wedelowy

Dobudówka do obory

Polecane posty

wedelowy    0

Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.

Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.

Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?

Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?

Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)

W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Ale to chyba dotyczy tylko budynku wolno stojącego o rozpiętości nie większej niż 4,80m, a nie przybudówki?

Sąsiad mniejszą stawiał i musiał robić plan, więc według mnie to nie przejdzie.

Edytowano przez nhcr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

Wg mnie to normalne pozwolenie sobie załatwić, stawiasz całość i po problemie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Piekielnie dużo kasy na to nie wydasz, ale masz pewne że jest zgodnie z prawem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@wedelowy kombinujesz jak koń pod górę ;) rozpiętość 4,8m, 35m kw powierzchni maksymalnie, i może to być dobudowane do innego obiektu, ale ilość takich budynków o powierzchni 35m kw postawionych bez planów nie może przekraczać 2 na każde 500m kw powierzchni. Jeśli mnie pamięć nie myli. I budynki takie nie mogą być łączone ze sobą, przybudowywane do siebie, a jedynie dobudowane do innego obiektu na planach, lub stojące niezależnie od siebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

W życiu to nie przejdzie. Według prawa możesz sobie postawić i 5 takich budynków naraz ale nie moga to byc przybudówki do istniejącego budynku

tylko budynki samodzielne o określonych parametrach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

5 lat nie ma sensu sie bawic. aczkolwiek plany, mapki, pozwolenia, nadzory budowlane na pewno z 4-5 tys cie wyniosą.

Powiem ci tylko że jak moi rodzice dostawiali kawałek chlewni do już istniejącego budynku to zgłosili że dobudowują 35 m2 a naprawde było 90 m2 wiec jak masz dobrych sąsiadów to nie masz sie o co martwic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Karol445 można taki budynek 35m kw dobudować do już istniejącego budynku, znam takie przypadki. Nie może być jednak więcej niż 2 takie budynki na każde 500m kw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Witam. Chciałbym do mojej obory o wymiarach 24x12 dostawić jakiś budynek, aby trzymać tam jałowiznę. Udało mi się dowiedzieć, że budynek inwentarski do 35m2 (7x5) można postawić bez pozwolenia itp. No i wymyśliłem, że do obecnej obory na boku 24m co roku będę dostawiał ten budynek 7x5, co po 5 latach da mi budynek 24x7. Czy dobrym pomysłem będzie postawienie dachu z blachy na słupkach o wymiarach 24x7, a następnie co roku część o wymiarach 7x5 murowałbym pustakiem + pół pustak. Oczywiście każda z tych części miałaby drzwi w odpowiednich miejscach, aby po 5 latach w chwili ukończenia budynek mógł słuzyć jako jeden.

Dach byłby oczywiście ocieplony. Zależy mi na jak najniższych kosztach.

Czy pomysł ten jest w ogóle realny z punktu widzenia prawa budowlanego?

Czy warto postawić najpierw tą wiatę, a później ocieplić i obmurować czy lepiej welbowany budynek bez ocieplonego dachu?

Proszę o porady, ponieważ jestem młodą osobą, która niestety jeszcze ma bardzo nikłe pojęcie na ten temat :)

W razie problemów ze zrozumieniem mogę to rozrysować ;)

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Indiana Jeśli jesteś rolnikiem i budynki mają mieć funkcje rolniczą to tem wymóg podobno nie obowiązuje i możesz postawić sobie takich budynków ile chcesz ale nie moga byc przybudowane do innego budynku ani łączone ze soba w żaden sposób Przynajmniej mi tak w naszym starostwie powiedzieli ale może oni mają jakieś swoje widzimisię i nie maja racji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wedelowy    0

Wg mnie to normalne pozwolenie sobie załatwić, stawiasz całość i po problemie.

Kolego a orientujesz się ile takie pozwolenie może mnie wynieść i ile czasu zajmie dopięcie tych wszystkich spraw?

 

Pozwolenie musisz mieć, tylko projektu nie potrzebujesz. Takie budynki nie mogą być połączone ze sobą.

Jeśli dostawiłbym do tej obory 24x7 to już domyślam się, że projekt potrzebuję?

 

Sąsiadów niestety mam wyjątkowo ciekawskich, więc wszystko musi być ok, a kombinuję jak mogę ponieważ za gospodarstwo zabrałem się niedawno, a udało mi się załapać na PROW, do tego dokupiłem trochę ziemi, więc teraz liczy się każdy grosz.

 

Najlepiej by było jeśli ktoś przynajmniej tak w skrócie mógłby opisać mi drogę po urzędach jaką będę musiał wykonać.

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

@Karol445 widać co starostwo to inna interpretacja przepisów, bo jakiś czas temu przerabialiśmy formalnie takie "35m kw"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wedelowy    0

a ta dobódówka z wlasnych srodków czy prow itp ?

Jak najbardziej środki własne. Dla mnie robienie takich rzeczy na PROW to tragedia. Na PROW biorę tylko maszyny. Jeszcze dowiem się co u mnie w starostwie powiedzą, ale najprawdopodobniej postawie gdzie indziej ten budynek 7x5, a za jakieś 2 lata do obory dostawię coś większego, ale już z planem itp.

Edytowano przez wedelowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Senator    45

@wedelowy - ile może kosztować to nie wiem, jak sąsiad załatwiał pod BINa to ok pół roku mu zeszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid34435    3

witam mam zamiar do stodoły dostawić wiate która będzie sie sładać z słupów i samego dachu. cała wiata ma wymiary 14x7 czyli 98m2 i nie wiem czy musze mieć plan i ile mnie to wyniesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer_89    20

Witam czy potrzebuje jakies pozwolenie bo chce dobudowac pomieszczenie do obory 2,5m x 3,5m ponoc cos ostatnim czasem sie pozmienialo w prawie budowlnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj