Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Snake    0

Niestety 2,5l glyfosu 7 dni po siewie. Na lepszej ziemi jest ładniejsza tylko dlaczego sa niedobory fosforu skoro poszedł mikrogranulat i fosfor pod kieł. Opryskałem ją pasowo npk 10-40-8 z cynkiem i 3% mocznikiem. Zastanawiam się czy dać jej RSMS czy poczekać, aż zakryje międzyrzędzia tak jak to robie zwykle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sxAnia    33

Próbowaliśmy siewu bezorkowego i nie przekonałam się do tego. Może to i jakaś oszczędność ale ja nie mam zamiaru rezygnować z orki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiano30    2

ja wierze w uprawe bez orkowa tylko musi byc wiele wspolczynnikow wziete pod uwage od 2 lat stosuje siewy bez pluga i plony jakos sie nie zmiejszyly ale to ze nie ma pluga na polu to trzeba go zastapic poglebiaczem szczegolnie tam gdzie robia sie podeszwy  i co jest wazne dobry plodozmian poplony aby jak najwiecej bylo masy resztek pozniwnych na polu dzudzownice sie zywia tym co jest na powierzchni a jak nic nie bedzie na powierzchi to nie ma dzudzownic uprawa bezorkowa dzieli sie na na uprawe pasaowa , uprawe uproszczona i tradycyjna i uprawa pasowa rozni sie tym ze uprawiany jest pas co 45 cm lub co 75 i wowczas jest spolchniony pas na glebokosc od 20 do 30 cm i wysiane w to nasiona tzw metoda strip-til osobiscie taka maszyne w swoim warsztacie konstruuje zaleta tej maszyny jest to ze gleba jest pasowo spolchniona i za jednym przejazdem jest uprawione wysiny nawoz tylko tam gdzie bedzie jest roslina bardzo dobrze sie to sprawdza w buraku cukrowym gdyz korzen ciagnie w dol dlaczego dlatego ze tam w glebokosci ok 30cm jest podany nawoz i prowokuje tego buraka zeby tam ciagnal po pokarm wowczas burak ma swoj odpowiedni ksztalt uprawa stip -til ma jeszcze jedna zalete ze nie powstaje podeszwa plóżna i nie potrzeba czestego stosowania poglebiacza  natomiast uprawa uproszczona to jest tylko po talerzowkach i tu moga sie pojawic duze problemy nie mozna tylko przejechac talerzowka i siac i tak co roku powtarzac wtedy faktycznie to bedzie milo skutek ujemny na produkcje roslinna i caly mikro klimat trzeba miec troche wiedzy na temat utu ale jezeli robi sie to wszystko z glowa po paru latach jest widac efekty struktury gleby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xyloniros    89

Damiano30 Tu cie zaskoczę po kilku głębokich orkach 26-33 cm dalej dżdżownice żyją (zaobserwowałem na lżejszej glebie podczas sadzenia)  :D

Sam byłem w szoku jak je zobaczyłem na polu, teraz wiem,że wystarczy spłycić głębokość orki i dać im więcej papu (m.in poplony)  ^^

Dodatkowo będę stosował w przyszłości uproszczenia idealnie wpasowujące się w zmianowanie (co 2 lata orka)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiano30    2

ok ja nie mówie ze wogole ich nie ma ale nie uzywajac wogole pluga nie psuje sie im tzw podziemnych korytarzy jak jest duzo dzudzownic to  na polu mozna zaobserwowac male kopczyki to jest znak ze dzudzownica wychodzi na powierzchnie i to oznacza ze ona nam robi spulchnienie na polu czyli to co ma za zadanie plug ale kazdy ma inne tereny inny klimat maszyny i swoje zdanie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

Damiano30 jak zwabić dzdzownice na V czy VI klase. Jakie łapy do spulchniania stosujesz? W swoim agregacie nie mam talerzy za słupicą i podejrzewam, że dlatego na lekkiej ziemi robi mi się ģłębiej nie zasypany rowek. Czy w związku z tym mogą urywać się korzenie kukurydzy jak ziemia osiada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

W całym tym interesie nie chodzi jedynie o dżdżownice, ale i o wyrobioną strukturę, której nie warto przewracać do góry nogami i zmuszać do powstawania od nowa (błędne koło). Mikroorganizmy o zróżnicowanych potrzebach środowiskowych również nie są wdzięczne za wywalenie ich z głębszych warstw na wierzch i odwrotnie ;) Niektórzy mylą pojęcia i w przypadku uprawy bez orki myślą jedynie o korzyściach w rachunku ekonomicznym (mniej spalonego paliwa i przejazdów). Jeszcze innych nie przekona nic, jeśli przed siewem nie mają na polu jedynie czarnej ziemi. A to żaden wyznacznik dobrej uprawy, jedynie błędne przekonania utrwalane od lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

U mnie co niektórzy zanim posieją kukurydzę to ziemię robią na pył prawie, a pole po obrotówce jest jak stół i czasem na wiosnę mam zasypane zboże od miedzy jak jest silny wiatr. Według mnie trzeba mieć dobry siewnik i ziemia przed siewem nie musi byc jedynie czarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiano30    2

snake ciezko mi odpowiedziec na twoje pytanie bo ja posiadam grunty na 3 klasie 5 mam tylko 30 arow i nie uprawiam kukurydzy ale w wiekszosici agregatach nie ma talerzy za slupicami ktore by nasypaly lekko ten rowek (mowie o agregatach typu strip-til ) ja co sam skonstruowalem to zrobilem za slupica talerze wlasnie po to zeby nasypaly  ten rowek ktory pozostaje jeszcze co prawda nie do konca jest wszystko ustawione bo caly czas trwaja prace korygujace ale coraz blizej jestem sukcesu i mysle ze te talerze duzo pomoga malo tego na zwiezlejszych ziemiach troszczke bardziej doprawia ten pasek ziemi wiecej na ten temat bede mogl powiedziec za jakis czas gdy beda pelne testy maszyny a czy moze urywac korzenie mysle ze nie jest to ta przyczyna a jezeli tak to sprobój wiecej masy pozostawiac na polu zeby nie bylo golej ziemi moze wtedy cos wiecej bedziesz mogl stwierdzic zobaczyc czy to jaest ta przyczyna my rolnicy uczymy sie cale zycie dlatego ze cala ta ekonomia koncowa nas do tego naklania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damiano30    2

panowie dzis bylem na szkoleniu w uproszczonej technologi uprawy prowadzil ja francuz co ma gospodarstwo we francji jak i w polsce i glównie w tym wszystkim chodzi o to zeby jak naj mniej mieszac ta ziemie a poprawic jej zyznosc   i nosnosc i wedlug jego teori i praktyki to wlasnie jest  uprawa bardzo plytka typu 5-8 cm i co 2-3 rok siew pasowy strip-til i bardzo duzo miedzy plony siac i to taka kompilacja z 4 roslin np slonecznik  facelia rzodkiew biala lubin dlaczego otoz dlatego ze ziemia to tak jak i czlowiek nie moze jesc tylko chleba i masla tak samo ziemia nie tylko nawozy obornik i bardzo duzy nacisk kaldl na te dzudzownice ze to one robia glowna role w uprawie i po to sieje te miedzy plony tak bogate aby dostarczyc dzudzownicom pokarm oczywiscie cala masa pozostaje na wierzchu no prawie cala bo dzudzownica jak wspomnialem wczesniej wychodzi na zewnatrz aby sie najesc z bogatego dobrze wyrosnietego miedzyplonu mozna uzyskac nawet 6 ton suchej masy ale w naszych warunkach jest to raczej nie mozliwe bo susza i jeszcze raz susza

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Po deszczu pszenica wypuściła dodatkowe kłosy i teraz wygląda jakby zasiane były pomieszane dwie odmiany, jedna wyższa druga niższa.
post-5049-0-57562400-1435263729_thumb.jpg
post-5049-0-68654800-1435263767_thumb.jpg
post-5049-0-77699400-1435263796_thumb.jpg
post-5049-0-59762900-1435263833_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Snake    0

Damiano30 ładny profil glebowy mają w tych burakach i korzenie 1,5m. Według mnie w poplonie najlepiej uprawiać te rośliny, których nie mamy w plonie głównym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Panie Andrzeju ładnie jest , ale u mnie pszenica po pszenicy ma 11 pieterek a nie 9 pomimo suszy. siew bezorkowy, dodam ze u mnie susza na całego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Ciekawe jaka klasa gleby. Bo u mnie na V klasie poszło trochę potasu , azotu na wiosnę w dwóch dawkach 100 kg czystego składnika, 1 oprysk na chwasty i 2 na grzyba. Żadnych odżywek, bo na V klasie należy zabiegi ograniczać do minimum.

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Mam pytanie do prowadzących uprawe bez orkowa,duża różnica jest między roślinami uprawianymi bez orkowo a tymi uprawianymi z orką podczas obecnej suszy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maskin    7

Jezeli to 5ka to zwracam honor, u mnie 3ka przewaznie. I co dziwne to ozime wczesne jeszcze miejscami zielone, a jare i pozne ozime za tydzien do koszenia... pośladu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

post-5049-0-78654000-1436298986_thumb.jpgpost-5049-0-45274100-1436299027_thumb.jpgpost-5049-0-75885900-1436299063_thumb.jpgpost-5049-0-59007900-1436299130_thumb.jpgpost-5049-0-73108500-1436299164_thumb.jpgpost-5049-0-31562300-1436299228_thumb.jpgpost-5049-0-07211300-1436299267_thumb.jpg

 

1., 2. i 3. zdjęcie to pszenica jara po ziemniakach, cebuli oraz wąski pasek po pszenicy ozimej po której stosowano obornik na cebulę, ale wąski pasek (ok. 6 metrów) obsiany został pszenicą jarą i na drugim oraz trzecim zdjęciu wyraźnie widać że raz lewa a na 3. zdjęciu prawa strona jest dużo gorsza mimo zastosowania obornika. Cebula jeszcze wytrzymuje suszę a na jednym zdjęciu widać resztki obornika, który stosowałem po pszenicy ozimej pod cebulę w ilości 40 ton.  

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Przeczytałem temat i mam jeden problem. Chciałbym zacząć stosować uprawę uproszczoną. Kupiłem kompaktową bronę talerzową a wg różnych artykułów i części forumowiczów taka brona nie nadaje się do uprawy uproszczonej lepszy jest gruber. Mam możliwość jeszcze jej wymiany. Pytanie czy kombinować i zamienić to na głębosza czy jednak zostawić i uprawiać talerzówką.


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj