TD85D

Duża kostka czy bele okrągłe

Polecane posty

edi25    0

Zbieram rocznie ok 60 hektarow slomy robie wszstko mala kostka. przymierzam sie do zakupu wiekszej i wolal bym chyba duza kostke, bo sianokiszonek w baloty nie robie, wole pryzmy. Jaka prase byscie mi poecili do ursusa 1224? Oczywiscie uzywana. Jak z awaryjnoscia duzych kostek,? Sa tam aparaty wiarzace tak jak w malej? Piszcie odrazu przyblizone ceny takich pras

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

jak masz kasę a sianokiszonki nie robisz to bierz dużą kostkę.

W UK jak robiliśmy przy świnkach to słomą z dużej kostki super się ścieli - bierzesz ją rękoma i rzucasz świnkom - ładne tafle się tworzą, ładnie oddzielają i śwniki szybko je rozściełają a jakbym miał tam z małej kostki ścielić albo z beli to bym się załamał.

Gdybym teraz miał więcej świnek też bym szukał dużej kostki - kładziesz dwie na małą przyczepkę jednoosiową podczepioną np co C330M i rozcinając z tyłu wrzucasz te tafle słomy gdzie chcesz, podjeżdzasz i wrzucasz.

 

A i jak Ci woda się dostanie w stóg to wywalasz część beli czyli kilka tafli a resztą dalej ścielisz.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja do ursusa 1224 zapinam krone big pack 80x80 i nieźle sobie radzi po równym terenie w dużej słomie po bizonie jedzie się z 15km/na gdz. a pod górkę to trzeba jechać połowę tego bo nie poradzi szybciej ale na szczęście nie są u nas tereny pagórkowate.Ceny pras krone zaczynają się od 40 tyś.za około 15 letnie,co do awaryjności to najczęściej komputer i wiązanie (pojedyńczy węzeł).Części zamienne b.drogie ale wszystko dostępne w Rojęczynie,aparaty wiążące są cztery a cena jednego coś około 4 tyś. igła tysiąc zł.a tak to ogólnie nie ma się co psuć bo wszędzie przekładnie w oleju połączone wałami przegubowo-teleskopowymi z wyjątkiem podbieracza (z dwóch stron ma łańcuszki).Sznurek 1 kłębek 80 zł.(około 1000 m.) na jedną belkę 2,4 m. wychodzi + -2 zł.Moją opinie traktuj jako jednostronną bo każdy chwali co ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Czterdziestolatek dzieki za opinie :) w malych kostkach czasem sie zdaza ze jedna albo druga strona nie zwiaze co ktoregos snopka, wtedy mozna go rozrzucic i jeszcze raz. a jak z duza kostka tez zdarzaja sie przepuszczone snopki? Twoja prasa bardzo fajna, ale troche droga..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też się zdarza że belka jest rozwalona lub nie do sprzątnięcia wtedy się podjeżdża indywidualnie pod belkę widły i heya ale to się zdarza tylko gdy dwa sznurki od jednego boku nie trzymają a przyczyn tego jest wiele np.słaby sznurek .zewnętrzny aparat przepuści a następny sznurek nie wytrzyma i się rwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

czekam na inne opinnie co jest wygodniejsze w scieleniu, kostka czy belka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Najpierw sprecyzuj gdzie i jak ścielisz teraz , inaczej mi się ścieli trzodzie na głębokiej ściółce a inaczej bydłu na uwięzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

obore mam przejazdowa na srodku i po obu stronach sa kojce z bydlem na glebokiej sciolce

tak samo jak na tym zdjeciu tylko ze nie ruszta a gleboka sciolka.

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/258043-obora-na-opasy/

belkki musialbym rozwijac przez caly korytarz i recznie luzna slome wrzucac do klatek, a kostki to elegancko poloze w jednym miejscu wyjme sznurek i plastrami moge brac i wrzucac do klatek.

co wydaje sie praktyczniejsze? Acha i jeszcze cena bo kostkujace sa sporo droższe od rolujacych i chyba bardziej skomplikowane w naprawach. W gre wchodzi kostka 80*80 lub 60*90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Myślę ze warto też wziąć tutaj do sporu praso-owijarkę najlepiej pasówkę :) jeśli chodzi o kiszonki to zastępuje nam dwie maszyny to oczywiste, a w słomie wyrzucamy sobie 2bede obok siebie co ułatwia przy załadunku, mniej przejazdów na polu przy załadunku :)

 

Taka moja mała anegdotka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Edi jak chcesz mieć porządek na korytarzu to tylko kostka, wygoda jest nieporównywalna do okrągłej i wiem co mówię bo miałem rolkę .Jeśli masz traktor o mocy co najmniej 120KM to kupuj kostkę a nie będziesz żałował Są. bardziej z komplikowane ale o wiele mniej awaryjne niż małe prasy kostkujące i do 30tyś można znaleźć ładny model z tych mniejszych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
John6930    45

u nas też ścieli się słomą z dużych kostek mamy prasę wiążącą na 6 sznurków Vicon i jeżdżąc po sporych górach jd 6930 tj 155KM daje sobie radę bez większego problemu a jeśli chodzi o ścielenia to naprawdę super sprawa ale przydało by się coś do ścielenia bo jednak co jakiś czas trzeba te 3 kostki wziąć i pościelić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ile może ważyć taka duża kostka słomy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Ktoś walnął tekstem że kostka bardziej zamoknie niz rolka myślałem że walne śmiechem. W kostce jest taki ścisk tłoka że jak zbije nie ma szans na przemoczenie takiej kostki a dobrze zbita rolka na wiosne i tak zgnije bo ta woda co spływa niby z góry wsiąką miedzy warstwy bo po prostu nie spłynie i zalega i okrągła bela nie jest napewno tak zbita jak kostka, chyba że po naprawde dobrej pasowej prasie ze zgniotem ustawionym na maxa. Dla mnie jesyny plus rolki to tania sianokiszonka i nic wiecej

Edytowano przez UrsusCzesio

Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grandzik    89

jakim ładowaczem ładować te duże kostki chodzi mi o tez osprzęt jakieś widły tylko żeby np. 3 odrazu brały nie wiecie o co chodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol323    104

Jak wygląda zbieranie siana przez tą prasę ? Tak samo trzeba długo czekać żeby siano wyschło jak ma byc i jechać prasować ? a jak winąć w folię to ile czasu mniej / więcej trzeba czekać ?


Mały, Skromny, Lubiany, ŁośQ :D
Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PALAX    32

Dla mnie duża kostka ma dwie zalety. Pierwsza ogromna wydajność , pod warunkiem że mamy konkretne pokosy. Druga zaleta to bardzo dużę zagęszczenie masy w kostce. Wada do załdunku wymagany konkretny sprzęt .

Sam kiedyś rozważałem zakup takiej prasy jednak padło na przyczepę samozbierającą do sianokiszonki, a do siana i słomy belówka pasowa.


Z góry przepraszam za błędy ortograficzne i literowe. Nigdy nie bylem w tym mistrzem. Jeśli pomogłem - Wciśnij zieloną strzałkę widoczną na moim poście po prawej stronie.

POZDRAWIAM PALAX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafalek987    0

wcale nie potrzeba tak dużo mocy. ja mam prasę wielkogabarytową new holland D 1000 i pracuje ona z new hollandem TD85 D i daje sobie z nią rade bez najmniejszego problemu.

proszę o opinię tej prasy , jak się sprawuje jak z częśćiami i awarjami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drajwero    1

Ja mam prasę Krone BigPack multicut 120-80 z 1997r. Prasę kupiłem w 2013, po wyjęciu noży z podbieraka prasowałem sianokiszonke ciągnikiem Lamborghini o mocy 95 koni. Większość łąk jest płaska także ciągnik dał radę sprasować. Ogółem powiem tak zdecydowałem się na zakup tej prasy po tym jak po ostatniej zimie miałem dość rozwijania, szrapania sianokiszonki z bel okrągłych. Dobrze jak bela jest w miarę sucha ale nie wszystkie są idealne czasem trafi się sztuka bardziej mokra i jest wtedy lipa. W kostce zauważyłem że ten problem całkowicie znika, po rozcięciu 6-ciu sznurków bela kwadratowa rozpada się i branie ręczne paszy z niej jest bardzo lekkie i wygodne.

Tak samo tyczy się to wozów paszowych, po uprzednim wyjęciu sznurka z kostki i wrzuceniu do wozu paszowego maszyna raz że ma lżej w rozdrobnianiu i mieszaniu paszy to i szybciej pasza jest przygotowywana a co z tym idzie koszty paliwa spadają.

Kostki pierwszy rok zakisiłem w pryzmach po 30 sztuk w każdej. W tym roku zakupiłem owijarkę Kverneland Taarup 7655 do owijania każdej pojedynczo, oraz chwytak do bel kwadratowych.

Jak będzie wyglądało to w praktyce to jeszcze sam niewiem, relacje postaram się zdać wam w trakcie prac tym zestawem

 

Jak uda mi się zgrać zdjęcia z komórki to zamieszczę tutaj pracę tego zestawu prasa i ciągnik z poprzedniego roku.

Edytowano przez drajwero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Ta owijarka to już konkretny sprzęt , ja owijam na podobnej do mchale .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drajwero    1

Zamieszczam obiecane fotki pracy 95-cio konnego ciągnika i prasy Krone BigPack oraz dwie fotki z grabieniem w wałek podsuszonej sianokiszonki.

post-117740-0-09989100-1398768042.jpg

post-117740-0-91478000-1398768084.jpg

post-117740-0-59808900-1398768095.jpg

post-117740-0-78791700-1398768106.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koses    13

Z zasady duże kostki kręcą się na wałku 1000obr. ale jest taka sztuczka jeśli mamy zbyt słaby ciągnik aby włączyć wałek 540 eko ,wtedy ciągnik ma lżej a prasa ma ciut mniejszą wydajność .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drajwero    1
Napisano (edytowany)

I tu masz rację prasa tego typu powinna być na wom 1000 obr, znam tą sztuczkę miałem ja na 540 ECO wtedy przy 1800 obr silnika na wałku jest 730 obr a jak dasz na silniku 2200 obr to na wałku jest 900obr.

Narazie daje radę, ale na przyszły rok muszę pomysleć nad większą gadziną w tym roku limit na zakup sprzętu lekko wyczerpał się.

Chyba że bym miał trochę zamówień na usługi prasowania wówczas wezmę coś większego min. 160 koni.

W moim regionie to chyba jedyny tego typu zestaw do prasowania i owijania sianokiszonki.

Ogólnie jest zainteresowanie na tutejszych terenach zakiszania w ten sposób paszy po wcześniejszym wytłumaczeniu o jaki typ kostki chodzi oraz jak i czym to się owija.

Praktycznie mam kompletny zestaw do prasowania, owijania oraz zwożenia owiniętych kostek.

Edytowano przez drajwero

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Grvsia
      Witam, mam pytanie ponieważ kupiłem prasę fortschritt 550, jestem nowy w tym temacie i chciałbym robić usługowo lecz nie mam pojęcia jak sobie liczyć za tą usługę, za sztukę, od hektara czy jeszcze od czegoś innego?
    • Przez Tomasz12441
      Witam. Posiada ktos z Was moze prase Mengele 530?  Poszukuję instrukcji obsługi, albo kogoś, kto wie mniej wiecej co i jak powinno działac. Dołączam zdjęcie sterownika

    • Przez edward93
      Witajcie, planujemy zakup prasy jednak problem w tym że nie możemy się zdecydować jaki model i jaka firma dokładnie. Wybór mamy John deere lub kuhn rotor na pewno. Wiemy że to musi być jedna z tych firm jednak model nie jest wybrany. Chciałbym uzyskać jakies opinie na temat jakichkolwiek modeli tych pras czy polecacie czy nie i dla czego i na jakim pracowaliście. 
    • Przez duda30
      Witam . Proszę o radę. Pierwszy raz robiłem słomę w dużą kostkę i mi zmokła dosys mocno na polu i czy te kostki obeschną czy co mam z tym problemem zrobić?
    • Przez wojt3p
      Witam jestem użytkownikiem prasy od roku czyli jestem po pierwszym sezonie. Mam do wymiany tuleje na głównym korbowodzie. Moje pytanie do użytkowników  tych i podobnych pras. gdzie można dostać części ? Pytałem w jednym miejscu i wycenili mi ją na 3 tyś zł. i wydaje mi się że to lekka przesada. Mam jeszcze kilka pytań dotyczących np wymiany sznurka itd...
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj