Skocz do zawartości
dymas5

jaką dojarkę na 10 krów i za ile??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
krow
dymas5    0

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

bubel500    4

Mam pytanie jaką dojarkę wybrać na 10 krów mlecznych.Mam na myśli dojarkę przewodową a nie na konwie i ile by średnio to kosztowało.I czy są dojarki przewodowe na 10 krów bo patrząc po allegro widziałem najmniejsze na 20 stanowisk.Proszę o odpowiedzi.

Masz rację najmniejsze są na 20 stanowisk, ponieważ mniejszej liczby krów niż 20 nie opłaca się doić (sam koszt płynów myjących Ci się nie zwróci) :blink: . 10 krów to Ty doj dwiema konwiami i po co Ci dodatkowy koszt dojarki przewodowej. Używaną dojarkę konwiową możesz kupić za niewiele ponad 1000 zł. :lol:

Wiadomość z agroFakt.pl

marian40    0

Witam.

Oczywiście że można założyć dojarkę rurociągową dla 10 sztuk. Wszystko należy sobie przekalkulować. Dojarka rurociągowa nie stworzy sytuacji, w której krowy nagle zaczną produkować więcej mleka. Dojąc konwiową czy rurociagową mamy tyle samo litrów = taka sama wypłata za mleko. A koszty założenia i eksploatacji są nieporównywalne.

Koszty założenia: konwiowa jest na pewno tańsza: rurociąg podciśnienia, kurki, myjnia konwie z aparatami, pompa podciśnienia.Rurociągowa : rurociąg mleczny, podciśnienia, kurki, aparaty udojowe, pompa próżniowa, jednostka końcowa, pompa mleczna z filtrem, myjnia automatyczna (ewentualnie kubki myjące-manifoldy) + w oborze przejazdowej łuki uchylne.

Koszty eksploatacji: konwiowa - olej, środki-płyny do mycia i dezynfekcji konwi, aparatów + serwis = wymiana zużywających się elementów w pompie, aparatach + zużycie energii /Rurociągowa: olej, płyny na przemian kwaśny i zasadowy, wkłady filtra, gąbki do rurociągu, dużo wody (3 cykle mycia: płukanie, mycie zasadnicze, płukanie), zużycie energii - bojler lub przepływowy podgrzewacz wody bo płyny wymagają temp. 60 stopni i jeszcze serwis = wymiana zużywających się elementów w pompie, aparatach, itd.

Ale jeżeli ktoś nie daje już rady dźwigać kan lub nie chce mieć po paru latach problemów z kręgosłupem i latać po lekarzach - a oni to dopiero kasują:) to polecam dojarkę rurociągową. Wolny wybór.

Zainteresowanym mogę wstępnie podać koszt założenia doj. rurociągowej na konkretną ilość krów i o wybranym wyposażeniu (tzn rodzaj kurków, aparatów, pompy, itd.)

Pozdrawiam

look19    29

Dojarkę przewodową można kupić już za 3000-5000zł kompletną i to nie jakąś bardzo starą, taką podobną do tych współczesnych. Montaż również nie jest problemem wystarczy mieć gwintownicę do rur, wiertarkę i szlifierkę, a także trochę kumaty być i mieć trochę czasu. Mojemu ojcu montaż zajął cały dzień, ale 3000zł zaoszczędzone, a dojarka w momencie zakupu miała 20lat. Dziś po 12latach użytkowania ew. uszczelki trzeba by zmienić, kurki i zregenerować pompę, ale w porównaniu z konwiami, to różnica w koszcie utrzymani zwróci się w szybszym udoju, większym komforcie pracy i braku problemów z kręgosłupem na stare lata. Doiłem i konwiową i rurociągową - ta druga wygrywa w przedbiegach z tą pierwszą. I nie zrażać się, że jest tylko 10krów do dojenia. U nas tak było chyba ze 7lat. Każdy udój tych 10sztuk trwał 25-30minut. Krowy, które zbyt długo się doją (w przypadku konwiowej) mają gorsze wyniki mleka - większa liczba komórek somatycznych, bakterii, przez co gorzej utrzymać klasę mleka (wpływa na to dłuższy czas udoju).

Podsumowując: jeśli ktoś się rozwija, niech bierze rurociągową, jeśli nie, to konwiową. Tak apropos dojarki rurociągowe istnieją już od ponad 40lat, tylko w Polsce ciągle jeszcze jest takie zacofanie.

Edytowano przez look19

ilnicki96    3

panowie pytam sie w imieniu mojego wujak on chce zalozyc hodowle bydla mlecznego na 30 sztuk mogli byscie podac ile bedzie jego kosztowalo wystawienie nowej obory i wyposazenia calego bym byl wdzeczny wam bardzo pozdrawiam;)

ppp    65

My planujemy zakładać na 14 stanowisk- nie ma problemu- był koleś z firmy która sprzedaje używane. Wycenił na 15-18tys z odzyskiem ciepła do zbiornika i 4 aparatami.

Ferdek07    62

a co będzie jak przewodwka zacznie psuć mleko, u każdego ze znajomych którzy zakładali byli stratni bo dopiero po jakimś czasie doszli do tego co i jak żeby wyniki mleka były dobre, mleczarnia odradza u nas używane przewodówki ze względu na to że mogą być problemy z wynikiami chodzi tam o wyregulowanie czegoś czy coś tam, a z jakiego wyposarzenia można wybierać z takiej na stanowisk i jakie koszty?

nie kupujcie żadnych nowych bańkowych delawal i innego nowego szmelstwa, badziewie nie do opisania

ps. mnie w szkole uczyli że więcej kożyści i bardziej zdrowo na kręgosłup jest zamontować sobie wyciągi do gnoju zamiast dojarki przewodowej i będzie wieksza satysfakcja ;

Edytowano przez Ferdek07

Pawel20    49

Po założeniu rurociagówki u nas parametry mleka się nie zmieniły, (taki sam poziom bakterii i komórek somatycznych). Wydaje mi się, że jedyny problem jaki mógł być na początku to somatyka. Wylewając mleko z konwi do zbiornika odrazu na sicie i filtrze było widać, ze któraś krowa dojona w tą bańkę ma problemy z zapaleniem. Przy rurociągówce można by to zobaczyć dopiero po zakończeniu całego doju. Ale taki problem to chyba nie problem, każdy hodowca zna swoje krowy i widzi podczas doju jakieś zmiany przy wymieniu, a jak nie to badanie na tackę i sprawa jasna.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Seba092000
      Witam wszystkich! Mam pewien pomysł w sprawie starego budynku. Chciałbym go zagospodarować, przeznaczyć na oborę na opasy Tylko nie wiem, nie mam pomysłu jak ten budynek "umeblować" aby było wygodnie obsługiwać zwierzęta Wymiary są niezbyt dobre.... Może  ktoś podsunie mi jakiś pomysł Dziękuje z góry za odpowiedzi!
      2,15m - drzwi (usytuowane są na środku ściany)

• Przez Balzak
      mam zamiar kupić dojarkę przewodowo używaną tylko nie wiem na którą sie zdecydować, pomóżcie. czekam na wasze sugestie i opinie.
    • Przez wielkopolska02
      Hej chciałbym hodować krowy rasy SM, LS. Będą one cały rok na pastwisku. Ale nie wiem ile moge mieć ich na 1 hektarze? Będą one dokarmiane całorocznie (paszą,sianem,kiszonką).
    • Przez Taurus83
      Witam. W związku z codziennym zamarzaniem poideł, nosze się z zamiarem kupna poideł w których woda nie zamarza. z tego co się zorientowałem to są dwa typy: IZOLOWANE i PODGRZEWANE?

Chciałbym się dowiedzieć jakiego typu macie poidła, jakiej firmy i do jakiej temperatury nie zamarzają no i czy jesteście z nich zadowoleni

Ja potrzebuje na ok 20-30 sztuk. w "oborze" jest do -15
    • Przez grzen
      na wiosnę jest zaplanowana budowa nowej obory uwięziowej na około 37szt w dwóch rzędach i zastanawiam się czy zamontować wyciąg hydrauliczny.W starej mam linowe i nie jest tak żle ,tylko zimą troche sprawia problemów jak ząb od szufli wbije się w zamarznęty obornik, ale hydrauliczny podobno też sprawia problemy jak zamarznie ,no i awarie jakieś się zdarzają. jak możecie to napiszcie co otym sądzicie