DEVID

Jaki poplon po jeczmieniu i jak uprawić pod niego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DamianO1996    2

Witam.

Z gorczycą sprawa ma się tak: ona napowietrza glebę i wyciąga składniki z głębszych warstw, tak, że stają się one dostępne dla zbóż, lecz uwalnia je w miarę rozkładu. Pod nią przed siewem trzeba dać azotu. Najważniejszą rzeczą jest to, by przyorać ją nim zakwitnie, gdyż po zakwitnięciu bezpowrotnie tracimy wiele składników, które wyciągnęła z gleby. Ja osobiście siałem gorczyce po niej zawsze jest lepsze pole, ale teraz przestawiłem się na łubin "Zeus".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

a co dzieje się ze składnikani które pobrała gorczyca w chwili gdy zakwitnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

właśnie-to samo mnie nurtuje-uciekają w przestrzeń międzygalaktyczną kierując się w stronę czarnych dziur?Sianie poplonów (wszelkich) na na celu przede wszystkim zapobieganie wymywaniu składników pokarmowych( azot,fosfor) z gleby do cieków wodnych.A jeszcze pobiorą składniki niedostępne dla zbóz z glebszych warstw gleby,wzbogacają w próchnice,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Moim zdaniem porostu gorczyca po zakwitnięciu robi się twarda i truno się rozkłada. Oddaje składniki przez dwa może trzy sezony i dlatego plony w pierwszym roku są słabsze i powstaje wrażenie że składniki są tracone ale to tylko taka moja teoria

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Po zakwitnięciu gorczyca twardnieje i składniki pokarmowe stają się mniej dostępne, gddyż idą w kwiaty. Poza tym gorczyca po zakwitniąciu przestaje się rozwijać. Gorczycę na poplon, by zakwitła trzymają zazwyczaj pszczelarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesio    10

Znalazłem w poradniku ogrodniczym taką informację:

 

NAWOZY ZIELONE SĄ ODMIANĄ NAWOZÓW ORGANICZNYCH. NAWOŻENIE POLEGA NA WYSIEWANIU ROŚLIN JAK ŻYTO,GORCZYCA CZY KONICZYNA.ROŚLINY TE PO 6-8 TYGODNIACH PRZEKOPUJE SIĘ Z GÓRNĄ WARSTWĄ ZIEMI.PRZY NAWOŻENIU TYM WYKORZYSTUJE SIĘ FAKT, ŻE WIĘKSZA CZĘŚĆ ROŚLINNYCH SUBSTANCJI ORGANICZNYCH SKŁADA SIĘ ZE ZWIĄZKÓW WĘGLA POWSTAŁYCH W WYNIKU FOTOSYNTEZY, A MASA ROŚLIN JEDYNIE W 5 % SKŁADA SIĘ Z ELEMENTÓW POBIERANYCH Z PODŁOŻA. DLATEGO ZIELONY NAWÓZ WZBOGACA PODŁOŻE W ZNACZNIE WIĘKSZĄ ILOŚĆ SKŁADNIKÓW NIŻ TE ,KTÓRE Z NIEJ POBRAŁ PODCZAS WZROSTU.DODATKOWO DOSTARCZA BARDZO DUŻO WŁÓKIEN ROŚLINNYCH TWORZĄCYCH PRÓCHNICĘ, POPRAWIAJĄC W TEN SPOSÓB STRUKTURĘ I CHŁONNOŚĆ GLEBY.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Tylko, że to jest tak, że jak np. gorczyca zakwitnie, to przestaje pobierania składników pokarmowych z gleby, tylko większość tych co zmaganyzowała zużywawa na zakwitnięcie. Właśnie dlatego nie opłaca się zostawiać poplonu aż zakwiutnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
engie    0

Witam wszystkich serdecznie

podobnie jak w temacie interesuje mnie poplon ścierniskowy po jęczmieniu ozimym, a dokładneij chodzi tu o łubin.
Jeczmień ozimy został już skoszony, gnojówka polana ;) no i teraz pasowałoby posiać łubin tylko pytanie brzmi jak to zrobić...czy posiac go na rżysko i przejechac gruberem z talerzami i wałem ugniatającym? (agregat jest bez siewnika do poplinu ;/) czy ziarna nie będą za głęboko osadzone z glebie? i czy łubin wzejdzie? czy może lepiej najpierw zgruberować..a później siewką posiać łubin i przewłuczyć?
następne pytanie brzmi jakie dawki wysiewu zastosować? tak jak wspomniałem poplon ma być mieszanką samosiewów jęczmienia ozimego oraz łubinu..pozostawione na przyoranie.
Może ktoś z Was orientuje się w cenie nasion łubinu? A może ktoś z Was sprzedaje albo wie kto sprzedaje takow nasione w piotrkowskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj