Polecane posty

RafaKdziela    443

Też tak słyszałem ,że do mocznika potrzebne są węglowodany i takie masz w dobrej jakościowo kiszonce z kukurydzy :-)


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Ta tylko że ja nie mam dobrej jakości kiszonki z qq ani żadnej innej :P Od przyszłej wiosny biorę się za sianokiszonkę ale to i tak nie to samo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48
11 godzin temu, Karollorak93 napisał:

Ta tylko że ja nie mam dobrej jakości kiszonki z qq ani żadnej innej :P Od przyszłej wiosny biorę się za sianokiszonkę ale to i tak nie to samo. 

 

To jakimi paszami dysponujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Tak jak pisałem jęczmień, pszenica, pszenżyto, owies, dość dużo ziemniaków i puki co siano i słoma, od wiosny jadę z sianokiszonką w baloty. Co radzisz dokupić i jaką stworzyć z tego w miarę dobrą pasze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

zboża mają ogólnie 11-16 % białka, w większości trawionego jelitowo. Do tego są to raczej pasze energetyczne. Ziemniaki to skrobia, czyli też energia Siano i słoma to pasza objętościowa zapychająca bydlaka dająca włókno. Przydałoby się trochę więcej białka -> soja, śruta rzepakowa, Co do ziemniaków, to ważne żeby były oczyszczone z ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

Mam do kupienia groch po 700 zł, warto go brać czy lepiej kupić soje, w moich stronach to koszt rzędu 1450 zł/t. Jaki procent radziłbyś dać soi, czy też grochu. A co myśłałbyć o dodatku moczniku do paszy? Bo energii chyba jest na tyle w paszy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Groch 23,5 % białka ogólnego 700 zł tona = 1% białka =29,78zł

Soja 40 % białko ogólnego 1450 zł tona = 1% białka = 36,25zł

Wszystko pięknie ładnie, groch musisz żeśrutować, soja masz już gotową. Uważałbym na ten groch, ze względu na substancje antyżywieniowe. 

W Anglii Francji itp tam gdzie jest  tradycja jedzenia wołowiny a co za tym idzie jej hodowania, białko w dawce opiera się na soi. Myślę że warto podpatrywać kraje, z których wywodzą się mięsne rasy bydła. 

Jak już mocno chcesz ten groch dawać to dawaj, z tym że nie przesadzaj z nim, maks dawka dzienna grochu to 2,5 kg. 

Mocznik ok, ale też bez przesady. Zmieszać ze śrutą zbożową podczas śrutowania czy w mieszalniku, nie dawałbym więcej jak 100 gram/sztuka/doba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117

No właśnie ten groch mnie troche niepokoi, czytałem wypowiedzi osób i w zasadzie twierdzą ze nic się nie dzieje przy skarmianiu grochu, ale jednak lepiej dmuchać na zimne. A podpowiesz jeszcze jakbyś ułożył z tych składników którymi dysponuje pasze dla powiedzmy sztuk pow 300kg? Oczywiście uwzględniając zakup dodatków mineralnych, tej soi bądź grochu, kredy itp? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816
10 godzin temu, dyziek_1 napisał:

Groch 23,5 % białka ogólnego 700 zł tona = 1% białka =29,78zł

Soja 40 % białko ogólnego 1450 zł tona = 1% białka = 36,25zł

Wszystko pięknie ładnie, groch musisz żeśrutować, soja masz już gotową. Uważałbym na ten groch, ze względu na substancje antyżywieniowe. 

W Anglii Francji itp tam gdzie jest  tradycja jedzenia wołowiny a co za tym idzie jej hodowania, białko w dawce opiera się na soi. Myślę że warto podpatrywać kraje, z których wywodzą się mięsne rasy bydła. 

Jak już mocno chcesz ten groch dawać to dawaj, z tym że nie przesadzaj z nim, maks dawka dzienna grochu to 2,5 kg. 

Mocznik ok, ale też bez przesady. Zmieszać ze śrutą zbożową podczas śrutowania czy w mieszalniku, nie dawałbym więcej jak 100 gram/sztuka/doba.

Wiadomo soja jest super,ale w tamtych kraj jest dużo lepsza cena.Jeżeli ktoś ma typowo mięsne byki to warto stosować soję.Ale u nas gdzie większa ilość to hf nie warto nie za takie pieniądze.Groch można dawać bykom,ale wiadomo nie ma co przesadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

Siema mam do was proźbe w pomocy przy ułożeniu jakiegoś sensownego planu żywieniowego dla opasów. 

Pasze jakie sa to 

Sianokiszonka z kończyny i traw, owies, pszenżyto, żyto ,pszenica i wysłodki melasowane tofi, i teraz dostaja koncentrat białkowy z ekoplonu ale może być inny, pomóżcie jakoś to zbilansiwać. 

Opasy to głównie mieszańce 200-350 i 350-w góre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48

Szkoda że nie masz kiszonki z kukurydzy. Wysłodki drogie, odpuściłbym je. Jak masz zboża to one wystarczą. Fajnie jabyś miał gniotownik.

Zboża około 11% białka, dorzuć tyle korektoru białkowego żeby dawka miała ok. 14%. 

Sianokiszonka do woli.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

w stanach opas bydła to tylko kukurydza i soja, z tym ze czesto nie kiszonka z całych roslin qq a kiszonka z samego ziarna qq i do tego soja

nikt sie nie bawi w sianokiszonki czy podobne pierdoły, albo ekstensywny wypas albo intensywny opas

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Święte słowa.Ma być tanio ale efektownie. Daj kredy pastewnej i będzie git.Ile razy przedstawiciele handlowi pokazywali dawki pokarmowe.Pełno różnych  dodatków.Jakbym miał to stosować to żadnego zysku by nie było. Każdy żywi byki po swojemu,ale najważniejszy jest zysk.Co z tego,że ktoś wali dużo soi bykom.Ok byki mogą ważyć po tonie,ale ile z tego zysku będzie. Trzeba żywić z głową.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Mi koleś wciska te drożdże .Moje opasy co kilka dni tracą apetyt .Nie mam pojęcia dlaczego ,bo cały czas to samo jedzą i tyle samo .Dlatego te drożdże mi proponowali na apetyt .No nie są tanie .Kredę daje .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bugii    689
9 godzin temu, RafaKdziela napisał:

Mi koleś wciska te drożdże .Moje opasy co kilka dni tracą apetyt .Nie mam pojęcia dlaczego ,bo cały czas to samo jedzą i tyle samo .Dlatego te drożdże mi proponowali na apetyt .No nie są tanie .Kredę daje .

Jeśli dasz im tanie drożdze czyli martwe apetytu i tak nie podniosą a żywe są za drogie dla opasów. Może poprostu mniej jedzą bo maja grypę. U mnie z 2 tyg temu były chore i spadły na 4 dni z pobieraniem paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    48
18 godzin temu, RafaKdziela napisał:

Mi koleś wciska te drożdże .Moje opasy co kilka dni tracą apetyt .Nie mam pojęcia dlaczego ,bo cały czas to samo jedzą i tyle samo .Dlatego te drożdże mi proponowali na apetyt .No nie są tanie .Kredę daje .

a może je przekarmiasz? Dajesz za dużo jednorazowo, bydlaki się przeżerają i potem nie chcą jeść. Albo może za dużo dawka za bardzo energetyczna? Ile białka, ile energii w dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubert9595    4

Wysłodki mam akurat bo sieje buraki więc u tak je będe dawał tylko ile? I jakie proporcje tego zboża będą najlepsze?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
15 godzin temu, leszek1000 napisał:

co im dajesz ?

 

Kiszonka z kukurydzy 3 taczki na jedno karmienie  na 12 sztuk do tego pasza treściwa z grochem i koncentratem ok 4 kg dziennie na sztukę .Groch zmniejszyłem do 15 % tak ,jak kazał mi żywieniowiec i na deser siano kiszonka z żyta z wyką ozimą  z balotów  do woli .Do paszy dodaję też koncentrat nutrabyka ok 5% i witaminy z Trouw Nutrition Lidrmix BO  oraz kredę .

Czy znacie może dodatek do paszy w miarę tani typu fosforan ?


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19687
22 godziny temu, RafaKdziela napisał:

Mi koleś wciska te drożdże .Moje opasy co kilka dni tracą apetyt .Nie mam pojęcia dlaczego ,bo cały czas to samo jedzą i tyle samo .Dlatego te drożdże mi proponowali na apetyt .No nie są tanie .Kredę daje .

Jak chchesz żeby miały apetyt dawaj melasę-zobaczysz jak wzrośnie pobieranie paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pepe2    13

3 taczki kiszonki jednorazowo to mi się wydaje troche dużo , u mnie podobna obsada , pasza treściwa podobnie , dodatki i desery również i dwie czubate blaszane taczki kiszonki dziennie to wszystko co są w stanie zjeść , jak próbuje zwiększyć to zaczyna zostawać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9889

A w jakiej wadze ? U mnie na 9 sztuk + 600kg rano sypie pelne 3 wanny kiszonki i wieczorem przeważnie puste nieraz trochę zostanie. Aktualnie dostają 4kg/szt sruty żyto /owies/jeczmien/pszenzyto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj