Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Ferdek07    75

Czytam mten temat i dochodze do wniosku ze da sie zastąpić talerzówką orkę pod warunkiem ze stosować będziemy głębosz, tylko czy ten głębosz jest potrzebny na lekkich piaseczkach, które są i tak przepuszczalne?

I kiedy w jakich miesiacach stosować ten głębosz? i jak często?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4
Czytam mten temat i dochodze do wniosku ze da sie zastąpić talerzówką orkę pod warunkiem ze stosować będziemy głębosz, tylko czy ten głębosz jest potrzebny na lekkich piaseczkach, które są i tak przepuszczalne?

I kiedy w jakich miesiacach stosować ten głębosz? i jak często?

 

słyszałem opinie że na glebach lekkich barziej jest potrzebni głęboszowanie gdyż takie gleby bardziej reaguja na nacisk kół

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szpeniek25    1

Do lukas 120, mylisz sie,na glebach lekkich podeszwa płużna tworzy sie znacznie wolniej niż na glebach ciężkich ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

Myśle że nie warto zastępować nie tylko orki talerzowaniem ale nawet samej podorywki, bo co z tego że 2 razy szerzej bierze talerzówka, jak tylko stymuluje perz i wchwasty i w efekcie jeszcze raz trzeba robić i jeszcze bardziej pocięty perz bardziej się rozrasta i tylko pryskać prawie co roku trzeba, lepiej już zrobic tą płyciutką podorywkę za tydz czy 2 jak coś zacznie kiełkować broną lub agregaciciek płyciutko przeleciec i spokój do zimy wszystko przykryte i konkret pole wygląda, jak komuś to nie odpowiada tzn ma dużo pola to agregat ścierniskowy, talerzówka to taki troche relikt prl ala pgr ani to podcięte od spodu chwasty ani zmieszane tylko pasy wzdłóż przerżnięte żeby flancować perz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@Tyger

 

Ile ty masz lat że określasz talerzówkę jako ,,relikt prl ala pgr".

Jestem pewien że poniżej 15.

A to o czym piszesz to jest ala talerzowanie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

to jakie to jest konkret talerzowanie? zgoda że talerzówka potnie zielsko chwasty i wszelki syf a potem to łatwiej przeorać, ale taki syf na polach jest na nieurzytkach lub zaperzonych polach a takie pocięcie nie załatwia problemu, no chyba że potem oprysk roudupem którego nigdzie niebyło i niebędzie, fajnie sprawdzała by się w ekologi talerzówka do poplonów itd tylko co z tego jak nie wolno stosować lifosadu a po takiej talerzówce rozrośnie się perz.

Krótko czy robiąc talerzówką pozbede się perzu z zaperzonego zaniedbanego pola, bo kolega nabrał takich pól i się męczy w ekologi z tym opryskać nie może i chce talerzować bo przeorać ciężko a potem wybronowuje całe kołtuny tego syfu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemmek    0

Stosuję talerzówkę od kilku lat zamiast podorywki i nie zauważyłem jeszcze zwiększenia ilości perzu. Przecież dobra talerzówka nie tylko potnie resztki i chwasty ale także przykrywa je ziemią i żaden syf na polu tak jak pisze @Tyger nie zostaje! Moja talerzówka ma już ponad 20 lat, jest na drewnianych panewkach, a pole po niej jest lepiej uprawione jak u niejednego na wiosce po podorywce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Nie wiem ile w końcu w tym prawdy z tym rozprzestrzenianiem perzu przez talerzówkę, bo nie uprawiam rośnie jak szalony, robiepodorywkę rónież rośnie, więc i po telarzóce to samo pewnie będzie, podejrzewam, że rozsiew się z ugorów z sąsiedztwa co o tym myślcie czy perz rozsiewa się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczewko    33

Ja równiez stosuje talerzówke od ok. 8 lat i nie zauwazyłem wiekszej ilosci perzu,pole równe resztki wymieszane idealnie jak dla mnie bomba.Pod rzepak i pszenice orze na razówe i chwastów tez nie ma wcale wiecej.Przy czym chce zaznaczyc ze zboza pryskam na dojrzewanie glifosatem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

czy po talerzówce po ściernisku ziemia jest mniej napowietrzono, tzn rozluźniona niż po podorywce, chodzi mi o to czy ciagnik jadąc po polu talerzowanym dużo mniej lgnie niż po podorywce? bo mam lekkie ziemie i bardzo przesuszajas ię podorywką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bombay    0

talerzówka troche mniej rozlużnia ziemie. gdy ktoś ma więcej ziemi to nie bawi sie w podorywki. Bo strata czasu i paliwa. ja stosuje talerzówke od kilku lat i nie narzekam. W tym roku siałem zboże i rzepak juz po talerzówce i nie jest gorzej niz u tych rolników co stosowali podorywke i orke siewna. w zeszłym roku posiałem troch epszenicy po talerzówke i plony w suzy miałem na poziomie 50-60 kwintali z hektara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Bombay jaką masz talerzówkę? jak głęboko starasz się talerzować przed siewem i jakie masz ziemie:?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

No wg mnie mozna zastapic talerzowka PODORYWKE. Dziala na podobnej zasadzie jak agregat podorywkowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyger    2

tylko że ten sam ciągnik pociągnie talerzówkę metr szersza która i tak będzie tańsza od agregatu scierniskowego i spali przy tym mniej paliwa na hektar, i pole będzie po tym równiejsze i nic się nie zapcha, więc w czym teg agregat ścierniskowy taki dobry jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
talek48    1

Ja mam grubera z BRODNICY 3,60m.jestem bardzo zadowolony. Mi sie nic nie zapycha. Gruberowalem nawet slome po jeczmieniu jak nie bylo jej duzo i nie zostalo po niej sladu. Kwestia gustu czy gruber czy talerzowka...Ja jestem za gruberem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas120    4
tylko że ten sam ciągnik pociągnie talerzówkę metr szersza która i tak będzie tańsza od agregatu scierniskowego i spali przy tym mniej paliwa na hektar, i pole będzie po tym równiejsze i nic się nie zapcha, więc w czym teg agregat ścierniskowy taki dobry jest?

agregat ścierniskowy (mam na myśli taki na szerokich łapach np KOS) podcina pole równo na całej powierzchni talerzówka już niestety nie dopiero zrywa całośc przy głębszej pracy pow 15cm tak wynika z testów i z praktyki też to zauwazyłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody3320    6

sory ze sie wtracam ale co to za pytanie w temacie????????????;/;/ na tym forum wydaje mi sie ze sa ludzie ktorzy wogole nie maja zielonego pojecia o tym co do czego sluzy zadajac taki pytania;/ oczywiscie ze talerzawka nie da sie zastapic orki!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

mamy już czerwiec, a pewien Pan na czwartej stronie tego tematu pisał, że wstawi zdjęcia swojej super udoskonalonej maszyny.Więc Panie Andrzeju jeżeli zależy choć trochę panu na swojej opinii to wypadałoby dotrzymać słowa :)

 

 

 

PS.no chyba, że ja coś przegapiłem :)


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75
sory ze sie wtracam ale co to za pytanie w temacie????????????;/;/ na tym forum wydaje mi sie ze sa ludzie ktorzy wogole nie maja zielonego pojecia o tym co do czego sluzy zadajac taki pytania;/ oczywiscie ze talerzawka nie da sie zastapic orki!!!!

młody a wszystkie uprawy uproszczone to niby na czym się opieraja? głebopsze z talerzówką i cała filozofia, więc jeśli na moich piaskach ( i tylko na piaskach taką technikę chciałbym zastosować) ziemia jest pzrepuszczalna więc talerzowanie powinno załatwiać sprawę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio gadałem z takim kolesiem co ma ponad 150 ha i nie ma pługa... on bierze ARESA TL 4m i jeżdzi po dwa razy raz płytko raz głebiej i potem sieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Stasiek, a jakie ziemie ma ten kolo? bo ja właśnie z obserwacji myśle sobie że to jest na lżejszych ziemiach lepszy patent bo za głęboko piachu nie ma sensu ryc pługami a ani resztek ani obornika tak nie wymiesza pług jak talerzówka, a jakie talerze ma w tym aresie kolo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co chodzi o obornik to pług jest najlepszy...ale jak ktoś ma sporo pola i ma takie góry ze 150 koni nie daje rady 4 skib ciągać to lepiej dwa razy talerzówka zjeździć i sie sieje a ziemie koleś ma ciężkie ale musi sobie radzić jakoś,,,jak mi sie uda uratować rzepak to może zakupie sobie aresa TL 3m do mojego ferdka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusC3603p    1
Witam!

Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów :)

 

Witam słuchaj Ferdek07 talerzówka nigdy nie zastapi pługa po talerzówce na wiosne to tylko zielisko i perz bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość hospodar   
Gość hospodar

talerzówka służy do uprawy pożniwnej, czyli do zerwania ścierniska, rozdrobnienia resztek i wymieszania nich z glebą, to jest jej zadanie i do tego została wymyślona. Pług działa inaczej gdyż ma on za zadanie odwrócenie skiby, pokruszenie gleby oraz jej napowietrzenie i tym samym polepszeniem struktury. talerzówka nie odwraca gleby lecz ją tylko podrywa. No oczywiście już jest produkowanych kilka rodzajów talerzówek, np do uprawy przedsiewnej, do uprawy pożniwnej itp ale żadna nie jest w stanie dać tyle dobrego glebie co typowa głęboka orka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj