DEVID

Jaki poplon po jeczmieniu i jak uprawić pod niego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
DEVID    1

Witam

Myślę po jęczmieniu ozimym zasiać na poplon rzepaczek te żniwa będą przekropne to urośnie zanim go przyorze o gorczycy nie chcę słyszeć praktykowałem już z nią .

Czy może coś lepszego od rzepaczku zasiać myślałem też o brachinie?

I tu się zastanawiam czy podorać rżysku zasiać rzepaczek siewką i pobronować jak to robiłem do tej pory czy broną talerzową potem zasiać i pobronować co sądzicie jak lepiej?

Klasa ziemi to V bonitacyjna.:D

Dziękuję bardzo za podpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

W jednym roku na tym samym polu zasiałem w poplonie pół pola gorczycy i drugie pół rzepaczku dodam że pole nie było dużych wzniesień i dołków.Gorczyca do jesieni urosła jak las rzepaczek też był ładny przyorałem jeszcze przed mrozkami na jesieni.Na wiosne zasiałem jęczmień jary przy jednakowym nawożeniu i opryskach różnice można było zaobserwować gołym okiem nie mówiąc o plonie.Każdy mówił że jak taka gorczyca to zobaczysz jakie zbożę będzie a tu :blink:.

W następnym roku na innym kawałku zrobiłem innaczej i pół pola zasiałem gorczyca a na drugiej nic czyli rosły samosiewy z chwastami jak to po podorywce.I niestety znowu się zraziłem tym razem na wiosnę był owies niestety po roślinach było widać żę znów jest różnica jak by to wogule na jednym polu było pół III klasy a drugie pół V :D.Obserwację są podobne u każdego gorczyce można wysiać np przed ziemniakami zabija mączniaki itp w innym przypadku niewskazana wyjaławia ziemię jak Przysłowiowy słonecznik :lol:

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

My sialiśmy poplon, tylko że gorczycę, to na ściernisko rozsiewaczem, a potem po tym tależówką, i urosła ładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

kolega nie mówił że urosła zła ale zboże po niej słabo rośnie.

pierwszy raz się spotykam z takim doświadczeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Gorczyca urosła jak las i pewnie zakwitła przy okazji wyciągła składniki z gleby .Po jęczmieniu oz. dobry jest poplon o dłuższej wegetacji np.łubin może być rzepak tyle że jest problem z samosiejkami na wiosnę .Na 5 klasie podorywka to strata paliwa i czasu wystarczy talerzówa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Gdy przyorujemy poplon to te składniki wracają z powrotem do gleby. Może nie 100% skł pobranych ale większość wróci.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Gdy przyorujemy poplon to te składniki wracają z powrotem do gleby. Może nie 100% skł pobranych ale większość wróci.

 

Kolego mylisz się jeśli maiłbym siać poplon po to żeby wruciło 90% tego co urosło to po co go siać tylko by pogarszał strukturę gleby w składniki pokarmowe ja siałem go po to żeby ją wzbogacił a nie zubożył nigdy więcej gorczycy .Z moich doświadczeń niestety dosyć kosztownych wynika że lepiej wogule nie siać poplonu jeśli miała by to być gorczyca praktyka na własnej skórze.

Niestety człowiek uczy się całe życie a nauka kosztuje :D

Wracając do tematu czyli lepiej od tej pory zmienic uprawę na talerzowane oczywiście jak pole jest wolne choćby od perzu.

Czyli najlepiej rzepaczek siać odpowiadając na pytanie kolegi u mnie niema problemu z samosiewami rzepaku np. W tym roku miałem rolnośrodowiskowe na tych polach co siałem owies i musiałem orać rzepak w poplonie dopiero można od 1 marca i rzeczywiści trochę go ocalało na wiosnę po orce i uprawie pod owies ale po oprysku Chwastoxem trio brak nawet jednej łuszczyny także po problemie :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Absolutnie nie rozumiem Twojego posta, przeczytaj jeszcze raz mój post może zrozumiesz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Dobrze go zrozumiałem żę wraca to co jest pobrane z z gleby niestety nie przy gorczycy.

Łubin u mnie też odpada siany co 3-4 rok na polach wiec nie chce uprawiać go w poplonie bo może nastąpić wyłubinnienie znajomu sieje jeden rok żyttko 2 łubin ja mam w tym roku pole obok niego i u mnie już ma strąki a u niego dopiero kwitnie skręca się licho wschodzi :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

na poplon moim zdaniem najlepszy jest rzepak ozimy,no chyba jeszcze łubin,ale to sprawa ceny.Ja mam rolnośrodowiskowe i zaczynałem od poplonu żyto ale po szkoleniu siałem rzepak,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Dokładnie tak do tej pory zawsze sieję rzepaczek ozimy myślałem też o brachinie zostawia dużo więcej zielonki niż rzepak liście ma jak kapusta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
markus1    2

To prawda że po gorczycy w pierwszym roku efekt jest słaby,ale to dlatego że oddawanie składników przez nią trwa dłużej(tak jak obornik,efekt w drugim roku).Jednak sprawą pierwszorzędną jest próchnica i o nią w tym wszystkim chodzi(magazynuje składniki i wodę).Poplon nie odda tyle co zjadł ale gdy by go nie było to więcej byśmy stracili z wymycia i utlenienia.Łubin drogi ale najlepszy dzięki brodawką(azotobakter)myślę że tylko on jest w stanie dać więcej niż zjadł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dobrze go zrozumiałem żę wraca to co jest pobrane z z gleby niestety nie przy gorczycy.

Łubin u mnie też odpada siany co 3-4 rok na polach wiec nie chce uprawiać go w poplonie bo może nastąpić wyłubinnienie znajomu sieje jeden rok żyttko 2 łubin ja mam w tym roku pole obok niego i u mnie już ma strąki a u niego dopiero kwitnie skręca się licho wschodzi :rolleyes:

 

Niby czemu nie przy gorczycy? Gorczyca ma dużo masy i daje dużo materii organicznej, z rzepaku tej próchnicy będzie mniej. Gorczyca ma tez korzeń palowy, sięga głęboko więc z głębszych warstw gleby tez wyciąga skł. Łubin tez ma korzeń palowy i znacznie jest lepszy od gorczycy, ale za to droższy. I ktoś kiedyś pisał że podobno gorczyca upora się z podeszwą płużna o ile nie jest zbyt duża.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
benio1967    153

gorczyca może i dobra,ale nie można dopuścić do zakwitnięcia bo wtedy dużo pobiera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

milanreal co masz w gorczycy za zielonke tylko sam badyl i kilka liśći rzepak jest o niebo lepszy zostawia dużo większa masę zieloną na ha i dużo lepsze stanowisko niż gorczyca niemówiąc o korzeniu palowym u mnie łubin odpada siany jest w plonie głownym na polach co 3-4 lata także jak częściej mogło by nastąpic wyłubinienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Kolego ty siejesz poplon po dopłatę czy aby użyznić glebę wybór należy do ciebie.U mnie po jęczmieniu oz.lana jest gnojowica do oporu tak że beczka topi się w polu na to rzepak bo tani i dłużej zielony niż gorczyca i coś tam doda do gleby .Ot cała filozofia poplonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DEVID    1

Kolego jeśli sieje się poplon na dopłaty to niemożna go zaorać przed 1 marca a mi chodzi żeby go przyorać na jesieni oto cała filozofia a pytałem sie czy możecoś wydajniejszego znacie na V klasie w poplonie mam miej więcej pół swoich ha tak by wszystkiego niepotrzeba było obsiewac na wiosne bo to jest niedobre w gospodarstwie raz ozime raz jare lepiej plonują ale przeważnie ozime :Dlepiej

Edytowano przez DEVID

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

milanreal co masz w gorczycy za zielonke tylko sam badyl i kilka liśći rzepak jest o niebo lepszy zostawia dużo większa masę zieloną na ha i dużo lepsze stanowisko niż gorczyca niemówiąc o korzeniu palowym u mnie łubin odpada siany jest w plonie głownym na polach co 3-4 lata także jak częściej mogło by nastąpic wyłubinienie

 

Wysoki badyl z liśćmi. Gorczyca spokojnie urośnie po pas, rzepak dużo dużo niższy. Sieje poplon na przyoranie przed zimą, w takim wypadku gorczyca wyda więcej biomasy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milosz997    0

panowie a jaki poplon przed orką pod jęczien jary,jakie nawozy stosujecie ja w tym roku chce siarczan potasu i polidap a jek wzejdzie kędierzeńską saletrę amonową

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XNarni    0

Pod zboża potas może być w formie chlorkowej czyli zwykła sól potasowa a nie w dużo droższej siarczanowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez bortys2001
      Czy jest coś powschodowo na ostropest
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj