JACEKK1

Jaka prasa do MTZ 82?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
K1ROVEZ    1

Mam Warfamę 543 (czyli obecnie Ursus), ciągałem ją MTZ-em 82 przez trzy lata i było w sam raz, zarówno hydraulika jak i moc na wałku są wystarczające. Teraz ciągam ją od dwóch sezonów MTZ-em 570 i trochę mocy brakuje gdy chce się poejchać szybciej, ale generalnie z Belarusem jest OK. Sama prasa "daje radę" jak na najtańszą nową polską, kilka mankamentów ma, ale na tle rodzimej konkurencji myślę że nie jest źle. To w końcu niemal wierna kopia Feraboli Entry 120 więc w sumie dzięki temu jest "jako-tako". Używane zachodnie za ok. 35-40 tysięcy to już "inny świat" jeśli chodzi o jakość i komfort obsługi, ale z kolei taki zakup to jest zawsze loteria, czyli albo się uda i będzie fajnie, albo trafisz na podszykowany złom i koszty części i napraw dadzą po kieszeni. Ja też stałem przed takim dylematem gdy szukałem, ale jednak wolałem nową polską i myślę że na razie nie mam czego żałować.


good God damn and other such phrases...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milek19941    0

Moim zdaniem czy kupisz belarke łańcuchową, czy też wałkową to mtz będzie dawał radę. Z tego co wszyscy mówią to mtz-ty w wałkach są szatanami :D

To nie c c360, że przy sipmie mało co tłoków nie pogubi :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Jaką prasę zwijającą doradzilibyście wziąć do MTZa 820? Prasa miałaby być nowa, ale w miarę tania :), stałokomorowa(120x120), może z rotorem. Taka żeby ciągnik sobie radził z nią - głównie do kiszonki z trawy.Ważne też dla mnie żeby bele były dobrze zbite. Ilość bel do 200-300 na rok. Jaki rodzaj belarki najlepszy , jaka firma, gdzie kupować? Byłaby to moja pierwsza prasa tak więc nie mam rozeznania w ogóle.

Połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

metal fach z562rn. czyli z nozami i rotorem. sam taka posiadam kiszonke zbija pieknie. w porownaniu do sipmy lancuchowej (ma sasiad) moja duzo lepsze balki robi. Kupilismy nowa i przez 6 sezonow ani jednej naprawy. ja pracuje pronarem 1025 ale Twoj mtz smialo da rade. raz do ursusa 360 podczepilismy i tez dalo sie ladnie dobic. wazne abys kupil z centralnym smarowaniem(ja nie mam i zaluje ze nie dolozylem wtedy paru groszy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Z nożami raczej bym nie brał bo będzie za mało mocy ale z rotorem jak najbardziej. Rozumiem, że rotor rozprowadza równo kiszonkę na belę? To jest łańcuchowa prasa? Czy bez noży też dobrze dobija? Jak jest rotor to przy wąskim wałku można jechać prosto?

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

wez z nozami. sa chowane jak nie bedzie szla to je schowasz (hydraulicznie). a zawsze na przyszlosc moze sie przydac. lepiej dobija z nozami wiadomo krotsze siano i ma latwiej ulozyc. z rotorem tez musisz jechac raz lewa raz prawa.
to jest prasa walcowa. ja w sezonie robie kolo 600bel sianokiszonki i 300 slomy. w slomie jest problem bo trzeba kupowac drozsza siatke. ale to wrazie czego sluze pomoca. zawsze mozesz napisac prywatna wiadomosc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

A czy musi, to być koniecznie nowa prasa? Bo ja osobiście, te najtańsze polskie to radził bym ci odpuścić. Za 40000 zł możesz mieć, używaną zachodnią, która będzie o niebo lepsza od tych naszych krajowych wynalazków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

a powiedz mi co jest zlego w prasie meta-fach?
no tak lepiej kupic prase ktora ma zrobiona z milion be:)
handlarz i tak powie ze jak nowa a Niemiec plakal jak sprzedawal :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

A to złego że na przykład znajomy mojego ojca sprzedał starego welgera rp 12 z 1977 roku która, nabiał grubo ponad 100000 bel i jak sam powiedział wymienił jedynie kilka łożysk na walcach. Zamienił ją na jakże cudownego metal-facha, i po zrobieniu niecałych 2000 bel miał sześć awarii. Do tego jakość materiału, z jakiego jest zrobiona cytuję jego słowa "marchewka". Powiedział że gdyby tylko mógł wrócił by z powrotem do starej mocno wysłużonej welgerki, ale brana na dofinansowanie i jak powiedział jeszcze dwa lata musi się nią męczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

No właśnie musi być nowa bo próbowałbym na ten nabór inwestycje na obszarach natura 2000. Wiadomo, że te zachodnie prasy lepsze pewnie, ale kosztują chyba tyle co ciągnik.Nie wiem czy na małe gospodarstwo opłaca brać się tak drogą belarkę - dla swojego gospodarstwa to potrzebuję do 150 bel na sezon. Chyba, że z tych zagranicznych są nowe nie aż tak drogie? A z polskich to jedynie ten metal fach? Te noże raczej bym sobie darował po co dopłacać za coś czego się nie będzie używać. Teren górski więc 80 koni to może być sporo za mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

Do 150 bel na sezon, to nawet nowa Polska nie wiem czy ci się opłaci. Bo to coś ponad 40000 zł. Ja sam kupiłem używaną welgerke za 25000zł do mtz 82, a bel robię znacznie więcej, a i tak nie wykorzystuje pełni możliwości tej prasy. No ale jeśli musi być nowa, to poczytaj trochę tematów. Jest ich sporo na Agrofoto. A tu masz takie przykłady tych tańszych pras. https://www.rolnicy.pl/gielda-rolna/pt_nowa_prasa_zwijajaca_f440e_siatka_john_deere,3953 , https://www.otomoto.pl/oferta/mascio-feraboli-entry-120-prasa-feraboli-entry-120-wloska-precyzja-lancuchowa-tanio-dowoz-ID6ynYRr.html Przy czym ja osobiście, łańcuchowej prasy bym nie chciał ponieważ jak widzę(w zasadzie słyszę) kilka w mojej okolicy, to aż mnie skręca.

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

ja w swojej zrobilem juz pare tysiecy i zadnej awarii. jak sie dba to sie ma :)
ale oczywiście taka mentalnosc polakow ze zachodnie nawet jak zlom to lepsze niz nowe krajowe :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafeq    6

Jeśli będzie pracowała przy zielonkach to wybór między walcową a łańcuchowo-walcową. Posiadam ten drugi typ prasy sipma i jak konkretne rzędy słomy czy siana to na zgniot nie można narzekać. No ale z szybkością pracy szału nie ma. Tylko nowa prasa na 150 balotów to mocne przeinwestowanie. 


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1450

W okolicach tych cen są jeszcze prasy Sipma, Ursus, Feraboli i Pronar, także na 150 bel rocznie każda z nich da radę, wybierz najtańszą :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

@mlody43 Myślisz że ktoś kto posiadał ponad 10 lat prasę na którą nigdy nie narzekał raptem teraz nie potrafi się obsłużyć, nową? A to dobre.:) Najlepiej zwalić że nie dba. Prawda jest taka, że te krajowe najtańsze prasy są niezbyt udane, i przeznaczone do nie dużego ciągnika, i na mały areał. Wydajność też jest słaba jak na nową maszynę. Wystarczy przejrzeć siec ile tych kilkuletnich, pras jest na sprzedaż za cenę 20 letniej używki. Jak myslisz o czy to świadczy. To że tobie nie sprawia problemów oby tak dalej. Oczywiście że kupując używaną jest ryzyko ale chyba każdy ma rozum, oraz oczy i widzi co kupuje. Prasę można dość dokładnie obejrzeć, i sprawdzić żeby naprawdę nie kupić trupa. Tylko robiąc 150 bel rocznice dla mnie nie ma sensu, zakup nowej prasy za ponad 40000zł. Kupisz używaną za 25000 i będziesz jeszcze bardziej zadowolony.

Edytowano przez Skoczek1994

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

A powiem tak; po co brać prasę nowa z dofinansowaniem jak za te część która wykladasz z własnej kieszeni kupisz prese zachodnia używaną i napewna nie gorsza niż metal-fah .Ico najlepsze kupujesz za swoje i nie biegasz po urzędach przez pół roku i worek rożnych dokumentów im dostarczyć .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

No a ta feraboli jest włoska a cena jak polskich. Co osoba to inna opinia i mętlik w głowie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Kolego MTZ 81km to nic innego jak prasa łańcuchowa i dobrze jak by miała rotor to nie będziesz rwał potem balota przy zadawaniu w oborze a sam się będzie niemal rozpadał. I bierz z wiązaniem siatką, (ostatecznie sznurek najlepiej podwójne wiązanie jak cenowo za dużo wyjdzie siatka) to będzie jak znalazł przy słomie i drugim oraz trzecim pokosie z trawy. O nożach to zapomnij bo nie ta moc a i spore koszta zakupu. Nie sztuką przeciążać traktor i doprowadzać do szybszego zużycia podzespołów oraz większego zużycia ON albo wlec się 1 polową i ubijać na 30-50% zapełnienia komory dokupując z 5 rolek więcej folii itd. itp. i światu krzyczeć daje rade. Jak chcesz dobrze zagęszczone i wydajne to Krone Bellima F130 czy Case RB344. o ile UE ci kasę dołoży. Jak nie to coś krajowego zostaje uważam a i tu bez 50tyś. pewnie nie podchodź?. Jak masz podmokłe tereny to szerokie ogumienie, a blokada komory mechaniczna na haki to podstawa tak jak podbierak od 1,80m. Nie podałeś kwoty max na wydatek to bujamy w obłokach teraz uważam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skoczek1994    453

@Risto Już nie przesadzaj, ja sam ciągam welgera rp200 z rotorem, i pracuje z nią mtz 82. W sianokiszonce jadę na maksymalnym zgniocie,, bele jak kamień i wcale ciągnik nie jest przeciążany. Biegi 3-5 zależnie od pokosu. Prasa posiada noże, ponieważ kupiona była z myślą oprzyszłości, i o tym że za jakiś czas będzie odpowiedni koń by je pociągnąć bez konieczność zmiany prasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MF675ursus    1450

No a ta feraboli jest włoska a cena jak polskich. Co osoba to inna opinia i mętlik w głowie :)

Kolego, Feraboli Entry składają w Metal Fachu, więcej z Włoch pochodzi tylko nazwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

To co mi wiadomo to metal-fach ma od feraboli licencje na produkcje pras prasowych ale ze składają ich prasy to pierwsze widzę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Kolego MTZ 81km to nic innego jak prasa łańcuchowa i dobrze jak by miała rotor to nie będziesz rwał potem balota przy zadawaniu w oborze a sam się będzie niemal rozpadał. I bierz z wiązaniem siatką, (ostatecznie sznurek najlepiej podwójne wiązanie jak cenowo za dużo wyjdzie siatka) to będzie jak znalazł przy słomie i drugim oraz trzecim pokosie z trawy. O nożach to zapomnij bo nie ta moc a i spore koszta zakupu. Nie sztuką przeciążać traktor i doprowadzać do szybszego zużycia podzespołów oraz większego zużycia ON albo wlec się 1 polową i ubijać na 30-50% zapełnienia komory dokupując z 5 rolek więcej folii itd. itp. i światu krzyczeć daje rade. Jak chcesz dobrze zagęszczone i wydajne to Krone Bellima F130 czy Case RB344. o ile UE ci kasę dołoży. Jak nie to coś krajowego zostaje uważam a i tu bez 50tyś. pewnie nie podchodź?. Jak masz podmokłe tereny to szerokie ogumienie, a blokada komory mechaniczna na haki to podstawa tak jak podbierak od 1,80m. Nie podałeś kwoty max na wydatek to bujamy w obłokach teraz uważam.

Nożów właśnie nie chcę bo wiadomo że za mało mocy.Rotor mógłby być. Słomy ja nie robię w ogóle- kiszonka i siano(kostkującą prasą)Drugich pokosów też raczej nie robię.Trawa u mnie wysoka, gęsta.Wiązanie pewnie sznurek. Takie maximum ceny to do 55 tyś.A taki john deer F440 E to cenowo nie wychodzi jak polskie prasy? Tylko on chyba bez rotoru i nie wiem gdzieś czytałem chyba że przeznaczony bardziej do słomy czy siana? Z polskich to pewnie sipma lub metal fach, ale ktoś jeden pisze że ok drugi że nie bardzo i nie wiadomo na czym stanąć?

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jakub97
      Witam, mam w planach w tym roku zakupić nową prasę. Waham się między JD V451M na 6 pasach, a McHale V6 750 na 3 pasach. Prasa będzie robić tylko i wyłącznie słomę, dlatego wybór padł na pasówkę. Współpracować będzie z ciągnikiem Claasa 102 KM. Pasy w JD są spinane, natomiast w McHale bezkońcowe, bez spinek. Zastanawiam się, ponieważ pras McHale w mojej okolicy jest bardzo dużo, ale taka prasa nie została mi udostępniona na testy, z drugiej strony prasę JD miałem u siebie w zeszłym roku, sprawdziłem z tym ciągnikiem i szło całkiem ok. Z nożami, zgniot ustawiony na maxa, prasowałem z prędkością 10 km/h. Dodatkowo jest opcja wziąć McHale na jednym pasie. Najważniejsze pytania to jak z jakością wykonania, jakie są różnice między 6 pasami na spinkach a 3 bądź 1 pasie bezkońcowym, jak z awaryjnością tych pras, jakie macie doświadczenia z jedną bądź drugą prasą. Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o temat pras.
    • Przez xAdamo15
      Witam, posiadam prasę Feraboli Extreme 265 LT z 2013 roku, została zakupiona w tamtym sezonie i pierwsze co zauważyliśmy, że trzeba prasować słomę ułożoną w tym samym kierunku jakim jechał kombajn, jeśli się wjedzie w drugą stronę tzn "na czołówkę" z kombajnem to słoma zaczyna spadać lub wrzucać na druty dociskające, które koniec w końcu zapchają także podbieracz oraz prawdopodobnie zatrzymuje pasy ponieważ jest straszny pisk. Jest to męczące ponieważ przy jeździe na usługi trzeba naprawdę uważać jak się jeździ i nie zawsze widać jak jest ułożona słoma przez kombajn. Wie ktoś dlaczego się tak dzieje? Dzieje się tak z każdą słomą, czy to z pszenicy czy z kostrzewy zawsze jest to samo. Posiadałem starą prasę John Deere z którą nie było takiego problemu.
      Pozdrawiam 
    • Przez masiew
      witam. poszukuje informacji na temat pras zwijających marki Vermeer. nie chodzi mi o to, co można znaleść w google, ale oto, czy ktoś z was niał z nią doczynienia, czy ktoś może mi o niej coś powiedzieć?
    • Przez Górek12
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy i nie wiem która będzie lepsza vicon 1901 czy new holland br 750 będzie użytkowana do sianokiszonki około 300/350 bel i słomy około 100/150 
       
    • Przez Moriss97
      Witam 
      Temat rzeka, jużw ubiegłym roku miałem z tym problemjak nie to zapraszam na mój profil  '
      Taka sprawa w tym roku do sezonu muszę ogarnąć pasy w moejj prasie - NH 654 , potrzebuje wymienić na nowe 3 pasy , najlepiej aby były zakute spinkami Titan 05 bądź Mato - inne nie wchodzą w grę bo już tyle hajsu poszło że za to to by jeden nowy pas wyszedł. Spinki jakie już miałem to ankery i maszynkę mam też , nie wytrzymują i wychodzą z pasów po prostu rozwala je, Miałem też MS25 te skręcane i te już całkiem lipa. blacha gorsza, kręty odpadają masakra.
      Pytanie Głowne, gdzie dostanę 3 nowe pasy w rozmiarze 178mm do tej prasy w rozsądnych pieniądzach. Oraz firmę co zakuwa tymi spinkami. Najleoej jakby sprzedali gowe ze spinkami, ja jestem z woj.warmińsko-mazurskiego. ale ciężko tu o takową firmę.'
      Może ktoś już gdzieś kupował to wie i poradzi co z tym fantem zrobić żeby były sprawdzone. 
      pozdrawiam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj