Polecane posty

gibos95    39

a ilo procentowy jest ten koncentrat ?


Witam, prowadzę wraz z rodzicami ok 20 hektarowe gospodarstwo rolne nastawione głównie na hodowle opasów i trzody chlewnej. Siejemy zboża i kukurydzę. Mieszkam w woj. kuj-pom w pobliżu Nakła nad Notecią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie. Ile dziennie zje paszy (i jakiej; ale z tych prostszych, nie jakieś wyszukane) byczek? Pytanie może się wydawać śmieszne, ale nie miałem kontaktu z bydłem. Proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymas05    1

Mam pytanie czy jakieś koncentraty zastąpią pasze treściwe i czy jest to opłacalne? Problem leży w tym że chcę hodować duże ilości opasów i niebęde mógł siać zbóż gdyż nie starczy mi objętościowych? Proszę o odpowiedzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlodyhef    214

Cena za koncentraty to około 50 złotych za malutki worek 20-25 kg. Jeśli zamierzasz hodować dużo bydlaków, to opłacalne to nie będzie. Kupuj teraz zboża, są tanie. Przy większej ilości opasów się zwróci, przy mniejszej - nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
00Dawidek00    3

W systemach Duńskich byki są opasane wyłącznie zbożem i koncentratem, bez udziału jakichkolwiek kiszonek czy siana, jedynie sloma do ścielenia gdzie mogą se przeżuć co lepsze, w tym systemie przyrosty wachają sie od 1000-1400g na dzień, zależnie od składu koncentratu. do opasania przeznaczane same HF-y do wagi 380kg. Myslę że to najtańszy i najmniej pracochłonny system....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

I na pewno nie najtańszy.

 

Najtaniej pastwisko cały rok , ale wtedy przyrosty niezbyt. Poza tym trzeba te pastwiska mieć :) Na samych objętościowych też da radę , na pewno taniej wyjdzie dokupić jęczmień i jakieś witaminy do tego niż sam koncentrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Dokładnie tak. To jest prosty rachunek. Niech kolega policzy ile zapłaci za tonę gotowca, a ile wyjdzie go tona paszy o podobnych parametrach zrobiona przez siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Sanbull pewnie koło 2000 pln/tona , za tyle mozna mieć 3 tony mieszanki jeczmień + pszenzyto , chcąc przyciąć w kosztach zamiast soi można dać groch , bobik, łubin słodki + np bullenmast z josery ( witaminy koszt 79 pln/tonę mieszanki ) .

 

Kumpel co trzyma LM , małe stado, mówił że byki opasa na sianokiszonce i treściwej owies + groch po połowie :D Zależy czego ma więcej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

U mnie cielak zaczyna na jęczmieniu, potem przechodzi na mieszankę zbożowo - strączkową, a potem dochodzi żyto jeszcze. O dodatkach nie wspominając.

Edytowano przez donweter1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

A czy opasy można żywić TMR składający się tylko z pasz treściwych , słomy i kiszonki z kukurydzy? Ewentualnie jeszcze wysłodki mokre w niedużych ilościach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek326    0

witam zaczynam z chodowla bydla miesnego mam 4 sztuki w wadze od 160kg do 340kg i daje im kukurydze i slome do woli ? mam pytanie daje im koncentrat san bulla a wymieszalem go z 150kg jeczmienia -50kg przenzyta-50kg otrebuw przennych dobra bedzie taka pasza na przyrosty czy za slaba

 

co o tej mieszance paszy sadzicie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

Witam

co myślicie o takiej mieszance paszy treściwej da opasów?

500kg pszenzyto 100kg żyto 200kg owies 100kg łubin 100kg Groch

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk52    2

Czy mogę karmić byki tak. Że będą dostawać dziennie 20-25 kg wysłodek mokrych do tego san bull i posypać śruta później sianokiszonka. i od jakiego wieku można podawać wysłodki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Zalezy w jakich proporcjach bedziesz to podawal. tzn ile tej osypki itd. Moim zdaniem na wyslodkach to rozepchasz bykom bebech a nie upasiesz. Ale to tylko moje zdanie. Osobiscie po nowym roku tez zaczne dawac wyslodki pol na pol z osybką w osypce w granicach 20% bialka bd staral sie podawac. Na to pszenzyto parowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

ja swoim daje owies gnieciony siano i kiszonka z trawy kiszonka i siano do woli owies zalezy od masy ale potrafia sporo zjeść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk52    2

Ale jak gadałem to dużo osób tak pasie byki. tej osypki to tak tylko posypac. a qq to prawie to samo co wysłodki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk52    2

NO dobra może różnią się trochę wilgotnością ale tak to mało co. i żołądka nie rozepcha. bo rozpychając ale nie wysłodki mokre tylko suszone które w żołądku pęcznieją . i nawet chłop z cukrownia mówił że opasom powinno sie dawac ponad 40 kg dziennie.

Edytowano przez Patryk52

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk52    2

I co myslisz że to było śmieszne. człowieku ta strona jest do pomocy a nie do pisania takich głupot jak ty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj