Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RafaKdziela    443

Koledzy czy z was ktoś karmił opasom parowane ziemniaki .Ile można dziennie dać na sztukę .Moje wagowo mają od ok 250 -400 kg.Ja również myślę nad dodaniem otrąb do paszy tak ze 20% .Kilka lat wstecz dawałem ziemniaki surowe dwa wiadra dziennie na sztukę i do tego paszę z zawartością 50 % otręby żytniej .Przynajmniej nie miały biegunki i dobrze rosły .W tym roku mam ogrom ziemniaków i myślę ,jak je skarmić to ,co mam nadmiar .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

kiedyś kiedyś dawaliśmy bykom parowane ziemniaki ale strasznie z tym dużo kłopotu i przede wszystkim pracy skórka niewarta wyprawki....

 

cena otrąb 320zł/t 

to nie lepiej kupić żyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4401

Koledzy czy z was ktoś karmił opasom parowane ziemniaki .Ile można dziennie dać na sztukę .Moje wagowo mają od ok 250 -400 kg.Ja również myślę nad dodaniem otrąb do paszy tak ze 20% .Kilka lat wstecz dawałem ziemniaki surowe dwa wiadra dziennie na sztukę i do tego paszę z zawartością 50 % otręby żytniej .Przynajmniej nie miały biegunki i dobrze rosły .W tym roku mam ogrom ziemniaków i myślę ,jak je skarmić to ,co mam nadmiar .

 

.Nie ufam surowym ziemniakom i moi znajomi też nie(mieli problemy potem jak tak skarmiali)Ale jak masz ich  nadmiar, czas i chęci to śmiało paruj.Troche z tym zabawy ale myślę ze to bezpieczniejsze.Znajomy na sztukę taką 500 kg daje dwa wiadra ziemniaków uparowanych ,do tego daje paszę i robi z tego taką chlapę i wylewa to na słome jeczmienna.Powiem szczerze  sztuki nie piękne pod względem miesności,ale sztuki rozepchane i wagowo naprawde robia wrażenie,tylko że on rocznie sprzeda 2,3 sztuki bo to jego hobby bardziej.....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Kilka osób mi mówiło ,że po ziemniakach byki mają lepszą mięsność .Jeden przypadek znam osobiście i to się potwierdza z tym ,że tu są jedynie dodatkiem do karmy .A ja mam 50 ton ziemniaka i trzeba pomyśleć ,co z nimi zrobić . Na 30 ton mam zbyt ,a resztę będę karmił ile można (50 ton).Jako ciekawostkę podam ,że z hektara piasków nakopałem 40 ton ,a jeszcze jeden mam do wykopania .Ziemniaki uprawiane na oborniku i na emach ekologiczne .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4401

W pewnym sensie się mogę z tobą zgodzić.Dużo czasu poswięciłem na analize wartości odżywczych danych składników.Ziemniaki to nie tylko skrobia ale najważniejsze to potas i że sa węglowodanami.Węglowodanów mogą mieć od 60% nawet do 80%.Najwieksze wartości ziemniaki mają we wrzesniu,pazdzierniku(potem to wszystko maleje)Ale z samych weglowodanów miesnosci nie nabijemy nigdy.,ale jak połączymy to z białkiem,dobrze skomponowane żywienie to efekty powinny nas cieszyć.

Edytowano przez Baks00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro już mowa o żywieniu opasów oraz dobrych, sprawdzonych paszach, to warto zwrócić uwagę także na to co mamy do zaproponowania, akurat dodatkowo teraz można znaleźć kilka ciekawych promocji,w razie pytań chętnie pomożemy na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anewfarmer    3

W pewnym sensie się mogę z tobą zgodzić.Dużo czasu poswięciłem na analize wartości odżywczych danych składników.Ziemniaki to nie tylko skrobia ale najważniejsze to potas i węglowodany.Węglowodanów mogą mieć od 60% nawet do 80%.Najwieksze wartości ziemniaki mają we wrzesniu,pazdzierniku(potem to wszystko maleje)Ale z samych weglowodanów miesnosci nie nabijemy nigdy.,ale jak połączymy to z białkiem,dobrze skomponowane żywienie to efekty powinny nas cieszyć.

 

A czy skrobia to nie jest jednym z podstawowych węglowodanów  występujących w przyrodzie? (skrobia=węglowodan)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4401

Tak wiem zle to ujołem,już się poprawiłem, chodzilo mi ze ziemniaki dla nas kojarzą się ze skrobią a tak najważniejsze to to że sa węglowodanami...

Edytowano przez Baks00

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Moje bysie szamją ziemniaki tylko sobie ogonami wymachują .Jutro sąsiad wpadnie po kilka przyczep ziemniaków i nadprodukcja zmniejszy się u mnie :-).


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja rozdrabniam i jest oki .Teraz chcę gotować ,bo mam mega nadprodukcję .I myślę zwiększyć na 10 kg dziennie na sztukę gotowanych .

 

Edytowano przez RafaKdziela

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Ja tam  ziemniaków  nigdy  nie  parowałem  dla bydła  zawsze  surowe. Jak było kilka  sztuk  to  główną  paszą  były  ziemniaki  jak sadziło  się  ich większą  ilość  to  nawet  po 10-15kg  na sztukę  dziennie   ale   były  rozdrabniane   bo  raz  z całymi  był  przebój  i do  tego  czasu  rozdrabniam   teraz  to  daje  20kg na 4 szt  raz dziennie  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19703

gotowanie to kolejne koszta,ponaadto problem z przechowywaniem wg mnie lepiej surowe, dużym daje ok 15kg/dzień 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

U mnie  parowanych  nie chciały  jeść  wolały  surowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    199

a jeszcze gdzieś się ostały te kolumny parnikowe. Super sprawa była z nimi niestety u nas już ciężko wyszukać sprawnej , wszystko poszło na złom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubcio235    0

Kup buraki pastewne nie cukrowe pomiel poćwiartuj i podaj ze śrutem takie wiaderko około 10kg na 2 sztuki wiem to niewiele ale ja nie chce ich zapchać tylko są o wiele bardziej chętne do jedzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Ja daję siana ful do ziemniaków i ładnie szamają i teraz jak maj nowe lizawki to o dziwo siana jeszcze więcej zjadają .Po weekendzie zaczynam parować ziemniaki i nowy kocioł mi dowiozą ,to zwiększam dawkę ziemniaka do 10 kg na sztukę ugotowanych .Byczki mają wagę od 250 d0 350kg.


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest przede wszystkim odpowiednia pasza dla naszego bydła w kwestii żywienai i na tym polecam się skupić, a my chętnei pomożemy i doradzimy podczas wyboru, zajmujemy sie tym na co dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

W takim razie ,jaki polecicie koncentrat ,lub premiks do opasów w wadze ok 300 kg i większe .Zależy mi ,żeby te zwierzęta były bardziej spokojne i chętnie zjadały paszę .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W takim razie ,jaki polecicie koncentrat ,lub premiks do opasów w wadze ok 300 kg i większe .Zależy mi ,żeby te zwierzęta były bardziej spokojne i chętnie zjadały paszę .

 

Jak chcesz by były bardziej spokojne to melisy zaparz a tak na serio to po wywarze byki cały czas śpią i najtaniej wychodzi pewnie % tam jeszcze zostają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiek88    128

O wywarze gorzelnianym mówisz? Daję go bykom ale nie wydaje mi się że to je uspokaja, jak ktoryś jest nerwowy to i wywaru popił i dalej szalał. Procent to tam może z 0,5 jest. Ale pasza bardzo dobra, widać przyrost po wywarze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Może byki mają słabą głowę na te % i jak wypiją tak ze 20 litrów na raz wywaru to je kręci hehe .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj