Polecane posty

Gość ozzborn   
Gość ozzborn

efektywne żywienie opasów

 

kiszonka z kukurydzy, tanie zboże ( pszenżyto, pszenżyto pomieszane z żytem) i witaminy

 

żadnych drogich dodatków typu sruty rzepakowe czy inne sanbule

 

byki trzymane luzem

 

tylko tak mozna zarobic na opasie

 

tak mi powiedział człowiek trzymajacy ok 100 byków luzem pod wiatą  :D

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

witam :)
mam pytanie moje byczki dostaja srute ze zboze (owies,pszenzyto i zyto) dwa razy dziennie plus caly dzien i noc maja do oporu sianokiszonki. Rosna tak ze w 20-24 miesiące przekraczaja 700kg. Chcialbym by bylo lepiej. Mam do dyspozycji dokupienie mokrych wyslodek buraczanych albo w nastepnym roku zrobienie kiszonki z kuku (ale tu sie boje bo mamy bardzo duzy problem z dzikami wiec to ostatecznosc). Co jeszcze byscie mi doradzili?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

ja poza kiszonką z kukurydzy bym ci doradził kiszonke z kukurydzy   ;)

po ile te wysłodki za tone ? 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

wyslodki to za cala patelnie 26 ton 2500zł (z dostawa oczywoscie) plus mozliwosc delikatnej negocjacji ceny
no i blisko mam browar ale chca za mloto 170 za tone z dostawa wiec troche drogo
tylko wlasnie kuku bym nie chcial bo tak jak mowilem strasznie duzo dzikow w okolicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

a ile w tym suchej masy ? 

jakby było ze 30% s.m. to by było warto, ale tam jest 10% s.m. czyli płacisz za wode

 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

no własnie wszystko zalerzy od tego ile tam jest suchej masy, jezeli 10 % to nie warto ale jak jest ponad 20% to juz warto sie zastanowic, ale i tak najlepsza jest kiszonka z kuku bo ta zawiera 30 % s.m. w której jest full energii a białko podobne do wysłodków

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

a jednak boje sie siac kuku bo wiadomo ogromne koszty a jak dziki wejda to pare tysi w plecy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

efektywne żywienie opasów

 

kiszonka z kukurydzy, tanie zboże ( pszenżyto, pszenżyto pomieszane z żytem) i witaminy

 

żadnych drogich dodatków typu sruty rzepakowe czy inne sanbule

 

byki trzymane luzem

 

tylko tak mozna zarobic na opasie

 

tak mi powiedział człowiek trzymajacy ok 100 byków luzem pod wiatą  :D

propsuje tego kolesia. Dołożyłbym jednak jeszcze jakieś zboże plus słoma/siano/sianokiszonka :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

Suchej masy te wysłodki mają 20%. Ile trzeba dać na jedną sztuke dziennie razem ze śrutą żeby dało to jakiś efekt? Oczywiście nadal do oporu na dzien i na noc sianokiszonka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hoodoowca    39

roert123farmer stosowałem śrutę słonecznikową jakiś czas temu i efekty nie były zadawalające teraz jadę na moczniku i jestem zadowolony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emil902    0

Co korzystniej wychodzi dawać opasa śrutę sojowa czy rzepakowa. Waga od 200-700kg. Do tej pory daje soje ale zastanawiam się czy nie zacząć dawać tez rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moris7598    12

Co korzystniej wychodzi dawać opasa śrutę sojowa czy rzepakowa. Waga od 200-700kg. Do tej pory daje soje ale zastanawiam się czy nie zacząć dawać tez rzepaku.

 

My dajemy śrutę rzepakową i jesteśmy zadowoleni z przyrostów

A trzymamy ponad tysiąc byków

Śruta rzepakowa

Pszenżyto

Kreda Pastewna

Witaminy i minerały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Czy mocznik może powodować kaszel u byków,odkąd zaczełem dawać 25kg do mieszalnika 1.5t zaczeły kaszleć. Może zbieg okoliczności byki w wadze około 500kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Co korzystniej wychodzi dawać opasa śrutę sojowa czy rzepakowa. Waga od 200-700kg. Do tej pory daje soje ale zastanawiam się czy nie zacząć dawać tez rzepaku.

Zawartość białka w śrucie rzepakowej to 36-38% a w soi 46% (dobrze pamietam?) roznica to ok. 10%, a teraz porównaj ceny obydwu dodatków w twojej okolicy :) Ogólnie śruta rzepakowa wychodzi taniej w uzyskaniu takiej samej zawartości białka w 1 kg paszy niż poekstrakcyjnej śrucie sojowej ;)

 

Kiedy bydło zaczęło kaszleć? Ile sztuk? Od jakiej dawki g/szt dziennie zacząłeś wprowadzać mocznik? Ile aktualnie wychodzi na sztukę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

45sztuk 4kg teraz idzie dziennie śruty na sztukę,mocznika wychodzi 70-80gram na sztukę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Ile mniej/więcej sztuk ma kaszel? Sprawdziłeś czy nie przeciągów, wprowadzałem jakieś nowe sztuki do stada? W okolicy słyszałeś o podobnych przypadkach? Opasy mają jakaś wydzielinę z nosa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Kolego u mnie mocznik idzie odkąd pamięta i nigdy nie było kaszlu przez niego. Skłaniałbym sie do wcześniejszych wypowiedzi ze przeciągi albo jakieś nowe sztuki w oborze które przywlekly jakieś dziadostwo za sobą. Mój wet mówi ze każda nowa sztuka powinna byc w izolatce co najmniej ze 2 tyg żeby reszty na oborze nie zarazić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

U mnie miesiąc temu też kaszlała cała obora, nie daję mocznika. Sam nie wiem skąd to się wzięło bo zbiegły się trzy okoliczności praktycznie na raz. Przywiozłem nowego cielaka, następnego dnia miałem kontrolę z weterynarii i tego dnia wywalałem obornik więc trochę sie obora przewietrzyła. Tak jak to przyszło tak po paru dniach ustąpił kaszel i biegunka. Jak gadałem z wetem to w tamtym czasie miał kilka takich przypadków w okolicy. Więc albo to coś z powietrzem się niesie albo te kontrolerki coś zwiozły z innej obory bo cielaki biorę od jednego znajomego cały czas i nigdy nie było problemu. W każdym razie mocznik jako owód kaszlu chyba odada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

To nie wina mocznika. Jak wcześniej pisałem to może być efekt przeciągów lub jakiej choroby przyniesionej przez nową sztukę ;) Dobry pomysł z wyrzuceniem obornika i przewietrzenie obory. Może masz za wilgotno w oborze?
Co do tego trzymania nowych sztuk w "kwarantannie", to też to stosuję i jak na razie nie miałem problemów z jakimś chorobami, które mogłyby przynieść inne sztuki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

My dajemy śrutę rzepakową i jesteśmy zadowoleni z przyrostów

A trzymamy ponad tysiąc byków

Śruta rzepakowa

Pszenżyto

Kreda Pastewna

Witaminy i minerały

 

możesz powiedziec jakie witaminy stosujecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Nie było nowych sztuk,dzisiaj obornik usunięty spryskane wszystko virkonem i wapno na podłoge. W piątek mam mieć jakiś proszek do paszy co niby ma pomóc wet.. zamówił. 10 sztuk kaszle może więcej z nosa tęż cieknie,

Nic nie słyszałem żeby coś w okolicy się działo ale coś w powietrzu może być bo ludzie chorują np, u mnie w domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

jak robia bokami czyli pluca mocno pracuja to dawaj szybko floron a jak długo to trwa to nawet draxil. jesli nie zlap cielaka i naduszaj na szyji tak pod pyskiem jak wtedy bedzie wykaszliwal to znaczy ze zapalenie oskrzeli wiec tez antybiotyk(nie pamietam nazwy) i przejdzie :) ja ostatnio mialem wlasnie zapalenie oskrzeli u cielakow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody43    202

to jak z tymi wyslodkami buraczanymi okolo 23%. ile tego na jedna sztuke? oczywiscie do tego sruta zbozowa 4kg na sztuke plus sianokiszonki opor caly dzien i noc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj