Skocz do zawartości
Rolnikix

Co zastosować na ściętą słomę?

Polecane posty

Sadek    449

8-10 kg. czystego składnika azotu na 1 tonę słomy, u nas zawsze się rozsiewa.

agromatik    182

@Sadek dodaj jeszcze że w formie amidowej, czyli mocznik. Forma amidowa jest bezpośrednio dostępna dla bakterii rozkładających celulozę o dokarmienie których nam chodzi.

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No chyba to jest powszechnie wiadome, że nikt saletry nie będzie w to miejsce dawał.

agromatik    182

Na tym forum? Nie :D i to pomimo że "mocznik" jest w tytule.

Edytowano przez agromatik

wieslaw16    46

Witam,ja kilka dni temu rozrzuciłem karuzelą i na to dałem talerzówkę, tylko jest dość ciężka talerzówka i się nie tak żle zrobiło i wałki słomy były spore i jakoś poszło tylko, obroty karuzeli dałem wysokie, to częściowo kruszyło słomę a myślę aby do karuzeli zamontować noże to by cieło słomę, bo nie mam sieczkarni przy kombajnie ;) Pozdrawiam.

Edytowano przez wieslaw16

Soulshakin    79

Mocznik ma tendencje do ulatniania w formie amoniaku i co za tym idzie do strat. Zwłaszcza duża wilgotność powietrza, temperatura i rosa która rozpuszcza mocznik zwiększają jego ulatnianie dlatego najlepiej jak najszybciej wymieszać go z glebą po zastosowaniu.

adamooooo    0

Witam ! Mam pewien problem. Gdyż nie wiem co zastosować na ściętą słomę . Co będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem na słomę . Czy spryskać EM-em i lekko przyorać lub stalerzować . Czy macie jakieś inne propozycje ? Proszę o szybką pomoc !

piotrek8111    0

Ja w tym roku zastosowałem agrosłome dajesz od 5l do 20l na hektar w zależności od ilości i twardości słomy,koszt 5l to 28zł a później przejechałem gruberem i wszystko.

thor1984    7

Ja gdzieś czytałem, że mocznik to niezbyt dobre rozwiązanie ponieważ owszem rozłoży słomę ale jak to by powiedzieć za bardzo i jakiejś wielkiej korzyści w postaci pruchnicy z tego nie będzie ale ile w tym prawdy to nie wiem.

LukaszC5    21

Jeśli ziemia nie jest jakoś bardzo zakwaszona to wystartczy tylko wymieszać słomę z ziemią(Talerzówką albo gruberem) i dopiero zaorać,jak się tego nie zrobi to na dnie bruzy będzie grubsza warstwa słomy i zacznie gnić zamiast się rozkładać.

Chyba że kombajn ma jakąś słabą sieczkarnie,wtedy zawsze może być kłopot.

Edytowano przez LukaszC5

antek84    0

ponoć lepiej posypać wapnem niż mocznikiem, ponieważ bakterie rozkładające resztki pożniwne pozyskują wolny azot, a w kwaśnej glebie powstają związki fitotoksyczne

Rolnik1973    1275

A jak lepiej rozsiać mocznik i talerzówką tego samego dnia, czy rozsiać i niech jaki czas leży do przetalerzowania?

thor1984    7

Słyszeliście o stosowaniu gnojówki z pokrzyw na po pociętą słomę?

e2visionamd    1

Jeśli zostawie pociętą słome na ściernisku przez 4-6 tygodni  aby zastosować glifosat nie stace składników z tej słomy czy lepiej przejechać talerzówką ?

newagro    7

Jeśli zostawie pociętą słome na ściernisku przez 4-6 tygodni  aby zastosować glifosat nie stace składników z tej słomy czy lepiej przejechać talerzówką ?

Lepiej wykonać jakiś zabieg. Po pierwsze pobudzi się chwasty do wzrostu i później zabieg chemiczny będzie skuteczniejszy i efektywny, a po drugie zacznie się proces rozkładu słomy, co pozwoli na przedostanie się składników pokarmowych do gleby

damianzbr    987

Pewno że lepiej talerzówka, a nawet wskazane. A zamiast palantaeco zastosuj zwykłe wapno na te słomę i będzie 100% lepiej dla portfela i pola.

mj23    3

Pewno że lepiej talerzówka, a nawet wskazane. A zamiast palantaeco zastosuj zwykłe wapno na te słomę i będzie 100% lepiej dla portfela i pola.

Dobre!!! :) , trzeba gonic naciągaczy ,,super specyfików,,

BOGDAN    3

Wśród rolników od dawna pojawiają się pytania. Co z tą słomą?

Czy sama się rozłoży w glebie? 

Czy dodać azot lub inny preparat wspomagający? 

Jaki z tego będzie efekt dla gleby i dla roślin?  

Środowiska naukowe wielokrotnie dostarczały nam cennych informacji, również dotyczących sposobów zagospodarowania słomy.

Spośród tych, które ukazały się w ostatnim czasie za godne szczególnej uwagi polecamy badania prowadzone w Katedrze Podstaw Produkcji Roślinnej i

Doświadczalnictwa Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy.

http://www.ugmax.pl/...y_korzysci.html

Z wyrazami szacunku i uznania – firma BOGDAN

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ADAM10121997
      Witam moje gospodarstwo opiera sie na produkcji roślinnej(głownie zboże). 
      Posiadam pewien dylemat co do płodozmianu na swoim gospodarstwie. 
      No własnie, pszenica się najbardziej opłaca, ale myślę ze nie można jej siać rok w rok w jednym miejscu, słyszałem, że przez to niszczy się ziemia .Dlatego moje pytanie brzmi jaki stosować płodozmian aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać areał, żeby mieć zyski przy czym nie niszczyć ziemi.? Od razu mówię, że nie sieje rzepaku ponieważ nie mam odpowiedniego kombajnu, ale może w przyszłości..
      Piszcie jak u was wygląda ta sprawa:)
    • Przez viking
      Witam,
      Z racji kiepskiej deszczowej pogody nie zdążyłem do tej pory wyrównać pole po orce i zwapnować.
      Gleby jest bardzo kwaśna i wymaga pilnego odkwaszenia.  
      Jakie byłoby najlepsze wyjście z tej sytuacji, rozrzucić teraz wapno granulowanie ręcznie na 1 h. czy poczekać na lepszą pogodę, ewentualnie jak przyjdą mrozy i wtedy rozrzucić rozsiewaczem ?
    • Przez Darozioom
      Witam wszystkich Forumowiczów
      Chciałbym poznać wasze opinie na temat obornika granulowanego? Czy ktoś z was stosował go na swoich polach? A jeśli tak to jak oceniacie jego działanie? Opinie które do tej pory słyszałem są raczej pochlebne.
      Chciałbym zastosować go pod ziemniaki, cebulę, i kapustę.
      Z góry dziękuję wszystkim forumowiczom za wszystkie opinie