Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

pryma    0

wydaje mi sie ze EM - efektywne mikroorganizmy nadaja sie dla kogos kto zaczyna uprawiac bezorkowo poniewaz jak w przypadku " dziadka Andrzeja" to On juz ma w glebie mase mikroorganizmow wiec nie widze sensu ich stosowania - efektywne mikroorganizmy stosuje sie przez okolo 5 lat jesli przechodzimy na plytka orke i bezorkowa uprawe poniewaz po tym czasie sa one w stanie juz sie same w glebie namnazac i ich stosowanie jest zbedne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Witam

Zasiałem buraki cukrowe na polu po pszenicy ozimej bez orki. Słoma nisko ścięta dwa razy agregat ścierniskowy i siew międzyplonu facelia (koniec sierpnia) urosła poducha po kolana. A na wiosnę Rundup 2l/ha,nawozy, płytka uprawa na raz i siew buraków zwykłą Gamą. Nic się nie zapychało zasiało się pięknie, może dlatego, że pole bez orki było idealnie równe. Zobaczymy co z tego wyrośnie :D

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=216465

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=216464

Na tak samo przygotowanym polu zasiałem owies zwykłym starym Poznaniakiem. poschodził ładnie, równo.

Zastanawiam się ile teraz zastosować azotu, na powierzchni jest dużo resztek podczas rozkładu których bakterie zeżrą go pewnie dużo.

Następnym etapem będzie Strip-Till

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja przez dwa lata stosowałem orkę na raz w uprawie jęczmienia jarego. słoma ścięta sieczkarnią i talerzowanie. czasem przed talerzówka sypnąłem saletry.Na zime głęboka orka. Uprawiam na glinie przechodzącej w czarną ziemie. Po tych dwóch latach plony spadły o ok 20%.Ziemia się zbiła, jest twardo i zrobiła tzw podeszwa (zwłaszcza w jęczmienisku)W tym roku zmuszony jestem jeden kawałek zostawić na ugorowanie ( w tym tygodniu zrobię płytka orke i zasieje mieszankę poplonowa:owies. groch, łubin, słonecznik, wyka itp. Przyoram płytko albo zniszcze talerzówka i na jesieni zoram jeszcze raz głębiej i zasieję pszenicę. Mam nadzieje że się uda. PS. Myślicie że wykonanlne czy trzeba zmodyfikowac ten plan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Może popryskaj UgMax'em który spulchnia glebe i przyspiesza rozkład resztek pożniwnych i poplonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hmm plony spadły, ale nie pisałeś czy warunki pogodowe były takie same w ciągu tych dwóch lat. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Nie stosuj Ugszajsu on tylko spulchnia portfel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

a jak to jest od strony arimr, jak teraz prowadzę rejestr zabiegów agrotechnicznych do pakietu rolnośrodowiskowego, to zabieg po nawożeniu obornikiem jako uprawa - brona talerzowa będzie wystarczający do przykrycia obornika dla arimr czy można to zakwalifikować jako uprawę bezorkową, tak samo jako uprawę bezorkową zamiast orki na wiosnę poplonów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Zawsze piszę pierwszy zabieg herbicydem totalnym (Rundup). Nigdy nie orałem na wiosnę poplonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61
Miszka31 ziemie klasy 1 i 2 tez sie ciezko uprawia bo jak zaschną to na kamien szczególni trzeba tego pilnować przy wiosennych orkach itp. kiedys uprawiałem takie ziemie to wiem co to znaczy.

źródło

zdaje się że nie wiesz o co chodzi B) czarnoziem najlżej uprawiać a w Hrubieszowskim i Tomaszowskim jest go fuul, ciężka jest borowina, a czarnoziem to najlepsza ziemia jaką można sobie wymarzyć do uprawy :)

i od tamtej pory nie uprawiam wiecej jak do 10cm pól a pod ziemniaki 15cm i plony też są dobre bez ruszania spodniej warstwy ziemi

to się pochwal ile ton ziemniaka masz z ha 10, 15? B)

źródło

Andrzej jak Twój ursus C-385 czy 914 ciąga 2,7m głębosza na 35cm B) , w niektórych miejscach piszesz że masz 5 łap w innym można wyliczyć że jest ich 9 :) , jak do 3m głęboszy 5-6 łap potrzeba 150-180KM B)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Bardzo ciekawy temat poruszacie, który bardzo mnie zainteresował, sam jestem zwolennikiem uprawy bezorkowej , niestety jeszcze używam pługa, ponieważ trzeba mieć taką maszynę jak Andrzej ,tylko jak ją wykonać? Wydaje mi się że najłatwiej kupić jakiś zdezelowany gruber aby rama była zdrowa no i dobrze by miał wał i na jego bazie wykonać coś takiego jak Andrzej. Szkoda że zdjęcia Andrzeja są mało pomocne ,ale z tego co widać chyba nie jest to całkowicie samodzielna konstrukcja bo mi się wydaje aby coś takiego wykonać samodzielnie to trzeba mieć dobrze wyposażony warsztat .A może się mylę wiec może ktoś mnie oświeci?

Natomiast z twierdzeniem że EM-y pomagają w uprawie bezorkowej w pełni się zgadzam,mam trochę doświadczenia z nimi i mogę wszystkim je polecić .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Prote że da się zastąpic orke talerzówką, wystarczą 2 przejazdy i ehekt jest znacznie lepszy jak orce, sam to niedawno spraktykowałem, głebokośc spulchnienia 20cm, tyle co nie którzy orzą pługami, myśle że nie jest tragicznie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jaka to talerzówka? B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Dokładnie agregat talerzowy Metal-Fach, idzie w ziemie tylko trzeba miec dobrego konia, mój ciapek za słaby na takie wyczyny jest.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Szczerze jestem trochę zdumiony. :) Jeżeli kąt pochylenia wynosi 11 stopni, a średnica talerzy 560 mm, to przy głębokości 20 cm prawie połowa talerza idzie w ziemi. B) Dobre łożyska musi mieć ta talerzówką. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesomorph    0

Moim zdaniem talerzowka przeznaczona est do uprawy pozniwnej.. I nie da sie zastapic orki.. Chwasty zostna na powierzchni, a przy orce nie... Ja tam wole plug B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Ja w tym roku będę obsiewał wszystkie pola pszenicą po ... bronie talerzowej. W zeszłym roku zasiałem tak jęczmień i nie ma jakichkolwiek różnic między orką a talerzowaniem.

 

Bobek_Farmer

Moja przy talerzach fi 610 "idzie" po same osie (łożyska drewniane)

 

mesomorph

Zależy od rodzaju brony talerzowej...

Pług myślę, że jest lepszy, lecz talerzówką o wiele wiele szybciej zrobisz. Chyba jest różnica 15- 20 min a przynajmniej 1,5 godz/ ha ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesomorph    0

no szybciej to napewno B) chyba poswiece jedno pole na próbe i pol zasieje po bronie talerzowej a pol po plugu;) w ubieglym roku sialem tak przenice, ale to ze wzgledu na susze i nie dalo rady orac :) to bylo stanowisko po rzepaku ale przenica bylo jak po orce B) Nie ma roznic miedzy talerzowaniem a orka, ale przez orke chwasty zabijesz... jest wiecej plusów, ale z drugiej strony czas to pieniadz :) jeszce biorac pod uwage pogode to trzeba sie spieszyc z uprawa i siewem; ) no i oczywiscie trzeba wziąć pod uwage jaka talerzówka...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@murtek3 masz na myśli zwykłą bronę talerzową? B) @kobra89 piszę o kompaktowej bronie talerzowej. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

Do @andrzej3560: Jakich maszyn używasz do uprawy pola oprócz wspomnianego głębosza i w jakiej kolejności wykonujesz uprawę (czym) pod zasiew trawy na pastwisko i trawy rocznej razem ze zbożem(każdym). Czy oprócz głębosza ,obsypnika, kultywatora, talerzówki używasz jeszcze bron, wałów ugniatających, kultywatora z wąskimi łapami? Które oprócz opisanych maszyn jeszcze przerobiłeś? Jak trzeba to robić na kl.6z, na której od kiedy istnieje pług było orane? Jaki rozstaw elementów roboczych i ile masz w pozostałych maszynach - kultywatorze, obsypniku (o głęboszu już pisałeś)? Jeśli możesz zamieść zdjęcia tych maszyn, które są przerobione, a nieprzerobionych podaj tylko nazwy i producenta.


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

no szybciej to napewno B) chyba poswiece jedno pole na próbe i pol zasieje po bronie talerzowej a pol po plugu;) w ubieglym roku sialem tak przenice, ale to ze wzgledu na susze i nie dalo rady orac :) to bylo stanowisko po rzepaku ale przenica bylo jak po orce B) Nie ma roznic miedzy talerzowaniem a orka, ale przez orke chwasty zabijesz... jest wiecej plusów, ale z drugiej strony czas to pieniadz :) jeszce biorac pod uwage pogode to trzeba sie spieszyc z uprawa i siewem; ) no i oczywiscie trzeba wziąć pod uwage jaka talerzówka...

Jeżeli orka była wykonywana dość starannie, to w pierwszym roku rezygnacji z tego zabiegu na pewno nie będzie widać różnicy...

Poza tym, jeśli dobrze Cię rozumiem to orką chcesz niszczyć chwasty, które rosną aktualnie na polu?

Pewnie jesteś świadomy, że wywracasz pług'iem dwa razy tyle nasion chwastów na powierzchnię...

Wreszcie można nie wiadomo co robić, ale bez głębokiego spulchnienia gleby (np głęboszowanie) na pewno będziecie widzieć różnice, niestety na niekorzyść rezygnacji z orki...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Podziele sie z wami pewnym moim doswiadczeniem,otóż zasadziłem parę drzewek owocowych,ponieważ w miedzyrzedzia można coś uprawiać póki drzewka są małe,wiec od trzech lat sadzę tam wczesne ziemniaki na własne potrzeby,uprawa polega tylko na przejechaniu talerzówką,zadnej orki,efekt jest taki że ziemniaki bardzo ładnie sie udają ,jednak muszę dodać że nawoże co roku obornikiem i pryskam EM-mi,po trzech latach efekt jest taki że ziemia jest bardzo pulchna ,łatwo sie uprawia,po deszczach woda nie "stoji",czyli morał z tego taki że upraw bezorkowa +odpowiednie zabiegi=całkiem dobre plony,przynajmniej ja tak uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ja w sobote widziałem na swoim polu, bo robiłem poletko testowe B), no i przejechalem 2 razy plugiem, żeby było troche szerokosci, obok zrobiłem sciernisko 2 razy agregatem talerzowym, a miedzy nimi jest 3m scierniska. I otóż tak najladniej wygladalo pole po talerzowce, padal deszcz akurat no i woda stała na zaoranym i sciernisku po talerzowanym ani sladu wody a i sucho sekundowo jest.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Posiada ktoś spulchniacz z Agrisemu Combiplow ew Ecoplow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj