Gość

Kalafior

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Kalafior
solek01    209

czy ktos mi powie czy jak posadzilbym rozsade kalafiora zaraz po zbiorze pszenicy, tj.

okolo pierwszego tygodnia sierpnia to urosnie jeszcze przy sprzyjajacych warunkach?

I drugie pytanko ilu tygodniowa rozsade najlepiej wysadzac 3,4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

w tym roku nie urósłby na pewno, w tamtym roku do zimy wyciąłbys wszystkie róze bez problemu, a jak bedzie w przyszłym roku to nie wiadomo :lol: na ogół jest tak ze kalafiory jesienne maja dłuzszy okres wzrostu tj. chyba powyzej 80 dni. sprawdz jaka odmiana ile rosnie i sobie policz kiedy musisz posadzic zeby zebrac w odpowiednim terminie no i jeszcze uwzglednij warunki pogodowe.

Młodsza rozsada jest lepsza. Kalafior i brokuł maja to do siebie ze nie lubia kiedy sadzi sie je przerosniete bo wtedy moga poleciec w pospiechy albo zrobic mniejsza lub niekształtną róze.

 

Kalafiory i brokuły sadzone 20 lipca - brokuły maja roze wielkosci 5złotówki a kalafior nie ma jeszcze rózy wogóle. Czuje ze wszystko pojdzie w talerze, ale talerzówki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

hhmmmm..wiesz jakie trudne pytanie zadajesz? ja sadziłam Cadilaka 12, 14 czerwca i zbieram wybiórczo..22 czerwca Amerigo i to samo, o lipcu nie wspomnę, bo przy -5 w nocy to już Asahi nie działa. A Ty pytasz o sierpniowy kalafior? Rozsada 4-tygodniowa.

 

lampo 60 A ja myślę, że jakby je przez zimę przetrzymać ,w śniegu, to na wiosnę poszłyby jak świeże bułeczki :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Po jęczmieniu zimowym i to jeszcze przy przyspieszonym zbiorze to wyjdzie ale w sierpniu to bym nie ryzykował...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

W tym roku posadzilem, gdzies w lipcu, dla siebie okolo 100 kalafiorow i 50 brokulow jakies polskie odmiany,chyba z POLANU i brokuly urosly prawie super. Jak sie pokazala roza to za kilka dni mozna bylo juz ciac. A kalafior gdzies kolo 25 wrzesnia mial roze wielkosci pilki do pimponga, ale niestety musialem zasiac pszeniczke to zaoralem. Jeszcze mam pytanko co do brokula, a mianowicie roze nie byly za ladne, malo ktora byla zbita zielona, troche jakby przebarwione na fioletowo, te powiedzmy ze kuli z rozy jakies takie za duze. Czy moze ma ktos jakis pomysl co bylo nie tak?? Sypalem ze dwa razy saletra wapniowa, nic nie pryskalem!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lampo 60    1

malgosiam

 

A co do przechowywania kalafiorów to czytajac literature dowiedziałem sie, ze dawniej wykopywano rosliny kalafiorów, brukselki i dołowano w kopcach ziemnych, tam były okrywane słomą i zadaszone tak aby deszcz nie dostawał sie do srodka i w ten sposób uzyskiwano róze jeszcze w grudniu. Podobno zadołowane rosliny mimo ujemnej temperatury na zewnatrz, ukorzeniały sie w kopcu i dorastały do odpowiedniej wielkosci. Dla eksperymentu zrobię cos podobnego w tym roku. Ciekawe co wyjdzie :D

 

solek01

 

fioletowe przebarwienia zwiazane sa z utrudnionym pobieraniem fosforu w niskich temperaturach lub zalanych korzeniach przez wodę. Uzupełnienic mozna go raczej tylko dolistnie. Zbicie rózy i grubosc pąków w Twoim wypadku moze zalezec głównie od odmiany Polskie odmiany nie maja najlepszej jakosci róz. Takie moje przypuszczenia :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

z międzyrzędzi to najłatwiej pielnikiem, jest tutaj temat o kapuście, i właśnie o tych maszynach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo19933    0

ja właśnie też interesuje mnie teraz ekopielnik ... ciekawe czy w praktyce się sprawdza

Edytowano przez przemo19933

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

BartekM wiesz, w tym roku to była jazda z kalafiorem! I właśnie najlepiej zapowiadał się karnabit, bo niestraszne mu była kapryśna pogoda, wyszedł na czas( nie jak inne z dużym poślizgiem) i wydawało się że będzie super..ale był lekki, jakiś taki watowaty, niby głowy duże a lekkie, szczerze, nie polecam. Sama też go nie posadzę już. Natomiast po zakończeniu sezonu (20 listopada),muszę przyznać, to był najlepszy rok w produkcji kalafiora. A pamiętacie jak było tragicznie we wrześniu czy październiku, kiedy przymrozki mroziły kalafior? hehe..

 

Nie wiem czy o taki ekopielnik chodzi, ale kiedyś tego używaliśmy jak sadziliśmy kalafior na 2, a teraz na 4, więc już tym nie robimy, czy to o taki podsypnik chodzi? przerobiony trochę z podsypnika do ziemniaków, to się sprawdzało. Teraz jest coś co my nazywamy gracą, więc się tym podsypuje i usuwa chwasty z międzyrzędzi.

 

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji edytuj ;)

@krzysiek16m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

Toja zostaje przy rafcie i nie kombinuje nic. Polecam tą odmianę, głowy zbite i twarde i bardzo dobre okrycie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chopin    3

a ja bym rafta nie polecił... ostro się na nim przejechałem 2 lata temu... postawiłem na tą odmianę a ona nawaliła przy dużym areale.. omszały róże. Inne odmiany były ok, tylko raft był chu.owy!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

A u mnie właśnie raft wg innych odmian i był najlepszy w okolicy..

Taki rokmoze akurat Ci popadł.. Tak to bywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chopin    3

Przez ostatni sezon postawiłem na odmiany z s&g... w tym roku również... a odmiany zależnie od na jaką porę mają wyjść... z wczesnych: brunel,livingstone, vinson(inna firma) na lato: stare amerigo,faraday,aldrin. na późne również faraday i aldrin są fajne,cadilac. My robimy kalafiora na skrzynki tzn na eksport po 6 szt do klatki. A jak sprawa wygląda na kruszonkę to nie doradzę... A Wy jak tam,zmieniacie coś w swoich uprawach w tym roku czy raczej podobnie jak w tamtym? Chodzi mi oto czy zwiększacie produkcję jakiegoś warzywka czy bez zmian?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

U mnie aldrin to pomyłka, chociaż nie wiem czy to nie wina aury, był mizerny i ciągnął się 6 tygodni. Masz rację co do amerigo, stara dobra odmiana, no i cadilac był swietny. Natomiast raft dwa lata temu był bardzo wydajny a w ubiegłym roku nie bardzo, wyszedł 15 listopda i był lekki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekM    17

A w jakim terminie sadziłaś?

W tym roku sadzimy 2ha kalafiorów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malgosiam    0

10 kwietnia posiałam amerigo i lecanu, lecanu był super a amerigo dostał zgnilizny, dodam, że miało to miejsce na jednej działce.(?) A rafta posiałam 14 czerwca.Ja w tym roku 7 ha, a trochę spróbuję innych warzyw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że sie wtrącam ale mam takie pytania:

1. opłaca się siać kalafior lub kapuste na ok 500m2?

Mam taki kawałek pola i chcałbym spróbować czy to by się opłaciło

2. Zysk może z tego byłby niewielki ale za kilogram takiego warzywa ile moge dostać?

3. Jak jest z nawozami, opryskami są one jakoś łatwo dostępne?

4. I kiedy się sieje te warzywa? normalnie na wiosne?

5. Jak siejecie to kontraktujecie z jakąś firmą? Bo niedaleko mnie jest skup owoców i warzyw to się tam jedzie normalnie i sprzedaje?

A także mógłby mi ktoś powiedzieć co to znaczy "różyczkowanie kalafioru" ?

Sry za takie pytania ale jeżeli sie rozchodzi o warzywa to jestem początkujący.

Edytowano przez RolnikMateusz1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

1. wszystko zależy od ceny za jaką idzie sprzedać przy założeniu że plon będzie dobry lub lepszy. Na giełdzie kalafior po złotówce i trudno sprzedać więc szału w tym roku nie ma

2. Całe róże o ile idzie sprzedać to około 0,6zł. Różyczka po chyba 1,2 zł. W zeszłym roku cena dochodziła do 1,6 jednak sprzedaje się wtedy gdy go się ma i po tyle ile zapłacą szczególnie przy niewielkich ilościach.

3. Nawozy te same są pod wszystkie rośliny ja jednak preferuje pod warzywa co najmniej połowę zalecanych ilości hydroksykompleks i nitrabor. Odchwaszczanie pielnik i ręczne (niektórzy dają pendymetalinę), Problem jest z kiłą gdy ktoś ma krzyżowe w monokulturze a oprysk na robaki to przeważnie raz w tygodniu po lustracji plantacji a wchodzą pchełki, mszyce, bielinki, śmietka i ...

4. Kalafior się sadzi z rozsady którą można kupić lub zrobić samemu. Termin sadzenia rozsady to dla wiosennego praktycznie jak najwcześniej a dla jesiennego to przełom czerwca i lipca. W zeszłym roku sporej ilości plantatorów część plonu nie zdążyła urosnąć przed zimą.

5. Jedź i się spytaj w tym skupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ROBERTINHO
      Witam.
      Ile rzędów bobu pod traktor mogę wsadzić. 2czy 3 rzędy pod traktor? Uprawa będzie prowadzona zetorem 5211 a bób będzie przeznaczony bezpośrednio na świeży rynek. Bardzo proszę o sugestie w tej sprawie. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    • Przez SUZI
      witam!
      chcialbym wiedziec ilu agrofotowiczów sieje cebule ??? jezeli tak to na jakim areale i jakie macie plony ??? jakimi siewnikami siejecie i jakie dawki nawozow stosujecie ???
    • Przez jopi1991
      Witam . Planuje się troszkę przebranżowić i zacząć siać warzywa. Na początek z 2-3 ha Obecnie sieje pszenicę rzepak buraki kminek, groch, kukurydzę Ziemię mam 1 2 3a i 3b.. najwięcej 2 i 3 a. Jakie warzywka najlepiej żeby nie było dużego nakładu na maszyny na samym początku....dużo u nas sieją marchwi cebuli fasoli szparagowej, pietruszki,groszek zielony zdarza się kapusta ,ogórek odpada bo trzeba ludzi  do zbioru ...Rozumiem że jak warzywa to niezależnie jakie sprzęt do nawadniania trzeba kupić?
    • Przez mf235angol
      Witam mam pytanie odnośnie rosady i odmian papryki gróntowej. Gdzie morzna ją zakupić i jakie są ceny?
    • Przez vitara
      Witam
      Gdzie ogłaszacie że sprzedajecie swoje warzywa ? i w jakich cenach
      macie jakieś swoje ulubione portale giełdy ?
      Jestem związany z firmą skupującą warzywa i często szukam różnych warzyw
      i ilościach paletowych.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj