Skocz do zawartości
Paspartou

Czy warto zostać rolnikiem?

Polecane posty

Paspartou    39

Posiadam:

-T-25

-Przyczepę

-Wóz

-kosiarkę mesko z-133

-pasówke

-pług 2 skiby

-kultywator

-brony 3

-kos

-kopaczkę

-beczkę 400l

Zwierzęta;

-2 świnie

-0k. 20 kur

-15 brojlerów

-20 kurczątek

Uprawiam:

-Owies 1ha 10a

-pszenica 80a

-jęczmień 40a

-ziemniaki 20a

Powiedżcie czy opłaca się w to wchodzić zainwestować?

Wiadomość z agroFakt.pl

Rolnikix    4

Zawsze się opłaca tylko trzeba mieć dobry biznesplan.

To że nic prawie teraz nie masz(jeśli chodzi o rolnictwo), nie oznacza że za 30 lat nie możesz być jedynym z wiodących prym rolników w Twojej okolicy. Na początku z pewnością musiałbyś pracować dodatkowo aby siebie i ewentualnie rodzinę utrzymać. No i przede wszystkim odważne inwestycje musiałbyś poczynić bo bez nich Twoja przyszłość w tej branży jest raczej marna.

Są jeszcze dwie rzeczy które powinieneś wziąć pod uwagę, po pierwsze musisz mieć dobre zdrowie, po drugie chęci do pracy, bardzo wielkie chęci i zamiłowanie do rolnictwa.

Lesnik13    1

Posiadam:

-T-25

-Przyczepę

-Wóz

-kosiarkę mesko z-133

-pasówke

-pług 2 skiby

-kultywator

-brony 3

-kos

-kopaczkę

-beczkę 400l

Zwierzęta;

-2 świnie

-0k. 20 kur

-15 brojlerów

-20 kurczątek

Uprawiam:

-Owies 1ha 10a

-pszenica 80a

-jęczmień 40a

-ziemniaki 20a

Powiedżcie czy opłaca się w to wchodzić zainwestować?

To zalezy ile chcesz zainwestować, ile chcesz uzyskać, jaka jest konkurencja, możliwości zbytu itd.

michal009    5

Witam.

Już kilka takich tematów na AF było. Powinieneś je poczytać, bo choć czasami są mocno napisane odpowiedzi to trochę otwierają oczy. Zrób sobie analizę, jaka jest u Ciebie w okolicy możliwość wydzierżawienia ziemi, bo od razu nie da się kupić kilku ha mając ograniczony budżet. Jeżeli uda ci się w rok wydzierżawić 5-10 ha to możesz zaczynać. Na początku, tak jak już pisali przedmówcy musisz sobie poszukać pracy, bo na rolnictwie kokosów od razu nie zbijesz, a nawet może być ciężko się utrzymać. Ja zacząłem mając niecałe 2 ha własnej pod krzewami i 5 ornego wydzierżawionego, dokupiłem siewnik, pług podorywkowy i przyczepę. Zobaczymy jak wyjdzie ten rok. Jak na razie to już wiem, że jestem przynajmniej na zero(oprócz zakupionego sprzętu). Ja zacząłem od analizy runku lokalnego i założeń że w pierwszym roku muszę wyjść na zero a, w następnym przynajmniej coś na plus.

Jeszcze na ochłodę weź pod uwagę, że sprzęt się psuje i trochę kasy idzie na naprawy, nie przewidziane wydatki. Na początek sezony poszły mi panewki na wale, po orkach wiosennych uszczelka pod głowicą, a ostatnio podczas żniw porzeczkowych puścił jakiś uszczelniacz i nie mam hamulców (C-330). Jak traktorek robi na większym areale to i wzrastają koszty jego utrzymania :mellow: , nie mówiąc o kosztach paliwa.

Jak już podejmiesz decyzję to się pochwal poczynaniami.

Tworkowiak    103

Masz bardzo mały areał i inwentaż. Koledzy dobrze radzą - musisz isć do pracy. Z tego co zarobisz to się utrzymasz , a z tego co zarobi twoje gospodarstwo będziesz je modernizował w miarę możliwości.

Dam Ci przykład:

Kolega w mojej wiosce odziedziczył po rodzicach podobne sprzęty, kilka świnek i 3-4 krowy oraz kilka ha ziemi. Pracuje, do tego dochodzi renta matki, (mała , ale zawsze) , a to co zarobi jego gospodarstwo oszczędza w miarę możliwości.

W chwili obecnej, po kilku latach T-25 zamienił na Ursusa 3512 z ładowaczem 3-sekcyjnym, z 3 krów "zrobiło się" 8 i 2 byki oraz nadal kupuje co jakiś czas kilka prosiaków na tucz. W tym roku nawet doszła używana belarka Warfama.

Tak więc z mini gospodarstwa rośnie powoli gospodarstwo - czyli jak sie chce to się da ;)

atomik    145

na takich jak Ty mówią fanatycy, jeszcze napisz że będziesz musiał z tej ziemi wykarmić rodzinę. Ile masz lat tak na serio ? bo coś mi się zdaje że niewiele

Tworkowiak    103

Jeśli to co pisze razor275 to prawda, to po co znowu pytasz o to samo i zaśmiecasz forum?!?!

...Gdzie jest administrator i dlaczego ne zamknął kolejnego takiego samego tematu? :P

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Musisz isc do pracy a rolnictwo jako dodatek, przy tym areale nawet bedzie ci ciezko dobry dochod wyciagnac , zeby kupic grunty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

My przez 26 lat mieliśmy 11 hektarów swojego i trochę dzierżaw co w sumie dawało jakieś 13 hektarów trzymaliśmy 14 krów i 8 byków. Od 2000 roku nastawiliśmy się tylko na mleko zakupując zbiornik rok później uzyskaliśmy certyfikat i w tedy zaczęliśmy powiększać gospodarstwo obecnie mam 27 sztuk bydła i około 40 hektarów ;) Ale przy takim jaki masz areale i tak mieszanej hodowli nie widzę za bardzo szans ale spróbuj może jakieś owoce warzywa uprawiaj. Dodam że jakieś 50 lat temu nasze gospodarstwo liczyło tylko 4 hektary później było 6 i tak się rozwijało i nadal się rozwija to może tobie też się uda. powodzenia ;)

PGRTVP    0

Nie masz tego dużo i jak na zboża to za mało raczej sadownictwo, albo jeszcze coś innego.

LeF    24

W mojej okolicy jak się rozejrzę to nie ma biedy wśród rolników. Każdy dostatnio żyje i na wszystko go stać.

Jeśli masz możliwości to zostań rolnikiem!

rami    6

witam możesz zostać rolnikiem ale do tego trzeba mieć zamiłowanie byś musiał pomyśleć o powiększeniu tego majątku a sprawa ważna musisz mieć wykształcenie rolnicze żeby korzystać z lini kredytowej,lub z pomocy dla młodego rolnika

ZELKOW    81

tak jak kolega nade mną napisał musisz mieć zamiłowanie nasze gospodarstwo jeszcze 20lat temu liczyło 6ha i i kilka owiec obrabiane było koniem ale ciężka praca i smykałka do interesu doprowadziła że nasze gospodarstwo liczy 100ha ,kilkaset sztuk trzody chlewnej i nowoczesny sprzęt który to obrabia i dlatego zachęcam cie żebyś zrobił biznesplan sam czy tez z pomocą i wizją przyszłości praca i z głowa twoje gospodarstwo będzie ci przynosić duże dochody powodzenia

Camry    8

weź z pięciu rencistów,tylko zdrowych lubiących mleko i chleb,z nich lepiej wyżyjesz jak z roli :D

martini89    3

Ludzie!! Nie porównujcie rozwoju z ostatnich 2 dekad z dzisiejsza sytuacją ,to są zupełnie inne czasy. Wtedy ziemie można było kupić za grosze, wymagań prawnych było mało, a tym którym się poszczęśliło dzieki kolesiostwu rodem z PRL mogą dziś dochodzić do wielkich rzeczy...

maciek31    0

zgadzam się święte słowa.moje gospodarstwo 20ha kiedyś naprawde opłacalne a dziś brak perspektyw

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez rolstudent
      Cześć.

Od jakiegoś czasu jestem w zarządzaniu mikroektrowni zasilanej tylko gnojowicą od krów mlecznych.
      Myślę że nad tematem zastanawia się sporą część z was. Na jakieś pytania chętnie odpowiem i wymienię się doświadczeniem. Na chwilę obecną walczę z wysokim poziomem H2S w gazie. Poza tym elektrownia pracuje i produkuje prąd.
    • Przez headman
      Witam !
      jestem tutaj nowym członkiem, dołączyłem dzisiaj. Więc jeszcze nie wiem do końca co i jak. Jeśli dodaje nie w tej zakładce to proszę o przeniesienie oraz wyrozumiałość. 

Jestem rolnikiem z zamiłowania ,  mam 4 ha dobrej klasy ziemi ( tak wiem że to nic w dzisiejszym świcie ). Traktuję to jako swoje hobby.  
      Na swojej ziemi uprawiam zboża oraz prowadzę małą hodowlę trzody chlewnej. Skończyłem studia wyższe z zakresu rolnictwa, moje uprawy oraz produkcja zwierzęca jest zadbana i nie dokładam do swojego zamiłowania, zawsze coś tam zostaje

Przechodząc do sedna sprawy, zastanawiam się nad budową budynku gospodarczego/ garażu na maszyny.  Poniżej wstawię  taki swój projekt jak to mniej więcej widzę.  Czy możecie mi powiedzieć jak to będzie wyglądało z kosztami, oraz jakich materiałów użyć , zrobić to z płyt betonowych czy pustak ? Wysokość około 3,5m dach ze spadem w jedną stronę. 
      Pozdrawiam ! 

• Przez 1994szymon
      Siema!!! Mam dwa silosy bina(30t każdy). Mam zamiar w niedługim czasie dokupić jeszcze jeden (od 45 do 60t). BIN to porządna firma z tradycjami i jestem do niej przekonany jednak ostatnio obejrzałem stronę silosów Michał. Są tam silosy z lejem. To by było dobre rozwiązanie, jednak nie podaje ona ceny(chyba że się dobrze nie przyjrzałem ). Chciałbym się dowiedzieć jak są wykonane, z jakich materiałów (chodzi mi konkretnie o opinie właścicieli bo na stronie mogą sobie pisać co chcą ).

P.S
      Jeżeli chodzi o lej to mi nie robi większej różnicy czy wewn. czy zewn.
    • Przez kukielMGX
      Posiadam 60ha, Z czego okolo 27ha siejemy pszenzyta i owsa. Reszta to pastwiska i łąki. Zboza siejemy tyle- zeby starczyło slomy i na srute. Mamy 54 sztuki bydla w czym znajduja sie 12 opasow 3 krowy(zeby mleko bylo dla siebie) reszta to mamki cielaki i jałówki. Sprzet jakiego uzywamy to Kubota M110GX, Ursus 914, Zetor 5320, Ursus c330, ładowarka zettelmeyer ZL801. prasa krone, kosiarka vicona, plug kverneland ab100, talerzowka metalfacha  i rozrzutnik 6t. i tu pytanie jak powiekszyc to gospodarstwo? w co pojsc? wiecej opasow? A moze przejsc na bydlo mleczne? 
    • Przez Bananek
      Witam, mam do Was pytanie. Nigdzie nie znalazłem sposobu na to, ani nie potrafię czegoś racjonalnego wymyślić. Przechowuję słomę na stropie obory, ale mogę ulożyć tylko jedną warstwę (stawiam w pionie ściśle). Jak wrzucić resztę bel na pierwszą warstwę? Na jedną warstwę wchodzi mi okolo 100 bel, zostaje drugie tyle i kupa niewykorzystanego miejsca. Wcześniej jak słoma szła w kostki to cała mieściła się na stropie. Teraz z belami jest wygodniej, ale wchodzi mi mniej sztuk.
      Podrzućcie jakieś pomysły.
      Suwnica na krokwiach nie wchodzi w grę. Nie wytrzymają tego.