Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
andzin

Kiszonka z kukurydzy

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
andzin    3

A mianowicie jaka jest waga swiezo skoszonej kukurydzy ile może byc na przyczepie o wymiarach 4x2x1,5m wys. czy ze 3 tony bedzie. Pytam bo pierwszy raz zasiałem i chciałbym się dowiedzić ile przyczep będzie z hektara bo troche daleko posiane to na ile przyczep by trzeba było wozić zeby nadążyć z odbiorem. Jak by było ze40ton/ha to z 15 przyczep x3tony.

atomik    145

z pięknej kukurydzy można otrzymać do 70 ton zielonki, ja najwięcej miałem 20 rorzutników 3,5 t z nadstawkami z ha a ile ton trudno powiedzieć ale ciężka jest sieczka nawet bardzo ciężka, ilość transportu zależy od odległości od pola do pryzmy, pojemoności naczyń i wydajności maszyny tnącej tj. jej przepustowości, ja wożę 2 x 3,5t rorzutniki i 2 x 4,5t do tego ugniatam na dwa ciagniki przy dobrych wiatrach hekatar 35-40 minut leci. Przy dalszej odległości biorę piąte naczynie. Wszytsko zależy od organizacji bo teoretycznie to mogą wystarczyć dwa rorzutniki TO88.

saherb    28

Waga zależy od wilgotności (terminu zbioru). Ale ty raczej pytasz o obiętość. Najlepiej im większa przyczepa tym lepiej (mniej kursów). Również należy uwzględnić szerokość roboczą (liczbę rzędów) sieczkarni, która będzie zbierać kukurydzę. Jeśli będzie duża sieczkarnia, duży plon i długa odległość, to trzeba zorganizować więcej zestawów transportowych z dużymi przyczepami, żeby nie było przestojów sieczkarni.

Wiadomość z agroFakt.pl

andzin    3

Do pola ze 2km a sieczkarnia to najlepiej była by jednorzędowa to 3 przyczepy by zdążył i żeby dobrze ugnieść. Kukurydza średnia ma około1,5m teraz może się wyprawi jeszcze. Miała być na ziarko ale paszy będzie mało to tak trochę tej masy by było parę ton.

Jelcz    2

Jaką wysokośc tej kukurydzy masz? Ja mam narazie 1,90-2,20cm licze że do 3m wybije i będe ją siekał w sierpniu co będzie zielona i będzie większa masa;)

andzin    3

Narazie ma około 1,9 2,2m. Dobrze by było jak by urosła na 2,5m. Bo bydła jest a cienko z paszą będzie.

Jelcz    2

Jak u was sypał Jęczmień zimowy? U nas od 5,5t do 6t jak dla mnie to fajnie już tak kolejny rok sypie;)

AWEJ    0

Jaką wysokośc tej kukurydzy masz? Ja mam narazie 1,90-2,20cm licze że do 3m wybije i będe ją siekał w sierpniu co będzie zielona i będzie większa masa;)

czy kolby zdążą dojrzeć na tyle by były coś warte i czy kiszonka nie będzie zbyt kwaśna .zbierałem raz tak wcześnie kukurydzę 27 sierpnia ale był suchy rok i miałem kukurydzę o FAO poniżej 200 wdały się dziki i trzeba było z nią z pola uciekać ,ja nie zamykam pryzmy dziś ścięta jutro pryzma zaczęta .u mnie kukurydza około 2 m sieje w maju jak ziemia jest ciepła żeby szybko powschodziła jak zasiałbym w kwietniu to dziki wykopią tyle że trzeba jeszcze raz siać .wysokości życzę

atomik    145

ja przeważnie zbueram przełom siepnia września bo mam problem z dzikami wtedy ziarno wygląda jak wosk

Jelcz    2

KOlego ja wole ją szybciej skosić ponieważ potem ona jest sucha i niema tego plonu a tak jak widze że kolba już jest trochę sucha i łodyga zielono no to jazda;p

Pozdrowienia Jelcz

Ursus11    19

A stosujecie jakieś zakiszacze?? Bo u mnie w tym roku chyba pierwszy raz bedziemy je stosować bo qq sie grzeje :(

Jelcz    2

Ja nie stosuje i mam qq bardzo dobrą...Jaką wysokość kukurydzy wasze macie?

bubel500    4

Ja w tamtym roku miałem kukurydzę zajebistą, po 3 metry każda jak okiem strzelił :). Skosiłem ją na początku września, zieloniutką (ziarko było już twarde). Miałem tak około 70 - 80 ton z 1 ha :D . Dobrze się zakisiła, pasza była super, a i mleka więcej niż od takiej suchej koszonej w pażdzierniku.

Kristaps    5

Całkowicie zielona kukurydza zawiera za dużo wody co za tym idzie będzie dużo w niej kwasu, ja zawsze koszę koniec września początek października, ale to zależy głównie od FAO i regionu Polski :D

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez marcincinekk
      Witajcie.
      Mam problem z sianem, otóż bydło nie chce go jeść. Nie ważne czy są to krowy, jałówki czy cielęta.
      Siano jest w belach. Drugi pokos. Mocno zbite. Suszone 3 dni w upały.
      Po rozwinięciu jest trochę wyblakłe, prawie bez zapachu i delikatnie, miejscami posklejane. Nie czuć stęchlizny, lub innych nieprzyjemnych zapachów.
      Jakiś czas po zrolowaniu były ciepłe w środku.
      Tydzień później zbierałem z reszty pola resztę siana i wyszło dobre, pachnące i chętnie jest zjadane. Różnica jest taka, że jest luźniej zrolowane.
      Czy przez to że było zbyt mocno ubite mogło się zagrzać i przez to nie chcą jeść?
      Czy jest jakiś sposób by zachęcić do zjadania tego siana? Słyszałem że można polać słoną wodą. Może jakoś wymieszać z dobrym sianem lub sianokiszonką?
    • Przez marekfarmer
      Z jakich zbóż robicie pasze treściwa dla byczków. Jakie proporcje ustalacie. Ja stosuje:
      Śruta jęczmienna 40% Śruta Pszenżytnia 40% i 20% Koncentratu Farmer.
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?