Zaloguj się, aby obserwować  
seremiak

Claas 98SL Awaria!! potrzebna szybka pomoc!!!!

Polecane posty

seremiak    1

Witam

Potrzebuję pomocy odnośnie mojego kombajnu a mianowicie wczoraj kosiłem rzepak na usługach u klienta, wjechałem na kawałek pola, niepryskanego zarośniętego zielskiem itp. koniec końców zabiło mi cały kombajn tym syfem totalnie, od sieczkarni aż do podnośnika pochyłego zabity był cały, aż pasy zaczęły się ślizgać i stanęła młocarnia i cała reszta. Po 5h wreszcie udało mi się odepchać wszystko, wyczyścić i ruszyć dalej w pole. Po całym tym zajściu pozostał problem w postaci skaczących obrotów na bębnie młocarni niezależnie od obrotów i od tego czy kosze czy nie, obroty nagle sobie podskakuja o 100-200obr/min, zauważyłem też że kombajnem zaczęło mocniej trząść. Sprawdzałem bęben i cepy wyglądają ok są wszystkie śruby na nich,pasek od napędu też ok! Co może być tego przyczyną??? proszę o możliwe odpowiedzi

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanuszM6040    3

Prawdopodobnie skrzywił się wał na młocarni lub odrzutniku słomy. Włąćż kombajn i popatrz się na koła pasowe młocarni i odrzutnika czy nie mają bicia. Nawet małe odchyły mogą dać taki efekt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelzaza    5

Być może pas napędu młocarni się ''spalił'' lub najprawdopodobniej jest teraz zbyt luźny. Spróbuj go naciągnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Dziękuje za odpowiedzi :) dzis sprawdzę te koła dokładnie i jeszcze raz pasek!! Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? niech pisze..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Przygrzał Ci się pewnie mocno pasek młocarnia-odrzutnik. Nie będzie tego widać gołym okiem ale miałem to samo. Po kilku godzinach pracy Ci go rozerwie i wyrzuci. Po zmianie na nowy jak ręką odjął. Oczywiście zakładam, że nie wsuwki na czujniku sprawdziłeś i nie są luźne <_<

Edytowano przez MariuszE38

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Witam

wsuwki na czujniku sprawdzałem są OK, pasek też sprawdzilem wydaje sie być OK ale może być jak mówisz, lecz zauważyłem że koło od napędu młocarni ma luz osiowy i jak lekko szarpnę to się przesuwa wzdłuż wału w jedna i drugą stronę o jakieś 2cm!! Czy to ma tak Być?????? taki luz??? Może ktoś sprawdzi u siebie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacek23    12

2 cm. luzu to zdecydowanie za dużo. Czy podczas wzdłużnego przesuwania cepy nie dochodzą do obudowy młocarni ?

Luz taki powstanie gdy puszczą stożkowe wewnętrzne pierścienie łożysk.

Jeśli łożyska są ok to wystarczy dokręcić nakrętki koronkowe o odpowiedni kąt.

Trochę z tym jest roboty, jeśli piasta koła dobrze siedzi to nawet trochę więcej.

 

Pozdrawiam


_____________________________________________


 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Zmierzyłem ten luz i jest tak koło 5mm, cepy nie dochodzą do wału bo to koło pasowe slizga się tak jakby po wale a nie razem z nim.

Na zdjęciu zaznaczyłem gdzieluz11.th.jpg

i jak młocarnia wchodzi na wyższe obroty to to koło po tym chodzi na boki Może wie ktoś dlaczego i czy tak ma to być????

Edytowano przez seremiak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelzaza    5

Radziłbym zacząć od wymiany pasa. Mogło się też zepsuć łożysko wzdłużne które dociska jeden z talerzy kola. miałem taki przypadek przy jelonku. Przy wymianie pasa wysypały się kulki z łożyska dociskającego koło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Dzięki za odpowiedź dzis ściągne pas i zobaczę na łożyska!! Może ma ktoś jeszcze jakieś pomysłu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Panowie jak ściągnąć to koło??? Bo nie mam pomysłu??? Jest śruba po środku ale niechce się odkrecic próbowałem z długą rurą i nic , może zznacie jakiś sposów na nią???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelzaza    5

Żeby sprawdzić to łożysko dociskające na kole młocarni nie trzeba tego koła odkręcać. Wystarczy odpiąć napinacz tzn te część która odpowiada za zmianę rozstawu talerzy koła. takie samo łożysko jest na kole odrzutnika od wewnętrznej strony. Aby sprawdzić to drugie łożysko należy zdjąć kolo na odrzutniku. A sprawdzałeś ten pas?? sprawdź jeszcze śrubę lub nakrętkę która trzyma koło odrzutnika tak samo z kołem od młocarni bo jeśli gwint tam puścił to będą takie objawy. tata miał taką awarię przy rekordzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Witam

Pas sprawdzałem , dokładnie zmierzyłem i faktycznie jest różnica szerokości w miejscu na którym się slizgał jest węższy o 1,5mm i to też jest przyczyną moich problemów,ale z tym kołem też jest coś nie tak bo ma za duży luz osiowy byłem u znajomego co ma dominatora 108sl i tam ma luz rzędu 1mm a u mnie 5-7mm więc pewnie łożysko w tym kole od wewnętrznej jest zepsute, a może coś jeszcze???? Jak rozbiore to zobacze dokładnie co tam się znajduje z katalogu wynika że są jakieś tuleje ślizgowe a nie łożyska?? Może ma ktoś instrukcje napraw tego koła albo liste części Prośił bym o podesłanie skana tego elementu.

Dzięki za pomoc Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelzaza    5

Ale czy całe to koło ma luz czy tylko jeden z talerzy bo jeśli tak to wina leży po stronie zbyt wąskiego pasa który nie wciska się prawidłowo w koło i talerze mają luz. Jak długo masz ten kombajn? Czy kiedykolwiek spaliłeś juz pas od młocarni?? jeśli nie to wszystko przed tobą i wiele się jeszcze nauczysz w praktyce. Po porządnym zatknięciu pas jest do wymiany. Jak długo pas się ślizgał zanim wyłączyłeś młocarnię??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Szymi195
      Mam pytanie do posiadaczy megi, ile realnie hektarow w godzine wykosi zakladajac plon ok 6-9t
      Rozgladam sie za takim kombajnem i zalezy mi na rzetelnych informacjach
    • Przez romanwiatr
      Chcę przesiąść się BIZONA na CLASSA w cenie do 130 tys. Pracował będzie na około 100 ha na na ziemi z wydajnością pszenicy 6 t/ha oraz na słabych.
      Rozważam Dominatora 98 sl heder 4,5m, ale znalazłem też 108 sl z hederem 4,5m z takim hederem ponieważ mam dużo przejazdów (jeżdżę droga z hedrem), a następnie dokupić sam heder 6m i na większe kawałki.
      Biorę pod uwagę też Commandera 114 CS ale on ma heder 5,1m  i obawiam się czy dam rade poruszać się nim po drodze, czy będę musiał za każdym razem zdejmować heder i zastanawia mnie jego dość duża pojemność .
      Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
       
    • Przez m_i_c_h_a_l
      Cześć,
      Czy ma ktoś jakiś patent na wyjęcie łożyska z rozdrabniacza słomy?
      Nie da rady podejśc ściągaczem a od środka jest zbyt mało miejsca aby czymkolwiek je wybić.
       
       


    • Przez adiksutil16
      Witam. Parę dni temu kupiłem Dominatora(jak w temacie) Jest to mój pierwszy Claas i nie wiem za bardzo co do czego służy. Mam prośbę, prześlę zdjęcia i jakby ktoś z was mógłby mi napisać co do czego służy.
       


       
      Jakbyście mogli pisać np.
      1. wajha od tego i tego
      2....
       
      A tak samo z kontrolkami np.
      L1 kontrolka od tego i tego
       
      Z góry dzięki za pomoc!
    • Przez krowazie
      Wkupię heder do kombajnu class dominator 88 sl o szerokości 3.90 lub 4.5 metra. Wesołych świąt 
      I jeszcze jedno pytanie czy to jest prawda że dominatory miały różne szerokości gardzieli ? Gadałem z mechanikiem i tak powiedział 
      nowy nabytek 

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj