Krzysiekfigix

agragat ścierniskowy brona talerzowa czy agregat talerzowy co lepiej kupić ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Wojtek026    76
43 minuty temu, MarcinJakubusek napisał:

Jaką talerzówkę kupić?

Posiadam 60 konny Renault 61.12 i chcę kupić talerzówkę. Do tego ciągnika jaka będzie najlepsza? Głównie chodzi mi o szerokość. Pomóżcie.

 

Nie wiem do czego chcesz stosować talerzówkę ale osobiście po 10 latach użytkowania nie jestem zadowolony z tego typu maszyny, talerzówka klasyczna łamana w X uni grudziądz, do 60km klasyczna max 2,4m, talerzówka musi być z jakimś wałem wyrównującym, talerzówka kompaktowa wydaje mi się lepszym rozwiązaniem, bo każdy talerz jest na osobnym wahaczu, ale przy szerokości 2-2,4m i załóżmy że na każdy przejazd przejazdy zachodzą na siebie 10-40cm to i tak mamy słabą wydajność, moim zdaniem dobre pługi typu zachodniego jednobelkowe rozstawione a 4x40 w płytkiej orce podobnie w paliwie i czasie zrobią jak jakaś talerzówka, a efekt o niebo lepszy i przede wszystkim korzystne w walce z perzem

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Pozwolę nie zgodzić się z powyższą opinią. Podorywka klasyczna pługiem nie jest ani dobra ani ekonomiczna. Do walki z perzem to potrzeba zarówno talerzówki jak i pługa:) ( tj. podorywka pługiem, pociąć perz talerzówką, poczekać niech puści młode pędy, opryskać i zaorać ). Talerzówki i agregaty talerzowe nie są najlepszym wyborem na zaperzone pola ale nie znaczy to, że jak już zrobisz podkładkę pługiem czy gruberem to już się go pozbędziesz. 

Oczywiście każdy ma swoje zdanie, moje jest takie: pług to najgorszy wybór do uprawy pożniwnej, ponieważ nie zrobisz równo, nie wymieszasz resztek z ziemią ( przysypanie to nie mieszanie ) i nie jest to w żadnym wypadku ekonomiczne ( mała prędkość, mała szerokość, wymaga min. jednego dodatkowego zabiegu np. bronowania ). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

Ja co roku robię podorywka na około 30 ha, nie wiem co to perz, jadę ursusem 914 z pługiem 7x 25 i za mną gna tato 360 z pługiem 6x25 w godzinę idzie zrobić ponad 2 ha, później tylko uwrocia przelatuje płytko agregatem i po sprawie. Póki robimy w dwóch nie zamierzam rezygnować z tego systemu pracy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

To, że tak robisz nie znaczy, że nie można lepiej. Pług nie zwalcza perzu, jak go nie masz to i po talerzówce go nie będzie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Zastanawiam sie nad gruberem 3 m nie chodzi mi o jakas konkretna firme tylko ogolnie. Grubery przewaznie sa ciezka i nie wiem czy ciagnik sobie poradzi. Mam case mx110 duzy cezki ciagnik 6cyl. Da rade ciagac i transportowac ciezkiego grubera o masie około 2tony? Ziemie mam lekke piaszczyste mysle ze w polu spokojnie sobie poradzi tylko jak by to było z transportem jak myslicie? Mam stara talerzowka firmy lila hrie czy jakos tak3.2m robocze. Uprawa idzie szybko 2ha na godzine obskocze spokojnie ale jest to maszyna zaczepiana ciągana na zaczepie nie ma wału z tylu pole zostaje strasznie nierówne pozniejsza orka jest meczarnia tak trzesie. Chce z nien zrozygnowac ze wzglegu na perz ktory po tlerzowaniu sie tylko rozmnarza. Gruber ładnie wyruca pędy na gore i sechnie. Co poradzicie gruber czy moze jakas kompaktowa brona tlerzowa z wałem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76
13 godzin temu, adamn999 napisał:

Ja co roku robię podorywka na około 30 ha, nie wiem co to perz, jadę ursusem 914 z pługiem 7x 25 i za mną gna tato 360 z pługiem 6x25 w godzinę idzie zrobić ponad 2 ha, później tylko uwrocia przelatuje płytko agregatem i po sprawie. Póki robimy w dwóch nie zamierzam rezygnować z tego systemu pracy. 

Szanuje że pracujecie we dwóch, nie raz słyszę od kogoś, po co mi duża kosiarka kosimy we dwóch z tatą czy bratem, po co pług, po co to po co tamto, bo brat siostra szfagier itp pomogą, wszystko fajnie ale w dłuższej perspektywie i tak trzeba będzie się zmierzyć samemu z tymi pracami, takie życie.

        A wracając do temu wszystko zależy po jakiej uprawie jaka gleba itd po agretach ścierniskowych ludzie narzekają że też perz rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

"po agretach ścierniskowych ludzie narzekają że też perz rośnie" - w taki przypadku i po pługu im rośnie, nie ma to wiele wspólnego z maszyną. Jak jest perz to trzeba go zwalczać, często gęsto problem leży po stronie rolnika, nie maszyny jaką uprawia. Znam dużo ludzi co talerzówką całe życie robią i mają czysto na polu, oraz takich co mają super sprzęt za dotacje, a na polu to szkoda słów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

Chciałbym zapytać, które z poniższych rozwiązań będzie najlepsze do zrywania ścierniska po zbożach, jak również do uprawy uproszczonej po strączkowych pod pszenicę. Ziemia ciężka, same iły. Maszyna ma pracować na 10ha z ciągnikiem 90KM. Nie pytam  o szerokość maszyny i czy da radę... bo wiem że nawet z planowanym 2,2m będzie miał chwilami bardzo ciężko.

Początkowo myślałem nad broną / agregatem talerzowym i zakupić jakiś używany głębosz z jednym rzędem zębów i w razie potrzeby głębszej uprawy zapiąć go z przodu takiej talerzówki, żeby ruszył ziemię choć na te 10cm, bo sama talerzówka nieraz to nic u nas nie zrobi.

Aktualnie zastanawiam się nad maszyną firmy Dziekan, ostatnio mają w ofercie bardzo fajnie wyglądający kultywator bezorkowy SMOK ASD na zębie dłutowym (bo te sprężynowe, które mają w ofercie większości swoich agregatów to nie na nasze ciężkie ziemie).

https://allegro.pl/ogloszenie/ciezki-kultywator-bezorkowy-smok-praca-do-40-cm-7662652735

Zastanawia mnie najbardziej jak będzie się sprawował ten podwójny wał zębaty na mojej ziemi... o ile do rozbicia brył i pocięcia niewysokiego poplonu będzie chyba dość skuteczny, to czy nie będzie się jakoś tragicznie zalepiał? Chciałbym się mylić, ale te zdolności do samooczyszczenia to chyba bardziej w teorii posiada… Jak sądzicie? Ma ktoś taki wał w agregacie?

Myślałem również nad agregatem Unia KOS, ale raczej zamiennik tańszej firmy z podwójnym rzędem talerzy. Ale czy da on radę w ciężkiej ziemi zrobić na te 20-25cm?

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Szczerze to zgadzam się z Twoim tokiem myślenia i na takie ziemi to z samoczyszczenia zrobi się samo-zaklejanie :)

Są lepsze maszyny na rynku, do uprawy ściernisk może ok, choć tu najlepiej powinien sprawdzić się układ: kultywator do zerwania, talerze do wyrównania i wał do zagęszczenia. Gorzej w przypadku upraw uproszczonych, przy tego typu redlicach będzie to mało skuteczne a przede wszystkim ogromnie energiochłonne. 

Zobacz sobie jakie zęby mają typowe agregaty do uprawy bezorkowej, 

Myślę, że coś takiego mogło by się sprawdzić ( wał do doboru po ziemię i uprawy ale chodzi mi o sam głębosz )

https://www.rolmako.pl/kultywator_wielozadaniowy_U_638.php 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilmkm    17

ciekawa koncepcja z tymi zębami rolmako... myślę że u mnie by się sprawdziło, tylko ile to kosztuje? bo chyba kilka razy wiecej niż moje zakładane 10tyś. A niestety na 10ha ornego nie myślę więcej wydawać.

Odnośnie sercowych to wiem, że nie nadają się do głębszej uprawy, trzeba by je zmienić na jakieś węższe redlice. Bardziej chodzi mi o to, iż taki agregat oparty na głęboszu będzie wytrzymalszy od typowego grubera.

Myślałem także nad głęboszem Bometu Musca, gdyż w przeciwieństwie do większości tanich głęboszy ma ząb wysunięty w całym profilu do przodu, co chyba wpłynie na mniejsze opory... Nie ukrywam, iż kusi mnie wprowadzanie uprawy bezorkowej i takie coś by się chyba sprawdziło, oczywiście w połączeniu np z talerzówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Nie znam cen, pewnie trochę kosztuje.

Bomet czy Dziekan są tanie ale czy byłbyś zadowolony - raczej nie.

Musi być nowy? Może lepiej używany kupić lub jakiś gruber z porządną ramą i samemu trochę przerobić.

Jak tylko do ścierniska to dobrą robotę zrobi na redlicach sercowych bez podcinaczy tylko najlepiej ciężki i możliwie długi, mam gruber 4 rzędy łap i powiem szczerze, że susza mu nie straszna, z podcinaczami nie wjedzie w rędzinę jak nie ma wilgoci, a ten jeszcze uprawia i to całkiem nieźle. Jedynie to długie i ciężkie dla ciągnika ale w polu robotę robi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dr3NH    0

Co jest lepszym wyborem gruber czy brona talerzowa?

Głównym zastosowaniem jednej z powyższych maszyn byłaby uprawa przed siewem poplonu, co jest lepszym wyborem?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

@akmaly wzywam Cie do odpowiedzi, czy wg Ciebie np na Tolmet Simply da rade zamontować siewnik poplonów w stylu zwykłego siewnika zbożowego ?? Lub na innej tego typu maszynie ?? Chodzi mi o wysiew poplonu z drobnego nasiona jak np gorczyca ale i grubasa jak lubin.

Tzn podejrzewam że da się tylko chodzi o to żeby było to jak najmniej inwazyjne w wytrzymałość bazowej konstrukcji. Dodam, że taki agregat miałby też służyć do zwyczajnego siewu zbóż chociaż to nie jest warunkiem.  

Nie szukam maszyny z hydropakiem, szukam brony talerzowej na której śmiało można zarzucić siewnik. Do tej pory niewiele widziałem, niewiele wiem dlatego pytam ale raczej szłoby coś stworzyć przynajmniej do testów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Wezwany to tablicy, więc odpowiadam:)

Wg. mnie to żaden problem, zawsze możesz zrobić nadbudowany siewnik.

Tolmet Simply  to mniejszy sprzęt, raczej nie występuje z hydropakiem i wygląda zdecydowanie delikatniej niż Tolmet Tytan. Problem z tego typu agregatami i siewnikiem na hydropaku to masa i długość zestawu, musi być dobry koń aby to wszystko dźwigać i sprawnie pracować. 

Nadbudowany można zrobić ekonomicznie, nabyć lub posiadać siewnik, zmienić lejki na długie, trochę zabawy i da się zrobić.

Do samego poplonu wystarczy wypuścić same lejki przed wał, ale jak myślisz o siewie to tu skrótów nie ma.

PS. Żaden ze mnie ekspert:) Mogę tylko wyrazić swój światopogląd :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

Siew zbóż takim zestawem - no fajnie by było ale priorytet to poplony. Właśnie chodzi o nadbudowanie w możliwie prosty sposób i tak jak piszesz nie byłoby z tym dużo zachodu i można coś sensownego skleic. 

Tytan dość duży i ciężki a konik 4 cyl dlatego patrze na Simply. Mandam raczej poza zasięgiem no i te pojechane piasty ze slupicami , może AgroLift czy to Agromasz albo inny Agrotom. Jest tego w ciul. 

A tak Twoim okiem dodatkowe 700 kg na ramę Simply to za dużo ?? Liczę 500 siewnik plus zasyp. Do zwykłej uprawy pozniwnej planowałem wrzucić w te koszyki kawałki szyn skoro miejsce na balast jest to powinno być ok i z siewnikiem. 

Ekspert czy nie swoje zdanie możesz wyrazić, inni też jeżeli się nie wstydzą ;-) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Czy rama wytrzyma dodatkowe 700 kg to nie wiem, ale zawsze można ją wzmocnić, do wieżyczki dokręcasz dwie podłużnice do których mocujesz siewnik i odciąg u góry ( np. śrubę rzymską aby to można było trochę naprężyć ), dodatkowo mocujesz do ramy i wtedy spokojnie wytrzyma. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243

No właśnie wolałbym uniknąć dłubania na własną rękę w nowej maszynie. Postaram się coś podpatrzeć aby wykorzystać fabryczne otwory, śruby, mocowania. Jeśli nie będzie wyjścia to zostanie rzeźba ale to w ostateczności. 

Z lekkich bron z wałem co jest warte zastanowienia ?? Agrolift ?? 

Naszła mnie jeszcze taka myśl, że jednak mogłaby być maszyna z hydropakiem a wtedy byłoby dużo prościej: wysięgnik zwalam a w jego miejsce montaż siewnika. Rama wtedy na pewno wytrzymałaby. Siłowniki się przydadzą na zaś a i szmela trochę zostanie. Zależy także ile trzeba za hydropak dołożyć. Tyle że rzędy talerzy mogą być za blisko siebie. 

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przed siew jak przed siew ale też w moim przypadku chodziło o uprawę uproszczoną. A dwa to nie rzuca pierwszy rząd takimi płatami na drugi. Co w wypadku agregatu uprawowo siewnego ma znaczenia bo nie idzie go zapchać. Przynajmniej mi się jeszcze nie udało a robiłem już różne rzeczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80

Stoje przed wyborem - talerzówka czy gruber. Województwo łódzkie, gleby średnie, 20ha, głownie zboża.

Ciągnik 4x4 80 KM. Doradzcie coś.  Do tej pory robiona podorywka pługiem 4x40.

Stoje przed dylematem bo talerzówka niby nie zuzywają się częsci robocze, zabiera szerzej niż gruber i chyba lepiej miesza

Gruber - słyszałem opinie ze w suche tylko on wejdzie - a ostatnio pracuje się bardzo cięzko i boje się że talerzówka przejdzie tylko po wierzchu i tyle z tej roboty... No ale podobno na suchym częsci robocze wykańczają się błyskawicznie. 

 

Budżet ograniczony do 6-7 tysi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

Witam. 

 

Mam podobny problem Jak przedmowca. Potrzebuje maszyny do uprawy pozniwnej. 

Chciałbym też żeby maszyna ta zastąpiła mi kultywator, którym np. przed siewem zbóż jarych uprawialem rolę.

Do tego chciałbym też, żeby dało się tym sprzętem likwidować sciernisko po kukurydzy. 

Traktor jako posiadam to MF 6190 140KM 

Gleby 3 i 4 klasa glina oraz piach, teren czasem trudny 

Budżet dosyć ograniczony bo około 7000

Podpowie ktoś jaki typ maszyny wybrać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25603

Od kilku lat posiadam agregat talerzowy 2,7 Agro masz.  Po latach powiem tak: dziś kupił bym talerzówkę z uwagi na większy kąt ustawienia talerzy. Łatwiej wchodziły by w ziemię.

Agregat talerzowy  przy dużej ilości słomy i suchej glebie tylko lekko skrobie ściernisku. W tym roku uwiesiłem siewnik na hydropaku to dopiero zaczął lepiej wchodzić. Ale w suchą glinę to chyba nie wejdzie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Kolego za 7 tys zl to zdezelowanego grubera nawet nie kupisz.....doloz niestety ale jeszcze troche....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kaczmi
      Witam, jak w temacie jakiej firmy polecicie mowa tylko o nowej składanej i jeszcze problem taki, że mam około 110 tys.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam 
      Mam pytanie czy ursus 1201 uciagnie 4m agregat uprawowo siewny z wałem strunowym 
      Pozdrawiam
    • Przez agropiotrmosz
      Witam
      Zastanawiam się nad kupnem agregatu uprawowego do C-4011.
      Nie wiem który będzie lepszy - z przednim wałkiem czy bez..
      patrzyłem na te agregaty:
      2,4 m
      https://agromil.pl/agregaty-uprawowe-apollo/2423-agregat-apollo-o-szer18m-.html
      2,1 m
      https://agromil.pl/agregaty-uprawowe-apollo-z-walkiem-z-przodu/2434-agregat-apollo-o-szer-18m.html
       
      Pola mam płaskie, bez górek. III-IV klasa. Agregat nie może być za ciężki, żeby mi przodu ciągnika nie podnosiło.
    • Przez Rosomak22
      Witam chcialbym sie poradzić ponieważ mam w posiadabiu masseya 115km i chcialbym kupić agregat talerzowy z hydropakiem trzy metrowy i pytanie jaka firma? jaki wał? jakie talerze? Hydropak jedno czy dwu siłownikowy? Ziemia u mnie jest różna ale dużo jest glin dlatego zastanawialem sie nad walem pacera co myslicie? 
    • Przez Zetix
      Cześć. 
      Stoję przed trudnym wyborem, aczkolwiek potrzebuję kupić agregat pod siewnik Hassia dk300.  Ziemię trudne w uprawie, ciężkie. Po orce (kuhn obrotowy) wjeżdżam bronami w celu wstępnego rozbicia, później doprawiam już samym kompaktem unia mars z crosskilem. Ziemia jest dosyć uprawiona, ale do pełni szczęścia chciałbym uzbroić siewnik w agregat z hydropakiem. Najbardziej chylę się ku agro-tom ich agregat UPS z wałem gumowym, miałem w głowie też brone wirowa, ale ze względu że używki są w różnym stanie to trochę mnie odstrasza. Biernym pojechałbym szybciej i zwrotniej, a do tego wał gumowy byłby lepszy na moich glebach. Co sądzicie na ten temat?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj