Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

lukasz27    10

ja wziąłem pole po takiej spólce i oni też nie orali tylko pod talerzówkę siali a efektem tego bylo to iż na polu byly jeziora natomiast teraz gdy to oram już 3 rok i to staram się robić glęboko problem zniknąl. wedlug mnie przyczyną tego jest to iż ziemianie jest ruszana na odpowiedniej glębokości i stąd te jeziora na polu bo ziemia się zasklepia i nie przepuszcza wody glębiej.ale mogę się mylić.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

To jaki problem ją ruszyc raz na kilka lat głemboszem? Te z Agrisemu podobaja mi sie, po podcinaja całą powierzchnie tak że jest spulchniona.a są dosc wąskie słupice wiec nie ma duzych "rowów"


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Głeboszem tak ale jak masz melioracje w miare głeboko. U nas niektore drenki sa 30-40 cm pod ziemia wiec głeboszem sie nikt nie wyrywa. Niedaleko mnie jest duze gospodarstwo ktore prowadza Anglicy bodajze. Nie orza, tylko pod talerzowke i głebosza sieją a w sumie to siali bo jak raz pojechali głeboszem to od tamtego roku maja bajora na polach, normalnie sie topia po kabiny. Drenaż poprzerywali i teraz maja tylko kłopot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz27    10

jak mam meliorację na tym polu i to calkiem plytko okolo 40 cm więc glębosz odpada.


sprzedam kombajn fortschritt E 517

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32
jak mam meliorację na tym polu i to calkiem plytko okolo 40 cm więc glębosz odpada.

A kto wam zaleca gleboszowac glebiej jak siega plug i tylko jak jest ziemia zbita albo pod rosliny, ktore lubieja glebszej uprawy jest ich kilka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Ja na pewno nie. Z reszta to jest bez sensu... Tylko wzrastaja opory i zuzycie paliwa, a ze skały macierzystej i tak nie macie plonow, wiec po co ją niepokoic jeszcze głeboszem :blink: (swiadomie przesadziłem )


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4
Mysle ,ze podeszwa pluzna u sasiada nie zostala zerwana przez gruber i jest taka sama jak na twoim polu , dlatego wytlumacznie musi byc inne. Wiem nawet wedlug mnie jakie.

 

tylko to było robione docyć głęboko nawet nie zdrowo jak na KOSa jakieś 25cm a sąsiad trzydziestką nigdy głęboko nie orał to przypadkiem mogłem ptzerwać poreszwę płużną a w piątek na swoim polu zrobiłem to też głęboko i niemuszę wogóle go orać jest ładnie przykryty przed siewem jeszcze raz gruber i siew zobaczymy jeszcze wstawiem zdjęcie jak wyglada pole po przemieszaniu obornika KOSem

Czy uważasz że gleba wymieszana z resztkami pożniwnymi ma większą pojemność wodną od ziemi zaoranej ?

już zdjęcia załaczyłem

post-706-1238404510_thumb.jpg

post-706-1238404532_thumb.jpg

post-706-1238404548_thumb.jpg

post-706-1238404566_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z najnowszych oględzin wnioskuję, że ww. gospodarstwo kupiło pogłębiacz/głębosz Agrisemu. Zwracali się do spółki wodnej o naprawę melioracji z powodu zalegającej wody, ale odmówili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4

i co spółka wodna tak na wniosek płatnika wzieła i naprawiła dreny ??? u mnie nawet wielka kłutnia nic nie pomogła fakt co jakiś czas czyszczą rowy ale na tym się kończy zamiast czekać sam wykopałem parę dołków i udrożniłem drenu jeszcze mam trzy takie kawałki na których mimo wielkiej suszy jest mokro aled to znikomy procent z moich pól

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Właśnie nie naprawiała, dlatego najprawdopodobniej zakupili agrisem'a. Jak patrzyłem na ich rzepaki to masakra, po zimie to rude są, miejscami wygniły. Pszenica jakoś lepiej to znosi, ale wiem, że narzekają na niskie plony ponoć to kryzys uprawy bez orkowej przypadający po 6-7 latach uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

@Bobek to żaden kryzys uprawy bezorkowej bo po tylu latach co napisałes nie ma mowy o takim czyms jeśli juz to pojawić sie może w 3 roku po przejciu na uprawe uproszczoną. poza tym jak maja takmokre pole to sie nie dziwie ze rzepak wygląda słabo bo żadna roślina nie lubie nadmiaru wody(chyba ze Ryż :P a tym bardziej rzepak który sie poprostu "dusi" pszenicalepiej znosi bo ma inny system korzeniowy. wg mnie to niech naprawią drenarke to i plony sie polepszą maszyny nawet z kosmosu nie pomoga jesli na polu jest nadmiar wody.ja u siebie walczejuzkilka lat z drenarką na polu bo przez te PGRowskie roboty melioracyjne sa same kłopoty. kładli nowe rury a przerywali stare poniemieckie które cały czas działają i to lepiej od tych nowych i teraz wszystko trzeba łączyć.ehh te PGRowskie czasy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

dziś byłem na polu po kuku gzie kolega chce zrezygnować z orki, robił talerzówką, na lekkich glebach da się zastąpić orkę tą maszyną ale na ciężejszych nie ma mowy bynajmniej nie u nas.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na lekkich tez nie zawsze dobrze wyjdzie talerzówka. Niedaleko mnie facet po QQ ztalerzował i posiał pszenżyto. Ale zrobił to tak nieudolnie że jakby to mój ojciec powiedział "takiego traktorzystę to bym z pola wygnał" narobił dołów korzenie QQ została powyrywane a nie są przykryte ziemią. Ale zobaczymy w lipcu jaki będzie tego efekt.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4

bo tależówka nie jest lekiem na wszystko to jest mało energo chłonna i tania w zakupie maszyna ale jej praca jest daleka od ideału ja w tym roku zgruberowałem obornik i tak zasiałem jęczmień zrobiłem jeden błąd bo miałem koleiny i pierwszy przejazd buł na 30-35cm a przed siewem drugi na 15 gdybym zrobił odwrotnie efekt byłby lepszu ale tak musiało być zresztą niektórzy co na wiosnę poorali obornik płytko mają bardzo dyżo powywalane jego na powierzchni i niech mi ktoś nie mówi że taka bylejaka orka jest lepsza od mojrgo uproszczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Co Wy z tym głeboszem i tymi drenami? Przeciez mozna spulchniac gleboszem nie glebiej niz orke i dreny zostana. W uprawie uproszczonej wchodzi : spulchnianie gleby nieodwracajac jej(zycie gelby). Talerzowka w niektorych przypadkach nie wzruszycie na odpowiednia glebokosc gleby, natomiast glebosz kojarzy wam sie z glebokim ryciem i naruszeniem drenow, przecez mozna plyciej, ale trudno Wam to wytlumaczyc. Temat cos zamiera , moze jakies nowosci i uprawy niekonwencjonalne. (dziwactwa a moze nie). MOze przesle kilka zdjec uprawy bezorkowej(gleboszem, ktorym nie uzkodzilem drenow bo uprawialem na 30 cm.) Uprawa tą "przykrylem" 50 ton kompostu na ha pod warzywa. Kompostu praktycznie nie widac. 50 ton a wystarczy duzo mniej . Dla doswiadczenia na malej powierzchni zastosowalem 50 ton. Ruszac sie mlodzież! Jka pisalem wyzej prawie kazdy umie orac i talerzowac , wymyslcie cos innego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

no to pochwal się Panie @anrzeju zdjęciami, ale takimi ładnymi w galerii :D


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan575    104

Ja mam takie pyt. Jezeli twierdzicie ze orke da sie zastapic talerzowka to po co kupujecie te plugi i po co robicie te orki?????

Nie szkoda wam kasy????


Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

@Banan575 o jakiej orce się tak rozpisujesz, bo mnie uczyli w szkole ze są różne rodzaje orki, np. poorywka (uprawa ścierniska) orka przedsiewna, orka ziębla, orka obrotka itp. oczywiście głębokiej orki zimowej w tzw. ostrą skibę talerzówką zastąpić było by trudno, ale wszystkie orki przedsiewne mieszanie nawozów organicznych z ziemią i przede wszystkim wyeliminować można orki ziosenne, czy szkoda kasy, zależy jak na to patrzeć, bo talerzowanie też "ciągnie" dużo paliwa jeśli np. talerzuje obornik i chce dokładnie i głębkoko to zrobić w niektórych miejscach po 2 razy, a co do kasy to każda wiosenna orka okrutnie odbije się na plonach :D

ps. jak byś pytała po co wiosenna orka to przez zime troche obornika się zbiera i cos trzeba z tym zrobić :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co masz na myśli pisać, że wiosenna orka odbija się na plonach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Pewnie to że wiosenna orka jest bardzo niekorzystna na glebę, bardzo ją wysusza. Co na plon się przekłada.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

racja że wiosenna orka odbija się na plonach-dlatego zmieniam technikę uprawy jęczmienia bo przy nim była wiosenna orka :D ale talerzówka nie jest taka dobra jak co niektórym się tutaj wydaje-przed likwidowaniem scierniska talerzówką na pou nie było perzu itp. po 3 latach jest tego coraz więcej-w tym roku robimy podorywkę pługiem-talerzowanie co drugi rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My staramy zamknąć się z orką na zimę, chyba, że płyta jest pełna i trzeba wywieźć obornik późną porą to wtedy ewentualnie kilka ha się orzę wczesną wiosną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawsko    0

Pewnie mnie tu co niektórzy zrugają ale uważam że temat można zamknąc bo takie pisanie aby pisać to bez sensu jest. to co najważniejsze w temacie było juz powiedziane i nie tylko w tym temacie ale i o uprawie uproszczonej wiec po co pisac w kółko o tym samym tylko innymi słowami. kto chce sie czegos dowiedziec niech zerknie na poprzednie posty i poczyta. i dlatego temat przycichł bo poprostu nie ma o czym juz tu pisac. pozdrawiam i nie obrażać sie że dośc dosadnie napisałem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj