Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

iron    1037

jakieś argumenty dla uzasadnienia tej teorii proszę. bo jeśli uprawa na 10 cm .to się zgodzę ale na 20cm to już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ok dzięki za porady.Jedynie po oborniku zrobi się podorywkę.

 

i z tego bym zrezygnował na twoim miejscu. Obornik bez problemu można wymieszać agregatem talerzowym, a nawet zwykłą talerzówką. Ludzie rezygnują już z orki, a podorywka pługiem to już naprawdę bardzo rzadka. U nas w okolicy  już takiej nie zaobserwujesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turbomatiq    5

Po części masz rację bo gleba się nie wysusza,ale myślę,że przyoranie obornika spowoduje mniejsze straty azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

ANDRZEJ3650 bardzo proszę o kontakt bo nie można wysłać do Ciebie wiadomości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Tak wyglądają buraczki czerwone po ulewie 50mm deszczu.

post-5049-0-41764600-1466931963_thumb.jpg

 

Skrzynka moim prywatnych wiadomości jest już odblokowana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pegaz3512    10

Talerzówka raczej tylko do podorywki. W mojej miejscowości pow. lubelski na ziemiach lekkich talerzówki nie zrobiły furory, żeby zastąpić orkę zbyt płytko spulchni glebę. Pojawiły się ostatnim czasem agregaty uprawowe na dwórzędowej talerzówce, u rolników co sieją kukurydzę i to jest podstawową zaletą że się nie zapycha resztkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
walek    0

Skrzynka odblokowana tylko przesłane wiadomości trzeba czytać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Czytam i  czytam  i już nie wiem co robić. Czy mając w posiadaniu tylko talerzówkę z wałem packera jest sens uprawiać bez orki? Ziemia w większości IV kl. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jaki siewnik? Bo to też jest ważne. Jak zresztą nie jesteś pewien, to najlepiej jest spróbować na jakimś jednym kawałku i mieć porównanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Jeśli masz siewnik z redlicami talerzowymi, to da się zasiać. Ale ja to słabo widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

Ja siałem na redlicach stopkowych co prawda na piachu po kuku na kiszonkę raz talerzówka. Wygląda lepiej niż tam gdzie orkowo, a talerzówka nie najwyższych lotów. 

Da się wszystko ale nie wszędzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9111

Przy większych ilościach słomy na ciężkich glebach stopkowe będą się zapychać. Chyba że będzie uprawiał na 3 razy talerzówką, tylko gdzie tu oszczędność ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    38

Na skrajnie ciężkich glebach 3x talerzówka w tamtym roku wyszła by taniej niż orka i próba jej uprawiania... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

Powiem ci że na glinie spalanie w orcę w tą posuchę nie było takie duże ba nawet mniejsze niż w roku mokrym gdzie glina będzie się ciągnać. Glina sypała się jak nigdy, bryły były straszne tylko na ścieżkach gdzie wjeżdzane z 10 razy. 

Wschody to już inna sprawa  :(

 

 

Przy większych ilościach słomy na ciężkich glebach stopkowe będą się zapychać. Chyba że będzie uprawiał na 3 razy talerzówką, tylko gdzie tu oszczędność ?

 

Dlatego mówię że nie wszędzie  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Pszenica najpierw zasiana prosto w ściernisko, trzeci raz po sobie, praktycznie lepiej wyszła niż siana po poplonie gorczycy, nie wiem dlaczego. Tylko nawożenie potasowe 40 kilogramów czystego składnika i 100 kilogramów azotu czystego składnika jeden oprysk na chwasty i dwa na grzyba i to wszystko, w tym roku chyba będzie rzepak choć nie jestem pewien.


Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Bo poplon w tamtym roku strasznie wyciągnął wodęz  ziemi, ja po poplonach w  tym roku mam beznadziejne pszenicę,  6 ton raczej nie przekraczają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1933

Nie rozumiem. Macie fachurę to trzeba coś zorganizować zwrócić głowę jeden dzień w gospodarstwie i wyskoczyć po jakieś 300 od łebka. Niech powie, pokaże maszyny, pole...
Ja zacząłem od pługa bo muszę wydobyć korzenie i nie zbierane latami kamienie. Pług zostanie na zaś. W każdym razie myślę o uprawie uproszczonej bo to mniej paliwa a na plonie za bardzo nie zależy. Sieję poprostu dla nektaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2201

Pszenica najpierw zasiana prosto w ściernisko, trzeci raz po sobie, praktycznie lepiej wyszła niż siana po poplonie gorczycy, nie wiem dlaczego. Tylko nawożenie potasowe 40 kilogramów czystego składnika i 100 kilogramów azotu czystego składnika jeden oprysk na chwasty i dwa na grzyba i to wszystko, w tym roku chyba będzie rzepak choć nie jestem pewien.

 

Prosto w ściernisko to nie bardzo mi to się podoba, gdzie walka z samosiewami?? 

Jaki plon tej pszeniczki? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Samosiewy w tym przypadku to nic poważnego, gdyż pszenica po pszenicy trzeci raz, jeśli chodzi o plon to między 6 a 7 ton, trudno w naszym rejonie skracać zboże, gdyż występują susze i zamiast tych 7 ton mielibyśmy 3 tony po tygodniowych upałach, już to przerabialiśmy. Udaje się to raz na trzy lata , tylko że nie wiadomo, które lata będą mokre, zresztą ziemia za słaba, IV V klasa a wody gruntowe na głębokości 10 metrów. Zdjęcie pokazuje pszenżyto sąsiada w uprawie bezorkowej na glebie w klasie ?, była VI, piach (który był wywieziony, a nawieziona 8 metrowa warstwa różnej ziemi, iły, gliny, piaski, czarnoziemy) aktualnie jest rekultywowana i takie pszenżyto urosło w pierwszym roku po nawiezieniu ziemi. Uprawiał to bezorkowo!    

 

 

 

 

post-5049-0-04510200-1470860781_thumb.jpg

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Siew rzepaku po pszenicy, bezorkowo. Ursus 914 musiał zostać użyty z powodu awarii większego ciągnika. Z trudem ale dał radę.

 

 

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj