Rolnikix

Co zastosować na ściętą słomę?

Polecane posty

Gość   
Gość

To zależy - ile słomy , czy ładnie się przytalerzuje (jak sucho to lipa) , no i czy zboże nie wyległo , bo wtedy przy orce bywa różnie . No chyba że orka zimowa , to wtedy raczej zdąży się wszystko przerobić . No z\ale skoro będziesz siał łubin to pewno będzie na jare , to i powinno być dobrze .

Edytowano przez zetorki12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W mojej okolicy było kilku cwaniaków co sprzedało sieczkarnie do kombajnów bo będą sprzedawać słomę na produkcje brykietu ale facet nakupił słomy. Mało produkuje, tyle co nic a kolesie mają problem co zrobić ze słomą. 

Zainwestowałem w nowe noże do sieczkarni i super rozdrabnia. Po co talerzować poplon? Gorczyca o wysokości do połowy uda świetnie się przyoruje a łubin większy nie urośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie mam takie pytanie na słome powinno sie zastosowac azot do rozkladu slomy i chce dac mocznik ok 100 kg na ha , ale rowniez chce dac tam wapno magnezowe dolomit z kopalni jazwica . ale nie powinno sie stosowac wapna i azotu razem bo azot ucieka i co tu zrobic ? a mam tega slome z pszenzyta ktora musi byc pocieta a na tym polu chce zasiac rzepak .


czy zrobic tak po zniwach na slome rozsiac mocznik stalerzowac i pozniej po jakims czasie rozsiac wapno i orka  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzy24    2

Słyszał ktoś o preparacie o nazwie Bactim Słoma?
Dopiero co wszedł w tamtym rok,może ktoś stosował? Ciekaw jestem działania tego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Panowie co sądzicie o zrobieniu mieszaniny zbiornikowej z 50kg mocznika i 500l gnojówki i 100 l wody na ha i rozlaniu tego opryskiwaczem na dyszach do RSM na słomę . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Słyszał ktoś o preparacie o nazwie Bactim Słoma?

Dopiero co wszedł w tamtym rok,może ktoś stosował? Ciekaw jestem działania tego...

W zeszłym roku zastosowałem na słomę jęczmienną bez azotu a na wiosnę posiałem groch. Na razie trudno coś stwierdzić. Jak zerwe ściernisko będzie widać co tam w ziemi jest. Na słomę pszenną zastosowałem azot i zasiałem poplon z gorczycy. Teraz przy kopaniu czosnku wyciąga się trochę słomy ale jest w stanie rozpadu. Śladu po gorczycy nie ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4255

panowie mam takie pytanie na słome powinno sie zastosowac azot do rozkladu slomy i chce dac mocznik ok 100 kg na ha , ale rowniez chce dac tam wapno magnezowe dolomit z kopalni jazwica . ale nie powinno sie stosowac wapna i azotu razem bo azot ucieka i co tu zrobic ? a mam tega slome z pszenzyta ktora musi byc pocieta a na tym polu chce zasiac rzepak .

 

czy zrobic tak po zniwach na slome rozsiac mocznik stalerzowac i pozniej po jakims czasie rozsiac wapno i orka ?

To ja na jesieni musze/chce dać glifosat, wapno granulowane, mocznik na słomę, a na cześć pola musze obornik rozwieźć. No i jak to sobie sensownie rozplanować?

Rozsypać mocznik, potem polecieć glifosat, wapno i potem gnój i orka? A moze mocznik rozpuścić i z glifosatem na raz, potem wapno i obornik? Czytałem gdzieś, że jak w jednym sezonie i wapno i obornik to żeby najpierw wapno i ok. 2-3tyg odstępu i wtedy obornik. Tylko wapno granulowane jak leży nie utlenia się jakoś?

Wapno musi być przemieszane płytko, czy można orke zrobić na nim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

suchaj jednego roku dawalismy na pole i obornik i wapno tylko ze te posodowe  to dalismy obornik orka i na orane wapno poszlo i pozniej siew pszenzyta bez nawozow pk ale to juz kawalek czasu temu było i dzierzawa ale pozniej kawalkiem az pszenzyto lezalo


jednego agronoma sie pytalem to powiedzial mi by mocznik rozsiac stalerzowac odczekac 10 dni i potem wapno . panowie a mozna wapno pod orke dawac czy nie bardzo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku planuję użyć ten produkt. Sporo znajomych chwaliło, że najlepsze efekty spośród różnych opcji. Chcą zamówić w tym roku tego sporo więc może wezmę z nimi to będzie taniej. Pytałem też w jednej firmie co zamówiłem rzepak Chrobry to też go u siebie testowali i będą mieć w dobrej cenie to jak nie z sąsiadami to wezmę tak z kolejnymi nasionami rzepaku i nawozami dolistnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Po oprysku mocznikiem od razu walić podorywki czy mogę poczekać dzień dwa, czytał ktoś jakiś sensowny artykuł w tym temacie?


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Mocznik kupiony i czekam na deszcz. Jak spadnie deszcz sypnę 100kg na ściętą słomę i talerzówka. Próbowałem talerzować pole po grochu za sucho, nie bardzo to wychodzi więc czekam. Po produkcie bactim słoma wyciągają się zeszłoroczne resztki słomy ale jest w stanie rozpadu i mało tego. Groch wydał ładny plon więc w tym roku też mam zamiar stosować ten preparat na słomę jęczmienną gdzie ma być groch. Mocznik idzie na słomę pszenną gdzie w przyszłym roku będzie jęczmień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem bactim i będę stosował w pod koniec tygodnia, Gwozd ile go dajesz jak sypiesz 100kg mocznika? Czekasz na deszcz bo za twardo na talerzowanie czy w jakim sensie? Po ile i gdzie kupujesz bactim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1284

Popryskalem mocznikiem i podorywka, pięknie się oderwało sciernisko, tylko teraz deszcz by się przydał. Czytałem ulotki tych tańszych specyfików na słomę, to tam sam azot plus mikro jest a kosztuje tyle co 50kg mocznika, więc nie bawiłem się w marketingowe zabawki. Nie wiem jaki skład mają droższe wynalazki, może faktycznie jakieś cudowne bakterie


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolinaS    4

Ja mieszam mocznik i drożdże suche (miałam od znajomego przeterminowane spożywcze z przechowalni teraz będę szukać tanich) potem talerzówka i jak dotąd super się układało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GucioJUMZ    393

Co sądzicie o Gnojowicy od świń i w jakiej ilości proponujecie na słomę .Ile tych drożdży do mocznika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilJJ    0

A ile tych mikroorganizmów wprowadzacie do gleby na 1 ha  stosując  preparaty zawierające mikroorganizmy? 

Azot na słomę nie jest dobrym pomysłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlaczego nie jest dobrym pomysłem. Ja myślałem że wszystko zależy od tego kto co chce osiągnąć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilJJ    0

Każdy może mieć inne oczekiwania co do wybranego przez siebie zabiegu. Tylko że preparaty zawierające mikroorganizmy lub mocznik stosowany do przyśpieszenia rozkładu słomy na polu jednak kosztują coś, a wprowadzanie do gleby jakieś znikomej ilości mikroorganizmów gdzie ich w glebie może być od 2 do prawie 10 ton na jednym hektarze jest trochę  niezbyt dobrym pomysłem. Lepiej nie stosować azotu ani tych preparatów i dać szanse mikroorganizmom aby same zasymilowały azot z powietrza (niektóre są do tego zdolne) który potrzebują do rozkładu materii organicznej,  i przy okazji zostawią nam jeszcze azot w glebie gdzieś ok 5- 17 kg N na ha.    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Właśnie to miałem na myśli. Mi np. nie spieszy się z rozkładem słomy z kukurydzy ziarnowej uprawianej w monokulturze, zawsze i tak daję pełną dawkę nawozów mineralnych pod kolejny zasiew więc niech ta słoma sobie spokojnie leży i bez wspomagaczy sama ulega procesowi mineralizacji i humusyfikacji.

 

Ale jak ktoś skosił 10 t/ha pszenicy, ściął słomę na pole i chce zasiać rzepak, to jednak powinie zastosować zwiększoną startową dawkę N bo w innym przypadku rzepak już na jesieni padnie z głodu azotowego, bo mikroorganizmy szybko wykorzystają glebowy N i dla rzepaku nie zostawią nic, chyba że ma bardzo zasobną glebę w N.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj