Polecane posty

misio17171    0

Mam w planie rozpocząć produkcję mleka iż ceny mleka są dość niskie ale trzeba z czegoś żyć. Mam 8 ha swojej i 10 arędy.

maszyny:

-c 360

-c360 z turem 3b

-agregat 2,5

-przyczepa 4,5

-przewracarko-ograbiarkę 7

-pługi 3

-brony 5

-rozrzutnik 4,5

-pająk

-bizon

-opryskiwacz 400l

-sadzarka czeska

-rotacyjna czeska

-kopaczka

-obsypnik do ziemniaków

-rozsiewacz do nawozów

-laweta do bel

-prasa belująca sipma

-owijarka tekla

 

budynki:

-obora 14x8,5

-studoła

-garaż

-budynek gospodarczy

 

uprawiam rośliny takie jak:

-kukurydza

-mieszanka

-przenżyto

-buraki opasowe

 

Do tej pory chodowałem byki ale to nie przynosiło miesięcznych dochodów. Teraz mam 12 jałówek.

Od czego mam zacząć???

Czy będę mugł liczyć na młodego rolnika???

Tylko nie chcę takich komentarzy jak daj sobie spokój, mleko nie jest teraz opłacalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marrus    0

Młodego rolnika możesz mieć bo masz 21 lat . Są też inne warunki jak to że musisz chodzić do szkoły rolniczej albo że chodziłeś do niej nie później jak rok od złożenia papierów . Podobnie jest z przekazaniem gospodarstwa , gospodarstwo przekazane tobie nie później niż rok od złożenia papierów .

Od czego zacząć ?

Zacząć najlepiej od kupna dojarki , dostosowania obory do wymogów UE , poszukania jakiejś mleczarni niedaleko ciebie , przeczytać kilka książek na temat żywienia krów mlecznych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio17171    0

Młodego rolnika możesz mieć bo masz 21 lat . Są też inne warunki jak to że musisz chodzić do szkoły rolniczej albo że chodziłeś do niej nie później jak rok od złożenia papierów . Podobnie jest z przekazaniem gospodarstwa , gospodarstwo przekazane tobie nie później niż rok od złożenia papierów .

Od czego zacząć ?

Zacząć najlepiej od kupna dojarki , dostosowania obory do wymogów UE , poszukania jakiejś mleczarni niedaleko ciebie , przeczytać kilka książek na temat żywienia krów mlecznych .

żywienie krów mlecznych mam już opanowane bo nie dawno skończyłem TR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio17171    0

Zrobiłem zarys podwórka.

W okuł podwórka mam 8 ha bo mieszkam na koloni.

Czerwonymi prostokątami zaznaczyłem co chciał bym dobudować.

http://www.bankfotek.pl/view/1030925

Mam pomysł żeby niedrogo dobudować legowisko dla krów i halę udojową,

Ile będzie kosztować dobudowanie 14x9 z dachem jedno spadowym. Jedna ściana będzie od obory.

Czy zmieści się 25 krów na 126 metrach kwadratowych?

I czy te maszyny mi wystarczą na początek?

Edytowano przez misio17171

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ciekaw jestem co Ty mas za jałówki jak opasy hodujesz. I nie kombinuj z wolnostanowiskową na 18ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klejnus    0

Dokładnie tka jak kolega wyżej nie baw sie w wolnostanowiskową. Jak dobrze wykombinujesz to zmieścisz 2 rzędy krów plus wyciąg do obornika i używaną dojarkę i nie wyjdzie CI to tak drogo. I jakiej rasy masz te jałówki? Bo chyba nie mięsne co? :blink:


Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio17171    0

Dokładnie tka jak kolega wyżej nie baw sie w wolnostanowiskową. Jak dobrze wykombinujesz to zmieścisz 2 rzędy krów plus wyciąg do obornika i używaną dojarkę i nie wyjdzie CI to tak drogo. I jakiej rasy masz te jałówki? Bo chyba nie mięsne co? :blink:

Rasa simentalska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

Na 8,5m spokojnie zmieścisz 2 rzędy stanowisk, tylko rób na rusztach bo to oszczędzi ci pracy i da więcej miejsca na korytarz paszowy. dobuduj tylko miejsce na schładzalnik i dojarkę. W tym budynku spokojnie pomieścisz ok 20 krów co na ten areał w zupełności wystarczy. Koszt poniesiesz spory ale jak z głową będziesz zarządzał stadem, konsultował się z żywieniowcami to po kilku latach nakłady ci się zwrócą i stopniowo rozwijając tą gałąź będziesz mógł godnie żyć. Pozdrawiam i życzę powodzenia. PS pamiętaj że wszystkiego na raz nie da się zrobić. Małymi kroczkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Na szerokości 8,5 metra obory nie zmieścisz dwóch rzędów krów nawet przy twoim planowanym sposobie umieszczenia stanowisk... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
foka71    1

Chłopie,Ty najpierw spytaj sam siebie,czy będziesz miał fantazję wstawać co rano,nieważne,czy idziesz spać o 22,czy o 3 nawalony jak stodoła(bez urazy oczywiście),to rano musisz wstać o tej samej godzinie i nie ma,że boli.Wieczorem to samo,meldujesz się punktualnie,bo krowy będą Ci dawać znać,jak się zaczniesz spóżniać.Wystarczy fantazja do pracy i stopniowy rozwój z głową,a będzie o.k.Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki0489    10

zmieści zmieści... korytarz paszowy 2x1,3m + stanowiska 2x1,7 to zostaje 2,5 m korytarza gnojowego z którego obornik spokojnie usunie ładowaczem czołowym. a te 8,5 to pod szczytem czy na zew?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35

Kolego wiesz może co to są minimalne warunki utrzymania zwierząt bo zaczynam w to wątpić... Zapoznaj się z nimi i wtedy wymyślaj wymiary... Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio17171    0

Chłopie,Ty najpierw spytaj sam siebie,czy będziesz miał fantazję wstawać co rano,nieważne,czy idziesz spać o 22,czy o 3 nawalony jak stodoła(bez urazy oczywiście),to rano musisz wstać o tej samej godzinie i nie ma,że boli.Wieczorem to samo,meldujesz się punktualnie,bo krowy będą Ci dawać znać,jak się zaczniesz spóżniać.Wystarczy fantazja do pracy i stopniowy rozwój z głową,a będzie o.k.Pozdrawiam.

Jak był sezon żniw czy kukurydzy to co myślisz że kładłem się o 9. nic z tego nawet kosiliśmy kukurydzę do 1 w nocy i rano wstawałem o 4 i musiałem podawać bykom i dalej do koszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
sugerujesz że stanowisko o wymiarach 1,2x1,7m są za małe?

 

A czy obora składa się tylko ze stanowisk? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

zmieści zmieści... korytarz paszowy 2x1,3m + stanowiska 2x1,7 to zostaje 2,5 m korytarza gnojowego z którego obornik spokojnie usunie ładowaczem czołowym. a te 8,5 to pod szczytem czy na zew?

 

Weź przestań wypisywać pierdoły i źle doradzać, jak kolega chce dobrze zrobić oborę to niech zrobi w obecnej 1 rząd stanowisk i szeroki korytarz paszowy i z tej strony gdzie będzie korytarz paszowy niech dobuduje te kilka metry szerokości i zrobi drugi rząd stanowisk. Jak budować to z głową żeby było wygodnie i jak najmniej pracy a nie robić nie wiadomo co i potem stukać się w głowę czemu taki głupi byłem i źle zrobiłem.

 

 

Obrazek zrobiony na szybkiego z dużym uproszczeniem więc się nie śmiać :lol:

 

obora.jpg

 

Kolory:

Czarny -stara obora

Czerwony - dobudówka

Siwy - stół paszowy

Zielony- stanowiska

Brązowy- kanał gnojowy wraz z korytarzem

Brązowe kwadraty: płyty gnojowe.

Niebiesko-czerwona przybudówka z prawej strony - pomieszczenie na zbiornik na mleko oraz dojarkę.

 

Jeśli byś usuwał obornik turem a nie wyciągiem to zamiast dwóch małych płyt można zrobić jedną dużą.

Edytowano przez st220

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko w takiej orientacji jak zadasz paszę krową z przybudówki ??

 

A ze tak zapytam bo nie wiem, jakie wymiary powinno mieć stanowisko dla krowy mlecznej, oczywiście zgodne z przepisami :)

 

A ta obora co istnieje z czego jest wykonana ?? dobrze by było jeżeli byłyby fotki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
st220    20

Ścianę między przybudówką a starą oborą należy wyburzyć i pozostawić tylko słupy to nie będzie problemu z zadawaniem pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danield28    35
A ze tak zapytam bo nie wiem, jakie wymiary powinno mieć stanowisko dla krowy mlecznej, oczywiście zgodne z przepisami

 

W poniższym linku masz wszystko co potrzeba... Pozdrawiam

 

http://www.agrofoto.pl/dzial-minimalne-warunki-utrzymania-bydla-2651.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj