Polecane posty

soltys48    19551

zdarzało mi się,ze łamały nogi-w zeszłym roku 2 przypadki( 1 ok 150kg byczek i jałówka +400)na prawie 60szt ale nie przez skakanie po sobie ale przez to,ze po wywaleniu obornika i wrzuceniu świeżej słomy biegały jak szalone i poślizgnęły się na śliskim betonie..........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

I teraz chcesz zwiększyć ziemniaki w celu zwiększenia masy u byków,czy poprostu chcesz zwiększyc ziemniaki,bo masz ich nadmiar i nie będziesz miał co z nimi zrobić?

No mam sporo i trzeba to skarmic, a co do kielek to obrywam.A biegunki nie maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Orientuje się ktoś jakie parametry mają te ziemniaki? Był kiedyś u mnie żywieniowiec i wytłumaczył mi, że zbilansowana dawka żywieniowa opasów powinna mieć ok 14-15 % białka. Tak ułożyłem sobie dawkę na bazie kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki oraz śruty zbożowej i rzepakowej że zawsze oscyluje to w tych granicach. Chętnie zastąpiłbym ziemniakami chociaż część śruty rzepakowej i zbożowej bo oba te surowce powoli mi się kończą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

łącze je w grupki 3-4 szt zależy od kojca,wtedy dostają już preparat mlekozastępczy ale nie za długo-mam zrobione dość mocne uchwyty na wiaderka i piją z wiaderek, później idą w większe kojce.....razcej kłopotów dużych nie ma z obskakiwaniem czy bodzeniem się nawzajem-rogi są wypalone lub później obcięte ^^

W jakim wieku wypalasz rogi ? Następna partie tez chce wypalać bo w piątek mnie przewiozl jeden na rogach i trochę poobijal... A mam pare sztuk bez rogów to nawet jak się bodą miedzy sobą to mniejsze prawdopodobieństwo ze sobie cos nawzajem zrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Ponieważ kończy mi się owies a mam pod dostatkiem pszenicy jęczmienia pszenżyta oraz groch w jakich proporcjach  sporządzić paszę z tych zbóż nie dodając owsa dla opasów oraz cieląt 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny1991    104

A co myślicie o śrucie pelnoporcjowej dla krów 18 jako pasza dla opadów, ok 2 kg na sztukę ok 500 kg do tego ok 10 kg surowych ziemniaków dziennie i samo siano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a po ile ta pasza ?  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

witam, co myslicie o karmieniu bydla opasowego sianokiszonka plus śruta zbozowa pomieszana z duża ilością sruty z ziarna kukurydzy?? poniewaz doszlo mi sporo ha łąk i jak zrobie do tego kiszonke z kukurydzy to nie jestem w stanie skarmic sianokizonki dlatego myslalem by polowe ha która jest zasiana na kiszonke z kukurydzy wykosic na ziarno(odmiany sa to ziarnowo kiszonkowe) i dawac im ziarno w formie sruty jako uzupelnienie energi. I jestem ciekaw waszej opinie o przyrostach karmionego tak bydla

Edytowano przez Kamilek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Zależy co to za łąki, moje teraz dostają chleb - zwroty z piekarni i sianokiszonkę z trawy ale koszona przed kłoszeniem z zadbanych łąk i nie narzekam na przyrosty ;) Jednak jak dostawały gorsza z "ptaszkowych łąk" to bez koncentratow i dobrej śruty własnie z kukurydzy + owies + pszenzyto tylko ryczały a nie rosły :o 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilek1    52

łąki są dobre nie rewelacyjne ale dobre. regularnie koszone nawożone itp mysalem tez o ccm ale to dosc spore koszty i qq suszona wyszla by taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

@Kamilek1 dlaczego spore koszty ccm ? Ja jeśli qq się uda i kiszonki bede mial dosyć to czesc chce ziarna w calosci wysypać w "silos" i zakisisc. Pozniej bede srutowal razem ze zbożem :)

A co do filmu, nie jest to czasami trawa sudanska ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

albo jakas mieszanka genetyczna prosa ze sorgiem  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

łąki są dobre nie rewelacyjne ale dobre. regularnie koszone nawożone itp mysalem tez o ccm ale to dosc spore koszty i qq suszona wyszla by taniej

 

Kolego nie masz racji absolutnie !!!.Ja robię CCM od lat i jest bardzo tanio zakisić ziarno z bakteriami kwasu mlekowego .Koszt zakiszacza to ok 50 groszy na tonę !!! . Suszenie to drogi interes .Policz sobie od tono % ile kasują plus to ,co ucieknie w czasie suszenia .Ale kto bogatemu zabroni suszyć .Folia na zakiszenie ok 50 ton ziarna kosztowała mnie ok 600zł tak w przybliżeniu ,bo zawsze można kupić droższą .

W galerii mam zdjęcia zakiszonego ziarna .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morion    543

Witam wszystkich.

Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi doradzić w jakich proporcjach zrobić własną mieszankę zbożową dla byków? 

A dokładnie dla 3 w wadze 450, 200 i 250. Posiadam żyto i owies, a do tego zakupiłem po worku kredy pastewnej , soi i rzepaku.

Wcześniej podawałem gotowy koncentrat ale wyraźnego efektu nie zauważyłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jompek    0

Witam chciałbym usłyszeć opinie i ewentualne uwagi na zaoszczędzenie pieniędzy o mojej paszy dla 3 byków po ok220 i jalowki ok 260

Taka mam obecnie zrobiona
Owies 40kg
Pszenzyto 40kg
Jęczmien 40kg
Pszenica 40kg
Kukurydza ok13kg
Makuch lniany 7 kg x 1.5zl
Makuch rzepakowy 7kg x1.5
Koncentrat de heus cilkon 25kg 56zl o do tego worek mieszanki rzepakowo sojowej dla krów z witaminami i drożdże drozdzami 20kg 39zl
Dostają po 3-3.5 kg na dzień plus osypka zaparzana plus 1-1.5litra mleka 2 razy na dzień z mleka bede odchodzil bo wole 2 byczki kupic i zywic je od małego koniczyna trawy zielone
I oczywiście lizawki których za specjalnie nie liżą


Zastanawiam się teraz nad tym żeby zejść z jęczmiena o 10kg dodać 15 kg sruty rzepakowej mam blisko po prawie 1300 bądź makuchu jak taniej uda się dostać kukurydzy też dokupić i dawac 15kg 10 kg soi worek witamin kredy węglan sodu ile tego trzeba dać co byście radzili ewentualnie zostać tak jak było i zejść na koncentrat dla Byczkow od 250 za 40 parę złotych a później na koncentrat za 44 chyba z mocznikiem


W zimie siano będę robił na dniach kiszonke z 1h miejscami ladnej miejscami marnej kukurydzy i do mieszać chce traw co wy na to i dokupić wysłodki skład mokrych dla krowy bym miał bo jej nie żywie specjalnie pod mleko bo nie odstawiam mleka tylko cielentom jak wy to widzicie co dokupić w małych ilościach bo i tak będę musiał trochę zboża dokupić chyba skąd lizyna i te inne specyfiki od wzrostu czekam na komentarze

Edytowano przez Jompek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

Rzepak, soja, witaminy i jeszcze koncentrat na raz? Czowieku liczyłeś ile musisz do byka dołożyć przy takiej dawce? Ja tam daję śrutę ze zboża+rzepakowa, witaminy i kreda, dotego kiszonka z QQ i sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez Maciekkkk
      Witam czy ktos moze polecic dobra firme do skupu bydla miesnegona obszarze kujawsko-pomorskiego? ? I czy ktos moze cos powiedzieć na temat firmy FACTOR ? Z gory dziekuje 
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj