Tomek001

odebranie dzierżawy

Polecane posty

Tomek001    11

witam, czy można odebrać prawnie dzierżawę jeśli jest to zwykła umowa nie sporządzona u notariusza. bo kilka lat temu teść chcąc brać rentę oddał fikcyjnie ziemię w dzierżawę sąsiadowi i ta umowa jest do 2016. teraz chciałby przepisać na mnie tyle, że jest ta umowa. wiem że ten koleś okazywał się tą ziemią w agencji jak kupował ciągnik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

jak napisałeś mu na papierze że ma ziemię wydzierżawioną do 2016 r to chyba nie tak łatwo odebrać po łagodnemu ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Jeśli jest to umowa na czas określony to nie ma żadnej prawnej możliwości żeby tą umowę zerwać, chyba że obie strony się na to zgodzą jeśli tamten gospodarz się nie zgodzi to nic nie zrobisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek001    11

rozmawiałem z kobietą, która wypełniała mi wniosek na MR, powiedziała mi że to jest ziemia teścia i może sobie robić z nią co chce. no ale nie wiem na 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

umowa dzierżawy-ale czy to przeszkadza w zmianie właściciela gruntu,jeśli nowy właściciel wywiąże się z umowy zawartej przez poprzednika.

radzę popytać w biurze notarialnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszs88    3

jaka by to nie była umowa czy spisana na kolanie czy u notariusza to nic nie zrobisz...na drugi raz się zastanowi wuj...chyba że jak napisał kolega za porozumieniem obu stron ale skoro ten gość co dzierżawi pole wuja okazał się w agencji to sobie daj spokój i czekaj

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Dokładnie po to są umowy aby nikomu się nagle nie odwidziało itd. Pozatym ten co dzierżawi podjoł jakies zobowiązania na tą ziemię. Dajmy na to wypowiesz umowe jemu każą zwrócić kasę za ciągnik. On może wtedy wytoczyć ci sprawę o zwrot poniesionych kosztów itd. Trzeba czekać innej rady nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Nawet unia uznaje ziemię dzierżawioną na umowę w wypadku np. PROW, więc wątpie żeby można było sobie to tak po prostu zerwać, jedynie porozumienie stron.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrJoint    4

właśnie ze guzik się znacie, nawet jeśli jest na papierze to i tak nieważna jeśli nie sporządził jej notariusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

DjJoint :) troszkę chyba przesadziłeś z tym postem.... do tego nie masz racji :)

Nie ma żadnej różnicy czy u notariusza czy na kolanie :) Jeśli jest sporządzona na czas określony nie ma możliwości Jej zerwać i koniec. A właściciel może się zmienić, lecz dzierżawa trwa nadal taki okres jaki była podpisana z poprzednim właścicielem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Umowa cywilna na piśmie obowiązuje. Obie strony się zdeklarowały i umówiły na coś. Chciałem kiedyś kupic glebe z anr była ona z dzierżawcą. Pytałem się w anr jaka jest szansa na zerwanie umowy. To mi powiedzieli, że nic z tego nie będzie nawet czynszu nie moge podnieść itd. Zresztą można pójść do radcy prawnego. Najwyżej pociągacie się po sądach i trzeba będzie zwrócić człowiekowi kase za traktor jeśli od niego armir zarząda zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

a czemu miałby mu coś zwracać-niech ziemię dalej użytkuje-zostanie dalej dzierżawcą-tylko właściciel się zmieni,a poprzednie uzgodnienia będą nadal aktualne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

tak zmiana właściciela jest możliwa. Obowiązują go ustalenia zawarte w umowie. Założyciel tematu pytał o odebranie dzierżawy. Stanie się włascicielem ziemi jednak w kontekście kożystania z jakich kolwiek funduszy unijnych będzie ta ziemia dla niego bez znaczenia.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

witam, czy można odebrać prawnie dzierżawę jeśli jest to zwykła umowa nie sporządzona u notariusza. bo kilka lat temu teść chcąc brać rentę oddał fikcyjnie ziemię w dzierżawę sąsiadowi i ta umowa jest do 2016. teraz chciałby przepisać na mnie tyle, że jest ta umowa. wiem że ten koleś okazywał się tą ziemią w agencji jak kupował ciągnik.

W naszych okolicach aby dostać rentę trzeba było wydzierżawić grunty notarialnie minimum na 10 lat. Tak więc ciekawe rzeczy piszesz i co KRUS to inne podejście.

Co do zerwania umowy - zawsze można o ile udowodnisz że gość niewywiązuje się z umowy lub niszczy nieruchomość (odkrywka żwiru itp).

 

 

 

a czemu miałby mu coś zwracać-niech ziemię dalej użytkuje-zostanie dalej dzierżawcą-tylko właściciel się zmieni,a poprzednie uzgodnienia będą nadal aktualne.

Właśnie takie coś chciałem przerobić bo mam na oku 8ha do kupienia ale jest dzierżawiący który nie chce stawić się do podpisania umowy (ja kupuję od sprzedającego a ten który to dzierżawi ma się tylko stawić przy umowie kupna bo musi wiedzieć że zmienia się właściciel a zarazem jego prawa jako użytkownika się nie zmieniają). Gość olewa sprawę a ja dymu nie chcę kręcić i niestety czekam do przyszłego roku.

 

Druga sprawa i to ta ważniejsza - jeżeli autor tematu chce wziąć MR to trochę lipa bo po kupnie gruntu go nieużytkuje, dodatkowo traci ulgę z tytułu nabycia gruntu w UG a to nie jest mało, no i nie wiem jak jest z kredytowaniem gruntu tak kupionego.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APPACZ1    17

W naszych okolicach aby dostać rentę trzeba było wydzierżawić grunty notarialnie minimum na 10 lat. Tak więc ciekawe rzeczy piszesz i co KRUS to inne podejście.

Co do zerwania umowy - zawsze można o ile udowodnisz że gość niewywiązuje się z umowy lub niszczy nieruchomość (odkrywka żwiru itp).

 

 

 

 

Właśnie takie coś chciałem przerobić bo mam na oku 8ha do kupienia ale jest dzierżawiący który nie chce stawić się do podpisania umowy (ja kupuję od sprzedającego a ten który to dzierżawi ma się tylko stawić przy umowie kupna bo musi wiedzieć że zmienia się właściciel a zarazem jego prawa jako użytkownika się nie zmieniają). Gość olewa sprawę a ja dymu nie chcę kręcić i niestety czekam do przyszłego roku.

 

Druga sprawa i to ta ważniejsza - jeżeli autor tematu chce wziąć MR to trochę lipa bo po kupnie gruntu go nieużytkuje, dodatkowo traci ulgę z tytułu nabycia gruntu w UG a to nie jest mało, no i nie wiem jak jest z kredytowaniem gruntu tak kupionego.

 

przeważnie umowę pisze się z rocznym terminem wypowiedzenia w umowie powinien być taki podpunkt że umowę można wypowiedzieć z rocznym terminem ,tak jak i są podpunkty że umowę zrywa się kiedy jest ziemia poddzierżawiana lub niezgodnie użytkowana z przeznaczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Panowie ja mam pytanie. Czy moglbym wydzierzawic ziemie ktora aktualnie jest juz dzierzawiona przez inna osobe? Jest to ok 5 ha ugoru poniewaz ten Pan ktory ja dzierzawi robi to tylko po to aby jego sasiadka(prawowita wlasciecielka) dostala rente z KRUSU. Jemu ziemia nie jest potrzebna i mozi ze nie bylo by problemu. Prsoze o odpowiedz kogos co sie orientuje.Dzieks :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asharot    446

Myślę że nie ma różnicy kto jest dzierżawcą od tej pani,tylko trzeba spisać nową umowę z tą panią i z tobą jako nowym właścicielem.Oczywiście obecny dzierżawca musi się zrzec tej dzierżawy na piśmie.


Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Zgadza się proste jak drut pani rozwiązuje umowę z obecnym dzierżawcą podpisuje z tobą i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

No wlasnie tak myslalem ze musialaby sie zrzec... A rozmawialem z nia na ten temat i mowila ze to tak nie bedzie prosto bo trzeba miec zgode i podpis wszystkich wspolposiadaczy gruntu tzn 50% jest jej a reszta jest dzieci poniewaz to jest jej meza ktory zmarl kiedys tam i ciezko jest ich wszystkich zebraz w jednym czasie bo porozjezdzail sie po naszym kraju i dlatego byla nie chetna do takiego dzialania. A druga kwestia jest to ze kiedy ostatnio z aktualnym dzierzawca przedluzala umowe to wlasnie musiala czekac az dzieci sie zjada i mina jej termin dzierzawy przez to wszystko no i KRUS od razu wyszul sprawe i za 3 tygodnie nie wyplacil jej renty. No a wiadomo starsi ludzie nie maja ochoty latac po urzedach. Jedynie zostaje czekac moze przyjada na swieta:P Bo w sumie doplaty sklada sie do polowy czy tam konca maja. Ale papier przydal by sie predzej w banku do kredytu MR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

1. nie można poddzierżawiać gruntu - taki zapis często jest w umowie dzierżawy.

2. sprawę dzieci można załatwić bardzo prostu - papier u notariusza że ktoś może w tej sprawie podpisać za dzieci.

3. jak interesuje Ciebie grunt to pomyśl nad kupnem.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

VI RZ czy ja wiem czy warto kupowac...Jak jest okazja dzierzawic to dzierzawie a lepsze ziemie to dopiero 20 km ode mnie. Fakt faktem jest jej ponoc duzo do sprzedania z rak prywatnych, od zbankrutowanych gospodarzy ale poki co park maszynowy pamieta lata swietnosci komunizmu wiec co ja wielkiego bym tam zdzialal. Troche boje sie na tysiace zlotych zadluzac ale do odwaznych swiat nalezy :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesmag    54

co do kupna gruntu-swoje zawsze swoje

co do zadłużenia jak mówisz"do odważnych świat należy"-żebyś przypadkiem nie dołączył do grona tych zbankrutowanych co grunty sprzedają(dobrze że rozważnie do tego podchodzisz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy i w związku z tym mam takie pytanie jest w mojej okolicy sporo ziem które wzieło dwóch cwaniaczków w dzierżawe zasieli tam trawy ale na większości z nich nic nie robią a biorą za to dobre dopłaty bez roboty:/ Chciałbym sie dowiedzieć czy można coś zrobić aby wypowiedziano im te umowy i można było kożystać z tych gruntów tak jak sie należy a nie kraść pieniądze z Agencji:)Prosze o rady każda sie przyda:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Witam.

Może zapytam tutaj, może ktoś pomoże, bo nigdy nie dzierżawiłem ziemi.

 

Właściciel chce mi oddać kawałek ziemi z dopłatami. Jak to sformalizować, aby było legalnie i bez zbędnych kosztów?

Właściciel nie chce za dzierżawę żadnych pieniędzy, dopłata paliwowa i dopłaty obszarowe dla mnie.

 

Nie chciał bym raczej z tym jechać do notariusza.

 

Co po kolei mam zrobić i gdzie się udać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj