Polecane posty

Dawcio1500    0

Witam wszystkich mam takie pytanko:

Mam jałówkę rasa mm i zastanawiam się jaka najlepsza będzie rasa buhaja, żeby nie było komplikacji z porodem a zarazem ciele było ładne...? Dziękuje wszystkim za odpowiedzi które dostane.:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dex    0

jałówka szarolezem się nie ocieli a jak się ocieli to bardzo ciężko ja jałówki inseminuję limousenem i cielą cię lekko a cielaczki jak od czarno-białej to są czarne a jak jałówka jest już po limousenie to przeważnie cielęta są już rude i dobrze przybierają na masie a ta jałówka co chcesz pokryć to jest mieszanka jakich ras??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ewaawe3    6

jeżeli jest to jałówka, to najlepiej mleczakiem zeby łatwiejszy był poród, bądz rasą gdzie cielęta rodzą się małe, bo szkoda żeby jałówka sie zmarnowała przy jakis kąplikacjach, gdyz cielenie tą sama rasą moze spowodować że cielę będzie duże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jeśli jałówka jest odpowiednio duża to możesz kryć charolais tylko pamiętaj aby wyprać takiego buchaja który jest zalecany dla jałówek ze względu na łatwość wycieleń. Możesz też pokryć angusem ponieważ cielaki są małe i porody łatwe.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

witam mam zacielone sztucznie krowy lecz nie wiem jaki typ mleczny czy mięsny na słomkach było napisane :

- Avenger

-Jumbo

-vercel

-Roseual

- Markus

jak ktoś wie jaki to typ niech napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinat    5

Markus to na pewno HF z Mazowieckiego Centrum z Łowicza - JUMBO na 99% też. Vercel to Montbeliarde a wiec rasa mleczna. Pozostałe 2 buhaje nie są mi znane a więc pewnie z jakiejś prywatnej firmy. Podaj numery buhajów ze słomek to może coś poradzimy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

- COGENT Avenger * TVfh4809 0100621312 09 246 UK 27 COGENT

- IBR Neg CB 870 10/12/02 FR 19 30848907 ROSEUAL 925-34-590 70

tak było napisane na tych dwóch pozostałych słomkach, a jeżeli zwykła krowa czarno biała była zacielona tym Markusem HF to jaki procent HF będzie miała cieliczka a w przyszłości krowa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42
Napisano (edytowany)

50%

PS:

Avenger to brytyjski hf - 1397 TPI

ROSEUAL - to francuski limousine

Edytowano przez sacrable

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a co oznacza 1397 TPI i jakiej firmy są te słomki i co myślicie o buhaju Markus i tych pozostałych czy będą nadawać się na dalszą hodowlę nastawioną na mleko ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148
Napisano (edytowany)

JUMBO na 99% też. Vercel to Montbeliarde a wiec rasa mleczna. :)

ta rasa kolego to rasa typu ogólnouzytkowego albo jak kto woli mleczno - mięsna więc bądź dokładniejszy. Jeżei chcesz ładną krzyżówkę na jałówkę proponuję limousine stosunkowo najłatwiejsze porody chociaż nie ma reguły nigdy, zapamiętaj sobie że w katalogu przy danym byku masz jeszcze coś takiego jak indeks łatwych wycieleń, dobierz tak aby był poniżej 100 (mówie o katalogu Konrada) zacielałem mzaowieckim centrum kilka lat ale tam genetycznie byki to sierściuchy a nie genetycznie dobre buhaje. Wystarczy nie zatuczyć jałówki w okresie drugiej fazy ciąży i napewno będzie ją łatwiej wycielić niż spasioną szztukę zacieloną np. brown siwss czy jersey.

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0

a co oznacza 1397 TPI i jakiej firmy są te słomki i co myślicie o buhaju Markus i tych pozostałych czy będą nadawać się na dalszą hodowlę nastawioną na mleko ?

Witam, aktualnie posiadam roczną jałówkę po buhaju Markus, póki co zapowiada się ładnie, jest wysoka jak na swój wiek, co do samego buhaja to ma dość wysoką powtarzalność wartości hodowlanych i poprawia kg mleka oraz zawartość kg białka w mleku, więc mam nadzieję że jego córka odziedziczyła te cechy. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka45    0

Witam.Mam krówkę po buhaju Jumbo,jest w 1laktacji i bardzo dobrze się doi.Ma pięknie zawieszone wymie,myśle że to ma po ojcu.Polecam też Dartka ,bo krówki które mam też się ładnie doją i dobrze zacielają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARoROL    0
Napisano (edytowany)

Mógłbym zapytać jaką dzienną wydajność osiąga pierwiastka po Jumbo? Pytam z tego względu że próbowałem 3 razy tym buhajem inseminować i zawsze miałem byczki po nim a dość długo utrzymywał się na liście i chciałem wypróbować po nim jałówkę, jednak nie było mi to dane, po Darteku również buhajki mi się rodziły.

Edytowano przez krzysiek16m
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

tydzień temu wycieliła mi się krowy, była inseminowana Jumbo i też mam byczka, teraz następna w kolejce była inseminowana Vercel, a ja też mam 2 cieliczki 8miesieczne po Markusie, a ma ktoś już krowę po markusie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sacrable    42

Mam po Markusie, ale po słabej krowie. Daje tak sobie, bo 18-20 l/dzień. Budowę ma ładną trzeba przyznać. Zobaczę w przyszłej laktacji co pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniczka45    0

Mam przewodówkę i trudno jest mi powiedzić ile teraz daje,bo zootechniczka będzie gdzieś za tydzień.Na 110 dni dała 4020.Mnie najbardziej cieszy pięknie zawieszone wymie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinat    5

ta rasa kolego to rasa typu ogólnouzytkowego albo jak kto woli mleczno - mięsna więc bądź dokładniejszy.

 

zacielałem mzaowieckim centrum kilka lat ale tam genetycznie byki to sierściuchy a nie genetycznie dobre buhaje. .

 

Kolego atomik - wydaje mi się, że to jednak Ty jesteś w błędzie, rasa mięsno - mleczna to może być simental - wizualnie podobna do Montbeliarde. Montbeliarde to rasa ogólnoużytkowa a więc może charakteryzować się wysoką wydajnością mięsną ale wyłącznie w czystości rasy. Mając na uwadze że w Polsce chyba w 99% ta rasa jest używana do krzyżowania z HF a wiec można uznać że sens używania Montbeliarde jest wyłącznie pod kątem utrzymania mleczności ale jednocześnie poprawy składu mleka.

 

 

atomik - mógłbyś coś więcej powiedzieć o tych " sierściuchach" :) Mam wrażenie że zatrzymałeś się w przeglądzie oferty MCHiRZ jakieś 10 lat temu :) Obecnie w Łowiczu jest kilka światowych programów hodowlanych z pewnych , sprawdzonych źródeł... co w przypadku prywatnych firm typu Konrad jest moim zdaniem wątpliwe.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rade1425    2

Nie wiecie to się nie odzywajcie. Monterbilarde czy jakoś tak to rasa ogólno użytkowa poczytaj sobie trochę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinat    5

Czytaj proszę ze zrozumieniem. Napisałem post wyżej dokładnie to samo co Ty ale to nie zmienia faktu że w Polsce hodowcy krzyżują Montbeliarde z HF i nadal zostają kolokwialnie mówiąc w "mleku".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj