasz


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19
bushmaster    27

dokladnie o takie maszyny mi chodz, nie wiem jak ty nia zrobisz na 45 cm ale dobra moze mozna tak gleboko

jak zauwazysz ma on sztywne skrzydla ktore szlifuja powierzchnie pomiedzy warstwa uprawiana i nieuprawiana tak jak plug co prowadzi do powstawania podeszfy, tak mi sie wydaje, ja rolnikiem nie jestem


koszt maszyn na pokazie w gospodarstwie - potrzebna info
na PW lub w moim temacie " Koszt maszyny na pokazie" dział ceny maszyn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Ta maszyna wydaje sie mała tylko łapy teraz wysunięte są z 60cm ale nie potrzebuje robić nawet myśle na te 45 bo po co. Byłem dziś u jednego myśle z najlepszych profesorów na uczelni i troche mi podoradzał i mówił że powino zdać to egzamin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

profesory nie sa od pola :P

 

po pierwsze kazdy gada co innego...

a po drugie jakie oni maja doswiadczenie? mysla, ze raz cos zaobserwowali i bedzie to lekarstwem na wszystko, bo z takie maja podejscie. nie widzialem nigdy, zeby jakis uczony sie interesowal co robie i jak mi rosnie, a tylu ich jest, ze mozna by kazdego do wiekszego gospodarstwa przydzielic :D .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

To jest pomysł, choć wcale mi nie zależy żeby ktoś sie interesował jak mi rośnie no może oprócz dziewczyny :P

Nie no ale ten akurat ma spore doświadczenie, zajmuje sie robieniem doświadczeń m in w uprawie bezorkowej i dużo wie. Ale myśle by część zaorać na wiosne a część bezorkowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Po zbożu pod rzepak: Jak w kulturze to wystarczy raz całym zestawem przejechać, głębosz na 25cm

po zbożu zboże: Pierwszy raz głębiej 25cm całym zestawem drugi raz bez głębosza

po rzepaku zboże: pierwszy raz albo pryskać roundupem i tylko później całym zestawem przy siewie 15cm albo po żniwach 20cm głębosz z resztą by zmieszać a siejąc to może być sama talerzówka.

po burakach zboże: orać i normalnie uprawowo siewny.

pod buraki po zbożach: na jesień głęboko głęboszem z całym zestawem (po gnoju) siejąc poplon. Na wiosne jeśli poplon przegnije przejechać płytko zestawem głębosz płytko.

 

Mam nadzieje że zrozumiecie, wierzcie starałem sie by było zrozumiałe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

wez nie sluchaj tych profesorow, bo w zime w sandalach bedzie zapierniczal, a jak ci palce odmarzna to prof powie, ze wilgotnosc powietrza byla nieoptymalna...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj